Almanya'da Polonya vizesi almak mümkün mü?

En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

Polonya vizeniz bitmeden birkaç gün öncesinde Oturum İzni başvurusunda bulunabileceğiniz gibi, en yakın ülke olan Almanya’dan Polonya vize başvurusu yapabilirsiniz 🙂 Oturum için Polonya’da Öğrenciler İçin Oturum İzni İşlemleri hakkındaki yazıma bakabilirsiniz.

Almanya’daki Polonya konsolosluğuna yapacağınız vize başvurusunda gereken tüm belgeleri net bir şekilde bilemiyorum. Ancak aldığım duyumlara göre genel olarak Polonya’da eğitim aldığınızı gösteren kabul mektubunuz, pasaportunuz, fotoğraf, sigorta belgeniz, konaklama belgeleriniz, hibe yazınız… gibi belgeleri yetkililere vermelisiniz.

Almanya’da size neden vizenizi uzatmak istediğinizi soracaklar ve bahsettiğim evrakları ve fotokopilerini isteyeceklerdir. Evrakları teslim ettikten sonra 2-3 gün içerisinde karar çıkacaktır.

Ayrıca daha önce bu konu ile alakalı sorulmuş sorulara da göz atabilirsiniz:


Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Hibesiz olarak Erasmus yapıyorum, peki o zaman benden ne gibi bir belge isteyebilirler sizce? Babamın banka hesap dökümü geçerli midir?

Ben daha önce size sorduğumda oturum izninin Ukrayna’dan gelen mülteciler yüzünden 5-6 aydan daha az sürede çıkmadığını söylemiştiniz. 5-6 ay içinde zaten vize sürem dolmuş oluyor.

Eğer oturuma başvurup da bana beklediğim süre içinde gösterebileceğim bir belge verilecekse oturum kartına başvurmak mantıklı olacaktır.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Eğer hibe almadıysanız, Türkiye’de vize başvurunuzu yaparken gösterdiğiniz banka hesap bilgilerini aynı şekilde sunmanız gerekecektir. Konsolosluklar son 3 aya ait banka hesap dökümü istedikleri için, babanızın hesap dökümünü yenilemesi gerekebilir.

Dediğim gibi, Almanya’dan Polonya vize başvurusu yapanlar var, ancak maalesef bu konunun detaylarını bilemiyorum. Araştıracağıma emin olabilirisiniz.

Daha önce dediğim gibi, özellikle Ukrayna’dan gelenler nedeniyle Oturum İzni alma süreleri neredeyse 5-6 ayı buluyor. Ancak bu, sizin Oturum İzni başvurusu yapmanıza engel değil. Yani, siz vize sürenizin sonuna yaklaşırken başvurunuzu yaparsınız, valilik yetkilileri de vizenizin biteceğini göz önünde bulundurarak, pasaportunuzun bir sayfasına “Kırmızı Damga” basarlar. Bu damga, oturum kartı beklediğinizi gösterir. Dolayısıyla herhangi bir kontrolde sorun yaşamazsınız. Ancak tek dezavantajı, Oturum Kartınızı elinize aldığınız güne kadar Polonya dışına çıkamazsınız. Dolayısıyla vize bitiminden sonra oturum başvurusunu yaptığınız andan itibaren, sadece Polonya içerisinde serbest dolaşım hakkınız olur.

Eminim Polonya dışındaki diğer Schengen ülkelerini de gezmek isteyeceksiniz. Ancak oturum başvurusundan, oturum kartınızı elinize alana kadar Polonya’da kalmak durumundasınız. Eğer Polonya dışına çıkarsanız, herhangi bir kontrolde Türkiye’ye deport edilirsiniz.

Dolayısıyla Avrupa içerisinde gezmek istiyorsanız eğer, Almanya’dan vize başvurusunu düşünmeniz daha iyi olabilir.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Anladım, o zaman tekrar vize çıkarmak daha mantıklı olacaktır.

Vize için banka dökümü gibi belgelerin İngilizce mi, Lehçe mi olması gerekir? Eğer gerekirse nereden Lehçeye çevirebilirim bunları da henüz bilmiyorum ama yarın Varşova’daki Türkiye konsolosluğunu ve Berlin’deki Polonya konsolosluğunu arayıp bilgi almaya çalışacağım.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Sizin durumunuzda, evet vize çıkarmak daha mantıklı. Belgelerin İngilizce kabul edildiğini duymuştum, ancak emin olmak için Berlin Konsolosluğuna sormak en iyi yol olacaktır.

Elimden geldiğince çok kişiyle görüşüyorum bu konuda. Eğer Almanya’dan Polonya vizesi alan birisini bulabilirsem size direkt bilgi vereceğim 🙂

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Tamam, çok teşekkürler.

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 6
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*