Polonya'da vize uzatmak mümkün mü?

En iyi Cevap
3
0

Merhabalar,

Polonyadayiz.Com ‘u takip ettiğiniz için ben teşekkür ederim 🙂

Bildiğiniz gibi, Polonya vizesinin geçerli olduğu son güne kadar Oturum İzni başvurusunu yapabiliyorsunuz. Bu, Erasmus öğrencileri için geçerli olduğu gibi Lisans, Yüksek Lisans, Doktora eğitimi alan öğrenciler için de geçerlidir.

Ancak Polonya Oturum İzni İşlemleri, daha önce 2-3 ay gibi kısa bir sürede sonuçlanırken, son zamanlarda Polonya’ya mülteci olarak göç eden Ukrayna vatandaşları nedeniyle bu işlem 5-6 ay sürebiliyor. Dolayısıyla oturum izni başvurunuzu yapsanız dahi, oturum kartınızı teslim almadan Polonya’dan çıkış yapamazsınız. Çıkış yapsanız dahi, Polonya’ya tekrar girebilmek için vize almanız gerekecektir. Yani, bahar döneminde Polonya dışına çıkmak istiyorsanız eğer, oturum izni almak çok iyi bir tercih olmayacaktır.

Polonya sınırları içerisinde Polonya vizesi de alamayacağınız için, size tavsiyem en yakın ülke olan Almanya’daki Polonya Konsolosluğuna başvurunuzu yaparak tekrar vize almanızdır. İlk bakışta biraz zor bir işlem gibi gelebilir, ancak Erasmus öğrencisi olmanızdan dolayı 3-4 gün gibi kısa bir süre içinde size vize verilir. Yeni vizenizi aldıktan sonra da Polonya dahil tüm Schengen ülkelerine giriş-çıkış yapabilirsiniz (Birkaç ülke hariç)

Umarım yeterli bilgi verebilmişimdir. Aklınıza takılanları yazmaktan çekinmeyin lütfen 🙂


Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Yanıtladığınız için teşekkürler.

Ben Polonya’ya Eylül’de gidiyorum ve oturma izni için işlemleri de Eylül’de başlatacağım için bahar dönemine oturma kartım çoktan elimde olur diye umuyorum. 1 yıllık oturma kartı alacağım, bunun için de sigortamın 1 yıllık olması yeterli diye düşünüyorum.

Böylelikle tekrar vize almama gerek kalmaz değil mi?

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Rica ederim,

Bahsettiğiniz yöntem çok mantıklı. Ancak Polonya’daki valiliklerden ve konsolosluklardan aldığım bilgiye göre, vizeniz ile gelir gelmez Oturum izni başvurusunda bulunamıyorsunuz maalesef. Genel olarak vize bitimine 3 ay kalmış kişilerin başvuruları işleme alınır. Tabi ki bu farklı şehirlerdeki valiliklerde farklılık gösterebiliyor, ancak Eylül ayında başvurunuzu kabul edeceklerini düşünmüyorum açıkçası. Umarım istisna olarak kabul ederler ve başvurunuzu alırlar.

 

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Vize bitimine 3 ay kalmış olması gerektiğini bilmiyordum 🙂

O zaman 3 ay öncesinden başvurup beklerim, eğer dediğiniz gibi uzun sürüp Şubat ayını geçecek olursa Almanya’dan ikinci vizemi alırım.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Yalnız maalesef yine bir problemle karşılaşabilirsiniz 🙂 Polonya’da Oturum izni başvurusunu yaparsanız ve oturum kartınızı Şubat ayına kadar alamazsanız eğer, Polonya dışına yine çıkamazsınız. Yani Oturum izni başvurunuzun sonuçlanmasını beklemeden Almanya’ya giriş yaparsanız, bu sefer Almanya’da büyük bir ceza prosedürü sizi bekliyor olacaktır.

Dolayısıyla öncelikle oturum izni başvurunuzu Eylül ayında yapıp yapamayacağınızı kontrol etmeli, eğer başvuru yapmanıza izin verilmezse vize başvurusu yapmayı düşünmeniz daha iyi olabilir. Tabi ki karar sizin olacaktır 🙂

 

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Yani diyorsunuz ki, vizem bittiğinde oturma kartım da henüz çıkmamış olursa Polonya’dan giriş çıkış yapamam.

Vizem 17 şubatta bitiyor. Ben mesela 10 şubata kadar bekleyip hala Oturma Kartı çıkmamış olursa gidip Almanya’dan vize almam yeterli olur değil mi? 🙂

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Kesinlikle tam olarak dediğim bu şekilde 🙂 Son yazdığınız şekilde, 10 şubata kadar bekleyip hala Oturma Kartı çıkmamış olursa gidip Almanya’dan vize başvurusu yapabilirsiniz.

Ancak dikkat etmeniz gereken nokta: Oturum başvurusu yaptığınız valiliğe giderek, Türkiye’ye kısa süreliğine dönmek için oturum izni başvurunuzu iptal etmek istediğinizi ve Almanya’dan vize almak için yola çıkacağınızı bildirmeniz yararınıza olacaktır. Bu gibi konularda valilikte işlemlerinize bakan inspektörü bilgilendirmek her zaman yararlıdır 🙂

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Tamam sonunda tüm sorularımın cevabını aldım, çok teşekkür ediyorum 🙂

Kolaylıklar 🙂

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Rica ederim 🙂 Takip ettiğiniz için size de teşekkürler, görüşmek üzere 🙂

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 9
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*