Tax Free / Tax Refund Vergi İadesi

Tax Free / Tax Refund Vergi İadesi
Konu Başlıkları

Tatilciler için bulunmaz bir fırsat olan  Tax Free  ile yurt dışında yaptığınız alış-verişin ardından alabileceğiniz vergi indirimi hakkında bilmek isteyebileceğiniz ayrıntıları, bu yazımda bulabilirsiniz…

Almış olduğunuz üründen ne kadar vergi iadesi alacağınız, ülkeden ülkeye değişmektedir. Tabi her ülkenin KDV oranı da farklı olduğu için, alacağınız para da değişkenlik gösterecektir. Ayrıca belirtmek gerekir ki elektronik, giyim gibi ürünlerden Tax alınabilirken; yeme-içme, ulaşım, konaklama gibi hizmetlerden Tax Free – Vergi İadesi alınamıyor.

 Polonya Tax Free işlemleri 

Tax Free alabilmeniz için, alış-verişlerinizin de belirli bir limitin üzerinde olması bekleniyor. Örneğin; değişkenlik göstermekle beraber Polonya‘da herhangi bir mağazadan giyim eşyasına Tax Free alabilmeniz için, en az  200 zloty  değerinde (tek seferde) alış-veriş yapmak durumundasınız.

Aldığınız ürünü en geç  3 ay  içinde yurt dışına çıkmalısınız. Yurt dışına turistik, Erasmus gibi nedenlerle çıkanların, Türkiye’ye geri dönüşlerinde Tax Free’den faydalanması mümkün; ancak ikameti yurtdışında olanların, yurtdışında okuyanların (Kıbrıs dahil), yurt dışında oturma/çalışma izni olanların faydalanması sözkonusu  değildir 

polonya'nın en iyi üniversiteleriPOLONYA’NIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ 2015 SIRALAMASI

Polonya’nın en iyi üniversiteleri  sıralaması her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli araştırma kuruluşları tarafından yapıldı. Polonya’nın en iyi üniversiteleri 2015 sıralamasına yapılırken çok çeşitli faktörler göz önüne alınır. Bu faktörlerin neler olduğuna birazdan değineceğim. Polonya’nın en iyi üniversiteleri hangileridir? Polonya’nın en iyi üniversitelerini belirleme kriterleri nelerdir?..

Tax Free alabilmeniz için yapmanız gereken birkaç adım var;

 • Öncelikle alacağınız ürünü, Tax Free faturası kesebilecek mağazadan almanız gerekiyor. Genellikle mağazaların kapılarında  Tax Free  yazısı görürsünüz ve ürününüzü alırken mutlaka size verilen formu doldurmanız gerekir. Tax Free örnek formu’na buradan ulaşabilirsiniz.  Dikkat etmeniz gereken nokta; her mağaza Tax Free faturası kesmiyor ve üzerinde Tax Free ibaresi bulunmayan faturayla Tax Free almanız mümkün değil.
 • Bu aşamada havaalanında biraz zaman ayırmanız gerekiyor. Check-in yapmadan önce, havaalanındaki gümrük masasına gitmeniz ve burada, mağazada doldurmuş olduğunuz form için  pul  yapıştırtmanız gerekiyor. Bu arada pasaportunuzu, ürün’ün faturasını ve almış olduğunuz ürünü yetkiliye göstermelisiniz.  Dikkat etmeniz gereken nokta ise; almış olduğunuz ürünü kullanmış olabilirsiniz; ancak yetkililere göstermeden önceden mutlaka orjinal bir şekilde paketlemelisiniz, yani kullanılmamış imajı vermelisiniz.
 • Bu aşamada artık vergi iadenizi almak için, yine havaalanında bulunan Tax Free logosunu gördüğünüz ofise gitmelisiniz ve paranızı nakit, kredi kartına aktarma ya da çek olarak alabilirsiniz.  Dikkat etmeniz gereken ise; vergi iadenizi nakit olarak almak istediğinizde, alacağınız para’dan kesinti yapılması sözkonusu. Kredi kartınıza aktarmayı seçmenizi öneririm.

tax free Not: Ürün’ü hangi ülkeden aldıysanız, Tax-Free’ yi de o ülkeden almak durumundasınız. Şöyle ki; örneğin Polonya’dan Türkiye’ye Frankfurt aktarmalı uçuşunuz var, bu durumda yapmanız gereken şey; Polonya’da check-in yapmadan hemen önce, her havaalanında bulunan gümrük ofisine giderek, mağazadan almış olduğunuz Tax-Free formunuza  pul  yapıştırmalısınız. Pul yapıştırdığktan sonra, Tax paranızı, dünyanın herhangi bir yerinde bulunan Tax- Free ofisinden alabileceğiniz gibi, isterseniz Münih havaalanından alabilirsiniz.

Başka ülkeden Tax Free alınabilir mi?

 Güncelleme: Global Blue Tarafından yapılan açıklamaya göre: Herhangi bir AB üyesi ülkeden yapacağınız alışverişinize ait global blue tax free formunuza (satın almış olduğunuz ürün ambalajında olmak kaydıyla ve ürünü göstererek) herhangi bir AB üyesi ülkeden çıkış yaparken gümrük onayı alabilirsiniz ve sonrasında iadenizi havalimanındaki global blue ödeme noktasından tahsil edebilirsiniz. Ayrıca gümrük onaylı formlarınızla iadenizi biz de ödeyebiliriz. En önemli nokta tax free formunuzun geçerli olabilmesi için mutlaka gümrük onayı almanız gerekmektedir.

Dünya’nın birçok ülkesinde Tax-Free Ofisi bulmanız mümkün ve buradan Tax-Free ofislerine ulaşabilirsiniz. Polonya için konuşmak gerekirse, Warsaw, Biala Podlaska, Bialystok, Braniewo, Gdansk, Hrebenne, Krakow, Poznan, Przemysi, Terespol, Zosin şehirlerinde Tax almanız mümkün. Görüldüğü gibi Polonya’nın tüm şehirlerinde Tax ofisi yok; ancak NOT bölümünde bahsettiğim gibi, ürünü aldığınız ülkeden çıkmadan önce mutlaka Tax Free formunuza  pul  yapıştırtmalısınız.

LehçeLEHÇE NASIL BİR DİL VE NASIL ÖĞRENİLİR?

Polonya‘da yaşıyor ve Polonya’da eğitim alıyorsanız eğer, Polonya’nın resmi dili Lehçe ‘yi öğrenmek zorunda olmanız kaçınılmaz bir durum. Özellikle Polonyalı gençlerin büyük çoğunluğu İngilizce bilmesine rağmen, “ İngilizce bilgimle Polonya’da yaşarım” düşüncesine sahipseniz eğer, maalesef bir süre sonra bu düşünce başınıza dert olmaya başlayacaktır…

Alabileceğiniz vergi iadesini buradan hesaplayabilirsiniz. Çıkış yapacağınız ülkeyi seçip, ürün fiyatını girerek, ne kadar vergi iadesi alabileceğinizi öğrenebiliyorsunuz; ancak, bu rakamın tahmini olduğunu unutmayın. Tax-Free ofislerinde verilen vergi iadesi, kur değişimi, yapılan bazı ek kesintiler gibi nedenlerle biraz daha düşük olabiliyor.

Ayrıca, Global Blue’nun mobil uygulamasını da indirebilir ve seçtiğiniz ülkeye göre alabileceğiniz vergi indirimini hesaplayabilirsiniz.

Biraz da olsa bilgi kirliliğine sahip olan Tax-Free konusunda, elimden geldiğince ayrıntılı bilgi vermeye çalıştığım yazım umarım yararlı olacaktır.


Umarım TAX FREE / TAX REFUND VERGİ İADESİ başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Bu yazıdan arkadaşlarınızı da haberdar etmek için aşağıdaki sosyal paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Polonya hakkında yayımlanan içeriklerden öncelikli olarak haberdar olmak için ABONE OL bölümüne e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Yorumlar

 1. Merhabalar ben yakın zamanda Türkiye’ye gideceğim bir adet leptop aldım vergi iadesi için tax free formu aldım bu formu havalimanındamı onay yaptırmamız gerekiyor tax free ofisleri havalimanının içindemi yoksa dışarıdamı

 2. Merhaba , x kom dan laptop aldim . Taxx free formu da aldim sonra bavuluma koydum taxx free ofisi aldi bavulumu ve parani pasaport kontrolunden sonra alirsin dediler . Pasaport kontrolunden gectikten sonra urunu gormem gerek dedi adam ve global blue de kabul etmedi ne yapabilirim ?

  1. Merhabalar,

   Polonya’da aldığınız ürüne ait Tax Free için, Warsaw, Biala Podlaska, Bialystok, Braniewo, Gdansk, Hrebenne, Krakow, Poznan, Przemysi, Terespol, Zosin şehirlerinde bulunan ofislerden birinden “pul” almanız gerekli. Daha sonrasında vergi iadesini Berlin’den alabilmeniz mümkün.

   Polonya’daki Tax Free Ofsileri: http://www.globalblue.com/customer-services/tax-free-shopping/refund-points/poland/warsaw-chopin-airport/

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.