Dünyanın En Sıkışık Trafiği ve Polonya Şehirleri

Özellikle de araç sahibi olanların en büyük sıkıntılarının başında trafik sıkışıklığı konusu gelir. Bir de aracınızı dünyanın en sıkışık trafiğine sahip bir şehrinde kullanıyorsanız...
Dünyanın En Sıkışık Trafiği ve Polonya Şehirleri
Konu Başlıkları

Özellikle de araç sahibi olanların en büyük sıkıntılarının başında trafik sıkışıklığı konusu gelir. Bir de aracınızı dünyanın en sıkışık trafiğine sahip bir şehrinde kullanıyorsanız eğer eminim bu duruma zaten alışkınsınızdır. Trafik sıkışıklığından araç sahipleri kadar etkilenmeseler de, benzer bir durum yayalar için de geçerli…

Her yıl çeşitli araştırma kuruluşları tarafından, dünyanın en sıkışık trafiği olan şehir listeleri yayımlanıyor. Bu yazımda sizlerle; Dünyanın en sıkışık trafiği olan şehirleri, Avrupa’nın en sıkışık trafiği olan şehirleri ve tabi ki Polonya‘nın en sıkışık trafiğe sahip şehirleri hakkında yayımlanmış araştırmaları paylaşma istiyorum. Ayrıca Polonya’da Ehliyet Yenileme başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Dünyanın En Sıkışık Trafiği

Dünyanın en sıkışık trafiği 2015 yılı raporları, bu konuda geniş çaplı araştırmalar yapan Numbeo ve Tomtom tarafından yayımlandı. Her iki kuruluşun kendilerine ölçüt aldığı değişik parametreler olsa da, yayımladıkları sonuçlar birbirine benziyor diyebilirim.

Numbeo: En Sıkışık Trafik Raporu

Numbeo tarafından yapılan dünyanın en sıkışık trafiği 2024 raporu, toplamda 199 şehir ve ülke arasında yapılmış. Bu rapora göre Polonya’nın Wroclaw şehri dünya trafik sıkışıklığında 126. sırada yer alırken, 136. sırada Poznan, 138. sırada Varşova, 146. sırada Gdansk ve 152. sırada Krakow yer alıyor.

Türkiye’de ise; 17. sırada İstanbul, 81. sırada Bursa, 89. sırada İzmir ve 111. sırada Ankara yer alıyor.

Tomtom: En Sıkışık Trafik Raporu

Tomtom tarafından yapılan dünyanın en sıkışık trafiği 2024 raporu, toplamda 387 şehir, 55 ülke ve 6 kıta verilerine göre hazırlanmış ve Avrupa içinde Polonya’nın Wroclaw şehri dünya trafik sıkışıklığında 21. sırada yer alırken, 39. sırada Lodz, 51. sırada Krakow, 73. sırada Szczecin ve 75. sırada Varşova yer alıyor.

Türkiye’de ise; 62. sırada Gaziantep, 65. sırada İstanbul yer alıyor.

Polonya’nın Şehirleri

Özellikle Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin şehir seçimine ne kadar önem verdiklerini bizlere gelen sorulardan anlayabiliyoruz. Ancak özellikle de İstanbul trafiğinde can çekişmiş bizler, Polonya‘nın trafik sıkışıklığı ve trafik kuralları konusunda Türkiye’den çok daha iyi bir durumda olduğunu daha adım atar atmaz anlıyoruz.

Özellikle de araç sürücülerinin, yayalara ve diğer araç sürücülerine gösterdiği saygıya şahit olunca ne demek istediğimi çok iyi anlayacağınıza eminim. Tabi ki dünyanın her yerinde olduğu gibi, Polonya‘da belirli saatlerde trafiğin yoğunlaşması çok doğal.

Genel olarak Polonya şehirleri arasında en sıkışık trafiğe sahip şehirleri sıralayabiliriz. Her bir şehre tıklayarak şehir hakkındaki detaylı makalemizi inceleyebilirsiniz:

  1. Kraków
  2. Wrocław
  3. Poznań
  4. Lodz
  5. Varşova
  6. Gdansk
  7. Bydgoszcz
  8. Szczecin
  9. Lublin
  10. Białystok

Yukarıdaki şehirlerden herhangi birinde yaşıyorsanız eğer, kendi tecrübelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Eğer sizin de bu verilerle ilgili şüpheleriniz varsa duymak isterim…

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.