Vistula Nehri : Polonya’nın En Uzun Nehri!

Polonya’nın en uzun nehri Vistula nerelere dökülür?, Vistula nehri savaşı sırasında Varşova nasıldı? Vistula nehri efsanesi nedir?…
Vistula Nehri : Polonya’nın En Uzun Nehri!
Konu Başlıkları

Vistula Üniversitesi’ne de ismini veren ve Polonya’nın en uzun nehri olan Vistula nehri, Polonya’nın görülmesi gereken güzellikleri arasında önemli bir yere sahip…

Polonya turistik yerler arasında belkide ilk sırada yer alan da Vistula nehri, Varşova ve Krakow gibi Polonya’nın büyük şehirleri için bir sembol niteliğinde. Vistula, Polonya’nın en uzun nehri olmasının yanı sıra, aynı zamanda birçok kişi tarafından merak edilen Vistula nehri efsanesi ve Vistula nehri savaşı gibi tarihi öneme de sahip olaylara da tanıklık etmiş bir yer. Polonya’da gezi kategorisi altında sizleri bilgilendirmeye devam ettiğim yazılarımdan birisi olan Vistula nehri’ni, gelin birlikte daha iyi tanıyalım…

Vistula Nehri

Almanca Weichsel, Lehçe Wisła olarak da adlandırılan Vistula Nehri, 1.047 kilometre uzunluğu ile Polonya’nın en uzun nehri olma özelliğine de sahiptir. Ağız rakımı 1.106 metre olan bu nehrin havza alanı ise 194.424 kilometre olarak ölçülmüştür. Nehrin kaynağı ise 1.220 metre yükseklikte bulunan Barania Gora olarak bilinir. Fotoğraf: Dawid Kaczor

Vistula Nehri

Sandomierz, Varşova, Plock, Krakow, Wloclawek, Swiecie, Tczew, Torun ve Gdansk gibi Polonya’nın birçok farklı önemli şehirden geçen Vistula nehri, Baltık Denizinde delta yapar. Sonrasında ise sularını Vistül Lagünü ile Gdansk Körfezi’ne boşaltır.

Polonya’nın en ünlü yerlerinden bir tanesi olan bu nehrin iki yakasında da birbirinden farklı yerleşim alanlarını görmek mümkün. Aynı zamanda şehrin içerisinde Vistula adı ile birçok farklı markanın yanı sıra, Vistula Üniversitesi de ismini buradan alır. İnsanlar da böylece bir taraftan nehri izlerken diğer bir taraftan vakitlerini en keyifli şekilde geçirmiş olurlar.

Polonya’nın En Uzun Nehri

Yapılan incelemeler sonrasında da görüldüğü üzere, Vistula Nehri’nin dökülmüş olduğu havza ülkesi yalnızca Polonya değildir. Bununla birlikte Beyaz Rusya, Slovakya ve Ukrayna da yine nehrin döküldüğü ülkeler arasındaki yerini alıyor.

İnsanlar bu nehrin bulunduğu alanlara gelmek için özel araçları kullanabilecekleri gibi, eğer isterlerse Polonya’nın başkenti olan Varşova’dan kalkan otobüsleri kullanarak, nehre çok yakın bir yerde inip kısa süreli bir yürüyüşün ardından nehre varabilirler. Eşsiz doğası ile gelenleri kendine hayran bırakmayı başaran bu nehir, özellikle de ılık ve sıcak havalarda yerli yabancı yüzlerce kişi ile daha da renkli hale geliyor.

Vistula nehri
1770 yılında Bernardo Bellotto tarafından çizilen Varşova resmi – Vistula nehri

Vistula nehri etrafında keyifli yürüyüşler yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz. Ancak Vistula nehri’ni ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, Temmuz ayında Polonya genelinde hakim olan yoğun yağıştan dolayı güvenlik amaçlı nehrin etrafının çevrildiğini unutmayın. Yağmur altında yürüyüş yapmayı sevenler için bulunmaz bir fırsat 🙂

Vistula Nehri Efsanesi

Bununla birlikte Vistula Nehri’ne ismini veren Vistula ile alakalı bir de efsane bulunmaktadır. Bu efsaneye göre 14. yüzyılda Baltık Denizi derinliklerinde yaşamakta olan iki tane kardeş denizkızı varmış. Bu kızların belden aşağısı balık şeklindeymiş ve bir tanesi Danimarka boğazından yüzerek Danimarka’ya gitmiş. Kendisini şuan Kopenhag’ın girişinde yer alan limanda kayaya oturmuş halde görebilirsiniz.

Diğer kardeş ise Polonya’nın en güzel şehirlerinden bir tanesi olan Gdansk’a doğru yüzmeye başlamış ve sonrasında Vistula nehrinde yüzmeye başlamış. Varşova’nın Old Town isimli turistik bölgesini çok beğenmiş ve dinlenmek için karaya çıkmış.

Vistula nehri
Polonya’da bulunan deniz kızı heykeli – Varşova

Bir süre sonrasında Vistula Nehri’nde balık avlamaya giden balıkçılar, nehri dalgalandıran bir şeyin olduğunu görmüşler. İlk önce onların balık avlamalarını engellediği için bu şeyi öldürmeye karar vermiş olsalar da, daha sonrasında deniz kızının büyüleyici sesini duyduktan sonra bundan vazgeçmişler ve her gece buraya gelerek deniz kızının sesini dinlemeye başlamışlar. Ancak bir gün Vistula Nehri’nin kıyısında gezintiye çıkan zengin bir tüccar, denizkızınının büyüleyici sesinden çok etkilenmiş ve onu kaçırarak kafeste sergilemeye karar vermiş…

Vistula nehri
Varşova old town deniz kızı heykeli

Kafesin içerisinde kalan denizkızı ise o günden sonra hep ağlamaya başlamış ve onun ağlayışları Vistula Nehri’nin kıyılarındaki tüm yerlerden duyuluyormuş. Denizkızının ağlayışlarına dayanamayan bir balıkçının oğlu ise bir gün arkadaşları ile denizkızını kurtarmaya karar vermişler.

Balıkçı genç tarafından nihayet özgürlüğüne kavuşan denizkızı, kendisine yardım eden gence ne zaman ihtiyaç duyarsa geri gelip onları koruyacağına yemin etmiş. Sonrasında ise Vistula Nehri’ne girerek gözden kaybolmuş. Bundan dolayı da Polonya’daki pek çok kişi, Varşova’nın bir elinde kalkan ve diğerinde kılıcı ile denizkızı tarafından korunduğuna inanmaktadır.

Deniz kızı efsanesi gerçek mi, değil mi bilinmez ama, günümüzde dahi hakkında en fazla konuşulan konulardan bir tanesi olarak biliniyor. İnsanlar bunun gerçek olmadığını düşünseler bile, yine de nehrin bir yakasında bu efsaneye uygun olarak çalışmalar yapılmış durumda.

Polonya’da gezi kategorisinde yazdığım ve yazmaya da devam ettiğim yazılara baktığımızda, Polonya gerçekten de birçok güzelliği içerisinde barındıran bir ülke. Yemyeşil doğal alanlarıyla insanları büyüleyen Polonya, kendine has mavi görüntüsüyle insanları kendine hayran bırakan Vistula nehri sayesinde bir başka güzel diyebilirim.

Her sene yaz kış demeden Vistula nehri etrafında birbirinden farklı etkinlikler yapılıyor. Turizm konusunda son yıllarda ciddi oranda yükselişe geçen Polonya, turizm gelirlerinin büyük bir kısmını da Vistula nehri ziyaretçilerinden elde ediyor. Vistula Nehri, şimdilerde Polonya’nın en popüler yerlerinden bir tanesi haline gelmeyi de başarmış durumda.

Vistula Nehri Savaşı

1914 yılının Eylül ayında Ruslar Avusturya Macaristan ordusunun Galiçya taraflarına kadar sürmeyi başardılar. Rus Komutan Grand Duke Nicholas gözetimindeki ordu, Doğu Rusya olarak Kovno hattı bölgesine çekilmek zorunda kaldı. Bu esnada meydana gelen tehditler sonrasında Alman komutan Rus taarruzunu bozmaya karar verdi ve onların ordusunu dağıtmak adına harekete geçti.

Vistula nehri
Rus askerlerinin Vistula nehrinde karşıya geçişleri – 1914

Rus ordusunun ise henüz dağılmaya niyeti yoktu ve Fransızlar ile yapılan işbirliği sonrasında Varşova’da nehir üzerinden gelen yardım karşısında Almanya çok ciddi bir güçle karşı karşıya kaldı. 9 Ekim’de Vistula Nehri’nde gerçekleşen çarpışma sonrasında ise iki tarafta da çok ciddi kayıplar meydana gelmeye başladı. Bu kayıpların en büyük nedenlerinden bir tanesi ise, savaşın yapıldığı alandaki doğal şartların oldukça engebeli olmasıydı.

Dolayısıyla taraflar bir yandan Vistula Nehri Savaşı içerisinde düşmanları ile çarpışırken, diğer taraftan da zorlu doğa şartları nedeniyle karşı karşıya kaldıkları kötü durumlarla baş etmeye çalıştılar. Bu durumun sonunda ise savaş Rusların galibiyeti ile sonuçlandı.

Vistula nehri
Lodz şehrine giren Sovyet tankları

Aslında Varşova’nın bazı bölümlerinde Alman orduları oldukça güçlü bir şekilde saldırı yaparak Rus ordularını yenmeyi başarmıştı. Kazanılan yerlerden Rus askerlerinin geçişlerinin önlenmesi adına yapılan çalışmalar ise bir süre sonrasında yetersiz kalmaya başladı. Her geçen gün bu yetersizliğin çok daha büyümeye başlaması sonrasında, Rus askerlerin baskısı karşısında daha fazla dayanamayan Alman ordusu geri çekilmeler başladı. Rus askerleri bu esnada geri çekilmeleri en doğru şekilde kullanmayı bildi. Rus ordusuna gelen destek kuvvetler, Almanlara gelenlerden çok daha fazla ve güçlüydü. Dolayısıyla Rusların gücü her geçen gün daha da artmaya başlıyordu.

İlk başlarda savaşı rahatça kazanacağını düşünen Almanlar, bir süre sonrasında yetersiz olduğunu anlamıştı, ancak bu aşamada verilen kayıplar tahmin edilenden çok daha büyük bir hale gelmeye başladı. Buna bir de olumsuz doğa koşulları eklendiği zaman, artık yenilginin kabul edilmesi ve Ruslar tarafından sunulacak olan anlaşmaya uyulmasından başka bir çare de kalmamış oldu.

Almanların Rusları tehdidi sonrasında ortaya çıkan savaşın ardından Rus orduları sahip oldukları gücün de beraberinde getirmiş olduğu rahatlık ile birlikte Almanlar ile anlaşmaya vardılar. Böylece Rus orduları, yalnızca Alman ordularını yenmiş olmadı. Bununla birlikte Avusturya – Macaristan ordularını da yenmiş oldu.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.