Polonyalı Bilim Adamları | Polonyalı Ünlü Kişiler

Polonyalı bilim insanları, Polonyalı bilim adamları, Polonya'nın önemli kişileri, Polonyalı önemli kişiler, polonyalı Nobel ödülü sahipleri, Polonyadan dünyaca ünlü kişiler, Polonyalı antropologlar, Polonyalı astronomlar, Polonyalı biyologlar‎, Polonyalı dilbilimciler‎, Polonyalı eczacılar, Polonyalı etnologlar, Polonyalı fizikçiler, Polonyalı hekimler‎, Polonyalı kimyagerler‎, Polonyalı jeologlar, Polonyalı matematikçiler‎, Mesleklerine göre Polonyalılar...
Polonyalı Bilim Adamları | Polonyalı Ünlü Kişiler
Konu Başlıkları

Polonyalı bilim adamları (Polonyalı bilim insanları) konusunda uzun zamandır detaylı bir makale yazmayı istiyordum ve en sonunda detaylı bir araştırma sonucu makaleyi sizlerle paylaşabiliyorum. Polonyalı Nobel ödülü sahibi insanlar başlıklı yazımda da bahsettiğim gibi Polonya, tarihi boyunca insanlık tarihine dünya çapında büyük işler bırakmış bir ülke.

Özellikle Polonya’da Eğitim almak isteyen öğrencilere ilham verebilmesi ve Polonya’yı tanımak isteyenlere de yardımcı olabilmesi için Polonyalı bilim insanları hakkında yazdığım bu makale umarım faydalı olacaktır. Polonyalı bilim adamları hakkındaki bu makalenin yazımında büyük destekleri olan (hatta makalenin büyük bölümünü yazan) ve bizimle ücretsiz danışmanlık alarak Polonya’da eğitim alan Tarkan‘a sonsuz teşekkürler 🙂

Polonyalı Bilim İnsanları

polonyali-bilim-adamlari-polonyali-unlu-kisiler
W. Kasprzycki, 1828’de Varşova’daki Güzel Sanatlar Sergisi, yağlı boya, Varşova’daki Ulusal Müze

Polonyalı bilim insanları ve Polonyalı ünlü kişiler saymakla bitmez, ancak dünya çağında tanınan ve bilime büyük katkıları olan insanladan bazılarını bu yazımda bulabilirsiniz.

Polonya’da bilimin tarihinin ne kadar eskilere dayandığını en iyi üniversitelere bakarak da çok net anlayabilirsiniz. Örneğin dünyanın en eski üniversitelerinden olan Krakow Jagiellonian Üniversitesi 1364 yılında, Wroclaw Üniversitesi 1702 yılında, Varşova Üniversitesi 1816 yılında, savaş sonrası kurulan Wroclaw Teknik Üniversitesi 1945 yılında kurulmuştur…

Dünya sıralamasında ilk 1.000 üniversite arasına giren onlarca Polonya Üniversitesi bulunmakta ve her yıl binlerce bilim insanı yetiştirmektedir. Dolayısıyla bu makale içerisinde yer almayan binlerce Polonyalı bilim insanı olduğuna emin olabilirsiniz…

1- Maria Skłodowska Curie

Marie Curie 7 kasım 1867 tarihinde Varşova’da iki yoksul ögretmenin beşinci ve son çocuğu olarak dünya’ya gelmiştir ve Fizik alaninda Nobel ödülünü kazanan ilk kadındır. Bunun yanı sıra Kimya alanında Nobel onur ödülüne layık görülmüş olup, Nobel ödülünü 2 kez alan ilk bilim insanı olmuştur. Polonyalı Bilim İnsanı Marie Curie Hayatı ve Buluşları başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Annesinin ölümünden sonra babasi tarafından daha fazla maddi anlamda desteklenemeyen Marie Curie, öğrenmeye olan turkusunu hiç bir zaman kaybetmedi. Ekonomik bağımsızlığını kazanmak ise onun için tek çıkar yoluydu ve sonunda ablasının yardımı ile Fransa’da okuma şansını yakaladı. Bu fırsatı çok iyi değerlendirip 1891 yılında Fransa’ya hareket etti ve Fransız Sarbonne üniversitesinde Fizik ile Kimya bölümlerini okudu.

Fransa’da soyadını aldığı kişi olan Pierre ile tanışıp evlendi ve kocası Pierre ile birlikte, ilk kez Radyum ve Polonyum elementlerini keşfettiler. Curie’lerin keşifleri X-Ray kullanımı konusunda yol gösterici olmuştur. Daha da önemlisi, Marie Curie kansere karşı verilen savaşa katkıları ile hatırlanır. Bu çalışmalar kanserin de içinde bulunduğu ölümcül hastalıklara karşı insan hayatının desteklenmesi konusunda diğerlerine ilham kaynağı olmuştur. Onun bu başarılarına rağmen kendisi hiç bir zaman önemli ölçüde finansal gelir elde edemedi.

1920’lerin sonların doğru sağlığı bozulan Polonyalı bilim insanı, 4 Temmuz 1934 yılında kendi yaptığı bilimsel çalışmalar ve yüksek radyasyona maruz kalması sebebiyle kan kanseri yüzünden hayata gözlerini yummuştur.

2- Nicolaus Copernicus

Astronomiden bahsedildiğinde çok az bilim insani Copernicus’den daha fazla astronomiye katki vermiştir, Polonyalı bilim adamları arasında kendisi astronominin babası olarak bilinir…

Nicalous Copernicus 19 Şubat 1473 tarihinde Polonya’nın Torun şehrinde dünyaya gelmiştir. Varlıklı tüccar bir ailenin dördüncü ve son çocuğu olup, yüksek dini inançları oluşacak şekilde büyütüldü. Copernicus, 10 yaşındayken babasının vefatı sonrasında papaz olan amcası tarafından desteklenerek iyi bir eğitim aldı. 1491 yılında Krakow akademisinde eğitim almaya başlayan Copernicus, dayısının talebi üzerine eğitimi yarıda kesmiş ve Bologna’ya kilise hukuku okumak üzere hareket etmiştir. Nicolaus Copernicus Hayatı ve Buluşları başlıklı makalemi de inceleyebilirsiniz.  

İtalya’daki eğitimi sırasında Domenica Maria adıyla bilinen Matematik ögretmeniyle aynı evi paylaşan Copernicus, Coğrafya ve Astronomi konusunda bu ögretmen tarafindan cesaretlendirildi. Copernicus’un döneminde kilise çok güçlü bir otoriteydi ve kilisenin aleyhinde konuşan kişiler ölüme mahkum edilirdi. Kilisenin öğretilerine göre dünya, gökyüzundeki en önemli cisimdi ve güneşin dünya etrafinda döndüğüne inanılırdı.

İtalya’dan ülkesi Polonya’ya dönen Copernicus burada astronomi üzerine çalışmalarını sürdürdü. Yaptığı araştırmalar neticesinde ise dünyanın değil, güneşin evrenin merkezi olduğuna inandı (Her ne kadar bu çıkarım doğru olmasa da). Bununla birlikte kendisi gezegenlerin güneşin etrafında döndüğünü söyleyen ilk bilim adamı oldu.

Copernicus, astronomi ile ilgili tüm araştırma ve düşüncelerini “On the Revolutions of the Heavenly Spheres” adıyla bilinen kitaba yazdı. Dini kesimden gelebilecek eleştirilerden uzak durmak adına ise kitabı yaşamının son anlarına kadar yayımlamaktan kaçındı. 1543 yılında yayınlanan kitap ilk başlarda kilise tarafından yasaklanmamasına rağmen, 1616 yılında kitap yasaklandı.

3- Joseph Rotblat

İngiliz vatandaşı, Polonyalı Fizikçi Joseph Rotblat 4 Kasım 1908 tarihinde Polonya’da doğdu. 1995’te Nobel Barış ödülünün sahibi ünlü fizikçi Joseph Rotblat, Polonya üniversitesinde fizik bölümünü bitirdi. Sabahları elektrikçi olarak çalışan Joseph akşamları üniversite derslerine katılıyordu.

1932’de diplomasını aldıktan sonra kendisine Varşova Üniversitesi radyoloji bölümünde araştırma görevi verildi. Varşova üniversitesinde 1938 yılında doktorasını tamamladı. Bu dönemlerde Joseph, eşi Tola Grynn ile tanışıp evlendi. Polonyalı Nobel Ödülü Sahibi İnsanlar başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

2. Dünya Savaşı patlak vermeden önce fisyon sürecinde nötron yayıldığını gösteren deneyler yaptı ve zamanın Nobel ödüllü fizikçisi James Chadwick’in daveti üzerine Liverpool üniversitesinde çalışmaya başladı. İşlerinin çok yoğun olacağı düşüncesiyle ilk başlarda eşini yanına almadı.

Daha sonraları, araştırmalarının sonucu olarak maaşının iki katı kadar burs elde eden Joseph, 1939 yılının yaz aylarında eşi Tola’yı almak için Polonya’ya döndü. Ancak amacına ulaşamayarak İngiltere’ye geri dönmek zorunda kaldı ve eşi Tola, bu yıllarda naziler tarafından öldürüldü. Bu olaydan sonra Joseph ve iş arkadaşı James, nazi Almanya’sını durdurmak amacıyla nükleer bomba yapmak için çalıştılar.

1944 yılında ilk atom bombasını üretebilmek adına Manhattan Proje’sine katılmaya karar verdi, ancak bu projeye katılabilmek için ya Amerika, ya da İngiliz vatandaşı olmak şartı vardı ve Joseph İngiliz vatandaşı oldu. Projede çalışmaya başlayan Joseph daha sonraları Almanya’nın nükleer bomba yapımı çalışmalarını durdurduğunu öğrenmesiyle birlikte projeyi bıraktı.

Projede çalıştığı sıralarda böyle bir bombanın insan ırkına ne denli zarar verebileceğini anlamıştı. Daha sonraları İngiltere’ye dönüp üniversite profesörlüğü yaptı. Bunun kalmayıp nükleer silahlara karşı olduğunu her fırsatta dile getirdi. 1955’te Russell-Einsein Manifesto’sunu imzaladı. Bundan 40 yıl sonra Joseph Rotblat Nobel Barış ödülü ile ödüllendirildi. Joseph Rotblat 31 Ağustos 2005′ te vefat etti.

4- Jocob Bronowski

18 Ocak 1908 tarihinde Polonya’da doğan İngiliz vatandaşı Jacob Bronowski’ye göre bilim adamlarının en büyük keşfi bilimin kendisidir.

Jocob’ın babası Abram Bronowski, İngiltere ile Polonya arası ticaret yapan varlıklı bir tuhafiyeciydi. Bu dönemde 1. Dünya savaşının patlak vermesi ile birlikte, Rusya imparatorluğu Polonya topraklarını işgal etti ve dolayısı ile aile Almanya’ya göç etti. Savaşın son anlarına kadar Almanya’da ikâmet eden aile, 1920 yılında İngiltere’ye yerleşti.

Bronowski ailesi İngiltere’ye vardığında işler genç Jacob için hiç kolay değildi. Sanılana göre Jacob o yıllarda bir kaç kelime dışında hiç İngilizce bilmiyordu. Buna rağmen İngiltere’de Central Foundation adındaki okula başladı. Bu yıllarda Jacob’ın başarılı bir ögrenci olması sebebiyle Cambridge üniversitesinden burs kazandı.

Üniversite yıllarında o sadece matematik alanında yüksek onur öğrencisi olmakla kalmayıp, edebiyat alanında yazdığı düz yazı ve şiirleri çok olumlu eleştiriler aldı. Cambridge üniversitesinde doktorasını tamamlayan Jacob (1933) – (1934-42) yılları arasında matematik öğretmenliği yaptı.

2. Dünya savaşı sonrası Jacob Bronowski operasyonel anlamda çalışma alanının öncülerinde. İttifak devletleri bombalarının etkisini artırmak amacıyla Division of Unesco isimli programa katıldı. Bununla birlikte, sonraları Britanya National Coal Board için çalıştı.

2. Dünya savaşı sırasında Jacob Bronowski bilimsel bir çalışma amacıyla Japonya’ya gidip Nagazaki şehrindeki atom bombasının dehşet verici sonuçlarını gören Jacob askeri çalışmalarına son verdi. Bundan sonra bilimin teknolojik görünümü ve etiği üzerine yoğunlaşacaktı. Kendisi bununla kalmayıp, kendi uzmanlık alanı olan matematiği ikinci plana iterek kültür evrimi ve insan doğası üzerine çalışmalar yaptı.

Jacob Bronowski, ilk kitabı olan ve savaş deneyimlerini yazdığı “The Common Sense of Science” adlı eserini yayımladı. Kitabında bilimin görünümünü anlaşılır bir dil kullanarak tarif etti ve dolayısıyla eleştirmenlerce olumlu eleştiriler aldı. Jacob günümüzde BBC kanalında yaptığı “The Ascent of Man” adlı televizyon programı ile hatırlanır. Polonyalı bilim insanı Jacob Bronowski 22 Ağustos 1974 yılında hayata gözlerini yumdu.

5- Kazimierz Funk

Polonya doğumlu Amerikan Biyokimyager Kazimierz Funk, 23 Şubat 1884 tarihinde Varşova’da doğdu ve kendisi vitaminleri keşfeden bilim insanıdır.

Funk 14 yaşındayken İsviçre’ye doğa bilimleri okumak için gitti. Takip eden yıllarda Almanya Bern’de kimya eğitimi aldı ve aslında onun ilgisi daha çok insan vücudu üzerineydi.

Funk’un ögrencilik yıllarında Beri-Beri isimli hastalık çok can kaybına neden oluyordu. Bu sebeple ile Funk güvercinler üzerinde deneyler yapmaya başladı ve çalışmalarının sonucunda vitamin elementini keşfetti. Funk bulduğu maddeyi vitamin olarak adlandırdı ve yayımladı.

1904 senesinde Paris’e, Pasteur kurumunda organik kök okumak için gitti ve vitaminler üzerine “On the Chemical Nature of the Subtance Which Cures Polyneuritrs in Birds Induced by a Diet of Polished Rice ( 1911)” isimli yazısını yayımladı. 1912 senesinde Funk’un vitamin adını verdiği bileşenler bilim topluluğu tarafından kabul edildi.

Funk 1. Dünya Savaşının başlamasıyla birlikte Amerika’ya taşındı ve Amerikan vatandaşlığı hakkını elde etti. 1923 senesinde Polonya’ya araştırmalarını sürdürmek adına döndü ancak beklediği çalışma ortamını bulamadı. Bu sebeple 1927 senesinde Parise gitti ve burada “Casa Biochemica” adı verilen şirketi kurup insülin üretmeye başladı. Funk, 2. Dünya savaşından sonra her şeyi arkasında bırakıp Amerika’ya döndü ve kariyeri boyunca 170’e yakın bilimsel yazı yazdı, 1967 senesinde ise Amerika’da yaşamını yitirdi.

6- Georges Charpak

Polonya doğumlu, Fransız fizikçi Georges Charpak 1 Ağustos 1924 tarihinde yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Georges 7 yaşında iken ailesi ile birlikte Paris’e göçtü ve 20’li yaşlarında direniş gruplarına katıldıktan sonra tutuklanarak ceza evine gönderildi.

Buradan sonra Nazi kamplarına gönderilen Polonyalı bilim adamı, katledilmeden kurtulmayı başardı ve Fransa’ya döndü. Takip eden zamanlarda Fransız vatandaşı olan Georges 1945 yılında “Ecole Des Mines” kolejinde eğitim almaya başladı ve 3 yıl sonra diplomasını elde etti. Daha sonraları “College de France”da nükleer fizik alanında doktorasını tamamladı.

Georges Charpak yaptığı çalışmalar neticesinde 1959 yılında Cern projesinde çalışmak amacıyla İsviçre’ye davet edildi. Burada nükleer Fizik ve deneysel Fizik üzerine çalışmalar yaptı. Onun en önemli buluşu “Multiwire Proportional Chamber (moleküllerin etkili kullanımı)”dır. Bu buluşu ona 1992 yılında Nobel Fizik ödülünü getirdi.

Günümüzde Georges Charpak tarafından icat edilen dedektörler biyoloji ve diger bilim alanlarında kullanılmaktadır. 1595 senesinden 1991’e kadar Cern projesinde çalıştı ve bununla birlikte kendisi deprem tahmini için kullanılan Radon dedektörünü buldu. Georges Charpak 29 eylül 2010 tarihinde Fransa, Pariste öldü.

7- Jan Szczepanik

Jan Szczepanik, “Polonyalı Edison” ve “Galiçyalı dahi” olarakta bilinen Polonyalı bilim insani 13 Haziran, 1872 tarihinde doğdu.

Annesinin ölümünden sonra Jan, teyzesi tarafından büyütüldü. Ortaokul ve ilkokul eğitimini tamamladıktan sonra Krakow’a geldi, ancak burada kendisi çok zeki olmasına rağmen okulu başarıyla tamamlayamadı ve terk etti.

Jan buradan sonra alçak gönüllü öğretmenlik hayatına başladı ve daha sonraları Vienna’ya çalışmak için gitti. Burada kendi iş yerinde çalıştığı sıralarda eşi Wanda ile tanışıp evlendi. Jan hayati boyunca 50’nin üzerinde buluş yaptı. Yaptığı buluşlar günümüzde bile özellikle hareketli fotoğraf endüstrisi, fotoğraf ve televizyon endüstrisinde kullanılmaktadır.

Bunun yanı sıra telgraf üzerine çalışmalar yaptı ve ayrıca modern tekstil’in kurucusu olarak bilinir. Jan dünyada ilk kez kurşun geçirmez yelek üretti ve ürettiği bu yeleklerden birisi daha sonraları İspanya kralı 8. Alfonso’yu bir suikasten kurtarmıştır.

Mark Twain iki makalesinde Jan Szczepanik’den övgüyle bahsetmiştir. 1925 senesinde karaciğer kanserine yakalanan Jan 18 Nisan 1926 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

8- Kasimir (Casimir) Fajans

Amerikalı Kimyacı Kasimir Fajans, 27 Mayıs 1887 tarihinde Varşova’da doğmuştur. Kasimir liseyi Varşova’da bitirip buradan Almanya’ya Leipzig üniversitesine Kimya okumak üzere gitti ve 1907 yılında mezun oldu. Bundan sonra Almanya’da bulunan Zurich ve Heilderberg üniversitelerinde doktorasını tamamladı.

Takip eden yıllarda Manchester üniversinde kendisine araştırma görevi verildi. Bu dönemlerde Kasimir; eşi doktor Salomea Kaplan ile tanışıp evlendi (1910). Kasimir Manchester üniversitesinde ki araştırmalarından sonra tekrar Almanya’ya geri dönerek 1911’den 1935 yılına kadar Münih üniversitesi Fiziksel Kimya Enstitüsü yöneticiliği yapmıştır.

Kasimir Fajans, İngiliz Frederick Soddy’den bagımsız fakat eş zamanlı olarak izotoplar teorisini geliştirmiştir. Yine aynı yıl otta H.Göhring ile birlikte Protaktinyum elementini tanımlamıştır. Ayrıca Radyo aktiviteyi kullanarak minerallerin yaşını hesaplama yöntemini geliştirmiştir.

1935 yılında Almanya’da naziler sebebiyle ülkeden ayrılmak durumunda kaldı ve ilk önce Cambridge – İngiltere’ye ardından Amerika’ya gitti ve Amerikan vatandaşı oldu. Ayrıca Michigan üniversitesinde yaşamının sonuna kadar çalıştı. Kasimir Fajans 18 mart 1975 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

9- Marian Smoluchowski

Polonyalı Fizikçi Marian Smoluchowski 28 Mayıs 1872 tarihinde Viyana yakınlarında bulunan Vorder – Brühl kasabasında doğmuştur. Kendisi Fizikte istatistiksel düşüncenin öncüsü olarak bilinir. Fiziğe olan tutkusunun yanı sıra Marian kayak yapmak, Dağcılık yapmak ve piyano çalmak gibi hobileride vardı.

Marian Viyana üniversitesinde Fizik üzerine eğitim aldı sırada ve Ludwig Boltzman Münih üniversitesinde çalışmaktaydı. Takip eden yıllarda Paris-Glasgow ve Berlin üniversitelerinde bir süre çalıştıktan sonra 1899 yılında Lwow üniversitesinde çalışmayı başladı. Bununla birlikte 1906-1907 yılları arasında Naturalistik Kopernik Cemiyetinde başkanlık yaptı.

Buradan sonra fizik üzerine çalışmalar yapmak için Krakow’a geldi. 1. dünya savaşının patlak vermesiyle birlikte çalışma koşulları ağırlaștı. Marian’ın çalışmaları maddenin kinetik teorisi üzerindeydi. Brown hareketinin açıklanması üzerine araştırmalar yaptı. Onun dikkate değer çalışmalarından birisi ise fiziksel ölçümlerin sonuçlarının zaman cetvelinde yorumlanmasına olan katkisidir. 1917’de Jagiellonian üniversitesi rektörü oldu ancak aynı yıl dizanteri salgının bir kurbanı olarak öldü.

10- Stanislaw Wojciech Mrozowski

Polonya asıllı Amerikan fizikçi Stanislaw Wojciech Mrozowski, Karbon fiziğinin en önde gelen isimlerinden birisi olmuştur. Stanislaw 9 şubat 1902 Varşova’da doğmuştur.

Polonyalı bilim insanı Stanislaw, gençlik döneminde bilime merak sardı. 1920 yılında Polonya ordusuna gönüllü olarak katılıp ülkesini ruslara karşı korudu. 1925’te Varşova üniversitesinde master yaptı. Burada atomik spectroscopic üzerine çalışmalar yapmaya başladı. 1929 senesinde ise doktorasını bitirdi. Takip eden yıllarda bu konularla ilgili bazıları eşi ile birlikte 50’in üzerinde makale yazdı. Bu çalışmalar uluslararası fizik komitesinin ilgisini çekti ve Varşova’da birçok konferansa davet edildi.

1939 yılinda Stanislaw Kalifornia üniversitesini ziyarete gittiği sırada 2. Dünya Savaşı patlak verdi ve bir daha Polonya’ya geri dönmedi. Great lakes karbon şirketi ona fizik araştırma bölümü liderliğini önerdi. Bu onun fizik karbonu serüveninin bașlangıcıydı.

1949’da Buffalo üniversitesi profesörü oldu. Burada doktora programlarını yönetti ve karbon araştırma bölümü başkanı oldu. Onun laboratuvarları karbon fiziğini konusunda dünyanın en önemli merkezi oldu.

1972 yılında Buffalo üniversitesinde emekli oldu. Uzun ve başarılarla dolu bir kariyere birlikte, Stanislaw A.B.D ve Polonya’da bilim konusunda en önemli isimlerden birisi olmuştur. 21 şubat 1999 tarihinde Stanislaw hayata gözlerini yummuştur.

11- Albert Abraham Michelson

Albert Abraham Michelson 19 Aralık 1852’de Strelno’da yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünya’ya geldi. Albert 2 yaşındayken ailesi ile birlikte amerikaya göç ettiler ve burada yaşadılar ve o yıllarda Albert’in babası tüccarlık yapmaktaydı.

Albert 17 yaşına geldiğinde Annapolis deniz akademisine girdi. Burada bilim adına kayda değer işler yaptı. 1873 yılında mezun oldu ve 1875-79 yılları arası akademide bilim eğitmenliği yaptı.

Albert 1880 yılında Avrupa’ya seyahat edip burada Berlin Heildelburg ve Paris üniversitelerini ziyaret etti. Avrupa Seyahati sırasında ışığın kesin hızını ölçmeye yönelik çalışmalar yaptı. Amerika dönüşünde ışığın hızını saniyede 299,853 km olarak belirledi. Bu veri kendisi tarafından daha da geliştirildi. 1883 senesinde Harp akademisi istifa edip aynı yıl clevand-ohio’da Fizik profesörü oldu. Takip eden yıllarda 1892’de Chicago üniversitesi fizik bölümü başkanlığı yaptı.

Kariyeri boyunca fizikte birçok başarı elde etti. Optiğe olan yeteneğinin yanı sıra dünya hareketinin, ışık hızının etkisini gösteren interforemetreyi geliştirdi. Sivil alanda ise astronomiye merak sardı. 1920 yılında betelguese yıldızının çapını ölçtü ve bir yıldızın çapı ilk kez belirlendi. Velocity of life, light wawes ve studies in optics gibi dergilerde yazanları yayımladı.

1907 yılında Albert, Fizik alanında Nobel ile ödüllendirildi. Nobel ödülü alan ilk Amerikalı oldu. Aynı sene Copley madalyasını kazandı. Michelson 9 mayıs 1931 yılında California’s yaşamını yitirdi. 

12- Jan Tomasz Gross

1947’de Varşova’da doğan Jan Tomasz Gross, Polonya asıllı amerikan bir sosyolog. Annesi hristiyan babası ise yahudidir ve annesi, ikinci dünya savaşı sırasında kendi hayatını riske atarak Jan’ın babasının hayatını yahudi karşıtı örgütlerden kurtarmıştır.

Jan, üniversiteye kadar olan eğitimini Varşova’da tamamladıktan sonra Varşova Üniversitesi bünyesinde Fizik bölümü okumak için girdi. Varşova üniversitesinde Sosyoloji okuduğu yıllarda genç Jan bazı protestocu gruplara katıldı ve okuldan uzaklaştırıldı ve bunun sonucu olarak 5 ay cezaevinde kaldı.

1969 yılında gross ailesi yahudilik karşıtı meselelerden uzak kalmak adına Amerika’ya göç etti. Jan Hale üniversitesinde eğitimine devam etti ve doktorasını yaptı ve yine aynı üniversitede asistan profesör olarak çalıştı. 

Takip eden yıllarda amerikan üniversitelerinde üst düzey görevlerde bulundu. Yaptığı sosyolojik çalışmaları nedeniyle eşi Irena ile birlikte devlet üstün madalyası aldı, ancak 2001 yılında yayımladığı, 2. dünya savaşı döneminde Polonyalı yahudilerin durumunu ele aldığı kitabı “Neighbors” tartışmalara neden oldu.

Bu kitabında Jebwabne’de yahudilere yapılan katliamların naziler tarafından değil Polonyalı köylüler tarafından yapıldığını ileri sürdü. Bu ve buna benzer, özellikle anti-semitizm ile ilgili birçok makale, kitap yayımladı.

13- Stanislaw Staszic

Stanislaw Staszic 6 Kasım 1755’te Pila, Polonya aydınlanmasının en önemli figürlerinden biri olarak kabul edilir.

Stanislaw Katolik dindar bir aileden geliyordu ve bu onun eğitim hayatını sekillendirmiștir. Stanislaw ilahiyat üzerine Poznan’da eğitim aldı ve mezun oldu buradan Fransa’ya giderek fizik ve doğa Bilimleri üzerine çalıştı ve birçok makalenin çevirisini yaptı.

Stanislaw yazılarında düşük sınıftan insanların ilgilerinden bahsetmiş ve yapılması gerekli reformları ele almıştır. Kendisi teoride cumhuriyetçiliği savunmuştur. Bununla birlikte güçlü bir Parlamento ve ordunun ülke savunması için önemine vurgu yapmıştır. Örnek olarak “Warnings for Poland” ve “Coming from the Current European Politics and Natural Laws” kitaplarının Polonya aydınlamasında çok büyük rol oynadığı söylenir.

Stanislaw Polonya’nın dağılma döneminde Karpat dağlarında coğrafya eğitimi aldı ve sonraları Polonya coğrafi haritası üzerine çalıştı. 1800 senesinde “Warsaw society of friend learning” cemiyetini kurdu. Bunun yanı sıra Polonya parlamentosunda din ve eğitim bakanlığında bakan yardımcısı olarak görev aldı. Ancak bu yıllarda insan doğası üzerine çalışmalar yapması dini terkeden rahip olarak anılmasına neden oldu.

Ayrıca kendisi kömürün ülke kalkınması için önemini fark eden ilk insan oldu ve bunun üzerine çalışmalar yaptı. 1816-24 yılları arasında Polonya parlamentosu enerji bakanı olarak çalıştı fakat kömür çıkarımı ve kullanımı konusunda beklenen başarı gelmeyince eleştiriler sonrası istifa etti. Stanislaw, 20 şubat 1826 da öldü ve cenazesinde aralarında kral Naibi’nin de olduğu yaklaşık 20 bin kişi hazır bulundu.

14- Ludwik Hirszfeld

Ludwik Hirszfeld, 5 ağustos 1884 yılında Polonya’da doğdu. Liseyi Lodz şehrinde bitirdikten sonra Wurzburg (Almanya) da tıp okumaya başladı ve buradan Berlin’e geçerek doktorasını tamamladı.

Ludwik çalışma alanında çok etkin çalışmaktaydı. Mezun olduktan sonra Heilderberg üniversitesinde çalışmaya başladı ve buradan 1911 yılında Zurich’e hijyen departmanı da çalışmak üzere davet edildi. Zurich’te 1914 yılında doçent doktor oldu.

Ludwik Sırbistan’daki Tifüs salgının durdurulması adına gönüllü olarak çalışmaya başladı. Kendisi ve onun Fizikçi eşi ile birlikte ilk fizik laboratuvarında kurdular ve eğitim vermeye başladılar. Buradan 1920 yılında Polonya’ya döndü ve Varşova üniversitesinde profesör olarak çalışmaya başladı.

2. dünya savaşı patlak verdiğinde naziler onun bütün yetkilerini aldılar ve onun kendilerini için çalışması konusunda baskı yaptılar ancak red yanıtı aldıklarında naziler Ludwik’i yahudi mahallerine gönderdiler ve buradan Ludwik, toplama kamplarına gönderilmek üzereyken kaçmayı başardı, bir köyde yaşamaya başladı.

Savaştan sonra Ludwick, Lublin üniversitesinde rektör vekili olarak çalıştı ve sonrasında Wroclaw üniversitesinin ilk dekanı oldu. Ludwik Hirszfeld tifoya neden olan mikro organizmayı tanımlayan ilk bilim insanıdır ve bunun yanı sıra Prag ve Zurich üniversitelerinin onursal doktoruydu.

1950 yılında Nobel ödülüne aday gösterildi. Bununla beraber “A History of Life” adıyla. Bilinen gettolardaki günlerini anlatan bir Kitap yayımladı. Luldwik Hirzfeld 7 mart 1954 yılında Wroclaw’da hayat gözlerini kapattı.

15- Maria Sieminow

Maria Sieminow 27 mayıs 1950 tarihinde Polonya’da doğmuştur. Marie üniversiteye kadar yerel okullarda eğitim gördükten sonrada Poznan üniversitesinde tıp bilimi okumaya başladı ve 1974 yılında diplomasını aldı. 1985 yılında mikro cerrahi üzerine yine aynı üniversitede doktorasını tamamladı. 

Maria Amerika’ya göç ettikten sonra orada burs kazandı ve Christine Kleinert kurumunda el cerrahlığı üzerine çalışmalarını surdurdu. Maria el cerrahı olarak insanları tedavi ettiği dönemlerde, yüz cerrahlığının önemini tedavi ettiği hastalarda fark etti ve bu alanda uzmanlaşma karar verdi. Kasım 2008’de, yüzünden pompalı tüfekle vurulmuş olan bir bayan hastasını, kendisi ile birlikte 8 profesörün katıldığı, yaklaşık 22 saat süren başarılı bir operasyonla tam yüz nakli yaparak tedavi etti. 

Maria bütün bu çalışmalarının ve katkılarının sonucu olarak dönemin Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski tarafından profesör unvanıyla onurlandırıldı ve bunun yanı sıra devlet üstün madalyası elde etti. Güncel olarak birçok Polonyalı üniversite öğrencisi Maria Sieminow’un verdiği burs ve destekler sayesinde Clevand-Ohio kliniğinde eğitim alıp, staj yapmaktadır. 

16- Tadeusz Leszek Wierzbicki

Polonyalı bilim adamları arasında olan Tadeusz, 16 şubat 1932 yılında Siemianowice-Slaskie’de dünyaya gelmiştir. Kimya mühendisliği, su ve atık su üzerine yoğunlaşmıştır.

Tadeusz üniversiteye kadar Tarnobrzeg’de yerel okullarda okudu ve buradan sonra Silesian üniversitesinde kimya mühendisliği üzerine 1950 ve 1956 yılları arasında eğitim aldı. Yine aynı üniversitede doktorasını tamamladı. 1968 yılında Tadeusz Varşova teknoloji üniversitesinde çevre mühendisliği üzerine yüksek doktora yaptı ve takip eden yıllarda birçok üniversitede profesör ve rektör yardımcılığı görevinde bulundu.

Tadeusz, uluslararası ozon derneği ve Polonyalı mühendisler ve teknisyenler derneği üyelerinden birisiydi. Ayrıca kendisi Bialystok üniversitesinin ilk başarılı yüksek doktora tezini savunan isimdir.

Tadeusz çalışma hayatında 400 e yakın mühendislik ve master tezini inceledi ve yorumladı. Bunun yanı sıra 40’dan fazla yüksek doktora ve doktora tezini tekrar gözden geçirip yazdı. Tadeusz’un 250’den fazla yayını uluslarası ve yerel medyada yayınlandı. Su ve atık suların endüstri ve tarımda kullanılması ile ilgili birçok bilimsel ve tekniksek konferanslar verdi. 21 mart 2017 yılında ise Bialystok’ta hayata gözlerini yumdu.

17- Karol Olszewski

Polonyalı kimyacı, matematikçi ve fizikçi Karol Olszewski 29 ocak 1846’da Broniszow – Galicia’da doğdu.

Karol o yıllarda Tornew’de bulunan Kazimierz Brodzinski lisesinden mezun olduktan sonra Krakow’da bulunan Jagiellonian üniversitesinde matematik, fizik ve biyoloji üzerine eğitim aldı. Bu yıllarda kendisi tarafından geliştirilen kompresör ve yoğunlaştırıcı-sıkılaștırıcı karbon dioksiti kullanarak ilk deneylerini yaptı. Karol Jagiellonian üniversitesinden mezun olduktan sonra Heidelberg üniversitesinde yüksek doktorasını tamamladı ve buradan Krakow’a tekrar dönerek profesör yardımcısı oldu. 

1883 yılında, Karol ve iş arkadaşı Zygmunt Wroblewski dünyada oksijen nitrojen ve karbon dioksiti atmosferden kararlı durumdayken sıvılaştırmayı başaran ilk bilim insanı oldular.
1884 yılına gelindiğinde, Karol kendi laboratuvarında ilk kez dinamik durumdaki hidrojeni sıvılaștırmayı başardı ve takip eden yıllarda argon’u sıvılaștırdı. Karol yalnızca o dönemlerde yeni yeni keşfedilmiş olan helyum’u sıvılaştırmayı başaramadı. 

1896 yılında Wilhelm’ın X-ray ile çalışan röntgen makinesinin duyulması üzerine, Karol şubat ayının ilk günlerinden makinenin aynısını yaptı ve böylece kendi üniversitesinde radyoloji departmanı is başlatmış oldu. Karol Olszewski 24 mart 1915 yılında Krakow – Galiçya’da hayata veda etti. 

18- Jan Sniadecki

Jan Sniadecki 29 ağustos 1756 yılında Znin’de doğmuştur. Kendisi bir matematikçi, fizikçi, astrolog ve aynı zamanda felsefeci olarak tanınmaktadır. Ayrıca Jan kendisi gibi bilim insanı olan Jedrzej’in kardeşidir. 

Jan üniversiteyi Krakow ve Paris’te tamamladıktan sonra Vilnius imparatorluk üniversitesi rektörü oldu. Bunun yanı sıra Jan, ulusal eğitim komitesi üyesiydi ve Krakow’da bulunan astronomik gözlem evinin direktörü olarak çalışıyordu. 

Jan Sniadecki kariyeri boyunca çalışmalarıyla ilgili birçok yazı yayımladı. Buna kendi gözlemleri sonucu oluştuğu küçük gezegenler hakkında ki çalışmasında dahildir. Onun “on the calculation of Chance” adını verdiği çalışması olasılık ile ilgili yapılan en önemli çalışmalardan biri olarak gösterilir. Jan Sniadecki 9 kasım 1830 yılında hayata veda etti. 

19- Tadeusz Boy-Zelenski

Gerçek adı Tadeusz Kamil Marcjan Zelenski olan Polonya’lı tiyatro yazarı, șair, eleştirmen Tadeusz Boy-Zelenski 21 kasım 1874 tarihinde Varşova’da dünyaya gelmiştir. Tadeusz, Polonya edebiyatının yaramaz çocuğu olarak adlandırılmış ve Genç Polonya hareketinin en önemli isimlerinden biri olmuştur.

Tadeusz’un gençlik yıllarında Polonya – Rusya imparatorluğu egemenliği altındaydı ve yüksek öğrenim yasaklanmıştı. Bu sebeple Tadeusz, Krakow’a Avusturya egemenliğideki Galiçya bölgesinde bulunan Jagiellonian üniversitesine kayıt yaptırmak için gitti. Bu üniversitede tıp Üzerine eğitim aldı ve ve 1900 yılında eğitimini tamamlayıp çocuk doktoru oldu.

Bu süreçten sonra bir kadın doğum merkezi açtı ve finansal bağımsızlığını kazandı. Aynı yıl “Green Balloon” diye bilinen Polonya’nın önde gelen isimlerinin topladığı müzikli eğlence yerini organize etti.

Burada yazdığı skeçleri, șiirleri, satirik şarkıları ve kısa hikayelerinde muhafazakar otoriteleri ve şehir folklorünün iki yüzlü insanları ile dalga geçip eleştirdi. Bu nedenle kendisi Polonya edebiyatının yaramaz çocuğu olarak bilinir Tadeusz Boy-Zelenski 1941 yılının temmuz ayında alanlar tarafından katledilerek öldürüldü.

20- Aleksander WAT

Aleksander WAT, 1 mayıs 1900 tarihinde varlıklı yahudi bir ailenin çocuğu olarak Varşova’da dünyaya geldi. Aleksander Varșova üniversitesinde filoloji, psikoloji ve mantık üzerine eğitimi aldı.

Bu sıralarda, genç olmasına karşın doğu Avrupa savaşlar arası hareketinin anahtar figürlerinden birisiydi. Onun üniversite eğitimi sırasında kendi şiirlerini ve kısa kurgularını yazdığı ve bunun yanı sıra ünlü yazarların kısa öykülerini derlediği koleksiyonuna “Lucifer Unemployed” adını verdi.

O günlerde birçok entelektüel gibi Aleksander’da komünizme sempati duyuyordu. Buna karşın ikinci dünya savaşı sırasında Rusya’nın Polonya topraklarını işgal etmesi sırasında Stalin’in askerleri tarafından tutuklandı. 1942 yılında Aleksander ailesinin de sürgün edildiği Kazakistan’a sürüldü ve en sonunda aile hep birlikte Polonya’ya geri döndüler. 

Aleksander Polonya’ya döndükten sonra Hristiyanlığa geçiş yaptı. Kendi yazılarında dini inançları hem belirgin hemde muallak şekilde yazdı. Aleksander 1963 yılında Fransa’ya göz etti ve bundan 1 yıl sonra da. Amerika’ya California üniversitesine doğru yola çıktı. Burada kendisi gibi yazar olan arkadașı Czelaw Milosz ile Aleksander’ın hayatı üzerine buluşma serisi kaydettiler.

Bu kayıtlar daha sonraları İngilizce’ye çevrildi ve “my century” adıyla bir kitap olarak yayınlandı. Bununla birlikte kendi derlemesi olan “Lucifer Unemployed” adlı eseride İngilizce’ye çevrildi. Aleksander Way 29 temmuz 1967 tarihinde 14 yıldır mücadele ettiği hastalığa yenik düştü ve hayatını kaybetti. 

21- Richard Feynman

Polonya asıllı amerika’lı, 20. Yüzyılın en önemli fizikçilerinden biri olarak kabul edilen Richard Feynman 11 mayıs 1918’de New York-Queen’s te dünyaya geldi. Massachusetts teknoloji kurumunda 4 yıllık lisans lisans eğitimini tamamladı. Buradan sonra elde ettiği yüksek lisans derecesi neticesinde Princeto üniversitesinde doktora yapmak üzere kabul edildi ve burada doktorasını tamamladı. Yine aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı.

1942 yılında Amerika birleşik devletlerinin savaşa girmesiyle birlikte Richard, Manhattan projesinde çalışmaya başladı. O dönemlerde 24 yaşında olmasına rağmen önemli görevler üstlendi. Özellikle kritik kütle için gerekli olan uranyum miktarının tespit edilmesi üzerine çalışmalar yaptı. 

Savaş sonrasında ise Cornell üniversitesinde çalışıp burada atomaltı parçacıkları üzerine çalışmalar yürüttü. 1965 yılında Richard, Kuantum elektrodinamigi üzerine yaptığı çalışmalarına bağli olarak Itiro Tomonaga ve Julian Schwinger ile birlikte Nobel Fizik ödülünü paylaştı. Bunun yanı sıra kendini Princeton Albert Einstein ödülü ve Lawrence ödülünün sahibidir. 15 şubat 1988 yılında kanser sebebiyle 69 yaşında iken Los angeles’ta hayatını kaybetti.

22- Jerzy Kurylowicz

Polonya’lı dilbilimci JERZY Kurylowicz, 26 ağustos 1895 yılında o zamanlar Avusturya-Macaristan toprağı olan Ivano Frankivsk’te dünya’ya gelmiştir. Jerzy’nin Vienna ticaret ve ekonomi üniversitesinde eğitim gördüğü sırada, birinci dünya savaşının patlak vermesiyle birlikte eğitimine Lviv’de devam etmek zorunda kaldı. Burada eğitim aldığı sırada, eşine çok rastlanılmayan dil yeteneği farkedildi ve dolayısıyla Paris’ten burs kazandı ve dil üzerine eğitim almaya başladı. 

Paris’te aldığı eğitim onun Polonya ya dönüşünde hint_avrupa dili profesörü olarak nitelendirilmesini sağladı ve Lviv üniversitesinde profesör oldu. Daha sonraları, 1946-48 yılları arasında Wroclaw’daki İngilizce filoloji kurumunda Dr. Krynawoski’nin yerine çalıştı. 

En sonunda, Krakow’a giderek burada Jagiellonian üniversite genel dil bölümü başkanı oldu. 1965 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu. JERZY Kurylowicz, Polonya dil akademisi ve bilim akademisi üyesiydi. JERZY Kurylowicz 28 ocak 1978 tarihinde 83 yaşındayken Krakow şehrinde hayata veda etti. 

23- Franciszek Meninski

Franciszek MENINSKI, 1623 yılında günümüzde Fransa topraklarında buluna Lorraine’de doğmuştur. Roma’da eğitim aldığı sırada dil bilimci öğretmeni Giovanni Battista Giattini onun için ilham kaynağı oldu. Meninski daha sonraları Polonya’ya hareket etti ve burada 20’li yaşlarında Lehçe’nin Latince’den öğrenilmesi için dil bilgisi kitabı yayımladı. 

1673 yılında Meninski Polonya’nın Türkiye büyükelçisi ile birlikte istanbula gitti ve burada 3 yıl boyunca Türk Dili üzerine eğitim aldı ve bunu sonucu olarak İstanbul yardımcı büyükelçisi olarak atandı. Bunun üzerine çok geçmeden Polonya vatandaşı oldu ve soyisminin sonuna “ski” eki getirildi. 1661 yılında Vienna’da doğu dilleri tercümanı olarak görevlendirildi ve hayatının sonuna kadar burada çalıştı.

Franciszek kariyeri boyunca dil bilimi üzerine çalıştı ve kitaplar yazdı ve Türkçe, Arapça, Farsça kelimeleri Latince açıkladı ve sözlükler oluşturdu. Bunun yanı sıra Türkçe dil bilgisi öğretmeni olarak çalıştı. Franciszek Meninski, 1687 yılında “Complementum thesaurus Linguarum orrentalium” adını verdiği sözlüğünde Latin kelimeleri alfabetik sıraya göre Türkçeye çevirdi. Franciszek Meninski 1698 yılında Vienna’da hayatını kaybetti.

24- Ignacy Lukasiewicz

Ignacy 8 mart 1822 yılında o zamanlar Avusturya imparatorluğu topraklarında olan Zaduszniki bölgesinde doğdu. Ermeni asıllı bir aileden gelmektedir. Ignacy yaşadığı bölgeye yakın bir ortaokulda eğitim görmeye başlasada beklenen başarıyı gösteremedi ve okuldan ayrıldı. Bundan sonra aile bütçesine katkı vermek amacıyla Lancut a hareket edip eczacı yardımcısı olarak ise başladı. 

Ne var ki, Ignacy o yıllarda politik konularda çok etkili ve birçok Polonya egemenliğinin savunulduğu organizasyonlara katılmaktaydı. Bu nedenle Avusturya monarşisi için bir tehdit olarak görüldü ve tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ancak daha sonraları delil eksikliğinden salındı.

Ignacy her ne kadar ortaokul ve lise eğitimini tamamlayamasa da, eczacılık sektöründeki başarıları sebebiyle Jagiellonian üniversitesinde eczacılık üzerine eğitim almaya hak kazandı ve bütün derslerini başarıyla geçerek diplomasını Vienna üniversitesinden aldı. Bununla birlikte eczacılık üzerine aynı üniversitede master yaptı ve Vienna’dan Lviv’e dönerek hayatını gaz yağı üzerine araştırma yapmaya adadı.

O donemlerde petrolün varlığı bilinsede kullanım alanları çok farklıydı. İgnacy dünyada petrolü damıtan ilk isim oldu ve bir marka yarattı. İș arkadaşı John Zeh ile petrolü eczacılık yöntemlerini kullanarak arındırdılar ve satışını yaptılar. 

1854 yılında dünyanın ilk petrol kuyusunu kurdular ve şirket olarak ișlettiler. Bunun yanında gaz lambası üzerine çalışmalarını sürdürdü ve Garlice sokaklarına ilk gaz lambasını kurdu. Birçok yerde petrol kuyuları açtı ve girişimciler ile birlikte işleyip zenginliğe kavuştu. Ignacy Lukasjewicz 7 ocak 1882 yılında hayata veda etti.

25- Agnieszka Zalewska

Agnieszka Zalewska Polonyalı bir fizikçi ve deneysel parçacık fiziği uzmanıdır. Agnieszka Krakow’da bulunan Jagiellonian üniversitesinde lisans eğitimini tamamladıktan sonra yine aynı üniversitede doktorasını tamamladı. Günümüzde, Agnieszka krakow’da bulunan “department of neutrino and dark matter physics institution of nuclear physics of the polish academy of science” adlı kurumun bölüm başkanı olarak kariyerini sürdürmektedir. 

Bununla beraber Agnieszka 7 yıldan fazla süredir içinde Cern, Geneva, İsviçre; Washington üniversitesi, Seattle ABd; Cea, saclay, Fransa; Pavia and gran sasso, İtalya; jparcd, Japonya’nın bulunduğu parçacık fiziği laboratuvarları ile iş birliği halinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Agnieszka’nın bilimsel araştırmaları fiziğin geniş spektrumlu konuları ve uygulamalı yöntemleri olarak nitelendirilmiștir. Ayrıca kendisi Polonya’da ki parçacık fiziği ile ilişkin birçok projeye imza atmıştır. Bunun yanı sıra Avrupa projeleri, uluslar arası işbirliği Polonya gruplarının başkanlığı yapmaktadır. Bunun la birlikte Agnieszka sayısız bilimsel komiteye hizmet etmiş ve özellikle Cern’de bulunan “scientific policy” komitesinin 2013 yılında bu yana başkanlığı yürütmektedir.

26- Wojciech Swietoslawski

Wojciech 1881 yılında podolya-Guberni yakınlarında doğmuştur. Fizik-kimya alanında en önde gelen Polonyalı bilim adamları arasındadır ve ayrıca kendisi term kimyanın babası olarak tanınmaktadır.

Wojciech, fizik-kimya alanında kariyeri boyunca birçok deney, buluş, gözlem yaptı. Dünyada ilk kez uluslararası fizyokimyasal standartlarda yanma ısısını belirledi ve bu veriler daha sonra uluslararası temel ve uygulamalı kimya Birliği tarafından kabul edildi ve tanıtıldı. 

Bununla birlikte birçok fizyo kimyasal aletin yüksek doğruluğunu buldu örneğin; adıyla atık mikro ıșın ölçer, sıfıraltı ölçeri. İcat ettiği bu araçlar kendisi ve iş arkadaşları tarafından bir çok göz dolduran basit ve uygulamalı bilimsel araştırmayı gerçekleştirmek için kullanıldı. Bunun yanı sıra kömürün testi ve ölçümü için birçok method geliştirdi.

Wojciech IUPAC’in başkan yardımcılığı görevinde bulundu ve fizik-kimya alanında Polyazeotropyy adıyla bilinen markayı yarattı. Wojciech Swietoslawski 29 Nisan 1968 yılında hayata veda etti.

27- Zygmunt Florenty Wroblewski

Zygmunt 28 ocak 1845 tarihinde günümüz Belarus’unda bulunan Grodno’da dünya’ya geldi. Kiev’de üniversite hayatına başlamasına rağmen, Rusya imparatorluğuna karşı 1863 ocak ayaklanmasına katılmasını nedeniyle sürgün edildi ve ardından eğitim hayatına Berlin ve Munich üniversitelerinde devam etmek zorunda kaldı ve doktorasını tamamladı. Ardından Strasburg üniversitesinde yardımcı profesör olarak ise başladı.

Zygmunt gaz yoğunlaşması konusunda profesör Caillet tarafından eğitildi. Bundan sonra kendisine Jagiellonian üniversitesi fizik bölümü profesörlüğü teklif edildi ve kabul etti. Çok geçmeden gazlar konusunda çok iyi çalışmalar yaptı ve Karol Olszewski ile işbirliği kurdu. Karbonik asit üzerine çalışmalar yaptığı sırada Karbon hidratı keşfetti ve bunu raporladı. 1883 yılında Wroblewski is ortağı Olszewski ile oksijen yoğunlaşması metodunu buldular ve geliştirdiler.

1888 yılında Zygmunt hidrojenin fiziksel özelliği üzerine çalışma yaptığı sırada bir gaz lambasını üzerine devirdi ve vahim bir şekilde yandı ve ardından 16 Nisan 1888 tarihinde Krakow’da hayatını kaybetti.

28- Ewa Kopacz

Ewa Kopacz 3 kasım 1956 yılında Skaryszew’de doğdu. Ewa, Lublin medikal üniversitesinde pediatri ve genel tip olmak üzere çift ana dal yaptı. Eğitim hayatından sonra köy kliniklerinde çalışıp daha sonraları 2001 yılına kadar yerel sağlık merkezlerinde çalıştı. 

2001 yılına gelindiğinde Ulusal Polonya parlamentosuna milletvekili olarak seçildi ve bununla birlikte 2007-20011 yılları arasında sağlık bakanı olarak çalıştı. 

Ewa Kopacz 22 Eylül 2014 tarihinde, Donald Tusk’ın yerine Polonya başbakanı oldu, ancak 2015 seçimini kaybettiklerinde kendisi ve hükumeti Polonya yasaları doğrultusunda istifa ettiler. Ewa Kopacz 8 kasım 2014 tarihinde Sivil Platform partisi lideri olarak yemin etti. 

29- Janusz Korczak

Janusz Korczak 22 temmuz 1878 yılında Varşova’da yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünya’ya geldi. Kendisi doktor, yazar ve aynı zamanda eğitmendi. Gerçek adı is Henry Goldzmit’tir.

Onun dünya görüşü çocuklara her zaman önem verilmesi ve onların sevilmesine dayanıyordu. Yaşamınıda bu yönde şekillendirdi. Bunun yanı sıra çocuklar hakkında kitaplar yazdı, radyo programları yaptı. 

1912 yılında Janusz Varşova’da bulunan yahudi çocukların bakıldığı bir yetimhanede müdür oldu. Kendisi ikinci dünya savaşı sırasında alanlara karşı gelenler arasında yer aldı. Almanlar Polonya topraklarını işgal ettiğinde onun Polonyalı arkadaşları onu saklamayı teklif etsede, o çocuklarını terketmeyi reddetti. Janusz, arkadaşı Stefania Wilczynska ile birlikte 200’e yakın çocuğun bakımını üstlendiler. 

Ancak, ikili çok geçmeden çocuklarla birlikte Varsova yahudi mahallerine gönderildi.
1942 yılında ise bu mahallerden ölüm kamplarına gönderilme zamanı gelmişti. Naziler Janusz ve arkadaşı Wilczynska ile birlikte 100 e yakın yetim yahudi çocuğuyla birlikte kamplara götürüldüler. JANUSZ VE WILCZYNSKA son ana kadar çocuklarını bırakmadılar ve katledildiler. 

30- Ludwik Lejzer Zamenhof

Ludwik, Polonya’nın bir çok farklı kökenden insanın yaşadığı Bialystok’ta 1859 yılında dünyaya geldi. Kendisi göz doktoru ve dil bilimciydi. Takma adı Doktor Esperanto’dur. Ludwik 8’e yakın dili konușabiliyordu. 

Onun hayatını inceleyen yazarlara göre onun ana dili Rusça, Lehçe ve İbranice’ydi. Ludwik kendisinin büyüdüğü bölgedeki anlaşmazlıkların sebebinin dil farklılığı olduğunu fark etmiş ve uluslararası bir dilin bu sorunu çözeceği görüşünü savunmuştur. Bu dili geliştirmek adına çalıştı ve Esperanto adıyla bir dil yarattı. Esperanto dünyada kullanılan ilk yapay dil olmuştur. 

Ludwik kendi mesleği olan doktorluğu geliştirmenin yanı sıra, bu dili geliştirmek için çabaladı. Zamanla Ludwik’in takipçileri ve destekçileri oldu. Aynı zamanda 1893 yılında Ludwik dil becerilerini kullanarak Hamlet gibi eserleri tercüme etti. 

1905 yılında Fransa’da ilk Esperanto kongresini yaptı ve takip eden yıllarda diğer Avrupa ülkelerinde gerçekleştirdi. Ama buna karşın 1912 yılında Krakow’da Esperanto hareketi liderliğini bıraktı ve ömrünün geri kalanını göz doktoru olarak sürdürdü. Ludwik LEJZER Zamenhof 14 Nisan 1917 yılında Varşova’da hayata veda etti. 

31- Haroun Tazieff

Haroun Tazieff 11 mayıs 1914 tarihinde o zamanlar Rusya imparatorluğu topraklarında olan Varşova’da doğmuştur. Fransa ve Belçika vatandaşı Haroun yanardağ ve yer bilimcisidir. Kendisi yanardağ patlamaları ile ilgili bir çok filmin yapımcılığını yapmış bunun yanı sıra yazdığı birçok kitap yazmıştır.

1917 yılından itibaren Belçika’nın Brüksel kentinde yaşamıştır. 1938 yılına gelindiğinde ise Gemblouch akademisinde ziraat üzerine eğitim almaya başladı ve 1944 yılında Liege üniversitesinde yer bilimi üzerine eğitimini tamamladı. Takip eden yıllarda Fransa’da devlet sekreteri olarak çalıştı.

Onun yaptığı çalışmalar, yanardağ eteklerinde yaşayan insanların volkanik patlamalardan önce haberdar olmalarının önemini biliyordu ve bununla ilgili çalışmalar yaptı. 1952’de yayımladığı “le gouffre de la Pierre Saint-Martin” adlı kitabı ile Fransa’da üne kavuştu.

Haroun Tazieff’in 1971 yılında Sicilya adasındaki Etna yanardağı ve Demokratik Kongo Cumhuriyetinde ki Nyiragango Dağında yaptığı gezi ve araştırmalar, National Geographic adlı televizyon kanalının “the violent earth” adlı belgeseline konu olmuştur. Haroun Tazieff 2 Şubat 1998 tarihinde Paris’te hayatını kaybetti.

32- Czeslaw Strumillo

Polonyalı bilim insanı Czeslaw 1930 yılında Vilnius’ta dünyaya gelmiştir. Kendisi bir kimya mühendisliği uzmanı, kurutma alanındaki bilimsel teorinin kurucusu ve Lodz Teknoloji üniversitesi eski rektörlerinden biridir. 

Czeslaw, 1952 yılında Lodz teknoloji üniversitesi kimya bölümüne başladı ve 1960 yılında yine aynı üniversitede doktorasını tamamladı. 1974 ve 1981 yıllarında sırasıyla Doçent ve profesör oldu. Onun istisnai kişiliği her zaman onun öğrencileri, çalışma arkadaşları ve birçok bilim insanı tarafından övgü ile yorumlanmıştır. 

Onun ismi dünya genelinde özellikle kurutma teknolojisine verdiği katkılar ve bilim dünyasına getirdiği yenilikler ile hatırlanır. Bununla birlikte, dünya genelinde tanınan ve saygınlığı olan kurutma araştırma grubunu polonya’da kurdu ve başkanlığını yaptı. 1972 yılına gelindiğinde, yabancı bilim insanlarının da katıldığı 2 yılda bir düzenlenen Polonya kurutma sempozyumunu organize etti.

Daha sonraki zamanlarda bu sempozyum başka ülkelerde düzenlendi ve ayrıca aynı organizasyon 1978 yılında Kanada Montreal’de yapıldı. Czeslaw kariyerinde 250’ye yakın bilimsel makale yazdı ve 2 kez Amerikan Bilimsel Araştırma Komitesi üyesi olarak seçildi. 

33- Jan Czochralski

Jan 23 Ekim 1885 yılında Poznan yakınlarında bir köyde dünyaya gelmiştir. Bir metalurji uzmanı, kimyacı ve malzeme bilimcisi olan Jan, birçok yeni araştırma yöntemi geliştirdi.

Jan 1900 yılında Berlin’e giderek burada bir eczanede çalışmaya başladı ve yine aynı dönemlerde Charlottenburg Politeknik’te eğitim alıp metal kimyası üzerine uzmanlaștı. Eğitimden sonra (AEG) firmasında mühendis olarak çalışmaya başladı.

Onun metalin kristalleșme oranını ölçmeye yarayan metodu, yaptığı birçok buluşun en değerlisi olarak kabul edilir ve “CZOCHRALSKI Process” olarak bilinir.

1919 yılında alman metal bilimi topluluğu kurumunun kurucu üyelerinden oldu ve 1925 yılına kadar kurumun başkanlığını üstlendi. 1928 yılında Polonya Başbakanının isteği üzerine Polonya ya geldi ve Varşova Teknoloji üniversitesi kimya bölümü metal araştırmaları başkanlığı yaptı.

Ancak savaş sürecinde komünist rejim tarafından Almanya ile bağlantısı olduğu düşünülerek yetkileri alındı. Daha sonraları aklandı ve kendi şehrine döndü burada ufak çaplı kimyasal Bir firma yönetti ve 22 Nisan 1953 yılında Poznan’da hayatını kaybetti.

34- Franciszek Rychonowski

Franciszek 1850 yılında doğmuş Polonyalı mühendis ve mucittir. Buna birlikte kendisi Lviv teknik üniversitesinde ders vermektedir. Franciszek Lviv’de yapılan Mandone projesine; elektriklenme, merkezi ısıtma ve tramvay sistemleri konularında çalışmak ve eğitmek amacı ile katıldı. Kendisi ayrıca sözde bilimsel eteroid teorisi ile ün kazandı. Bu teorisi daha sonraları onun kariyerini bitircekti.

Franciszek modern Polonya yazarları kitabında ki bir karakterdir. Bunun yanında, Jarek Garlinski’nin yazdığı kurgusal komplo polisiye romanı olan “The man with the Devils hand” in Ana karakterinden biri olmuştur. Franciszek Rychnowski 1929 yılında hayatını kaybetmiştir.

35- Tadeusz Estreicher

Tadeusz ESTREICHER 19 kasım 1871 yılında Krakow’da doğmuştur. Kendisi soğubilimin öncülerinden ve bunun yanı sıra kimyacı ve tarihçidir. 

Tadeusz Londra, Berlin ve Leipzig şehirinde eğitimini tamamladı. Daha sonraları 1899 yılında asistan olarak çalışmaya başladı. 1901 yılında kendisi hidrojeni sıvılaştırmayı başardı. 

1906 dan 1919 yılına kadar İsviçre’de Fribourg üniversitesinde mineral ve genel kimya profesörü olarak çalıştı. 1913-14 yılları arasında bölüm başkanlığı yaptı. Buradan sonra Tadeusz 47 yaşında Polonya’ya geri dönerek Jagiellonian üniversitesinde emekliliğine kadar çalıştı. Daha sonraları bilim dili tarihi üzerine araştırmalar yaptı. 

6 Aralık 1939 tarihinde Tadeusz, aralarında kardeşininde bulunduğu diğer profesörler ile birlikte yakalandı ve toplama kampına gönderildi ve burada kardeşini kaybetti ancak kendisi kamptan kurtulmayı başardı ve şubat 1940 da özgürlüğüne kavuştu. Tadeusz Estreicher 8 Nisan 1952 yılında hayata gözlerini yumdu.

36- Kazimierz Ajdukiewicz

Kazimierz 12 Aralık 1890 yılında şuanda Ukrayna sınırlarında bulunan Tarnopol’de dünyaya gelmiştir. Kendisi Polonyalı mantıkçı ve anlam bilimcisi olarak tanınır. Bunun yanı sıra Varşova’da mantık ve dil ilişkisinin analiz edildiği, mantık ve filoloji okulunun en büyük destekçilerinden biri olmuştur. 

Kazimierz Lviv üniversitesinde lisans eğitimini tamamlanmasının yanında yine aynı üniversitede doktora tezini savundu ve mezun oldu ve bunun yanı sıra derslere eğitmen olarak katıldı. Kazimierz 1948 ve 1952 yılları arasında Poznan üniversitesi rektörü olarak çalıştı. 

Kazimierz’in araştırma alanı genel olarak bilimin dili olmuştur. 1920 yılında, söz dizimi kurallarına bağlı kalarak çalışma mantığı için tümdengelimli teorisi ile kazandı. Daha da önemlisi Kazimierz, özellikle günümüzde birçok formel dilbilimcinin kullandığı kategoriyel dilbilgisi kuramını biçimlendirmiştir. Kazimierz AJDUKIEWICZ 12 Nisan 1963 yılında Varşova’da hayata veda etti. 

37-Alfred Tarski

Alfred TARSKI 14 ocak 1901 yılında Varşova’da doğmuştur. Alfred Polonya asıllı, Amerikan matematikçi ve mantıkçı olarak bilinir. Alfred genel cebir, ölçüm kuramı, matematiksel mantık ve küme teorisi üzerine yaptığı çalışmalar ile hatırlanmaktadır. 

Alfred TARSKI Lisans eğitimini Varşova üniversitesinde aldı ve bununla birlikte doktorasını yine aynı üniversitede tamamladı. Bunun yanı sıra yine aynı üniversitede 1939 yılına kadar öğretmen olarak çalıştı. Takip eden yıllarda Amerika’ya gidip 1942 yılında Kalifornia üniversitesinde matematik profesörü olarak çalıştı. 

1945 yılında Alfred amerikan vatandaşı oldu. Alfred California üniversitesinde öğretmenlik yaptığı dönemlerde birçok matematik öğrencisinin kariyerini olumlu yönde etkiledi. O kariyeri boyunca mantık, geometri ve cebir üzerine bir çok çalışma ve araştırma yaptı. Alfred Tarski 82 yaşında, 26 Ekim 1983 tarihinde Berkeley-Amerika’da hayata gözlerini yummuştur. 

38- Hugo Steinhous

Hugo Steinhous 14 ocak 1887 yılında Jaslo kentinde yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünya’ya geldi. Ailesi onun bir mühendis olmasını istesede o soyut matematiğe çok ilgi duyuyordu. Bu sebeple, 1905 yılında Lviv üniversitesinde matematik ve fizik derslerine katıldı ancak buradan Gottingen üniversitesine geçip lisans ve doktorasını tamamladı. 

HUGO Steinhous kariyerinde 200’e yakın bilimsel makale yazdı. Onun fonksiyonel analize en büyük katkılarından biri Bananch-Steinhous teoremidir. Hugo, o dönemlerde matematik konusu olarak bile kabul edilmeyen olasılık üzerine çalışan ilk isimlerden birisidir. Bununla birlikte o, Wroclaw üniversitesi matematik bölümün kurulması ve Polonya’nın savaş sonrası matematiğinin toparlanması için büyük katkılar verdi.

Hugo Gottingen Üniversitesinde eğitimini tamamladıktan sonra birinci dünya savaşının patlak vermesiyle ülkesine dönüp ve Polonya lejyonlarına katılarak ülkesini savunması ile de hatırlanır. 25 şubat 1972 yılında 85 yaşında Wroclaw’daki hayata gözlerini yumdu. 

39- Stefan Banach

Stefan 30 mart 1892 yılında Krakow yakınlarında doğdu. Matematik ve doğa bilimlerinde çok iyi olmasına rağmen, Lviv’de mühendislik okumaya karar verdi. Babası o dönemlerde kendisini finansal olarak desteklemediği için geçimini özel dersler vererek sağladı. 

Özel ders verdiği dönemlerde ünlü matematikçi Hugo Steinhous ile tanıştı ve matematiği yeniden sevdi. Yine bu dönemlerde Stefan, Lviv Politeknik’te asistan oldu ve Jan Kazimierz üniversitesinde yüksek lisansını tamamladı. 1924 yılında ise profesör oldu. 

Bu süreçten sonra matematik konusunda yükselişi sürdü ve Paris akademisinde 1 yıl geçirdi. Takip eden yıllarda Oslo’da matematik konferanslarına katıldı. Stefan 1939 yılında Polonya matematikçiler topluluğu başkanı oldu. Sovyet Rusya Lviv’i işgal etse bile onun ruslar onun matematik bilgisinden yararlanmak istediler ve matematik üzerine ülkelerinde seminerler düzenlemesine izin verdiler ve ayrıca Ivan Franco üniversitesinde dekan oldu. 

Stefan matematik konusunda 20. yüzyılda dünyanın en önemli ve etkileyici matematik bilimcilerinden biri olduğu kabul edilir. Modern fonksiyonel Analiz’in kurucusudur. Daha önemlisi ölçüm kuramı, entegrasyon ve ortogonal serisi çalışmalarına önemli katkılar vermiştir. Bunun yanı sıra topolojik vektör uzayına katkılarıyla ile de hatırlanır. 

Stefan 31 ağustos 1945 tarihinde Ukrayna sınırlarında bulunan Lviv’de akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. 

40- Stefan Bergman

Polonya asıllı Amerikalı matematikçi Stefan 5 mayıs 1895 tarihinde Czestochowa’da yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Stefan, Berlin’de lisans eğitimini sürdürdüğü sıralarda, onun hayatında çok önemli bir etki bırakacak olan hocası Richard Von Mises ile tanıştı. Stefan her ne kadar doktora eğitimini de Berlin üniversitesinde tamamlamak istesede yahudi olması sebebiyle ülkeden ayrılmaya zorlandı ve Rusya ya hareket etti. 

Rusya da bir süre kaldıktan sonra Parise gitti ve orada karmaşık analiz üzerine bir monogram yazdı. Buradan sonra Berlin üniversitesinde tanıştığı hocası Richard’ın yardımı Amerika’ya göç etti. Amerika’da kısa bir süre Harvard üniversitesinde çalışsa da kariyerini Stanford üniversitesinde noktaladı.

Stefan Bergman, 1922 yılında Berlinde eğitim gördüğü sırada icat ettiği çekirdek fonksiyonu ile tanınmaktadır. Günümüzde bu fonksiyonu Bergman çekirdeği olarak yeniden adlandırıldı. Aslında, Stefan kariyerinin büyük bir bölümunu çekirdek fonksiyonu uygulamalarını geliştirmek için harcadı. Bunun yanı sıra Stefan, Amerikan bilim ve sanat akademisi üyesi olarak seçildi. Stefan Bergman 6 haziran 1977 yılında California’da yaşamını yitirdi.

41- Wladyslaw Dziewulski

Polonyalı astronom ve matematikçi Wladyslaw 1867 yılında Varşova’da doğmuştur. Kendisi matematik ve astronomi üzerine Varşova’da eğitim aldı ve buradan sonra 1902 yılında Almanya’nın Gottingen üniversitesine giderek eğitimini tamamladı. 1903 yılında Wladyslaw Jagiellonian üniversitesi bünyesindeki Astronomi gözlem evinde asistan olarak görevlendirildi ve yine aynı üniversitede doktorasını tamamladı. 

1919 yılına gelindiğinde, Wladyslaw Vilna’da bulunan Batory üniversitesinde profesör olarak çalışmaya başladı ve aynı zamanda üniversitenin astronomik gözlem evinin direktörü oldu. Bununla kalmayıp yine aynı Üniversitede 1924-25 yılları arasında rektörlük görevinde bulundu. Buradan, hayatının son dönemlerini geçireceği Torun’da bulunan Copernicus üniversitesine gitti ve görev aldı. 

Wladyslaw hayatının çoğunu astronomik araştırmalar yaparak geçirdi ve 200’e yakın bilimsel makale yayımladı. Genel olarak küçük gezegenlerin yörüngelerindeki ufak sapmalar, yıldızlar kümesinin hareketleri ve fotoğrafik ıșık ölçer ile alakalı çalışmalar yaptı. Wladyslaw Dziewulski 6 şubat 1962 yılında Torun – Polonya’da hayatını kaybetti.

42- Henryk Zygalski

Polonyalı matematikçi ve kriptolog Henryk Zygalski, 15 temmuz 1908 tarihinde Posen’de doğmuştur. İkinci Dünya Savaşı öncesinde, Almanların istihbarat güvenliği için kullandığı Enigma makinesinin şifresinin çözülmesinde büyük rol oynamış ve bir nevi savaşın kaderiyle oynamıştır. 

Henryk Poznan üniversitesi matematik bölümü öğrencisi olduğu dönemlerde, askeriye tarafından düzenlenen kod kırma kursuna diğer arkadaşları ile birlikte alındı ve burada seçilen 3 en başarılı öğrenciden biriydi. Rejewski Marian ve JERZY artık Henryk’in çalışma arkadaşlarıydı.

1930 yılında Henryk ve Jerzy Poznan’da bulunan en üst seviye gizlilik içindeki kodlama evinde çalışmaya başladılar. Çok geçmeden Rejewski bu ikiliye katıldı. 1932 yılında bu 3 genç Varşova’ya, Almanların enigma adını verdiği makinenin kodlarını kırmak için alındılar. REJEWSKİ matematiksel görüntülemeyi kullanarak kod çözme tasarımını geliştirdi ve bu 3’lü Enigma’nın aynısını yapmayı başardılar. 

Daha sonraları Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesiyle Henryk önce Romanya’ya ardından Fransız yetkililerce Fransa’ya getirildi ve onun liderliğinde bir şifreleme ünitesi kuruldu. 1943 yılında Henryk Britanya’ya geçti ve burada organize edilen birçok başarılı bir kod kırma operasyonuna dahil oldu. Henryk Zygalski 30 ağustos 1978 yılında Liss’de hayatını kaybetti. 

43- VITELLO

Vitello 1220 yılında Silesia’da doğdu ve kendisi Polonyalı doğa bilimcisi ve filozoftu. Vitello Paris’te sanat üzerine eğitim almasının ardından, Padua üniversitesinde kilise hukuku üzerine uzmanlaștı. 

Aslında, Vitello bir süre Viterbo’da bulunan papalığa ait mahkemede çalışarak geçirdi. Bunun yanı sıra, Vitello mekan algısı üzerine yapılan ilk analizlerden biri olan ve “the persectival” adıyla bilinen ilk ders kitabını yazdı. Bununla birlikte, Vitello fizikte ışığın kırılması üzerine önemli çalışmalar yaptı.

Vitello optiğin babası olarak günümüzde hatırlanır ve bilinir. Onun ölümünden sonra Ay’da bir kratere onun ismi verilmiştir. Vitello 1278 yılında hayatını kaybetti. 

44- Andrew Schally

Polonya asıllı Amerikan endokrinolog Andrew Schally 30 kasım 1926 tarihinde Wilno kentinde dünyaya geldi. 

1939 yılında Polonya’nın işgal edilmesi sonucunda İngiltere’ye gitti ve burada Londra üniversitesinde lisans eğitimini tamamladı. Buradan Kanada’ya giderek McGill üniversitesinde 1955 yılında biyokimya üzerine doktorasını tamamladı. Takip eden yıllarda, Amerika’ya gitti ve 1962 yılında amerikan vatandaşı oldu. Andrew vatandaşlığını aldıktan sonra New Orleans’ta bulunan iç salgı ve polipeptik laboratuvarında şef olarak çalışmaya başladı. Başarıları neticesinde 1967 yılında Tulare üniversitesinde profesör oldu. 

Andrew kariyerinde birçok başarıya imza attı. Hormon artırımı, büyümesi ve doğum kontrolü üzerine çalıştı ve iş arkadașı Roger Guillemin ile birlikte Nörohormonu tanımladı. Onun çalışmaları doğum tedavisi konusunda bilime büyük katkılar vermiştir. 

Andrew Schally, Roger Guillemin ve Rosalyn Sussman Yalow ile birlikte Nobel Fizyoloji ve tıp ödülünü 1977 yılında kazanmıştır. Andrew Schall şuanda 91 yaşındadır. 

45- Alfred Korzybski

Polonya doğumlu amerikan vatandaşı Alfred Korzybski 3 temmuz 1879 tarihinde doğmuş bir filozof ve bilim insanıdır.

Alfred Varşova teknoloji üniversitesinde mühendislik üzerine eğitim aldı. Yine aynı dönemde, 1. Dünya savaşında Rus gizli servisine hizmet etti. Özel bir görev için Amerika ve Kanada ülkelerine gönderildi. Burada Alfred’in görevini yaptığı dönemde Rusya’da ayaklanma çıkması ile bir daha geri dönmeme kararı aldı ve ABD’de, Fransa-Polonya adına askeri görevlerde bulundu. 

Alfred ortaya attığı genel anlam bilimi ile tanınmaktadır. Genel anlam bilimi dil felsefesinin bir sistemidir. Bu dil felsefesinin amacı; insan düşüncelerinin kuşaktan kuşağa aktarılması yeteneğinin geliştirilmesine dayanır. Kendisinin en ünlü yapıtı “bilim ve akıl sağlığı” adlı eseridir. Alfred 1 mart 1950 yılında Amerika-Lakeville’de hayatını kaybetti. 

46- Roald Hoffman

Roald Hoffman 18 temmuz 1937 yılında Zloczow, polonya’da yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünya’ya geldi. 

Roald nazi Almanya’nın Polonya’yı işgal ettiği yıllarda ailesi ile birlikte zor günler geçirdi ve Ukrayna sınırında bir köyde yaklaşık 18 ay boyunca saklandılar.

1949 yılında ise ailesi ile birlikte Amerika’ya göç etti. Üniversiteye kadar olan eğitimini New York’ta yerel okullarda alan Roald daha sonraları amerikan vatandaşı oldu (1955). “Columbia College” de burslu okuyup burada kimya bölümünden derece ile mezun oldu ve 1958 yılında Harvard üniversitede fizik üzerine doktora ve master yaptı. 1965 yılında Roald Hoffman Cornell üniversitesinde kimya doçenti oldu ve takip eden 3 yıl içerisinde profesör unvanı kazandı. 

Roald kariyeri boyunca bir çok onura layık görüldü, birçok buluş yaptı ve bunun yanı sıra şiir kitapları yazdı, TV programlarına çıktı. Roald’ın araştırmaları ve ilgisi genel anlamda kararlı ve kararlı olmayan elektronik yapı üzerine oldu. Reaksiyon üzerine önemli işlere imza attı ve 1981 yılında Nobel kimya ödülünü japon kimyacı Keninchi Fukui ile birlikte paylaşmıştır. Roald günümüzde Kornell üniversitesinde profesör olarak çalışmaya devam etmektedir. 

47- Hilary Koprowski

Hilary Koprowski 5 Aralık 1916 yılında Varşova’da eğitimli yahudi, eğitimli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Hilary üniversiteye kadar yerel okullarda okudu ve bu süreçte piano dersleri aldı. Varşova üniversitesinde tip bölümünden mezun oldu. 

1939 yılında Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesiyle birlikte Hilary ve eşi yurt dışına gittiler. Koprowski ailesi savaşlar yüzünden Avrupa’da da tutunamadı ve ilk olarak Brezilya’ya ardından Amerika’ya göç ettiler. 

Hilary bir virolog ve bağışıklık sistemi uzmanıydı. Kariyerinde bu konular üzerine birçok çalışma yaptı ve birçok bilimsel makale yazdı, bunun yanı sıra birçok ödüle layık görüldü. Özellikle onun 1950 yılında geliştirdiği çocuk felci aşısı, birçok çocuğun hayatını kurtarmış ve tedavi etmiştir. Bu aşıyı ilk kez başarıyla uygulayan bilim insanıdır. Hilary Koprowski 11 Nisan 2013 tarihinde Pensilvanya – Amerika’da hayata veda etmiştir. 

48- Aleksander Wolszcan

Polonyalı gök bilimci Aleksander Wolszcan 29 Nisan 1946’da Szczeicek Polonya’da doğdu. Çocukluğunda babasının anlattığı hikayelerinden etkilenip astronomiye ilgi duymaya başladı. O, 7 yaşındayken gökyüzü ile ilgili bazı bilgilere sahipti bile. 

Aleksander, üniversiteye kadar yerel okullarda eğitim eğitim gördü. 1975 yılında “Nicolaus Copernicus” üniversitesinden mezun oldu ve üniversitenin radyo astronomi bölümünde çalışmaya başladı. Takip eden yıllarda Amerika’ya gitti ve burada Cornell ve Princeton üniversitelerinde çalıştı. Daha sonraları, Pensilvanya üniversitede astronomi profesörü oldu. 

Aleksander astronomi konusunda bilime önemli katkılar verdi. Bununla birlikte bir çok makale yazdı. Kendisi, güneş sistemi dışındaki gezegenler ve pulsar gezegenlerini ilk keşfeden bilim insanlarindan birisi olarak bilinir. 

49- Ludwik Rajcman

Polonyalı bakteriyolog ve fizikçi Ludwik Rajcman 1kasım 1881 tarihinden doğmuştur.
Ludwik Varşova’da Rus imparatorluğunun esareti altında zor şartlarda büyüdü. Zaman zaman politik meselelere katıldı, tutuklandı, sürgün edildi.

Ludwik Jagiellonian üniversitesinde tıp okudu ve burada hocası Odo Bujwid sebebiyle biyolojiye hayranlık duydu. Üniversiteden sonra Parise gitti ve Pasteur kurumunda eğitimini sürdürdü. Polonya’ya döndüğünde salgın hastalıklara savaş açtı ve önemli çalışmalara imza attı. Daha sonraları Çin’e gitti ve Çin hükumeti ile işbirliği halinde çalıştı. 

Ludwik, Cenevre’de yapılan bir toplantıda dünya genelindeki muhtaç çocuklara yardım fonu oluşturulması önerisini sundu ve bu öneri kabul edildi. Böylece 1947’de UNICEF kuruldu. 1950 yılına kadar Ludwik kuruma başkanlık etti ve maaş almayı reddetti. Kendisi UNICEF’in kurucularından ve ilk başkanıdır. 

Ludwik RAJCMAN 13 temmuz 1965 yılında Parkinson hastalığına bağlı sebeplerden dolayı Fransa’da hayata veda etti.

50- Wladyslaw Tacznowski

Wladyslaw Tacznowski 1 mart 1819 ve 17 şubat 1890 tarihleri arasında yaşamış Polonyalı hayvan bilimcidir.

Wladyslaw günümüzde, 19. yüzyılda yaşamış en önemli hayvan bilimcisi olarak kabul edilir. Wladyslaw eğitimini Paris’te almıș ve takip eden yıllarda Viyana, Berlin, Paris ve Londra müzelerinde çalışmıştır. Bununla birlikte Tacznowski, Varşova üniversitesi müzesi, hayvan bilimi departmanında kariyerinin sonuna kadar müze müdürü olarak çalışmıştır. 

Wladyslaw 1866-67 yılları arasında Antonio S. Waga ile birlikte Cezayir seferine çıkmış ve araştırmalar yapmıştır. Wladyslaw kariyeri boyunca birçok araştırma yaptı ve bunları kağıda döktü. 

51- Wladyslaw Kulczynski

Wladyslaw KULCZYNSKI 27 mart 1854 yılında Krakow, Polonya’da dünyaya geldi. Uzmanlık alanları biyoloji, araknoloji, taksonomi, dağcılık ve öğretmenlik. 

Wladyslaw liseyi gimnazyum Sw. Jacka gymnasium adlı lisede bitirdi. Buradan sonra 1909 yılında Krakow’da bulunan Jagiellonian üniversitesinde doçent oldu. 

Wladyslaw 33 yıl lise öğretmenliği yaptı. Onun 18’li yaşlarında örümcekler üzerine ilk yayını yaptı. Bunun yanı sıra bu konuyla ilgili yaklaşık 60 araştırmaya imza attı. Wladyslaw ömrü boyunca 402 takson tanımlamış ve 21 takson’a onun adı verilmiştir. Wladyslaw Kulczynski 9 Aralık 1919′ da hayatini Krakow’da kaybetti. 

52- Bronislaw Malinowski

Bronislaw Malinowski 7 Nisan, 1884 yılında Krakow’da doğmuş Polonyalı bir antropolog ve bilim insanıdır. Kendisi günümüzde, 20. yüzyılın en önemli antropologlarından bir olarak nitelendirilir.

Bronislaw çocukluğunda zayıf ve çok hastalanan bir çocuk olmasına karşın derslerinde gösterdiği başarıyla dikkat çekiyordu. Jagiellonian üniversitesinde felsefe üzerine eğitim aldı ancak o dönemlerde okuduğu bir kitaptan etkilenip antropolojiye merak sardı. Takip eden yıllarda 2 sene Leipzig üniversitesinde antropoloji eğitimi aldı ve buradan sonra eğitimini bir üst seviyeye çıkarmak adına Londra ekonomi okuluna geçti. 

Bronislaw, o dönemlerde yaptığı çalışmalarıyla antropologlar arasında tanınmaya başlamıştı bile. Bronislaw’ın Trobriand adalarında esir bulunduğu dönemde geliştirdiği ve şu an antropolojik metodoloji alanında çok önemli bir rol oynayan “katılımcı gözlemci” kuramını oluşturdu. Bunun yanı sıra Papua Gine ve kanarya adaları gibi bölgelerde araştırmalarda bulundu. Bronislaw Malinowski 16 mayıs 1942 yılında new haven, A. B. D’ de hayatını kaybetti. 

53- Benoit Mandelbrot

Polonya doğumlu, Fransız – Amerikan vatandaşı matematikçi Benoit Mandelbrot 20 kasım 1924 yılında, yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 

Benoit 11 yaşındayken ailesi ile birlikte Fransa’ya göçtü ve matematik üzerine lisans eğitimini tamamladı. Takip eden yıllarda, Kalifornia teknoloji kurumunda havacılık üzerine yüksek lisans diplomasını elde etti. Benoit hem Fransız hem de Amerikan vatandaşı olduğu için o yıllarda iki ülke arasında gidip gelmekteydi. 

Benoit 1958 yılında IBM çatısı altında çalışmaya başladı. Bununla birlikte Yale üniversitesinde matematik öğretmeni olarak derslere katıldı ve 1999 yılında aynı üniversitede profesör oldu.

Mandelbrot kariyerinde, başarılarına bağlı olarak birçok ödül kazandı. Günümüzde, fraktal geometriye verdiği katkılar ile hatırlanmaktadır. Mandelbrot, Fraktal geometrik görüntüleri sergilemek ve yaratmak için bilgisayar grafiklerini kullanan ilk insanlardan biri olmuştur. Ayrıca onun en ünlü çalışması Mandelbrot kümesi olarakta bilinir. Benoit Mandelbrot 14 Ekim 2010 tarihinde Cambridge, Massachusetts’te hayata veda etti. 

54- Ryszard Naskrecki

Polonya’nın önemli kişileri arasında olan Ryszard, 17 Aralık 1958 yılında Ostrow WIELKOPOLSKI’de dünyaya geldi. Polonyalı fizikçi Ryszard optik görüngelemesi ve görüş sürecinin fiziği üzerine uzmanlașmıștır. Kendisi güncel olarak Poznan’da bulunan Adam Mickiewicz üniversitesinde profesör olarak çalışmaktadır. 

Ryszard şu anda çalışmakta olduğu üniversitenin fizik- kimya bölümünden mezun oldu ve yine aynı üniversitede 1992 yılında doktora tezini savundu. Daha sonraları profesör olmaya hak kazandı.

Ryszard kariyeri boyunca çok sayıda konferansta yer aldı. Bunun yanı sıra birçok akademik kitap ve makale yazdı. Daha da önemlisi, kendisi optik şirketleri için birçok yeni düşünce yarattı ve onlar için yol gösterici oldu. Ryszard, Polonya bilim akademisi fizik komitesinin bir üyesidir. 

55- Zenon Przesmycki

Zenon 22 Aralık 1861’de doğmuş Polonyalı șair, çevirmen ve sanat eleştirmeniydi. Zenon öğrencilik hayatında İtalya-Fransa ve İngiltere’de hukuk üzerine eğitim aldı. Bu sebeple yabancı dilleri konuşmakta zorlanmıyordu. 

Polonyalı bilim adamları arasında yer alan Zenon, kariyerinde birçok şiir çevirisi yaptı, sanat dergileri çıkarttı ve günümüzün prestijli kurumlarında Polonya edebiyat akademisi üyelerinden biriydi. Bunun yanı sıra Zenon 1919 yılında ki ateşkes döneminde ülkesine kültür bakanı olarak hizmet etti. Zenon Przesmyski 17 Ekim 1944 tarihinde Varşova’da hayatını kaybetti. 

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir
Student Contact Form

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.