DÜNYACA ÜNLÜ SOPRANO LEYLA GENCER’İN POLONYA ASILLI OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

0

Dünya’nın gelmiş geçmiş en büyük sopranolarından birisi olarak tarif edilen  Leyla Gencer, esasında babası Safranbololu köklü bir aileden gelen Hasanzade İbrahim Bey ile annesi Poloyalı Katolik bir ailen gelen Alexandra Angela Minakovska olan bir aileye sahip. Annesi daha sonra müslümanlığı kabul ederek  Atiye  adını alan Leyla Gencer, 1928 yılında Polonezköy’de dünyaya geldi.

Operaya yakından ilgi duyanların yakından tanıdığı bir isim olan Leyla Gencer, sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda Polonya‘nın da gurur duyduğu bir sanatçı. 2008 yılında solunum yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini yuman Leyla Gencer, 20. yüzyılın önemli sopranolarından birisidir.

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

PolonezköyPOLONEZKÖY NASIL KURULDU?

Polonezköy, eski adıyla Adampol, İstanbulun Beykoz ilçesinde yer alan küçük; ancak doğal güzellikleriyle her geçen gün adından daha da fazla söz ettiren Polak köyüdür. Polonya kökenli sadece 90 kişinin kaldığı Polonezköy’ün hikayesini bir şekilde bir yerlerden okumuş olabilirsiniz. Ancak Polonezköy’ün kimler tarafından kurulduğunun ilginç hikayesini bir de Prens Karol Czartoryski’nin ağzından dinlemelisiniz…

Leyla Gencer

leyla gencerBabasını genç yaşta kaybeden Leyla Gencer, 1946 yılında varlıklı bir bankacı olan İbrahim Gencer ile evlendi ve Gencer soyadını aldı. İstanbul İtalyan Lisesinden mezun olan Gencer, İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda şan aldığı şan eğitimi ardından, burslu olarak İtalya’nın Milano şehrinde ihtisas yapmaya gitti.  Fransa’nın önde gelen hocalarından Reine Gelenbevi, ünlü orkestra şefi Muhittin Sadak ve besteci Cemal Reşit Rey’in öğrencisi oldu. İtalya’da çok kısa zamanda La Scala Operası kadrosuna girdi ve adını tüm Dünya’ya duyurmayı başardı.

Birçok kişiye göre bir diğer Dünyaca ünlü opera sanatçısı olan Maria Callas’tan bile daha büyük bir soprano olan Leyla Gencer, kariyeri boyunca birçok resmi devlet resitallerinde de en çok görev alan sanatçıdır. ABD devlet başkanlarından Harry S. Truman, Dwight Eisenhower, Yugoslavya‘nın kurucusu Mareşal Tito, İran Şahı Rıza Pehlevi ve eşi Prenses Süreyya, Ürdün Kralı Hüseyin, huzurunda resitaller verdiği bazı devlet konuklarındandır.

İlki 1995 yılında düzenlenen Leyla Gencer Şan Yarışması, 2006 yılından bu yana iki yılda bir, La Scala Tiyatrosu Sahne ve Gösteri Sanatları Akademisi Vakfı işbirliğiyle İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından gerçekleştiriliyor. Her yarışma farklı bir takvime sahip olsa da genellikle Paris, Londra, Berlin, Milano, Varşova ve İstanbul‘da yapılan ön elemeler ile birçok farklı ülkeden belirli yaş grubunda yarışmacılar belirleniyor. Ayrıca yarışmayı Avrupa’dan pek çok menajer ve opera direktörü de takip etmek amacıyla katılım gösteriyor.

Dünyanın sayılı opera sanatçılarından birisi olan Leyla Gencer’i sizlere daha yakından tanıtmak amacıyla bu yazıyı hazırladım. Umarım Ülkemizden daha birçok başarılı isim çıkacaktır.


Umarım DÜNYACA ÜNLÜ SOPRANO LEYLA GENCER’İN POLONYA ASILLI OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ? başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.

Önceki İçerikLEHÇE ALFABE | LEHÇE ÖĞREN
Sonraki İçerikEN UCUZ OTEL BULMA YÖNTEMLERİ
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.