Polonya Danışmanlık Şirketleri Nasıl Seçilir?

Polonya danışmanlık şirketleri nasıl seçilir, Polonya danışmanlık firmaları hakkındaki gerçekler, Polonya eğitim danışmanlık şirketleri gerekli mi, Polonya yurtdışı eğitim danışmanlığı seçme rehberi, Polonya’da danışmanlık almak gerekli midir? Polonya eğitim danışmanlık şirketlerinin yalanları, Polonya'da danışmanlık şirketleri…
Polonya Danışmanlık Şirketleri Nasıl Seçilir?
Konu Başlıkları

Polonya danışmanlık şirketleri hakkında gerçekleri anlatmaya başlamadan önce, Polonyadayiz.Com olarak ücretli ve ücretsiz danışmanlık yapıyor olmamıza rağmen, öğrenci ve velilerden “Polonya danışmanlık firmaları nasıl seçilir, nasıl güvenebiliriz” şeklinde çeşitli soruları sıkça aldığımı söylemem gerekiyor.

Polonya danışmanlık şirketi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden detaylı bir şekilde bahsederken, etik değerlerimizden dolayı hiçbir şekilde kişi veya kurum ismi veremeyeceğimi belirtmem gerekiyor. Dolayısıyla bu yazının bazı danışmanlık yapan kişi veya kurumların hoşuna gitmeyeceğini bilmeme rağmen, işini düzgün yapan az sayıda bazı danışmanlık firmalarını bağlamadığını ve danışmanlık firmalarını kötüleme amacımızın olmadığını veya onlar hakkında yalan/yanlış bilgiler vermediğimizi en başından söylemem gerekiyor…

Polonya Danışmanlık Şirketleri

Polonyadayiz.Com’u kurduğum günden beri Polonya danışmanlık firmaları hakkında sizlerle paylaştığım detaylı makalelerin, danışmanlık veren bazı kişi veya kurumların kalitelerinde ve fiyatlarında maalesef neredeyse hiçbir değişim yaratmadığını itiraf etmem lazım.

Özellikle danışmanlık ücretlerinin haddinden fazla yüksek olmasını ve buna rağmen öğrencilerin Polonya’da yalnız bırakılmasından dolayı madur olmalarını üzülerek izliyorum… İşini doğru yapmayan kişi veya kurumların yazılarımdan rahatsız olduklarının farkındayım ve bu tür “çakal” danışmanlık şirketlerinden her yıl “hakaret” ve “tehdit içeren” onlarca telefon ya da mail alıyorum.

Maalesef öğrencilerden binlerce euro alan, söz verdiği hizmetler konusunda destek vermeyen, hatta ve hatta söz verdikleri halde Polonya’da karşılama dahi yapmayan bazı danışmanlık şirketlerini tek tek burada yazmak isterdim, ancak yasal gerekçelerden dolayı isim veremiyorum.

Ancak, en azından hem “sahte” danışmanları, hem haksız kazanç sağlayan “çakal” danışmanları, hem de umut vaat ederek sizlere yanlış bilgi veren Polonya danışmanlık şirketlerini nasıl ayırt edebileceğinizi göstermenin borcum olduğuna inanıyorum.

Polonya Danışmanlık Firmaları Nasıl Seçilir?

Polonya danışmanlık şirketleri arasında seçim yaparken dikkat etmeniz gereken oldukça fazla kriter vardır. Birçok öğrenci, Polonya’da eğitim almak amacıyla danışmanlık firması arayışına girdiğinde, maalesef danışmanlık sektörü hakkında bilgi sahibi olmadığı için çeşitli vaatler verilerek kandırılmaktadır. Çok iddialı bir cümle olduğunun farkındayım, ancak bu sektörde uzun yıllardır danışmanlık veren biri olarak yapılan haksızlığın bir şekilde dile getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Daha önce sizlerle paylaştığım Polonya eğitim danışmanlık şirketleri ve yalanları başlıklı yazımda da görebileceğiniz gibi, maalesef birçok danışmanlık firması öğrencilere doğru yerde, doğru eğitim imkanlarını sunmak yerine hayal satma yoluyla para kazanma amacından vazgeçemiyor. Tam da bu nedenden dolayı, Polonya danışmanlık firmaları seçimi yaparken aşağıda sıraladığım maddelere dikkat etmenizi ve danışman firma seçiminizi bahsettiğim kriterleri de göz önüne alarak yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum…

1. Türkiye’de Şubemiz Var Saçmalığı…

Özellikle son yıllarda Polonya’da danışmanlık hizmeti vermeye başlayan bazı danışman şirketlerde gözlemlediğim ve kendilerini sizlere överken kullandıkları belki de en garip sebeplerden bir tanesi de, “bizim Türkiye’de şubemiz var” klişesidir.

Üzerine basa basa tekrar etmem gerekirse, bir danışman şirketin Türkiye’de ofisinin olmaması demek, gerçek ve düzgün bir danışmanlık hizmeti vermediği anlamına gelmiyor. Hatta, bir danışmanlık şirketinin Türkiye’de ofisinin olup olmadığını sormanız dahi bana göre çok gariptir. Öğrenci ve velilerden gelen soruya şimdiden cevap vermem gerekirse, Polonyadayiz.Com olarak Türkiye’de şubemiz yoktur ve açmayı da kesinlikle gereksiz görüyorum…

İşini düzgün yapan, resmi bir kaydı bulunan, danışmanlık sözleşmesi düzenleyen, fatura kesen, getirdikleri öğrencilerin memnuniyetini sağlayan, verdiği sözü tutan bir danışmanlık firması olması gayet yeterlidir. Kaldı ki, Polonya’da üniversite veya dil okulu eğitimine geldiğinizi ve danışmanlık hizmetinizi de Polonya topraklarınızda alacağınızı unutmayın.

Türkiye’de şubesi olan ve Polonya’ya geldiğinde danışmanı ile görüşemediği için birçok konuda zorluk çeken öğrenciler biliyoruz ve yaşadığı sorunları çözmek için Türkiye’deki şubesi olan şirketin sizce öğrenciye 2.900 km öteden yardım etmesi mümkün olabilir mi?

Yani kısacası Polonya’da hizmet alacaksınız, Türkiye’de değil. Sadece Türkiye’de şubesi olan ve Polonya’ya 1 kez dahi ziyaret amaçlı gelmemiş danışmanlar, tanımadıkları bir ülke hakkında sizlere övgü dolu cümleler kurabiliyorlar.

Yıllardır savaştığım bu konuda mümkün olduğunca tarafsız yazı yazdım ve yazmaya da devam edeceğim. Dolayısıyla önemli olan, seçeceğiniz danışmanlık firmasının Polonya’da şirket kaydının ve ofisinin olmasına dikkat etmelisiniz. Göz boyamak için ciddi paralar harcayarak şubeler açan kişi veya kurumlara çabuk inanmayın.

Artık internet çağında yaşıyoruz, fiziksel bir dükkan görmek yerine kurumların web sitelerine dikkat etmeniz gerekiyor. Ne kadar bilgi paylaşılmış, bilgiler doğrumu yoksa size vaat mi veriyorlar, paylaşılan bilgiler şeffaf bir şekilde paylaşılmış mı…vs. Yüzünü görmediğiniz satıcılardan internet üzerinden alış veriş yapmaktan çekinmiyorsanız eğer, emin olun Türkiye’de şubesi olmayan dürüst danışmanlardan da hizmet alabilirsiniz.

2. Polonya’da Temsilcimiz Var Diyenler…

Bir önceki maddede bahsettiğim konuya benzer şekilde, Türkiye’de yurtdışı eğitim danışmanlığı veren kurumların neredeyse tamamı Polonya’da ofisi olmayan kurumlardır.

Özellikle anne ve babalara seslenmem gerekirse, evladınızı Polonya’da şubesi olmayan bir danışman şirket ile Polonya’ya gönderdiğiniz zaman, çocuğunuzu kimin karşılayacağını, onun sorunlarıyla kimin ilgileneceğini, çocuğunuzun sorunlarını çözmek için yeterli donanıma sahip olup olmadığını kesinlikle ama kesinlikle öğrenmelisiniz…

Polonya’daki temsilcimiz var dedikleri kişinin çoğu zaman Polonya’ya yeni gelmiş öğrenciler olduğunu ya da Polonya’da çok sevilmeyen birkaç kişiden biri olduğunu en baştan belirteyim. Bunu kimseyi kötülemek için söylemiyorum, uzun yıllardır yaşadığım olaylardan dolayı söylüyorum. Kaldı ki, bahsettiğim bu sözde temsilciler, Türkiye’deki neredeyse tüm danışmanlık firmalarıyla anlaşmalıdır. Dolayısıyla Türkiye’den bir danışman kullanmak istediğinizde çok büyük ihtimalle bahsettiğim temsilcilerden birisi ile muhattap olacaksınız…

3. İşini Düzgün Yapanı Kötüleyenler…

Tabi ki işini düzgün yapan Polonya danışmanlık şirketleri de yok değil. Övünmek için söylemiyorum, ancak işini severek ve düzgün yapan, öğrencilerini madur bırakmayan, yüksek ücretler istemeyen sınırlı sayıda danışmanlık firmalarından birisi de, hizmetlerimiz sayfasında görebileceğiniz gibi Polonyadayiz.Com’dur.

Yine maalesef ki, başka danışman şirket yetkilileri ile görüşmeniz esnasında “x danışman nasıl, önerir misiniz” diye sorduğunuzda, ahlaksız bazı danışmanların işini düzgün yapan danışman şirketlerini kötülemekten çekinmediklerini görebilirsiniz.

Tabi ki, hakkında birçok şikayet olan bazı kişi veya kurumlar hakkında var olan şikayetleri öğrencilere söylemek şarttır, ancak bahsettiğim “ahlaksız” danışmanların amacı, işini iyi yapan danışmanları kötüleyerek para kazanmaktır. O yüzden, bir kurumu isim dahi vererek kötüleyen kişi veya şirketlerden uzak durmalısınız…

Danışmanlık firmaları ile çok garip anılarım vardır, ancak yaşadığım en saçma olaylardan birisi için örnek vermek istiyorum. Bir websitesi, her sene farklı farklı kişileri danışman olarak öneriyor ve daha önce bize ulaşan bir öğrenci ile kendi önerdikleri danışman arasında garip bir dialog geçiyor. Danışman önerisinde bulunan bu site, Varşova’da yaşayan “Ahmet Karan” isimli birini önermiş.

Polonyadayiz.Com ile daha önce görüşen ve danışman firma arayan bir öğrenci, kendini danışman olarak nitelendiren ve resmi bir şirket olup olmadığı dahi belli olmayan bu kişi ile yaptığı görüşmede, hakkımızda tamamen yalan ve yanlış bilgiler vererek öğrenciyi kendisine çekmeye çalışıyor.

Daha önce adını duymadığımız, yüzünü görmediğimiz bu kişiye benzer kişilerden uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Adı geçen “sözde danışman” ile bizzat yaptığım telefon görüşmesinde, yaptığının yanlış olduğunu ve öğrencilere yalan söyleyerek bir yere varamayacağını açıklamaya çalışsam da, özür dilemesine rağmen eminim yalan söyleme alışkanlığına devam ediyordur diye düşünüyorum. (Bu kişi ile yaptığımız telefon görüşmesinin ses kayıtlarını hala veritabanımızda tutuyoruz, belki bir gün site içerisinde sizlerle de paylaşırız)

4. Umut Tacirleri…

Polonya danışmanlık firmaları konusunda beni en çok rahatsız eden konu ise, ülke ve eğitim sistemi konusunda sadece avantajlardan bahsetmeleri ve her şeyi toz pembe göstermeye çalışmalarıdır. Her ülkede olabileceği gibi, Polonya’nın da avantajlı olduğu konuların yanında, dezavantajlı olduğu konular vardır. Dolayısıyla Polonya’ya gelmeye hazırlanan bir öğrenciye sadece avantajlardan bahsederek beklenti yükseltmek, öğrenciler üzerinde hayal kırıklıkları yaratmaktadır.

Polonya’da iş bulmak kolay, Polonya’da üniversiteye kesin girebilirsin, direkt YÖK Denkliği alabilirsin, Polonya’da çok az para harcarsın gibi çok çeşitli konularda öğrencilere yanlış bilgiler verildiğini görüyorum. Sizlere yanlış veya eksik bilgi verilmesinin esas sebebi ise, bir önceki maddelerde de bahsettiğim konuyla çok alakalı. Yani, sadece Türkiye’de şubesi olan ve Polonya’ya 1 kez dahi ziyaret amaçlı gelmemiş danışmanlar, tanımadıkları bilr ülke hakkında sizlere övgü dolu cümleler kurabiliyorlar…

5. Sosyal Ağlarda Öğrenci Avlayan Kişiler…

Bazı Facebook, Instagram ve Youtube gibi sosyal ağlarda kurulmuş sayfalar ya da gruplar “sahte” danışmanlarla dolu diyebilirim. Özellikle bazı Facebook gruplarına üye olduktan sonra, üniversite ya da dil okulu hakkında bir soru sormayı deneyin. Hemen sonrasında mesaj kutunuzda size danışmanlık hizmeti verebileceklerini söyleyen, resmi bir şirket olup olmadıkları dahi belli olmayan onlarca kişiden gelen mesajları görebilirsiniz.

Bu tür kişiler %90 ihtimalle resmi şirketi olmayan, danışmanlık sözleşmesi ya da fatura düzenlemeyen, sizden para koparmaya çalışan, size yanlış bilgiler veren kişilerdir. Polonyadayiz.Com olarak Facebook grubu kurmak yerine, site içerisinde forum oluşturduğumu ve burada sahte danışmanlardan uzak bir şekilde seviyeli tartışmalar, fikir alış verişleri yapabileceğinizi belirtmek isterim.

Bir de yeni moda olan YouTube videoları çeken bazı kişilerin, “öğrencilere yardım ediyoruz” adı altında sizlerden ücret talep edebiliyorlar. Bazı kanalların Polonyadayiz.Com’a ait olan yazıları çaldıklarını bile görüyorum ve bu kişiler hakkında yasal işlemler başlatılmış durumdadır…

6. Her Sene Farklı Danışman Şirket Öneren Siteler…

Yıllardır Polonya Hakkında yayın yapan adını veremeyeceğim bazı siteler, her sene üniversite ya da dil okulu kayıt dönemine yakın en az 1 danışman firma önerir. Tabi ki danışman firma önermede bir sorun yok, ancak her sene “sonunda gerçek danışmanı bulduk” diyerek farklı bir hikaye uyduran ve daha 1-2 ay önce danışmanlık yapmaya başlayan kişilere öğrenci yönlendiren bu tür sitelerden uzak durmalısınız.

Resmi bir şirket olup olmadığı bile belli olmayan, sözleşme yapmayan, fatura kesemeyen bu tür danışmanlık şirketlerine yönlendirme yapmanın etik açıdan doğru olmadığını, daha da önemlisi öğrencilere büyük zararlar verebileceğini belirtmem gerekiyor. Hatta öğrencilerin yönlendirildiği bahsi geçen danışman kişiler ile yaşadığım ilginç olaydan da 3 numaralı madde de bahsettim…

7. Gereğinden Fazla Site Açanlar…

Eğer dikkatli ve araştırmayı seven birisi iseniz, neredeyse bütün Polonya hakkındaki yayın yapan sitelerin ve sayfaların farklı farklı isimler altında Polonya danışmanlık hizmetleri verdiklerini görebilirsiniz. Yani, normalde 1 kişiye ait olmasına rağmen, 10-12 farklı isimle site ya da sosyal ağlarda sayfa açan danışmanlar bulunuyor.

Ne kadar fazla site açarlarsa ya da sosyal platform kurarlarsa, o kadar fazla öğrenciye ulaşabileceklerini düşünen bu kişi veya kurumların profillerinin ne kadar özensiz ve basit olduğunu görebilirsiniz. O yüzden Polonya danışmanlık şirketleri arasında seçim yaparken, mutlaka kiminle görüştüğünüze dikkat etmeniz gerekiyor…

8. Mantar Gibi Türeyen Siteler…

Bir önceki maddede belirttiğim konuya ek olarak, her sene tam kayıt dönemi öncesinde Polonya hakkında yeni yeni sitelerin açılması söz konusu. Yeni sitelerin açılmasında bir sorun yok, hatta Polonyadayiz.Com olarak yeni site veya blog açmak isteyen kişilere bizzat ben de yardımcı oluyorum. Ancak bahsettiğim yeni sitelerin açılmasının üzerinden daha 2 ay geçmemiş olmasına rağmen, sanki 10 yıldan beri profesyonel danışmanlık yapıyorlarmış izlenimi verilmekte.

Daha önce adını dahi duymadığımız bazı öğrenciler, Polonya’ya geldikten 5-6 ay sonra para kazanma umudu ile bu tür danışmanlık hizmetleri verdiklerini söyleyebiliyor, bu da yetmezmiş gibi 10 yıldır danışmanlık yapıyoruz diyebiliyor. Danışmanlık hizmeti vermenin bir tecrübe işi olduğunu ve kendilerini oldukları kişi dışında farklı kişi olarak tanıtanlardan uzak durmalısınız…

9. Kimlere Danışmanlık Verdiklerini Gizleyenler…

Gözlemlediğim kadarıyla Polonya’da eğitim almak istiyorum diyen öğrencilerin büyük bir kısmı danışman şirkete ihtiyaç duyuyor ve genel olarak detaylı bir araştırma yapmadan karşılarına çıkan ilk şirketten danışmanlık hizmeti alıyor.

Ancak, Polonya Danışmanlık firması seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan birisi de, danışmanlık hizmeti alacağınız şirketten daha önce hizmet almış öğrencilerle görüşmektir. Her ne kadar danışmanlık firma yetkilileri kendilerini öve öve bitiremeseler de, yaptıkları işi ne kadar iyi yaptıklarını sadece ve sadece danışmanlık almış öğrenciler söyleyebilir.

O yüzden konuştuğunuz danışmanlık şirketlerine, daha önce onların hizmetlerinden faydalanan öğrenciler ile görüşmek istediğinizi belirtmenizi öneririz. Tabi ki danışmanlık firması ile gelmiş her öğrenci sizlerle iletişim kurmak istemeyebilir, ancak özellikle instagram gibi sosyal ağlarda öğrencilerin birçoğuna ulaşma şansınız olabiliyor. Daha önce danışmanlık verdikleri öğrenciler ile sizleri görüştürmekten çekinen danışmanlık şirketleri, genel olarak kötü hizmet veren ya da yeni açılan şirketlerdir. Dolayısıyla bu tür Polonya danışmanlık şirketlerinden uzak durmalısınız…

10. Yüksek Danışmanlık Ücretleri…

Polonya danışmanlık şirketleri ve genel olarak yurtdışı eğitim danışmanlık şirketlerinin genel sorunu, talep ettikleri yüksek ve haksız ücretlerdir. Danışman şirket seçimi yaparken sizlerden ne kadar ücret istediklerini, istedikleri ücret karşılığında ne tür hizmetler vereceklerini mutlaka irdelemelisiniz.

Polonyadayiz.Com olarak danışmanlık hizmeti vermeye başlamamızın ilk nedeni de birçok danışmanlık şirketinin öğrencilerden haksız ücretler talep etmesiydi ve tam da bu nedenle hem ücretsiz kayıt ve kabul işlemleri yapıyoruz, hem de oldukça uygun fiyatlı danışmanlık hizmeti veriyoruz…

Açıkça söylemem gerekirse, yıllardır öğrencilerden binlerce euro talep eden ve karşılığında doğru dürüst bir hizmet dahi vermeyen danışmanlık firmalarından bıkmış durumdayız. Polonya eğitim danışmanlık şirketleri ve yalanları başlıklı makalemizden sonra kendilerine çeki düzen veren bazı şirketler gördük, ancak hala Polonyadayiz.Com gibi ücretsiz danışmanlık veren, burs veren ve mümkün olan en uygun ücretle danışmanlık veren bir kurum göremiyorum. Bu durum her ne kadar gurur verse de, umarım ilerleyen yıllarda öğrenci dostu danışmanlık firmaları çoğalacaktır…

11. Şehir ve Üniversite Seçiminde Yanlış Yönlendirmeler…

Birçok öğrenci ve velinin Polonya hakkında çok fazla bilgisi olması beklenmiyor tabi ki ve doğal olarak danışmanların yönelendirmelerini dinlemek durumundasınız. Ancak öğrencinin yeterliliğini, dil seviyesini, tercih ettiği eğitim kurumu için uygun olup olmadığını ölçmeden, sadece anlaşmalı oldukları üniversite veya dil okullarına kayıt ederek para kazanmaya çalışan yüzlerce danışmanlık firması var diyebilirim.

Bir örnek vermek gerekirse, Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencileri bile bile yabancılara yoğun bir şekilde ırkçı saldırılarda bulunan insanların olduğu LODZ gibi bir şehre göndermek, şahsen benim içime sinen bir durum değildir. Yıllardır LODZ şehrine bir şekilde gitmiş, yaşamış, eğitim almış öğrenciler ile görüşürüm. Hem bana anlatılan kötü deneyimler, hem de benim bizzat çeşitli düzeylerde karşılaştığım ırkçı saldırılardan yola çıkarak, bu şehre öğrenci olarak gidilmesini önermiyorum ve bu şehre öğrenci kayıt etmekten çekiniyorum…

LODZ şehrinde yaşayan bazı danışman şirket yetkilileri de, bu şehri önermediğim için bana düşman olmuş durumdalar. Halbuki, bu şehirde yaşayan danışmanlar bile, danışmanlık yapmaya başlamadan önce LODZ şehri hakkında kötü deneyimleri herkesle paylaşırlardı. Maalesef işin ucunda para olunca kendi yaşadıkları şehri öve öve bitiremiyorlar…

12. Yarım Yamalak Danışmanlık Hizmeti Verenler…

Polonya danışmanlık firmaları hakkında araştırma yaparken, size verilecek danışmanlık hizmetinin neleri kapsadığını net bir şekilde öğrenmeniz gerekiyor. Polonya’ya danışmanlık firması kullanarak gelen öğrencilerin %90’ında gördüğüm sorunlardan bir tanesi de, oturum izni başvurusu sırasında yaparken danışmanlık firması yetkililerinin hata yapmalarıdır.

Polonya’da oturum izni başvurusu’nun doğru ve bilen biri tarafından yapılması gerektiğini her fırsatta dile getiriyorum. Yasal olarak sorun yaşamamanız ve Polonya’da yasal olarak kalabilmeniz, eğitim alabilmeniz, çalışabilmeniz için mutlaka ama mutlaka oturum izni işlemlerinizi bilgili kişiler ile yönetmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Aksi halde Polonya’dan deport edilmeye ve yurtdışı yasağı almaya kadar giden ciddi problemler yaşayabilirsiniz…

Oturum izni dışında, danışmanlık kapsamında olmasına rağmen havaalanından dahi karşılaması yapılmayan, banka hesabı açılmamış, telefon hattı dahi alınmamış onlarca öğrenci görüyorum. O yüzden Polonya danışmanlık firması seçiminizi yaparken size verilmesi gereken hizmetleri gerçekten verip vermediklerinin bilgisini, o şirketin daha önce danışmanlık verdiği öğrencilere sorarak elde edebilirsiniz…

13. “Arkadaşlar” Yardımcı Olacak Diyen Siteler…

Resmi olarak danışmanlık şirketi dahi olmamasına rağmen, sizi genellikle 1 üniversiteye yönlendirmeye çalışan, size makul bir ücret karşılığından yardımcı olacak “arkadaşarının” olduğunu söyleyen sitelerden uzak durun. Danışmanlık hizmeti vermek ciddi bir iştir ve “arkadaşlara söylerim yardım ederler” mantığı ile olacak iş değildir. Bu işi boş zaman aktivitesi olarak yapmaya çalışan ve profesyonel olmayan kişilerden uzak durmanızı tavsiye ederim…

Danışmanlık hizmeti almak demek, sadece okula kayıt olmak, yurt ayarlamak, karşılama yapmak demek değildir. Polonya danışmanlık şirketleri hakkında araştırmanızı yaparken, aynı zamanda sizlere burs, erasmus, staj, ücretsiz eğitim imkanları gibi farklı eğitim programlarından nasıl yararlanacağınızı söyleyen, yani kısacası eğitim ve kariyerinize yön verebilecek, değer katabilecek, ufkunuzu açabilecek danışmanları tercih etmelisiniz.

Ufak bir örnek vermek gerekirse, sadece 2018-2019 eğitim öğretim yılında tam 7 öğrencimizi tamamen ücretsiz Lisans programlarına ve 13 tane öğrencimizi de yine tamamen ücretsiz Yüksek Lisans programlarına kaydettik. Normalde senelik ücretleri 3.000 euro olan üniversitelerde eğitim alan öğrencilerimiz, üniversiteler ile kurduğumuz sıkı bağlantılar sayesinde tamamen ücretsiz okuma imkanları elde ettiler. Sadece bu da değil, aynı zamanda bazı öğrencilerimizin tüm konaklama masrafları, üniversite bursu kapsamında tamamen üniversite tarafından karşılanıyor.

İşte tam da bu sebeple Polonyadayiz.Com olarak neden ücretsiz kayıt ve kabul işlemlerini yaptığımızı net olarak anlayabilirsiniz. Polonyadayiz.Com olarak Polonya genelinde yer alan neredeyse tüm üniversiteler ve dil okulları ile yakın ilişkilerimizi bulunmaktadır. Resmi partnerliklerimiz sayesinde öğrencilerimizin işine yarayacak, eğitim ve kariyerlerine katkıda bulunacak tüm bilgileri şeffaf bir şekilde öğrencilerimiz ile paylaşıyoruz. Çok uzatmak istemiyorum ama, kurduğumuz partnerlikler sayesinde üniversiteler tarafından sadece Türk öğrenciler için bile çeşitli indirimler, burs imkanları alabiliyoruz…

14. Üniversiteye Girme Garantisi Veren Danışmanlar…

Yine birçok Polonya danışmanlık şirketi tarafından sıkça kullanılan ve açıkçası hayatınızın birkaç yılını boşa geçirmenize sebep olabilecek yalanlardan bir diğeri ise, hazırlık eğitimi sonrasında direkt olarak Lisans ya da Yüksek Lisans eğitiminize başlama garantisidir… Sizi hazırlık kurslarına sadece para kazanmak ve okullardan komisyon alabilmek için kayıt eden, yani sizlere sadece para gözüyle bakan danışman şirketlerden uzak durmalısınız.

Size üniversite kaydı garantisi veren, ancak 1 senelik hazırlık eğitimi sonrasında üniversite kaydı yapmak için uygun profile sahip olmadığınızı söylediklerinde ise ne yaparlar biliyor musunuz? “Zaten x üniverstiesi için uygun değildiniz, sizi üniversiteye almıyorlar” diyerek sizi ortada bırakırlar. Sonrasında hesap dahi soramazsınız…

Sonuç

Bu yazı ile hem Polonya danışman şirket nasıl seçilir sorusuna cevap verdiğimi, hem Polonyadayiz.Com olarak sizlere durumu şeffaf bir şekilde açıklayarak üzerimize düşen görevi yerine getirdiğimizi, hem de bu yazıyı okuyan “çakal ve sahte” danışmanların kendilerine ders çıkaracağını düşünüyorum.

Polonya danışmanlık şirketleri seçimi konusunda yazdıklarımı sonuna kadar okuma sabrını gösterdiyseniz eğer, esas amacımın öğrenci ve velilerin “çakal ve sahte” danışmanlar tarafından kandırılmasına artık tahammül edemediğimi net bir şekilde görmüşsünüzdür diye düşünüyorum.

Ancak Polonya danışmanlık şirketleri hakkında yazdığım bu yazı umrunuzda değilse, harcayacak paranız bolsa, araştırma yapmayı sevmiyorum diyorsanız eğer, buyrun gördüğünüz ilk danışmanlık firmasına gidin, paranızı verin ve işlemlerinizi yaptırın. Sizler için tek önerim, bu uyarılarıma rağmen seçtiğiniz danışman firma ile sorun yaşadığınızda, lütfen gerekli şikayetlerinizi yapmayı ve hatta gerekirse mahkemeye dahi gitmeyi ihmal etmeyin.

Birçok sorun yaşayan öğrenciye “sorun yaşıyorsanız neden mahkemeye vermiyorsunuz” şeklinde bir soru yönelttiğimde, maalesef aldığım cevap net bir şekilde “neden uğraşayım” oluyor. Bu noktada hem öğrencilerin, hem de velilerinin seçimlerinden doğan sonuçları hak ettiklerini söylemekten başka çare kalmıyor…

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir
Student Contact Form

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.