Dünyaca Ünlü Soprano Leyla Gencer’in Polonya Asıllık Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Dünyaca Ünlü Soprano Leyla Gencer’in Polonya Asıllık Olduğunu Biliyor Muydunuz?
Konu Başlıkları

Dünya’nın gelmiş geçmiş en büyük sopranolarından birisi olarak tarif edilen Leyla Gencer, esasında babası Safranbololu köklü bir aileden gelen Hasanzade İbrahim Bey ile annesi Poloyalı Katolik bir ailen gelen Alexandra Angela Minakovska olan bir aileye sahip. Annesi daha sonra müslümanlığı kabul ederek Atiye adını alan Leyla Gencer, 1928 yılında Polonezköy’de dünyaya geldi.

Operaya yakından ilgi duyanların yakından tanıdığı bir isim olan Leyla Gencer, sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda Polonya‘nın da gurur duyduğu bir sanatçı. 2008 yılında solunum yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini yuman Leyla Gencer, 20. yüzyılın önemli sopranolarından birisidir. Polonezköy Nasıl Kuruldu başlıklı makalemizi de incemelemenizi öneririz.

Leyla Gencer Kimdir?

leyla gencer
Leyla Gencer

Babasını genç yaşta kaybeden Leyla Gencer, 1946 yılında varlıklı bir bankacı olan İbrahim Gencer ile evlendi ve Gencer soyadını aldı. İstanbul İtalyan Lisesinden mezun olan Gencer, İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda şan aldığı şan eğitimi ardından, burslu olarak İtalya’nın Milano şehrinde ihtisas yapmaya gitti.  Fransa’nın önde gelen hocalarından Reine Gelenbevi, ünlü orkestra şefi Muhittin Sadak ve besteci Cemal Reşit Rey’in öğrencisi oldu. İtalya’da çok kısa zamanda La Scala Operası kadrosuna girdi ve adını tüm Dünya’ya duyurmayı başardı.

Birçok kişiye göre bir diğer Dünyaca ünlü opera sanatçısı olan Maria Callas’tan bile daha büyük bir soprano olan Leyla Gencer, kariyeri boyunca birçok resmi devlet resitallerinde de en çok görev alan sanatçıdır. ABD devlet başkanlarından Harry S. Truman, Dwight Eisenhower, Yugoslavya‘nın kurucusu Mareşal Tito, İran Şahı Rıza Pehlevi ve eşi Prenses Süreyya, Ürdün Kralı Hüseyin, huzurunda resitaller verdiği bazı devlet konuklarındandır.

İlki 1995 yılında düzenlenen Leyla Gencer şan yarışması, 2006 yılından bu yana iki yılda bir, La Scala Tiyatrosu Sahne ve Gösteri Sanatları Akademisi Vakfı işbirliğiyle İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından gerçekleştiriliyor. Her yarışma farklı bir takvime sahip olsa da genellikle Paris, Londra, Berlin, Milano, Varşova ve İstanbul‘da yapılan ön elemeler ile birçok farklı ülkeden belirli yaş grubunda yarışmacılar belirleniyor. Ayrıca yarışmayı Avrupa’dan pek çok menajer ve opera direktörü de takip etmek amacıyla katılım gösteriyor.

Dünyanın sayılı opera sanatçılarından birisi olan Leyla Gencer’i sizlere daha yakından tanıtmak amacıyla bu yazıyı hazırladım. Umarım Ülkemizden daha birçok başarılı isim çıkacaktır.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.