Polonya’da Öğrenciler İçin Oturum İzni İşlemleri

Ana SayfaPolonya'da YaşamPolonya'da Öğrenciler İçin Oturum İzni İşlemleri

Öğrenciler için oturum izni işlemleri nelerdir? Polonya öğrenci oturum kartı için gereken belgeler nelerdir? Polonya oturum izni Erasmus öğrencileri için gerekli mi?..

Polonya Oturum İzni İşlemleri konusunda tüm işlemlerinizi kolay bir şekilde yapabilmeniz için yazdığım yazılara devam ediyorum. Birazdan okuyacağınız yazı ise, aklında “Polonya’da öğrenciler için oturum izni nasıl alınır?” sorusu olanlar için…

Polonya’da Eğitim amacıyla bulunan öğrenciler tarafından sıkça gelen sorulardan bir tanesi olan öğrenciler için oturum izni konusunda detaylı bilgi vermeye başlamadan önce, bu yazının Hazırlık Kursu, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora, Erasmus ve Erasmus Staj gibi eğitim programları kapsamında Polonya’da bulunan öğrencileri de kapsadığını belirtmem gerekiyor.

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

Polonya oturum izniPOLONYA OTURUM İZNİ İŞLEMLERİ

Polonya oturum izni ya da başka bir deyişle Polonya oturum kartı, oldukça önemli bir konu olmasına rağmen maalesef bazı danışmanlık firmaları tarafından sıkça suistimal edilebilen bir konudur. Polonya’ya eğitim, çalışma, evlilik gibi çeşitli sebeplerle gelecek olan insanların, Polonya oturum izni konusunda en doğru bilgiye ulaşabilmeleri için elimden geldiğince detaylı yazılar yazıyorum….

Polonya’da Öğrenci Oturum İzni İşlemleri

Esasında “öğrenci oturum izni” ya da “çalışan oturum izni” gibi bir ayrım yapmak yanlış olur. Polonya oturum işlemleri herkes için benzer şartlara sahiptir ve sadece, başvuru amacınıza göre birkaç belge eksik, birkaç belge ise fazla hazırlamanız gerekebilir. Bu konuya Polonya Oturum İzni İçin Gereken Belgeler Nelerdir? başlıklı yazımda detaylı bir şekilde değinmiştim.

Öğrenciler için oturum kartı başvurusu sırasında ihtiyacınız olabilecek ek birkaç belgeden bahsetmek gerekiyor. Polonya‘ya gelmeden önce yanınızda getirmenizde faydası olacağını düşündüğüm 2 belge var; Emniyet müdürlüğünden alabileceğiniz Sabıka Kaydı ve nüfus müdürlüğünden alabileceğiniz Doğum Belgesi.

Polonya’da öğrenciler için oturum izni başvurusu için gereken belgeler, bazen şehirden şehre değişkenlik gösterebiliyor. Son yıllarda valiliklerde çalışan yetkililer tarafından “Sabıka Kaydı” ve “Doğum Belgesi” istendiğine denk gelmesem de, Türkiye’de ücretsiz bir şekilde almanız mümkün olan bu belgeleri yanınızda getirmenizde fayda var.

Polonya oturum kartı
Polonya oturum kartı örneği – karta pobytu

Polonya Oturum İzni İçin Gereken Belgeler başlıklı yazımda, detaylı bir şekilde hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğini açıkladım. Ancak Polonya’da Eğitim amacıyla bulunan öğrencilere özel olarak oturum işlemlerinden bir kez daha bahsetmek istiyorum…

Öğrenciler için oturum izni işlemleri;

 • Başvuru Formu: Öğrenciler için oturum izni başvurusunda öncelikle tamamen LEHÇE doldurmanız gereken yaklaşık 20 sayfalık başvuru formuna ihtiyacınız var. Bu formu Migrant isimli web sitesinden indirebilir ya da bulunduğunuz şehirdeki Urząd Miasta isimli valilikten alabilirsiniz. Valilikten aldığınız başvuru formunu doldurduktan sonra 3 adet fotokopisini almanız gerekiyor. Son olarak da başvurunuzu yapacağınız günün tarihini ve ISLAK İMZANIZI atmalısınız. Başvuru formunu doğru bir şekilde hazırlayabilmek için, detaylı bir şekilde hazırladığım yazıma göz atmanızı tavsiye ederim: Oturum Kartı İçin Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
 • Pasaport Fotokopisi: Polonya öğrenciler için oturum izni başvurunuz için sahip olduğunuz pasaportunuzda fotoğraf bulunan ilk sayfanın 4 adet fotokopisini, eğer pasaportunuzun içinde vizeniz de varsa aynı şekilde 4 adet fotokopisini ve pasaport içindeki işlem görmüş tüm sayfaların 1’er adet fotokopisini almanız gerek. (Pasaportunuzu yanınızdan eksik etmeyin, devamlı görmek isteyeceklerdir)
 • İkamet Beyanı: Polonya oturum izni işlemleri için önemli belgelerden bir tanesi de nerede konakladığınızı net bir şekilde beyan etmenizdir.
  • Eğer öğrenci yurdunda ikamet ediyorsanız, yurt müdürünüze gitmeli ve öğrenci oturum izni için başvuru yaptığınızı söylemelisiniz. Yurt müdürü sizin için yurtta kaldığınıza dair bir belge dolduracaktır. Bu alacağınız belgenin ise 4 adet fotokopisini almanız gerekiyor. (Yetkili kişiye orjinal belgeyi de göstermeniz gerekecektir)
  • Eğer Polonya’da Ev Kiralamış iseniz, işiniz biraz daha kolay. Ev sahibiniz ile yapmış olduğunuz kira sözleşmesinin 1 adet fotokopisini almanız yeterli. (Yetkili kişiye kira sözleşmenizin orjinalini de göstermeniz gerekecektir)
 • Öğrenci Belgesi: Eğitim aldığınız üniversitenin öğrenci işleri ofisinden ya da özel dil kursundan, öğrenci olduğunuzu kanıtlayan “Öğrenci Belgesi” almanız gerekiyor. Aldığınız öğrenci belgesini valilikteki yetkiliye teslim ederken fotokopisini değil, ORJİNALİNİ vermelisiniz.
 • Banka Hesap Dökümü: Polonya öğrenciler için oturum izni başvurusunda olumlu karar almadaki bana göre en önemli faktör, bankada sahip olduğunuz para miktarıdır! Öncelikle herhangi bir Polonya bankasında hesabınız olması gerektiğini belirtmem gerekiyor. Polonya’da 1 yıl boyunca yaşam giderlerinizi karşılamanız için yeterli/gerekli miktar, ortalama 6.000 Euro olarak hesaplanır. Size tavsiyem, sorun yaşamak istemiyorsanız ve işinizi garantiye almak istiyorsanız eğer, banka hesabınızda 8.000 Euro civarında para göstermenizde yarar var. Bankanızdan alacağınız hesap dökümünü de belgelerinizin arasına koymalısınız.
 • Sağlık sigortası: Polonya oturum izni başvurusu için gereken belgelerden bir tanesi de sağlık sigortasıdır. Polonya‘ya ilk defa geliyorsanız eğer, Türkiye’de başvurmuş olduğunuz Polonya Vizesi için 30.000 Euro’luk seyahat sağlık sigortasını Lehçe’ye tercüme ettirerek kullanabilirsiniz. Ancak eğer elinizde önceden aldığınız bir sağlık sigortanız yok ise, Polonya’da sağlık sigortanızı yaptırmalı ve bu sigortanın 1 adet fotokopisini valilikteki yetkiliye teslim etmelisiniz. Polonya Sigorta Şirketleri arasında PZU ve NFZ isimli iki kurumu öneriyorum.
 • Fotoğraf: Polonya öğrenciler için oturum izni başvurusu konusunda yavaş yavaş sona yaklaşıyoruz. Herhangi bir fotoğrafçıya giderek, valilikten size verilecek olan gerekenler listesini fotoğrafçıya göstermeniz yeterli. Oturum izni için toplamda 4 adet fotoğraf gerekiyor. Esasında pasaport alırken uymanız gereken kurallarla aynı kurallar burada da geçerli. Fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş olması ve 4,5 cm X 3,5 cm ebatlarında olması, herhangi bir şekilde fotoğrafta düzeltme yapılmamış olması, yüzünüzün net bir şekilde göründüğü (%70-80) temiz bir fotoğraf olmalı.
 • Başvuru Ücreti: Polonya oturum kartı için yukarıda belirttiğim gereken belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırladıysanız eğer, valiliğe (Urząd Miasta) giderek belgelerinizi yetkiliye teslim edebilirsiniz. Bu işlemden sonra ise posta yoluyla ya da valilik içerisinde bulunan veznelerde 340 Zloty ödeme yapmalısınız. Bu miktar Polonya’nın her şehrinde farklılık gösterebilir. Bkz: Polonya Para Birimi
 • Oturum Kartı Ücreti: Yine bir ödeme yapma zamanı. Polonya öğrenciler için oturum izni başvuruları genellikle 2-3 ay kadar sürebiliyor. Oturum izni başvurunuz kabul edilse de edilmese de, ikamet adresinize posta yoluyla bilgilendirme yazısı gönderilecektir. Eğer başvurunuz kabul edilmiş ise, oturum kartı basılması için 25 Zloty ödeme yapmak durumundasınız. Yine bu miktar Polonya’nın her şehrinde farklılık gösterebilir ve ödemenizi posta yoluyla ya da valilik içerisinde bulunan veznelerde yapabilirsiniz. Bkz: Polonya Para Birimi
 • Adres Beyanı: Polonya oturum izni başvurunuz kabul edilmiş ise, son olarak yapmanız gereken bir işlem daha var: Adres Beyanı!.. Bu konuyu detaylı bir şekilde Polonya Oturum İzni İçin Adres Beyanı Nasıl Yapılır? başlıklı yazımda açıkladığım için tekrar yazma gereği duymuyorum.

Diğer Polonya Oturum İzni İşlemleri

Polonya Oturum İzni konusunda yazdığım ve merak ettiğiniz tüm sorulara cevap olacağına emin olduğum tüm yazılarımı, Polonya Oturum İzni İşlemleri başlıklı yazımda toplu bir şekilde bulabilirsiniz…

Polonya oturum izniPOLONYA OTURUM İZNİ İŞLEMLERİ

Polonya oturum izni ya da başka bir deyişle Polonya oturum kartı, oldukça önemli bir konu olmasına rağmen maalesef bazı danışmanlık firmaları tarafından sıkça suistimal edilebilen bir konudur. Polonya’ya eğitim, çalışma, evlilik gibi çeşitli sebeplerle gelecek olan insanların, Polonya oturum izni konusunda en doğru bilgiye ulaşabilmeleri için elimden geldiğince detaylı yazılar yazıyorum….


Umarım Polonya’da Öğrenciler İçin Oturum İzni İşlemleri başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Bu yazıdan arkadaşlarınızı da haberdar etmek için aşağıdaki sosyal paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...