Polonya Hakkında Merak Edilen Her Şey

Polonya hakkında her şey, Polonya hakkında merak edilenler, Polonya nüfusu, Polonya şehirleri, Polonya başkenti, Polonya nerede, Polonya para birimi, Polonya dili, Polonya dini, Polonya’da konuşulan diller, Polonya ekonomisi, Polonya bayrağı, Polonya tarihi, Polonya gezilecek yerler, Polonya’ya nasıl gidilir, Polonya Büyükelçiliği, Polonya vizesi, Polonya oturum kartı, Polonya eğitim sistemi, Polonya sağlık sistemi, Polonya hava durumu, Polonya tatil günleri, Polonya yemekleri…

Ana SayfaPolonya'da YaşamPolonya Hakkında Merak Edilen Her Şey

Polonya hakkında oldukça detaylı hazırladığım bu makale, umarım Polonya’yı merak edenler için yararlı olacaktır. Polonya, yüz ölçümü 312.679 km² olan, Avrupa’nın ortasında yer alan ve Baltık Denizine uzun bir kıyısı bulunan Orta Avrupa ülkelerinden bir tanesidir. Doğuda Belarus, Güney-Batıda Çek Cumhuriyeti, Batıda Almanya, Kuzey-Doğuda Rusya ve Litvanya, Güneyde Slovakya ve Güney-Doğuda Ukrayna ile komşudur. Aynı zamanda Polonya, eyalet sistemiyle yönetilmekte ve toplamda 16 adet eyaletten oluşmaktadır.

Demokratik bir ülke olan Polonya, her geçen gün güçlenen, istikrarlı bir ekonomiye sahip olması dolayısıyla Avrupa’nın parlayan yıldızı olarak da tarif ediliyor. 1945 yılından beri Birleşmiş Milletler, 1999 yılından beri NATO, 2004 yılından beri de AB (Avrupa Birliği) üyesi olan Polonya, aynı zamanda da SCHENGEN ülkesidir.

Polonya Hakkında Merak Edilenler

Polonya, özellikle sahip olduğu tarihi kilise ve müzeleriyle oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Tarihi boyunca yüzlerce savaş görmüş, tamamen haritadan silinmiş ve çeşitli direnişler geçirmiş bir ülke olan Polonya, tüm bu zorlukların üstesinden gelmiş ve sahip olduğu değerleri bu güne kadar getirebilmiştir. Ülkenin istikrarı ve ekonomisi, Dünya genelinde gerçekleşen birtakım krizlerden neredeyse hiç etkilenmiyor diyebiliriz. Bu nedenle de özellikle Avrupa’nın diğer ülkelerinden ciddi yatırımlar almaktadır.

polonya hakkında
Polonya hakkında her şey…

Polonya Nüfusu

Polonya hakkında tüm bilgileri bir arada görebilmeniz için aşağıdaki verileri inceleyebilirsiniz:

 • Polonya nüfusu: 38 Milyon
 • Polonya komşuları: Doğuda Belarus, Güney-Batıda Çek Cumhuriyeti, Batıda Almanya, Kuzey-Doğuda Rusya ve Litvanya, Güneyde Slovakya ve Güney-Doğuda Ukrayna ile komşudur.
 • Polonya yüzölçümü: 312.679 km²
 • Polonya idari bölgeleri: Polonya’nın idari birimleri, 1999 yılında bugünki halini almıştır. Toplamda 16 voyvodalık (il), 379 powiat (ilçe) ve 2,478 gmina’dan (belediye) oluşmaktadır.
 • Polonya eyaletleri:
  1. Wrocław – Województwo Dolnośląskie
  2. Bydgoszcz / Toruń – Województwo Kujawsko-Pomorskie
  3. Lublin – Województwo Lubelskie
  4. Gorzów Wielkopolski / Zielona Góra – Województwo Lubuskie
  5. Łódź – Województwo Łódzkie
  6. Kraków – Województwo Małopolskie
  7. Warszawa – Województwo Mazowieckie
  8. Opole – Województwo Opolskie
  9. Rzeszów – Województwo Podkarpackie
  10. Białystok – Województwo Podlaskie
  11. Gdańsk – Województwo Pomorskie
  12. Katowice – Województwo Śląskie
  13. Kielce – Województwo Świętokrzyskie
  14. Olsztyn – Województwo Warmińsko-Mazurskie
  15. Poznań – Województwo Wielkopolskie
  16. Szczecin – Województwo Zachodniopomorskie
 • Polonya’nın başkenti: Varşova
 • Polonya haritası: Polonya haritası ve detaylarına bu link (google maps) üzerinden ulaşabilirsiniz. 
 • Polonya hangi kıtada: Avrupa kıtası
 • Polonya nerede: Orta Avrupa’da bulunan Polonya’nın batısında Almanya yer alırken, güney-batısında Çek Cumhuriyeti, güneyinde Slovakya, kuzey-doğusunda Rusya ve Litvanya, doğusunda Belarus, güney-doğusunda Ukrayna ve kuzeyinde ise Baltık Denizi yer alır.
 • Polonya alan kodu: +48
 • Polonya trafik akışı: sağ
 • Polonya priz tipi: Type C250V – 2.5A
 • Polonya internet alan adı: PL
 • Polonya ortalama yaşam süresi: 76
 • Polonya dini: Polonya halkının %90’ı Roman Katolik dinine mensuptur.
 • Polonya dili: Lehçe
 • Polonya para birimi: Polonya Zlotisi (PLN)
 • Polonya okur yazar oranı: Polonya halkının eğitime önem veren bir halk olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Toplam Polonya nüfusunun okur yazarlık oranı %99,8’dir. 
 • Polonya’da saat kaç: Polonya ile Türkiye saat farkı yaz döneminde 1 saate, kış döneminde ise 2 saate çıkmaktadır. Yani genel olarak Polonya’da saat, Türkiye’ye göre 1 ya da 2 saat geridedir. 

Polonya halkının %90’ı Roman Katolik dinine sahip ve nüfusun yaklaşık %61’i kentlerde yaşamaktadır. Ortalama yaşam süresi 76 olan Polonya, 2015 yılı GSYH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) bakımından 765 Milyar Dolar ile 226 ülke arasından 21. sırada yer alıyor. 2015 yılı kişi başı GSYH bakımından ise 20 Bin 100 Dolar ile 226 ülke arasından 62. sırada yer alıyor.

Polonya hakkında her şey…

Ülkenin kırsal alanları çok iyi korunmuş ve korunmaya da devam ediliyor. Çeşitli bölgelerde birçok tarım arazisi bulunmasının yanında, organik tarımla da oldukça yaygın. Ülkeye yapacağınız gezilerde kırsal alanları atlamamanızı kesinlikle tavsiye ederim. Ülkeyi tanımak için en iyi yollardan bir tanesidir. Ülkeyi biraz daha iyi tanıyabilmek için Polonya tarihi hakkındaki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Polonya artık baskı dolu komünist rejimin tüm olumsuzluklarını geride bırakmış, tam demokratik bir ülkedir. Ülkenin hemen hemen her yerinde refah ve özgür bir hava var diyebilirim. Gelişen ekonomisi, büyüyen ticaret merkezleri, eğitimli genç nüfusu ile gelecek vaat eden bir ülkedir. Özellikle yabancı öğrencilerin son yıllarda bu ülkeye göstermiş olduğu ilginin de esas kaynağı budur.

Genç nüfusun eğitimli ve İngilizce biliyor olması, özellikle yabancıların İngilizce dilinde iletişim kurmasında büyük bir kolaylık. Ülke halkının büyük kısmının Lehçe dışında İngilizce ve Almancaya hakim olduğunu söylememiz gerekir. Bu nedenle Polonya’ya gelecek ziyaretçilerin otel, taksi, restoran ve daha bir çok yerde İngilizce iletişim sağlaması oldukça mümkün. Bu arada belirtmek gerekir ki, Polonya’da İngilizce Bilme Oranı büyük şehirlerde daha da yaygın.

Yine belirtmem gerekir ki; yapılan araştırmalar gösteriyor ki Polonya, Batı Avrupa’ya göre göre daha güvenli bir ülkedir. Yaklaşık 38 Milyonluk nüfusta yılda gerçekleşen cinayet sayısı sadece 900 dolaylarında. Bu rakam diğer ülkelere göre oldukça düşük bir rakam diyebiliriz.

Polonya Dili

Polonya’nın resimi dili Lehçe’dir ve dünya genelinde ortalama 60 Milyon insan Lehçe dilini konuşmaktadır. Bkz: Lehçe Nasıl Bir Dil ve Nasıl Öğrenilir?

Polonya’da hangi diller konuşuluyor / Polonya’da konuşulan diller: Polonya’nın resimi dili Lehçe’dir ve Lehçe haricinde İngilizce, Almanca, Rusça dillerini bilen insan sayısı da oldukça fazladır. Özellikle Polonya’nın batısında yer alan şehirlerde almanca konuşma oranı yüksek iken, Polonya’nın yaşlı kesimi ise Rusça diline hakim diyebiliriz. 

Polonya halkının İngilizce bilme oranı: Polonya’nın resimi dili Lehçe olsa da, özellikle gençlerin İngilizce bilgi düzeyi gerçekten yüksek diyebiliriz. Bkz: Polonya Halkının İngilizce Bilme Oranı

Polonya Dini

Polonya Avrupa’nın en dindar ülkesidir ve Polonya halkının %90’ı Roman Katolik dinine mensuptur. Bkz: Polonya Dini Hakkında Her Şey (Pek Yakında)

Polonya halkının %90’ı Katolik olduğunu söyler ve inançlı halkın yaklaşık %80’i de düzenli olarak kiliseye gider. Ayrıca Polonya’da ilk öğretim boyunca din kültürü derslerine kiliseden gelen din görevlileri girmektedir. 

 • Polonyalıların %15’i çok dindar olup, her gün ibadet ederler,
 • %35-55’i, Tanrı’ya inanırlar ve dua ederler ancak kiliselere sıklıkla gitmezler,
 • %20-25’i, Tanrı’ya inanıp kiliseye çok nadir giderler ve kiliseyi eleştirirler,
 • %20-30’u Tanrı’ya inanırlar ancak ibadet etmezler.

Polonya’daki azınlıklar: Polonya’da azınlık sınıfında ortalama 5.000 kişi ile en yoğun nüfus Tatar Müslümanlara aittir. Bkz: Polonya’nın Tek Müslüman Azınlığı Tatarlar

Polonya Ekonomisi

1990 yılından itibaren Polonya ekonomisi hızla gelişmektedir ve bugün Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomisi olmayı başarabilmiştir. 2015 yılı GSYH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) bakımından 765 Milyar Dolar ile 226 ülke arasından 21. sırada yer alıyor.

2015 yılı kişi başı GSYH bakımından ise 20 Bin 100 Dolar ile 226 ülke arasından 62. sırada yer alıyor. Bkz: Polonya Ekonomisi Hakkında Her Şey (Pek Yakında)

Polonya Para Birimi

Polonya’nın para birimi Polonya Zlotisi (PLN)’dir. 1 Zloty, 100 Groszy’ye bölünür. Metal olarak 1 Grosz’tan 5 Zloty’ye kadar bulunan madeni paralara ek olarak kağıt para olarak basılmış 10, 20, 50, 100 ve 200 Zloty bulunmaktadır. Ayrıca 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 Grosz bulunmaktadır. Bkz: Polonya Para Birimi Hakkında Her Şey

1 zloty kaç tl / Zloty Tl kur farkı: Polonya Zlotisi ve Türk Lirası arasındaki değişimi grafik halinde görebilmek için makalemizi inceleyebilirsiniz. Bkz: Polonya Para Birimi

Polonya asgari ücret: Polonya asgari ücret hakkında detaylı makaleyi bu yazımızda görebilirsiniz: Polonya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Polonya hakkında her şey…

Polonya Bayrağı

Polonya bayrağı, beyaz (üstte) ve kırmızı (altta) olmak üzere iki eşit yatay şeritten oluşmaktadır. Ayrıca Polonya bayrağı Endonezya ve Monako Bayrağına benzemektedir. Bkz: Polonya Bayrağı Hakkında Her Şey (Pek Yakında)

Polonya milli marşı: Mazurek Dąbrowskiego (Dombrovski’nin mazurkası), Jeszcze Polska nie zginęła (Polonya henüz ölmedi) olarak da bilinen, Michal Kleofas Oginski’nin müziğini, Jozef Wybicki’nin sözlerini yazdığı 1926 yılında kabul edilen Polonya ulusal marşıdır.

Polonya Milli Marşı – Mazurek Dąbrowskiego

Polonya Tarihi

Tarihi boyunca yaşadığı savaşlardan kafasını kaldıramamış olan Polonya, en şanssız milletlerinden birisi olarak tarihe geçmiştir… Birçok savaşa dahil olmasının yanında uzun süre başka milletlerin hakimiyeti altında da yaşamıştır. Polonya tarihi hakkında detaylı makaleyi bu yazımızda görebilirsiniz: 8 Dakikalık Animasyon İle Polonya Tarihi

Polonya Şehirleri

Polonya’nın idari birimleri, 1999 yılında bugünki halini almıştır. Toplamda 16 voyvodalık (il), 379 powiat (ilçe) ve 2,478 gmina’dan (belediye) oluşmaktadır. Polonya Şehirleri hakkında oldukça detaylı bir makaleyi yakında sizlerle paylaşacağım. Polonya’nın başlıca şehirlerini aşağıda görebilirsiniz: 

 • Varşova (Nüfus: 1 724 404)
 • Kraków (Nüfus: 758 992)
 • Wrocław (Nüfus: 632 067)
 • Łódź (Nüfus: 711 332)
 • Poznań (Nüfus: 548 028)
 • Gdańsk (Nüfus: 461 531)
 • Szczecin (Nüfus: 408 172)
 • Bydgoszcz (Nüfus: 359 428)
 • Lublin (Nüfus: 343 598)
 • Katowice (Nüfus: 304 362)

Polonya’daki havaalanları listesi: 

 • Bydgoszcz–Szwederowo: Bydgoszcz Ignacy Jan Paderewski Havalimanı
 • Gdańsk–Rębiechowo: Gdańsk Lech Wałęsa Havalimanı
 • Gdynia–Kosakowo: Gdynia Havalimanı
 • Katowice–Pyrzowice: Katowice Havalimanı
 • Krakov–Balice: Kraków II. Ioannes Paulus Havalimanı
 • Lüblin–Świdnik: Lublin Havalimanı
 • Łódź–Lublinek: Łódź Władysław Reymont Havalimanı
 • Poznań–Ławica: Poznań Henryk Wieniawski Havalimanı
 • Rzeszów–Jasionka: Rzeszów Havalimanı
 • Szczecin–Goleniów: Szczecin “Solidarność” Havalimanı
 • Varşova–Modlin: Varşova-Modlin Mazovya Havalimanı
 • Varşova–Okęcie: Varşova Chopin Havalimanı
 • Wrocław–Strachowice: Wrocław Nicolaus Copernicus Havalimanı
 • Zielona Góra–Babimost: Zielona Góra Havalimanı
 • Bkz: Wikipedia

Polonya Gezilecek Yerler

Polonya gezilecek yerler hakkında detaylı makaleyi bu yazımızda görebilirsiniz: Polonya Gezilecek Yerler

Polonya hakkında bilinmesi gerekenler: Polonya nasıl bir ülke hakkında detaylı makaleyi bu yazımızda görebilirsiniz: Polonya Nasıl Bir Ülke Sorusuna Cevap Olabilecek En İyi 30 Harita

Polonya’ya nasıl gidilir: Türk Hava Yolları ve Lot Hava Yolları ile Polonya – Türkiye aktarmasız (direkt) uçuş yapabilmeniz mümkün. Ayrıca Çekya veya Almanya üzerinde aktarmalı uçuşlar ile de Polonya’ya gelebilirsiniz.  

Polonya güvenli mi: Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Polonya, Batı Avrupa’ya göre göre daha güvenli bir ülkedir. Yaklaşık 38 Milyonluk nüfusta yılda gerçekleşen cinayet sayısı sadece 900 dolaylarında. Bu rakam diğer ülkelere göre oldukça düşük bir rakam diyebiliriz.

Polonya Büyükelçiliği | Polonya Konsolosluğu

Polonya‘ya hangi amaçla gelirseniz gelin hiç fark etmez, bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçiliği‘ne ihtiyacınız oluyor. Varşova büyükelçiliği sayesinde, normalde Türkiye’ye dönerek yapmanız gereken bir çok işlemi halletmeniz mümkün. Bkz: Polonya Varşova Büyükelçiliği

Polonya Vizesi

Polonya Vizesi, Polonya Konsolosluğu ve Polonya Büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş tek aracı şirket olan VFS Global üzerinden gerçekleşmektedir. Bkz: Polonya Vize İşlemleri

Vize başvurunuzu VFS Global aracılığı ile yaptıktan ve gerekli evrakları teslim ettikten sonra yaklaşık 1 ay içerisinde vize başvuru sonucunuzu alabilirsiniz. Vize başvurusunda Polonya’da kalacak yer ve okul kabul mektubu göstermeniz başlıca zorunlu olan maddeler arasındadır.

Polonya Eğitim Sistemi

Okur yazarlık oranının %99,8 olduğu bir ülkede eğitim sisteminin de oldukça iyi durumda olacağını tahmin edebilirsiniz. Polonya’daki eğitim sistemi hakkındaki tüm detayları yakın zamanda sizlerle paylaşacağım Polonya Eğitim Sistemi Hakkında Her Şey başlıklı detaylı makalemizde görebilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki yazıları da incelemenizi tavsiye ederim: 

Polonya Sağlık Sistemi

Polonya sağlık sistemi, esasında Avrupa genelindeki sağlık sistemlerinden çok farklı değildir. Polonya’da devlet hastaneleri temiz ve bakımlı olmakla birlikte, daha az yerleşim olan ufak şehrilerde devlet hastaneleri için aynısını söyleyebilmek pek mümkün değildir. Ayrıca devlet hastanelerinde genel olarak İngilizce iletişimde dil sorunu yaşanmaktadır. 

Buna rağmen Polonya halkının da tercihi olan özel kliniklerde personelin çoğunluğu İngilizce bilmektedir. Buralardaki muayene ve tedavi, devlet hastanelerine kıyasla daha süratli ve etkindir. Bkz: Polonya Sağlık Sistemi Hakkında Her Şey (Pek Yakında)

Polonya Hava Durumu

Polonya hava durumu mevsimlere göre oldukça fazla değişkenlik gösterebiliyor. Polonya, yaz ayları sıcak ve ara ara sağanak yağmurlu, kış ayları ise oldukça soğuk ve uzun olabilen bir ülkedir. Haziran ayı gibi başlayıp Eylül ayına kadar devam eden yaz mevsimi, ortalama 18°C ila 20°C arasında olabiliyor iken, bazı aylarda bu sıcaklıklar ortalama 35°C’yi bulabiliyor.

Kış aylarındaki ortalaması -5°C ila -2°C arasında değişebiliyor iken, bazı aylarda termometreler -25°C’yi gösterebiliyor. Bkz: Polonya Hava Durumu | Polonya Hava Sıcaklığı

Polonya Tatil Günleri

Polonya tatil günleri, Polonya halkının dört gözle beklediği, oldukça fazla önem verdiği günlerdir. Özellikle Polonya dini bayramları büyük bir coşkuyla kutlanır ve bu bayramları kendi kültürlerine ait gelenekleri ayakta turma ve aile bireyleriyle bir araya gelmek için vesile olarak görürler. Bkz: Polonya Tatil Günleri | Polonya Bayramları

Polonya’ya ne zaman gidilir?: Polonya’ya hem kış turizmi, hem de yaz turizmi amacıyla her mevsim gelebilirsiniz. Kışın özellikle dağlık alanlarda kış sporları yapabilir, yazın ise özellikle Wroclaw, Krakow, Gdansk gibi turizm cenneti olan şehirleri gezebilirsiniz. Neredeyse her mevsim çeşitli kültürel aktivitelerin de olduğunu söylemeliyiz. 

Polonya Yemek Kültürü

Polonya yemek kültürüne alışamayan insanlar bana katılmayabilir; ancak Polonya, gerçekten de geniş yemek kültürüne sahip ülkelerden birisidir. Tabi ki alışma dönemi geçirmeniz şartıyla…

Birçok ülkenin mutfağı gibi Polonya mutfağı da, tarih boyunca çok çeşitli kültürlerden etkilenmiş. Rönesans döneminin saray yemeklerinden izler taşıyan Polonya mutfağı, aynı zamanda Alman, Yahudi, Macar, Litvanya ve Rus kültürlerinden de oldukça fazla etkilenmiş. Bu konunun detaylarını Polonya Yemek Kültürü ve Mutfağı başlıklı yazımızda görebilirsiniz.

Polonya Oturum İzni

Polonya oturum izni ya da başka bir deyişle Polonya oturum kartı, oldukça önemli bir konu olmasına rağmen maalesef bazı danışmanlık firmaları tarafından sıkça suistimal edilebilen bir konudur.

Polonya’ya eğitim, çalışma, evlilik gibi çeşitli sebeplerle gelecek olan insanların, Polonya oturum izni konusunda en doğru bilgiye ulaşabilmeleri için elimden geldiğince detaylı yazılar yazıyorum. Bkz: Polonya Oturum İzni

Polonya Forum

Polonya hakkında merak ettiğiniz çeşitli konuları sizler için hazırladığımız FORUM sayfamızdan da bizlere iletebilirsiniz. Özellikle Polonya haberleri ilgi alanınızsa, forum sayfamızda tüm güncel Polonya haberleri bulunabiliyor. 

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...