Polonya Oturum Kartı | Polonya Oturum İzni

Polonya oturum kartı nedir? Polonya oturum izni tipleri nelerdir? Polonya oturum kartı kimlere verilir? Polonya oturum kartı için kimler başvurabilir?..
Polonya Oturum Kartı | Polonya Oturum İzni
Konu Başlıkları

Polonya oturum kartı (Polonya oturum izni), Polonya’da 3 aydan daha uzun süre eğitim, çalışma, evlilik gibi çeşitli nedenlerle bulunmak isteyen insanlara verilen yasal bir izin türüdür…

Polonya’ya gelirken aldığınız vize kısa süreli ise veya Polonya’da tahmininizden daha uzun süre ikamet etme ihtiyacınız var ise ve tekrar tekrar Polonya vizesi almak istemiyorsanız, bu durumda Polonya oturum kartı başvurusu yapmak durumundasınız. Polonya oturum kartı hakkında en çok merak edilen soruların yanıtlarını gelin birlikte inceleyelim…

Polonya Oturum Kartı Nedir?

Polonya oturum kartı, Polonya’daki hayatınızı yasal bir şekilde sürdürebilmeniz için oldukça önemli bir belgedir. Forum sayfasında sizlerden gelen soruların da büyük bölümü bu konu ile alakalı olduğunu söyleyebilirim. Bu yüzden bir yandan “Polonya oturum kartı nedir” sorusuna cevap verirken, diğer taraftan da sizlerden gelen önemli sorulara da cevap vermek istiyorum…

Polonya oturum kartı

Polonya’da bulunma sebebinizi ne kadar doğru bir şekilde kanıtlarsanız, oturum kartı alma işlemlerinizi o kadar kolay yapabilirsiniz. Yazımın devamında “Polonya oturum izni tipleri” bölümünde de görebileceğiniz gibi, Polonya oturum izni başvurusu yapabilmeniz için, eğitim, çalışma, evlilik, aile birleşimi gibi geçerli bir sebebe sahip olmalısınız.

Polonya oturum izni (Polonya oturum kartı) başvurusunu, Polonya’ya giriş yapmak için sahip olduğunuz vize süresinin dolması nedeniyle yapmak durumundasınız ve Polonya’da oturum izni sahibi olduğunuz sürece, tekrar tekrar vize almak durumunda da kalmazsınız. Dolayısıyla kendinize bir nevi Polonya kimliği çıkarmış olursunuz… 

Oturum izni başvurusu, başvuru sebebinize bağlı olarak Polonya sınırları içinde yapmanız gereken bir işlemdir. Kısacası Polonya oturum izni; ister öğrenci olun ister çalışın fark etmez, vize süresi kısa olan ve Polonya’da 3 aydan daha uzun süre ikamet etmeyi düşünen herkesin başvurması gereken bir izin türüdür.

Polonya Oturum İzni Türleri

Polonya oturum izni türleri, genel anlamda 5 ana bölümden oluşur. Birazdan okuyacağınız izin türlerinin yanı sıra; Mültecilik, Göçmenlik gibi başka sebepler ile de oturum izni alabilmeniz mümkün, ancak ciddi bilgi birikimi isteyen bu tip başvuruları uzman bir avukat ile yapmanız gerekir…

Ek olarak ourum izni başvurusu ciddi bir konudur ve makale içerisinde yeer alan bilgiler sizlere fikir vermesi amacıyla hazırlanmıştır. Dolayısıyla oturum izni başvurusu yapacakların mutlaka avukat desteği almasını ve gerekli belgeleri araştırmasını öneriyoruz.

1. Eğitim Amacıyla Alınan Polonya Oturum İzni

Polonya’da eğitim almak amacıyla bulunan Hazırlık KursuLisans, Yüksek Lisans, Doktora ve eğer ihtiyaç duyarlarsa Erasmus öğrencileri için yapılan oturum işlemidir. Eğitim aldığınız Üniversiteden alacağınız öğrenci belgesi, bankada geçiminizi sağlayacak kadar paranızın olduğunu gösteren banka hesap dökümü, sağlık sigortası gibi bazı belgelere ihtiyaç duyacaksınız.

Polonya’da tam zamanlı (full-time) üniversite eğitimi alan öğrencilerin ayrıca bir çalışma izni başvurusu yapmalarına gerek yoktur. Bu tür öğrencilerin eğitim aldıkları süre boyunca ve hatta mezuniyetten sonra da ömür boyu Polonya içinde çalışma izinleri bulunmaktadır.

2. Çalışma Amacıyla Alınan Polonya Oturum İzni

Polonya’da çalışmak amacıyla bulunan kişilerin, Polonya çalışma izni alabilmeleri için öncelikle işe girmek istedikleri şirketteki muhasebe departmanından bazı belgeleri alması gerekiyor. Ayrıca işveren, Polonya çalışma bakanlığının zorunlu kıldığı bazı evrakları tamamlamalıdır.

İşverenin size vereceği aylık maaş ve diğer hizmetler, başvurduğunuz işte hangi pozisyonda çalışacağınız gibi konular önem taşır. Yani Polonya’da çalışma izni alma süreci, işçi ve işverenin beraber hareket etmesi ile sonuca ulaşan bir konu.

3. Ticari Faaliyet Amacıyla Alınan Polonya Oturum İzni

Esasında bir önceki maddedeki çalışma amacıyla alınan oturum izni prosedürüne çok benzeyen bir süreçtir. Polonya‘da bir firmanız var ise ya da firma ortağı iseniz, sahip olduğunuz çalışma izni ile başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sahibinin aylık gelir düzeyi ve şirketinin yıllık ekonomik göstergeleri de belge olarak sunulmalıdır.

4. Aile Birleşimi Amacıyla Alınan Polonya Oturum İzni

Polonya oturum kartı ve çalışma izni olan kişilerin, bakmakla yükümlü olduğu eşi, çocuğu var ise bu izin tipine başvuruda bulunabilir. Sizin maddi gelirinizin ailenize bakmak için yeterli olup olmaması önemli bir rol oynayacaktır. Ayrıca Aile Birleşimi dolayısıyla alınmak istenen oturum iznine Türkiye’deki Polonya Konsolosluğu ile de başvurabilirsiniz.

5. Evlilik Amacıyla Alınan Polonya Oturum İzni

Eğer bir Polonya vatandaşı ile evli iseniz başvurabileceğiniz izin tipidir. Polonyalı yetkilileri evliliğinizin gerçek olup olmadığına inandırabilmeniz için bir dizi mülakata tabi tutulacaksınız ve yetkililer size eşinizle ilgili sorular yöneltilecektir.

Evlilik amacıyla almış olduğunuz oturum kartı sayesinde, istediğiniz herhangi bir işte çalışma izni almanıza gerek kalmadan çalışabilirsiniz. Ayrıca Polonya’da Evlilik başlıklı makalemizi de incelemenizi öneririm.

Polonya Oturum İzni Başvurusu için Gereken Belgeler

Polonya’da oturum izni alma konusunda hazırlamanız gereken bir dizi belge bulunuyor. Aklınızda soru işareti kalmaması amacıyla oturum izni için gereken belgeler ile devam ediyorum…

Polonya oturum izni başvurusu Polonya’da bağlı bulunduğunuz valiliğe, yani Lehçe ismi ile Urząd Wojewódzki‘ye yapılır. Başvuru, randevu alabilirseniz eğer direk valiliğe dee yapılabilir, ancak randevu bulmak oldukça zor olduğu için posta gönderimi şeklinde dde yapılabilir.

Valilikte bulunan bazı yetkililer maalesef İngilizce konuşamıyor. Dolayısıyla Lehçe bilmiyorsanız, özellikle İngilizce bilen birine yönlendirmelerini rica edebilirsiniz. Oturum başvurusunda bütün belgelerin tamamen Lehçe dilinde olması gerektiğini de unutmayınız.

Aşağıda yer alan gerekli belgeler listesi, başvuru amacınıza göre değişkenlik gösterebilir ve yine başvuru amacınıza göre farklı belgeler de eklenebilir.

1- Başvuru Formu

Polonya oturum izni için tamamen Lehçe doldurmanız gereken yaklaşık 12 sayfalık başvuru formuna ihtiyacınız var. Polonya oturum izni için gereken belgelerden ilki olan bu formu, başvuru yapacağınız eyalet valiliği resmi websitesinden indirebilirsiniz.

Valilikten aldığınız başvuru formunu doldurduktan sonra 3 adet fotokopisini almanız gerekiyor. Son olarak da başvurunuzu yapacağınız günün tarihini ve ıslak imzanızı atmalısınız.

2- Pasaport Fotokopisi

Polonya oturum kartı başvurunuz için pasaportunuzda fotoğraf bulunan ilk sayfanın 4 adet fotokopisini, eğer pasaportunuzun içinde vizeniz de varsa aynı şekilde 4 adet fotokopisini ve pasaportunuzun içindeki işlem görmüş tüm sayfaların 1’er adet fotokopisini almanız gerek.

Polonya oturum izni için gereken belgelerden en önemlisi Pasaportunuzdur. Pasaportunuzu yanınızdan eksik etmeyin, devamlı görmek isteyeceklerdir.

3- Kira Sözleşmesi

Polonya oturum izni işlemleri için gerekli belgelerden bir tanesi de nerede konakladığınızı net bir şekilde beyan etmenizdir. Eğer öğrenci yurdunda ikamet ediyorsanız, yurt müdürünüze gitmeli ve oturum kartı için başvuru yaptığınızı söylemelisiniz. Yurt müdürü sizin için yurtta kaldığınıza dair bir belge dolduracaktır.

Polonya’da ev kiralamış iseniz, Lehçe ve ıslak imzalı kira sözleşmeniz gerekli olacaktır.

4- Öğrenci Belgesi

Eğitim aldığınız üniversitenin öğrenci işleri ofisinden öğrenci olduğunuzu kanıtlayan “öğrenci belgesi” ve “borcu yoktur” belgesi almanız gerekiyor. Aldığınız öğrenci belgesini valilikteki yetkiliye teslim ederken fotokopisini değil, orijinalini vermelisiniz.

5- Evlilik Cüzdanı ve Kimlik

Polonya oturum izni için gereken belgelerden birisi olan bu madde, evli olanlar için geçerlidir. Eğer evli değilseniz bu maddeyi atlayabilirsiniz. Polonya vatandaşı ile evliliği devam eden kişilerin, evlendirme dairesine giderek evli olduklarını kanıtlayan belgeyi almaları ve 1 adet fotokopisini çekmeleri gerek. Evli olduğunuz Polonya vatandaşına ait kimliğinin 1 adet fotokopisini almanız gerek.

6- Banka’da Para Gösterme

Polonya oturum kartı başvurusunda olumlu karar almadaki bana göre en önemli faktör, bankada sahip olduğunuz para miktarıdır! Polonya oturum izni için gereken belgeleri eksiksiz tamamlayabilmek için herhangi bir Polonya bankasında hesabınız olması gerektiğini belirtmem gerekiyor.

Polonya’da 1 yıl boyunca yaşam giderlerinizi karşılamanız için yeterli miktar içi genel bir hesap yöntemi vardır, ancak mutlaka göstermeniz gereken parayı oturum başvurusu yaptığınız avukat ile de görüşünüz;

(800 pln x 15 ay) + (2.500 pln) + (konaklama kirası x 15 ay)

7- Sağlık Sigortası

Polonya oturum izni başvurusu için gereken belgelerden bir tanesi de sağlık sigortasıdır. Polonya‘ya ilk defa geliyorsanız eğer, Türkiye’de başvurmuş olduğunuz Polonya vizesi için 30.000 Euro’luk seyahat sağlık sigortasını Lehçe’ye tercüme ettirerek kullanabilirsiniz (Tavsiye etmiyorum, Polonya’da bir sağlık sigortası yapmanız önerimdir).

Ancak eğer elinizde önceden aldığınız bir sağlık sigortanız yok ise, Polonya’da sağlık sigortanızı yaptırmanız ve bu sigortanın 1 adet fotokopisini valilikteki yetkiliye teslim etmelisiniz. Polonya sigorta şirketleri arasında PZU ve NFZ isimli iki kurumu öneriyorum.

8- Fotoğraf

Herhangi bir fotoğrafçıya giderek, valilikten size verilecek olan gerekenler listesini fotoğrafçıya göstermeniz yeterli. Polonya oturum izni için toplamda 4 adet fotoğraf gerekiyor. 

Esasında pasaport alırken uymanız gereken kurallarla aynı kurallar burada da geçerli. Fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş olması ve 4,5 cm X 3,5 cm ebatlarında olması, herhangi bir şekilde fotoğrafta düzeltme yapılmamış olması, yüzünüzün net bir şekilde göründüğü (%70-80) temiz bir fotoğraf olmalı.

9- Başvuru Ücreti

Polonya oturum kartı başvurusu için başvuru ücretinizi de yatırmış ve Lehçe çıktı almış olmanız gerekmektedir. Başvuru türüne göre 340 pln veya 440 pln şeklinde fiyatları değişebilmektedir.

10- Adres Beyanı

Polonya oturum izni başvurunuzu yaparken, evraklarınıza adres beyanı belgenizi de eklemeyi unutmayın.

Tabi ki Polonya’da oturum izni başvurusu yaparken gerekli belgeler bu kadarla sınırlı değil ve başvuru amacınıza göre farklı belgeler de sunmanız gerekecektir. Bu makaledeki amaç, size genel bilgi vermeyi sağlamaktır ve kesinlikle uzman bir avukat eşliğinde başvurunuzu yapmanızı öneriyoruz.

Son olarak önemli bir uyarıda bulunmak istiyorum. Oturum izni başvurusunda özellikle de adres değişikliğiokul dondurmasınıfta kalmaboşanmaişten çıkartılma gibi önemli konularda değişiklikler yapıyorsanız eğer, Polonya’da oturum kartınızı aldığınız yere gitmeli ve mutlaka ama mutlaka bu değişiklikleri bildirmelisiniz.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.