Polonya'da vize uzatma [Erasmus Polonya]

Cevaplandı
0
0

Merhaba,
Erasmus için Polonya’da bulunuyorum. Vizem 1 dönemlik yani 1 marta kadar. Ancak ben 2. dönemi de burada devam etmek istiyorum. Hibe alıp almayacağım belirsiz. Ama almasam da kalmayı düşünüyorum. Vize uzatma işlemleri için Türkiye’ye dönüp halletmek mi hem daha kolay hem daha ucuz olur, yoksa Varşova’da öğrenciler için oturma izni diye açtığınız başlık altındakileri hazırlayıp gitmek mi? Yani Erasmus öğrencileri de başlığa dahil mi?

İlgilenirseniz sevinirim.

Teşekkürler

Nilüfer Yazar

  • Bu yorum için yapabilirsin
En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

Öncelikle Polonya‘ya hoş geldiniz 🙂 Vize uzatma işlemlerinizi isterseniz Türkiye’de veya Almanya’daki Polonya Konsolosluğu aracılığıyla tekrar vize alarak yapabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise, Polonya‘da yaşadığınız şehirdeki valilikler aracılığıyla Oturum İzni Başvurusu yapmaktır.

Normalde Erasmus öğrencileri, Erasmus yaptıkları süre boyunca Oturum İzni alma ihtiyacı duymazlar. Çünkü Polonya’ya Erasmus kapsamında geldikleri için, zaten yeterli süreliğine vize veriliyor.

Ancak sizin durumunuzda bana göre en kolay yol; Polonya’da Oturum Kartı başvurusu yapmanızdır. Polonya’da yapacağınız bu işlem için yaklaşık 400 zloty para harcayacaksınız… Bu işlemleri Türkiye’de yapmak isterseniz ise gidiş-dönüş biletleri, Polonya konsolosluğu – VFS Global işlem ücretleri…vs derken çok daha fazla harcama yapacaksınız.

 +  Ancak dikkat etmeniz gereken konu; Polonya Oturum İzni İşlemleri sırasında, Polonya’da bulunan herhangi bir bankada hesabınız olmalı ve bu hesapta da (kalacağınız süreye göre değişebilir) belli miktar para göstermek zorundasınız.

 +  Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise; Polonya Oturum İzni başvurunuzu yaparken sizden öğrenci belgesi istenecektir. Erasmus öğrencisi olduğunuz için, öncelikle Erasmus yaptığınız okuldaki mentorunuzla görüşün ve size öğrenci belgesi çıkartıp çıkartamayacağını öğrenin. Yani Polonya‘da ne amaçla bulunduğunuzu belgelemelisiniz. Öğrenci belgeniz olmadan başvurunuzu kabul edeceklerini sanmıyorum.

 İlgili Konular: 

Umarım yeterli bilgi verebilmişimdir. Aklınıza takılanları yazmaktan çekinmeyin lütfen 🙂


Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*