POLONYA’DA EV KİRALAMA | POLONYA EV KİRALARI

Ana SayfaPolonya'da YaşamPOLONYA'DA EV KİRALAMA | POLONYA EV KİRALARI

Polonya’ya her ne amaçla gelmiş olursanız olun, temel barınma ihtiyacınızı bir şekilde karşılamanız gerekecektir. Özellikle Polonya’da öğrenci olmanın en büyük avantajlarından birisi, sizlere üniversite tarafından sunulan uygun fiyatlı yurt olanaklarıdır. Ancak Polonya’da öğrenci olmayanlar, Polonya’da öğrenci yurtlarından sıkılanlar, Polonya’da aile kuranlar, yani kısacası Polonya’da ev kiralama niyetinde olanlar bu yazıyı kaçırmasın…

Polonya’da ev nasıl kiralanır? Polonya’da konaklama alternatifleri nelerdir? Polonya’da ev kiraları durumu nedir? Polonya’da ev kiralamak kolay mıdır? Polonya’da kiralık ev bulmak kolay mıdır? Polonya’da ev kiralamak için neler gereklidir? Polonya’da Erasmus yapan öğrenci için kiralık evler var mı?… Cevaplar için hazırsanız başlayabiliriz…

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

Polonya’da ev kiralama konusunda aklınızda herhangi bir soru işareti kalmaması ve sahip olduğum hatırı sayılır tecrübeyi sizlerle paylaşabilmek amacıyla uzun zamandır özenle hazırladığım yazının en merak edilen ilk konusu ile başlayalım;

Polonya’da ev kiralama yolları

Polonya’da ev kiralamak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem var;

 1-  Kendi kendinize ev arayabilirsiniz: Ancak Polonya’da ev bulmak için Türkiye’deki gibi sokak sokak dolaşmak işinize yaramayacaktır. Polonya’da ev sahipleri çok nadir olarak kiralamak istedikleri evin pencerelerine  kiralık  yazısı asarlar. Kiralık dükkan/mağazalar için aynı durum geçerli olmasa da, Polonya’da kiralık evler için sokak sokak gezmek sadece zaman kaybetmeniz demektir.

 2-   Tanıdıklar yardımıyla ev arayabilirsiniz: Polonya’da kiralık ev bulmak için kullanabileceğiniz en kolay yollardan birisi de arkadaş çevreniz. Tabi ki en kolay yollardan birisi olmasının yanı sıra, sizin ne kadar sosyal bir çevreniz olduğuyla da çok alakalı bir durum. Özellikle kendinize Polonyalılardan oluşan geniş bir çevre edinebildiyseniz, Polonya’da ev kiralama olasılığınız oldukça yüksektir diyebilirim. Sahip olacağınız Polonyalı arkadaş çevreniz, size sadece Polonya’da ev bulmak konusunda değil, Oturum Kartı gibi daha başka ihtiyaç duyabileceğiniz birçok konuda da oldukça işinize yarayacaktır. Öğrenciler için bu durum biraz daha kolay. Arkadaş çevrenizde okulunu bitirmek üzere olan kişilerle zamanında iletişime geçerseniz eğer, okulunuza 5 dakika mesafede uygun fiyatlı bir ev kiralamanız çok yüksek bir ihtimal.

 3-  Polonya ev kiralama siteleri ile ev arayabilirsiniz: Sanırım Polonya halkının en çok kullandığı kiralık ev bulma alternatiflerinden bir tanesi de Polonya ev kiralama siteleridir. Ben de son kiraladığım 2 daireyi bu siteler sayesinde buldum. Dolayısıyla en hızlı ve kolay bir şekilde bu ev bulma sitelerini nasıl kullanılacağı konusunda ciddi tecrübe edinebildim. Polonya’da belli başlı ev bulma siteleri var ve detaylı açıklamasına yazının devamında ulaşabileceksiniz.

 4-  Polonya emlak ofisleri ile ev arayabilirsiniz: Polonya’da ev kiralamak için hiç başvurmadığım bir yöntem olmasına rağmen, yine Polonya halkı tarafından yoğun bir şekilde kullanılan yöntemlerden bir tanesi. Polonya emlak ofisleri konusunda bilmeniz gereken tüm ayrıntıları yazının devamında bulabileceksiniz.

 5-  Son olarak da isterseniz Polonya’da ev satın alabilirsiniz: Polonya’da ev kiralama ile alakası yok demeyin; çünkü ev aramaktan usanmış biri de bu yazıyı okuyor olabilir. Çoğumuzun maddi imkanlar ya da başka herhangi bir sebeple aklından bile geçiremediği bir konudur Polonya’da ev almak. Önümüzdeki günlerde  Polonya’da ev alma  konusunda sizlerle detaylı bir yazı paylaşacağım; ancak bu yazının devamında, bu konuyla alakalı kısa bir kesit bulabileceksiniz.

Polonya’da ev bulmak kolay mı?

Esasında kiralık ev bulmak başlı başına zor bir süreç. Sadece Polonya’da kiralık ev bulmak için izlemeniz gereken belli başlı yöntemleri bilmeniz, bu süreci sizler için çok kolay hale getirebilir. Tüm Dünya’da olduğu gibi, aynı şekilde Polonya’da ev kiralama sezonları vardır. Yani insanların ev kiralamak için bekledikleri ya da ev kiralamak için ihtiyaç duydukları belirli dönemlerden bahsediyorum. Bu dönemler sadece Polonya’da öğrenci olarak bulunanların ev kiralayabilmesi için değil, öğrenci olmayan insanların da ev kiralayabilmeleri için dikkatle takip etmesi gereken dönemlerdir.

polonya'nın en iyi üniversiteleriPOLONYA’NIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ 2015 SIRALAMASI

Özellikle  Ağustos  ayının orası ile  Eylül  ayının ortasına kadar devam eden 1 aylık süreç, sizlerin Polonya’da kiralık ev bulabilmesi için en mükemmel zamanlar diyebilirim. Polonya’da üniversiteler Haziran-Temmuz aylarında kapanır ve öğrencilerin büyük çoğunluğu kendi memleketlerine ya da Dünya’nın herhangi bir yerine tatil amacıyla gider. Tabi eğitim aldıkları şehirlerde kiraladıkları evleri de boşaltmak durumunda kalırlar. Dolayısıyla ev sahipleri de harıl harıl kiracı aramaya başlar ve Polonya’da ev kiraları düşüş gösterir. Aynı zamanda öğrencilerin boşalttıkları evlerin, çoğunlukla şehrin en merkezi yerlerinde olduğunu da düşünürseniz, hem uygun fiyatlı hem de şehrin merkezinde kendinize uygun kiralık ev bulabilirsiniz.

Polonya’da kiralık ev tipleri

Polonya’da ev kiralamak istediğinizde karşınıza, bazı istisnalar dışında, genellikle 1 odalı, 2 odalı ve 3 odalı evler çıkacaktır. Kişi sayısına ve tabi ki kendi ihtiyacınıza göre seçim kriterlerinizi iyi belirleyebilirseniz, Polonya’da ev kiralama konusunda büyük bir adım atmış olacaksınız. Seçim kriteri belirlemeden kiralık ev arayışına girmeniz durumunda, bir süre sonra karşınızda gerekli-gereksiz kiralık evler yığınını görmeniz mümkün. Polonya’da kiralık ev fiyatları konusuna ise yazının devamında ayrıntılı bir şekilde değindim.

 1 Odalı Polonya Evleri:  1 odalı Polonya evleri, genellikle 8 ila 15 m² arasında değişen büyüklüğe sahiptir ve bu tip evler sadece 1 oda + mutfak + tuvalet + banyo şeklinde tasarlanmıştır. Açıkçası Polonya’da bir evin, araya duvar çekilerek odalara bölünmesiyle kiralanması çok normaldir; ancak ben henüz sadece 1 oda + mutfak + tuvalet + banyo’dan oluşan bir daire görmedim. O yüzden bu tip 1 odalı evlere Polonya’da çok rastlayacağınızı pek düşünmüyorum. Ancak denemenizde fayda var. Özelikle çatı katı fetişi olanlar için gayet uygun 🙂 Ayrıca 1 odalı evler çoğunlukla öğrenciler ya da bekar genç insanlar tarafından tercih edilir.

 2 Odalı Polonya Evleri:   2 odalı Polonya evleri, genellikle 30 ila 50 m² arasında değişen büyüklüğe sahiptir. Daha büyüklerine de rastlamanız tabi ki mümkün. Ayrıca bu tip evler 2 oda + mutfak + tuvalet + banyo şeklinde tasarlanmıştır. 2 odalı Polonya evlerini şu şekillerde kiralayabilirsiniz;

 • İsterseniz bütün daireyi (2 odalı şekilde) tek başınıza kiralayarak 2 kişilik kira ödeyebilir,
 • İsterseniz bir arkadaşınızla beraber kiralayarak kira parasını paylaşabilir,
 • İsterseniz de (eğer arkadaşınız yoksa) 2 odalı dairenin sadece 1 odasını kendinize kiralayarak tanımadığınız biriyle evi paylaşabilirsiniz. Eğer sadece 1 odayı kiralarsanız, daire içerisinde tanımadığınız başka insanlar da olacaktır; ancak mutfak ve banyo’yu ortak kullanmak şartıyla kendi odanıza sahip olursunuz.
 • İsterseniz de (eğer ev sahibiniz de kabul ediyorsa) yine 2 odalı dairenin sadece 1 odasını kendinize kiralayabilir ve kiraladığınız odada kız ya da erkek arkadaşınızla beraber kalabilirsiniz. Bu durumda 1 odanın kira parasını yine kız ya da erkek arkadaşınızla paylaşarak oldukça ekonomik bir şekilde Polonya’da ev kiralamış olacaksınız. Bu arada bu yöntem Polonya’da oldukça popüler.

Esasında 2 odalı ev bulmak kolaydır; ancak tek sorun, dairenin 2. odası genellikle mutfak ile birleşik bir şekilde tasarlanmış olabilir. Yani bir kişinin kendine özel bir odası varken, diğer 2. kişinin mutfakla birleşik bir odası vardır. Dolayısıyla odası olan kişi mutfağa girdiğinde, sizin odada ne yaptığınızı görebilir. Tabi ki mutfağı tamamen ayrı olan Polonya evleri de bulabilirseniz; ancak biraz şanslı olmanız gerekiyor.

 3 Odalı Polonya Evleri:   3 odalı Polonya evleri, 2 odalı Polonya evleriyle aynı şartlara sahiptir. Tek fark, evin 3 odasının olmasıdır. 3 odalı Polonya evleri, genellikle 50 ila 80 m² arasında değişen büyüklüğe sahiptir. Daha büyüklerine de rastlamanız tabi ki mümkün. Ayrıca bu tip evler 3 oda + mutfak + tuvalet + banyo şeklinde tasarlanmıştır. 3 odalı Polonya evlerini şu şekillerde kiralayabilirsiniz;

 • İsterseniz bütün daireyi (3 odalı şekilde) tek başınıza kiralayarak 3 kişilik kira ödeyebilirsiniz. Ancak bu yöntem (eğer aile değilseniz) pek mantıklı değil 🙂
 • İsterseniz bir arkadaşlarınızla beraber kiralayarak kira parasını paylaşabilir,
 • İsterseniz de (eğer arkadaşlarınız yoksa) 3 odalı dairenin sadece 1 odasını kendinize kiralayarak tanımadığınız birileriyle evi paylaşabilirsiniz. Eğer sadece 1 odayı kiralarsanız, daire içerisinde tanımadığınız başka insanlar da olacaktır; ancak mutfak ve banyo’yu ortak kullanmak şartıyla kendi odanıza sahip olursunuz.
 • İsterseniz de (eğer ev sahibiniz de kabul ediyorsa) yine 3 odalı dairenin sadece 1 odasını kendinize kiralayabilir ve kiraladığınız odada kız ya da erkek arkadaşınızla beraber kalabilirsiniz. Bu durumda 1 odanın kira parasını yine kız ya da erkek arkadaşınızla paylaşarak oldukça ekonomik bir şekilde Polonya’da ev kiralamış olacaksınız. Bu arada bu yöntem Polonya’da oldukça popüler.

Polonya’da ev kiraları ne kadar?

Polonya’da ev kiralama ve Polonya’da ev kiraları, hangi şehirde olduğunuza, kiralamak istediğiniz evin şehir merkezi, üniversite ya da turistik bölge olması, evin bakımlı olması… gibi bir sürü faktöre göre değişkenlik gösterir. Dolayısıyla Polonya’da ev kiraları konusunda belirli bir  fiyat  üzerinden değil, belirli bir  fiyat aralığı  üzerinden konuşmak en mantıklısı. 1 odalı, 2 odalı ve 3 odalı Polonya evleri ve özellikleri hakkında size gereken bilgileri verdikten sonra, sıra geldi bu tip evlerin fiyatlarına. Sizlere bütün Polonya şehirlerindeki ev kiraları hakkında bilgi vermek isterdim; ancak sizlerle paylaşacağım 5 büyük şehrin ortalama ev kiraları, Polonya’nın diğer büyük şehirlerinde de aşağı-yukarı aynı olacaktır. Bu arada belirtmekte yarar var, Polonya’nın kırsal kesimlerine ve kasabalarına doğru gittikçe, tahmin ettiğiniz gibi ev kiraları yaklaşık 300 ila 500  Zloty  arasında düşüş gösterecektir. Ayrıca Polonya Para Birimi başlıklı yazımdan  Zloty  hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 1 Odalı Polonya Evleri:  1 odalı Polonya ev fiyatları, Polonya’nın Lodz şehrinde en düşük değerleri gösteriyor. Esasında Lodz, Polonya’nın büyük şehirleri arasında, benim tecrübeme göre, hayat şartları en uygun olan şehirlerden ilki diyebilirim. Polonya Üniversiteleri ücretleri de dahil olmak üzere, diğer Polonya Yaşam Maliyetleri konusunda bir hayli uygun.

 +   Varşova → 1.200-1.500  Zloty  arası

 +   Wroclaw → 800-1.200  Zloty  arası

 +   Lodz → 600-800  Zloty  arası

 +   Gdansk → 900-1.100  Zloty  arası

 +   Krakow → 900-1.100  Zloty  arası

 2 Odalı Polonya Evleri:   2 odalı Polonya ev fiyatları yine Polonya’nın Lodz şehrinde en düşük değerleri gösterirken, Polonya’nın en pahalı şehri olarak bilinen Varşova‘da en yüksek değerleri gösteriyor.

 +   Varşova → 1.800-2.000  Zloty  arası

 +   Wroclaw → 1.400-1.800  Zloty  arası

 +   Lodz → 1.000-1.300  Zloty  arası

 +   Gdansk → 1.200-1.600  Zloty  arası

 +   Krakow → 1.300-1.600  Zloty  arası

 3 Odalı Polonya Evleri:   3 odalı Polonya ev fiyatları yine geleneği bozmayıp, Polonya’nın başkenti Varşova‘da tavan yapmış durumda. 🙂  Bana göre Polonya’nın en güzel şehri olan Wroclaw ise her zaman, ne çok az – ne çok fazla diyebileceğimiz değerlerde.

 +   Varşova → 2.200-2.600  Zloty  arası

 +   Wroclaw → 1.700-2.200  Zloty  arası

 +   Lodz → 1.300-1.600  Zloty  arası

 +   Gdansk → 1.500-1.900  Zloty  arası

 +   Krakow → 1.700-2.200  Zloty  arası

Polonya öğrenci yurtları ve fiyatları

Konumuz Polonya öğrenci yurtları değil; ancak bu konuya kısaca da olsa değinmeden edemedim.  Polonya öğrenci yurtları  hakkında önümüzdeki günlerde en az bu yazı kadar ayrıntılı bir yazı sizleri bekliyor olacak.

Polonya’da eğitim almak isteyen her öğrenci, Polonya üniversiteleri tarafından kendi öğrencilerine sunduğu yurt imkanlarından yararlanmakta tamamen özgür. Hem de yukarıda sizlerle paylaştığım Polonya’da ev kiralama fiyatlarının yanından bile geçemeyecek kadar uygun fiyatlarla.

Polonya’da yurtlar, genellikle 2 veya 3 kişilik olacak şekilde ortalama 10-15 m² büyüklüğündeki odalardan oluşur. Genellikle 3-4 katlı olan bu öğrenci yurtlarının her katında ortalama 20 oda bulunuyor diyebilirim. Her kat, 2 ya da 3 tane tuvalet, banyo ve mutfak barındırır. Yani yaklaşık 50-60 kişiyle beraber kullanmak zorunda olduğunuz bu alanlarda özellikle kişisel hijyen önlemlerinizi almanızı şiddetle tavsiye ederim. Açıkçası Polonya yurtlarını ilk gördüğüm zaman, gözümün önünde beliren ilk şey, eski Sovyet filmlerinde sıkça kullanılan hastane sahneleri gelir. 🙂 Kaldı ki, Polonya’nın bazı şehirlerindeki öğrenci yurtlarının, Sovyet döneminden kalma hastane, fabrika gibi binaların restore edilmesiyle tekrar kullanıma açıldığı yazılıp çizilir.

Çok nadir de olsa belli kontenjanlarla ayrılmış 1 kişilik odaları olan öğrenci yurtları da var. Ancak biraz şanslı olmanız gerekiyor. Yine kısaca ortalama bir fiyat bilgisi vererek, Polonya’da ev kiralama konusuna geri dönmek istiyorum.

 +   1 kişilik yurt odası → 700-1.100  Zloty  arası

 +   2 kişilik yurt odası → 450-650  Zloty  arası

 +   3 kişilik yurt odası → 300-450  Zloty  arası

Polonya’da ev kiralama siteleri

Sanırım çoğunuzun merak ettiği en önemli konuya geldik. Tüm Dünya’da olduğu gibi Polonya’da da, ev kiralamak isteyen insanlar ilk olarak İnternet’in nimetlerinden yararlanmak istiyor. Dolayısıyla Polonya’da ev kiralama ihtiyacına karşılık olarak onlarca ilan sitesi karşımızda duruyor. Sizler için işinizi oldukça kolaylaştıracağına emin olduğum en kaliteli Polonya ev kiralama sitelerini derledim.

 +  Znajde Pokoj

Eminim çoğunuzun adını bile duymadığı; ancak Polonya’da en son kiraladığım evi bulmamı sağlayan mükemmel bir site. Kullanımı da oldukça basit. Ayrıca bu site tamamen Polonya’da ev kiralama niyetindeki kişilere yönelik. Yani  ev  dışında başka bir kategorisi yok. Site tamamen  Lehçe ; ancak hiç merak etmeyin, bu sitenin ve yazının devamında sizlerle paylaştığım diğer sitelerin nasıl kullanılacağı konusunda gerekli açıklamaları detaylı bir şekilde yapacağım…

 1-  Öncelikle Znajde Pokoj sitesine giriyoruz ve karşınıza çıkan 25 kadar Polonya şehirleri arasından, kiralamak istediğiniz evin şehrini seçiyoruz.polonyada ev kiralama

 2-  Wroclaw şehrini seçtiğinizi düşünelim. Karşınıza öncelikle Wroclaw şehrinin haritası çıkacaktır. Yapmanız gereken ise, kiralamak istediğiniz evi kabataslak olarak hangi bölgede kiralamak istiyorsanız, o bölgeye bilgisayarınızın faresi ile zoom (yakınlaştırma) yapın. Unutmayın; en iyi sonucu almak için, seçtiğiniz bölgeyi mümkün olduğu kadar geniş çaplı seçmeye çalışın. Daha sonra ise bilgisayarınızın faresinin sol tuşu ile seçmek istediğiniz bölgeyi tam olarak ortalayacak tıklayın. 1 kere tıkladıktan sonra farenizin sol tuşunu bırakın ve farenizi biraz oynatın. Seçmiş olduğunuz alanda bir çember oluştuğunu göreceksiniz. Hangi çapta çember oluşturmak istediğinize karar verdikten sonra ise yine bilgisayarınızın faresinin sol tuşuna tıklayın.polonyada ev kiralama-2

 3-  Wroclaw’da kiralamak istediğiniz ev için bölge seçimi yaptıktan sonra karşınıza bir sürü nokta çıkacaktır. Bu noktalar, size seçtiğiniz bölgedeki kiralık olan evleri gösterir. Bu seçmiş olduğunuz bölgeye yine bilgisayarınızın faresi ile zoom (yakınlaştırma) yapabilirsiniz. Noktaların üzerine tıklayarak ev hakkında verilen detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bilgiler tamamen  Lehçe ; ancak Google Translate kullanarak oldukça anlaşılır şekilde yazılanları tercüme edebilirsiniz. Ekranın sol tarafında ise bu noktaların listelenmiş halini bulabilirsiniz.polonyada ev kiralama-3

 4-  Ekranın solunda bulunan  sortuj  yazan bölümden aramalarınızı evin fiyatına ve ilanın verilme tarihine göre daraltabilirsiniz. Size önerim; aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi ilk olarak (1 Numara)  sortuj  yazan bölüme tıklayın ve 2 numara ile gösterdiğim butona tıklayın. Artık ekranın sol bölümünde sıralanan evler, en son verilen ev ilanlarından oluşacaktır. Bunun gibi ilan sitelerinde çoğu ilan artık geçerliliğini yitirmiş olmasına rağmen, hala sitelerde yayınlanmaya devam edebiliyor. Dolayısıyla yeni verilen ilanlar üzerinden Polonya’da ev kiralama işlemlerinize devam etmeniz sizi kısa sürede sonuca ulaştıracaktır.polonyada ev kiralama-4

 5-  Bundan sonrası size kalmış. Listedeki evleri teker teker inceleyebilir, evin ne gibi özelliklerinin olduğunu inceleyebilir ve evi görmek isterseniz de ev sahibiyle direkt olarak telefon ya da e-mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz. Bana göre Polonya’da ev kiralama niyeti olanların bu kullanışlı ev bulma sitesini kesinlikle kullanması gerekiyor diye düşünüyorum.

 +  Gumtree

Polonya’da yaşayanların aşina olduğu ve Polonya’da ev kiralama konusunda oldukça işinize yarayacak bir site. Bu site, Polonya’da ev kiralama hizmetinin yanında, motorlu taşıtlardan elektroniğe, moda’dan iş ilanlarına kadar çok geniş bir yelpazede hizmet sunuyor.  Polonya  alış-veriş siteleri  ve  Polonya’da araba alma – kiralama  hakkında detaylı bir yazı önümüzdeki günlerde sizleri bekliyor olacak. Şimdilik biz sadece  ev bulma  kısmıyla ilgileneceğiz. Site tamamen   Lehçe  ve vakit kaybetmeden sitenin nasıl kullanılacağına dair bütün detaylara gelin birlikte bakalım…

 1-  Öncelikle siteye giriş yapıyoruz ve karşımıza Gumtree sitesine ait 3 tane kutu geliyor. kategori ekranı geliyor. Aşağıdaki resimde de gösterdiğim gibi en sağdaki (1 Numara)  Polska  yazan kutucuğa tıklayın ve açılan listeden kendi bulunduğunuz şehrin(2 Numara)  eyaletini  seçin. Ben Wroclaw şehrinde yaşadığım için  dolnośląskie  eyaletini seçtim. Yaşadığınız şehrin hangi   eyaletini  eyalete bağlı olduğunu bilmiyorsanız, her eyalet kutucuğunun üzerinde bilgisayarınızın faresi ile beklerseniz karşınıza o eyalete dahil olan şehirler çıkacaktır. En son olarak da yaşadığınız şehri (3 Numara) seçin. Şu ana kadar ilk aşamayı tamamladık, şimdi ikinci aşamadayız.polonyada ev kiralama-5

 2-  Birinci aşamada kiralamak istediğimiz ev için şehir seçimini yaptıktan sonra, İkinci aşamada kategori belirlemelisiniz.  Gumtree sitesinde birçok seçenek var; ancak Polonya’da ev kiralama amacında olduğumuz için  Kategoria  (1 Numara) kutucuğunun altındaki  nieruchomości  (2 Numara) kutucuğu üzerine bilgisayarınızın faresi ile gelin. açılan yeni bölümde seçebileceğiniz 10 tane madde var. Şimdi üçüncü aşamaya geçelim ve bu kutucuktan hangisini seçmeniz gerektiğini belirleyelim…polonyada ev kiralama-6

 3-  Bir önceki maddede  nieruchomości  (2 Numara) kısmına geldiğimizde açılan kutucukta 10 tane madde var. Bu 10 madde arasında Polonya’da ev kiralama konusunda işimize yarayacak olan 2 tane madde var. Bizim işimize yarayacak seçenekler; ilk sırada çıkan pokoje do wynajęcia (kiralık oda) ve ikinci sırada çıkan  mieskanie i domi do wynajęcia  (kiralık daire) seçenekleridir. Eğer sadece kiralık bir oda arıyorsanız birinci seçenek tam size göre. Ancak eğer birden fazla kişi iseniz ikinci seçenekteki daire kiralama kısmı sizin işinizi görecektir.polonyada ev kiralama-7

 4-  Polonya’da ev kiralama amacınıza göre uygulamanız gereken adımlar bu şekilde. Karşınıza çıkan listeden teker teker kiralık evlerin resimlerine ve özelliklerine bakabilirsiniz. Açıklamalar yine tamamen  Lehçe  olacağı için Google Translate kullanmanızı tavsiye ederim.

 +  Olx

Yine Polonya’da yaşayanların adına aşina olduğu ve sıkça kullandığı Polonya alış-veriş sitelerinden bir tanesi. Olx, aynı Gumtree gibi teknoloji, giyim, motorlu taşıtlar gibi onlarca kategoride hizmet sunarken, aynı zamanda Polonya’da ev kiralama niyetinde olan insanlara da hitap ediyor. Dolayısıyla bizler de Polonya’da ev kiralama hizmetinin detaylarını inceleyeceğiz. Site yine tamamen  Lehçe ; ancak telaşa gerek yok, sitenin nasıl kullanılması gerektiği kısmına birlikte bakalım…

 1-  Olx‘in kullanımı, Gumtree‘nin kullanımıyla neredeyse aynı olduğu için biraz daha hızlı adımlarla anlatmak istiyorum. Siteye girdiğiniz zaman iki tane kutu gözünüze çarpacaktır. Bu kutulardan sağ taraftakine (1 Numara) bilgisayarınızın faresi ile tıkladığınızda karşınıza eyalet listesi çıkacaktır. Ben Wroclaw şehrinde yaşadığım için  dolnośląskie  eyaletini seçtim (2 Numara). Seçecek olduğunuz  eyaletin  üzerinde bilgisayarınızın faresi ile bekleyin ve karşınıza Polonya şehirleri listelenecektir. Ev kiralamak istediğiniz şehri de seçiyoruz (3 Numara). Şimdi ikinci aşamaya geçelim…polonyada ev kiralama-8

 2-  Yukarıda anlattığım birinci aşamadan sonra, karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Karşınıza çıkan seçeneklerden  nieruchomości  butonuna tıklayın (1 Numara). Tıkladıktan sonra ise açılan minik bölümde Polonya’da ev kiralama konusunda bizi ilgilendiren iki tane madde var. 2 Numara ile gösterdiğim  Mieskania  seçeneği, size seçtiğiniz şehirdeki kiralık daireleri sıralayacaktır. 3 Numara ile gösterdiğim  Stancje i Pokoje  seçeneği ise, size seçtiğiniz şehirdeki kiralık odaları gösterecektir.polonyada ev kiralama-9

 3-  Polonya’da ev kiralama amacınıza göre uygulamanız gereken adımları elimden geldiğince ayrıntılı sizlerle paylaştım. Açıklamalar yine tamamen  Lehçe  olacağı için Google Translate kullanmanızı tavsiye ederim.

 +  Domy

Benim çok kullanmadığım; ancak oldukça popüler olan ve Polonya’da ev kiralama hizmeti veren ilan sitesidir. Site  Lehçe  dilinde hizmet vermesinin yanında  İngilizce  ve  Almanca  dillerinde de hizmet veriyor. Dolayısıyla resimli açıklamasını yapma gereği duymuyorum. Ayrıca bu siteden, önümüzdeki günlerde  Polonya’da ev alma  başlıklı detaylı yazımda bahsedeceğim.

 +  Erasmusinn 

Esasında bu siteyi yeni keşfettim. Tamamen Erasmus öğrencileri için tasarlanmış bir ev kiralama sitesi. Site  İngilizce  dilinde olduğu için yine detaylı açıklama gereği duymuyorum. Aslında tüm Avrupa ülkeleri için ev bulma imkanları sunuyor; ancak yanılmıyorsam yeni yeni duyulmaya başladığı için henüz Polonya içerisinde çok fazla kiralık ev sunmuyor. İlerleyen yıllarda oldukça popüler şekilde Polonya’da ev kiralama niyetindekiler için iyi bir alternatif olacağına eminim.

Polonya’da emlak ofisleri ile ev kiralama

Polonya’da ev kiralama konusunda, ev kiralama sitelerinden hemen sonra akla gelen ilk alternatif emlakçılardır. Peki Polonya’da ev kiralama konusunda emlakçıya ihtiyaç var mı? Bana göre ev bulma sitelerini kullanmak varken emlakçıya ihtiyacınız yok; ancak tabi ki Polonya’da ev kiralama konusunda size belirli bir komisyon karşılığında hizmet vermek isteyen belki binlerce emlak ofisi bulabilirsiniz. Polonya’da emlak ofisler genellikle 1 aylık kira bedeli ya da 1 aylık kira bedelinin yarısı kadar komisyon alırlar. Tabi bu komisyon miktarı her emlak ofisi için geçerli olmayacaktır.

Örnekle açıklamak gerekirse; Polonya’da ev kiralama niyetiyle herhangi bir emlak ofisine gittiniz ve kiralamak istediğiniz evin aylık kirası 2.000  Zloty  diyelim. Evi kiralamanız durumunda, emlakçı sizden kendi komisyonu olarak 2.000  Zloty  de isteyebilir, 1.000  Zloty  de isteyebilir. Bu tamamen emlak ofisinin çalışma şekline bağlı. Bu arada belirtmekte yarar var; benim gözlemlerime göre Polonya’daki hemen hemen bütün emlak ofisleri, kiralık evleri göstermeden önce sizinle bir sözleşme yaparlar. Bu şekilde sizin, emlakçıyı aradan çıkartıp kendi kendinize ev sahibiyle anlaşmanız önlerler.

Polonya’da ev kiralama niyetindesiniz; ancak eğer zamanınız yoksa ya da uğraşmak istemiyorsanız ve tabi ki komisyon ödemeyi de göze aldıysanız, emlak ofislerinin sahip olduğu geniş kiralık ev portföyünden yararlanmak isteyebilirsiniz.

Polonya’da ev kiralama için Lehçe şart mı?

Sizlerle daha önce Lehçe Nasıl Bir Dil ve Nasıl Öğrenilir? başlıklı yazımda da paylaştığım gibi,  Lehçe  zor bildir ve öğrenmesi zaman alır. Dolayısıyla Polonya’da bir süre  İngilizce  bilginiz ile iletişim kurmak durumundasınız.

Peki Polonya’da ev kiralama için  Lehçe  bilmeniz gerekir mi? Maalesef Polonya’da ev kiralama konusunda size yardımcı olabilecek bir arkadaşınız yoksa, evini kiralamak için konuşacağınız kişi ya da size kiralık ev gösteren emlak ofisi çalışanı eğer  İngilizce  bilmiyorsa, evet  Lehçe  bilmeniz şart. Ancak Polonya’nın büyük şehirlerinde  İngilizce  bilen kişi sayısı oldukça fazla ve özellikle kurumsallaşmış emlak ofisleri çalışanları da  İngilizce  bilen kalifiye eleman konusunda gayet başarılı diyebilirim. Dolayısıyla iletişim konusunda sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum.

Ayrıca Polonya halkı, karşısındaki yabancının Lehçe konuşma “çabasına” gerçekten de saygı gösteriyor. Eğer az da olsa  Lehçe  konuşma yeterliliğiniz varsa, Polonya’da ev kiralama konusunda ya da başka herhangi bir konuda insanlarla İletişim kurmaktan çekinmeyin. Lehçe Öğren kategorisi altında sizlerle elimden geldiğince detaylı bir şekilde başlangıç seviyesi  Lehçe  kaynakları paylaşıyorum. Değerlendirmenizde fayda var.

Polonya’da ev almak isteyenler

Polonya’da ev kiralama değil de Polonya’da ev alma ile ilgileniyorsanız eğer, şu anda okumakta olduğunuz yazı oldukça uzun olduğu için önümüzdeki günlerde  Polonya’da ev alma  konusunda sizlerle detaylı bir yazı paylaşacağım.

Polonya’da ev almak da başlı başına dikkatle takip edilmesi gereken bir süreç ve bu konu hakkında öğrenebildiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere mümkün olduğunca fazla detay ve örneklerle konuyu açıklamaya çalışacağım. Çünkü Polonya’da bana çok ilginç gelen bir çeşit kooperatif sistemi hala yaygın bir şekilde kullanılıyor. Örneğin satın almak istediğiniz bir daireyi 10 yıllık kullanım şartıyla satın alabiliyorsunuz ve 10 yılın sonunda aldığınız gibi teslim etmek durumundasınız. Tabi ki 10 yıllık değil de tapusuyla beraber, süre sınırlaması olmadan da daire almanız mümkün; ancak bu sefer daire fiyatları neredeyse %300 artabiliyor.

Bu konu oldukça ilginç ve sizlerle paylaşmaya değer olduğu için şu anda sadece kısa bir ön bilgi şeklinde geçiştiriyorum ve Polonya’da ev kiralama konusuna kaldığım yerden devam ediyorum.

Polonya’da konaklama alternatifleri

Polonya’da ev kiralama ile ilgisi olmasa da, Polonya seyahati yapmayı düşünen ziyaretçilerimizin bir diğer merak ettiği Polonya’da otel bulma konusuna da kısaca değinmek istiyorum. Özellikle Polonya’da ucuz otel arayışı içindeyseniz eğer,  Seyahatleriniz İçin En Ucuz Otel Bulma Yöntemleri başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Polonya’da kısa süreliğine bulunuyorsanız, Polonya dışına çıkmadan önce birkaç gün daha Polonya’da kalmak durumundaysanız, yani kısacası Polonya’da ev kiralama ile değil de, sadece günü kurtaracak bir çözüm arıyorsanız eğer başka konaklama alternatiflerine yönelmelisiniz.

Özellikle de öğrenciler için ucuz otel-hostel bulmak çok önemlidir. Yaz aylarında birçok öğrenci yurdu kapanır; ancak aynı zamanda bir çok öğrenci yurdu da (sadece yaz aylarına özel olarak) otel-hostel gibi çalışmaya başlar. Eğer yaz aylarında uygun fiyatlı konaklama yerine ihtiyacınız varsa, öğrenci yurtlarıyla da görüşmeyi ihmal etmeyin. Önümüzdeki günlerde  Polonya öğrenci yurtları  konusunda detaylı bir yazı yazacağım.

Polonya’da Erasmus öğrencileri için kiralık evler

Polonya’da Erasmus yapan öğrenciler için, Polonya üniversiteleri ve Türkiye’deki Erasmus ofislerinin anlaşmaları çerçevesinde yurt imkanı sağlanıyor. Ancak Erasmus evrakları geç tamamlananlar ya da biraz tembellik yüzünden yurt başvurusunu sona bırakanlar için yurtlarda yer kalmamış olabiliyor. Dolayısıyla kendilerine konaklama yeri bulmak zorunda kalabilirler.

Peki bu durumda ne yapmalısınız? Öncelikle Polonya’da gideceğiniz üniversitenin Erasmus ofisi ile direkt iletişime geçebilir ve size alternatif yurtlar konusunda destek olmasını talep edebilirsiniz. Erasmus öğrencilerinin problemleri için her zaman ellerinden geleni yapacaklardır. Eğer yurtlarda yer bulamazsanız, mecburen birkaç arkadaş bir araya gelerek Polonya’da ev kiralama konusunda düşünmeniz gerekir. Erasmus ofisleri yine size Polonya’da ev kiralama konusunda destek olacaklardır. Eğer yine de kendinize konaklama yeri bulamazsanız, yukarıda sizlerle paylaştığım Polonya’da ev bulma siteleri sizler için de bekliyor olacaktır.

Ancak benim önerim, eğer Polonya’da Erasmusun bütün nimetlerinden en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız, yurt kayıtlarınızda geç kalmayın ve en keyifli zamanlarınızı geçireceğiniz yurtlarda yerinizi ayırtın 🙂

Polonya’da ev kiralama aşamasında bilmeniz gerekenler…

Polonya’da ev kiralama işlemlerine başlayabilmek için öncelikle Polonya’da yasal olarak kaldığınızı kanıtlamanız gerekiyor. Oturum Kartı sahibi iseniz, Polonya’da hazırlık öğrencisi iseniz, Polonya’da yasal olarak çalışıyorsanız, Polonya’da üniversite eğitimi alıyorsanız ya da Polonya’da evli iseniz… gibi onlarca neden, sizin Oturum Kartı sahibi olduğunuzu gösterir ve dolayısıyla Polonya’da ev kiralama işlemlerine başlayabilirsiniz.

Bu arada belirtmekte yarar var; Oturum Kartı işlemleri için gerekli evraklarınız arasında mutlaka bulunması gereken bir belge var. Polonya’da eğer ev kiralamış iseniz;  kira sözleşmesi  mutlaka belgeleriniz arasında olmalıdır. Eğer öğrenci yurdunda yaşıyorsanız; yurt müdürlüğünden almanız gereken, sizin o yurtta ne kadar süredir yaşadığınızı ve ne kadar süre daha yaşayacağınızı gösteren belge de yine Oturum Kartı başvurunuzda en gerekli belgelerden biridir.

Oturum Kartı sahibi olmadan Polonya’da ev kiralama işlemleri yapamaz mısınız? Tabi ki yaparsınız. Ancak dediğim gibi Polonya’da yasal olarak kaldığınızı bu kez Vize ile kanıtlamalısınız. Erasmus öğrencisi iseniz, Polonya’ya vizeniz ile daha yeni giriş yapmış iseniz ya da Polonya’da vizeniz ile kısa süreliğine bulunuyor iseniz… gibi nedenler de, Polonya’da ev kiralama işlemleri için yeterli olacaktır.

Polonya’da ev kiralama aşamasına geldi iseniz, evi kiralamadan önce 1 kira bedeli kadar ;  depozito  vermeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Yani kiralayacağınız ev 2.000  Zloty  ise, 2.000  Zloty  de  depozito  vermek durumundasınız.  Depozito   miktarı ev sahibinizin belirlediği bir miktardır ve Polonya’da genellikle 1 kira bedeli kadardır. Bu depozitoyu kira kontratınız bittiği zaman, evi boşaltma sırasında alabileceğiniz söylenir ama bu bir  yalandır  🙂

Şöyle ki; Polonya’da kiraladığınız ev’den ayrılmanız sırasında büyük ihtimalle ev sahibiniz size 1 ay sonra  depozito  paranızı verebileceğini söyleyecektir. Sizin kullanmış olduğunuz Elektrik, Su, Gaz gibi sayaçların, siz evden ayrıldıktan 1 ay sonra yetkili tarafından kontrol edilmesi gerekiyor (Bu süre 2 ayı da bulabilir). Dolayısıyla sizin evden ayrıldığınız güne kadar olan harcamalarınızın da, bu verdiğiniz depozito’dan kesilmesi söz konusu. Biraz karışık bir konu ama sistem bu şekilde işliyor. Dolayısıyla özellikle Erasmus öğrencilerinin Polonya’da ev kiralama sırasında, depozito paralarını ne zaman alabileceklerini net bir şekilde ev sahipleriyle konuşmalarını tavsiye ederim.

Polonya’da kira sözleşmesinin önemi

Polonya’da ev kiralama niyetinde olanların mutlaka dikkat etmesi geren en önemli konu kira sözleşmesidir. Kira sözleşmesi, ev sahibinin ve sizin haklarınızı koruma altına almasının yanında, sizin Polonya’da yasal olarak kalmanız için gereken Polonya oturum izni için de olmazsa olmaz bir unsurdur.

Oturum Kartı İçin Adres Beyanı Nasıl Yapılır? başlıklı yazımda da belirttiğim gibi, Oturum Kartı işlemlerinizin sonlarına doğru mutlaka adres beyanınızı yapmalısınız. Adres beyanı yapabilmeniz için de kira sözleşmesine sahip olmanız gerekiyor. Tabi ki kira sözleşmesi, Polonya’da ev kiralama niyeti olanlar için gerekli. Yurtta kalanlar için ise, kaldıkları yurtların müdürlüklerinden adres beyan formu istemeleri yeterli olacaktır.

Polonya’da ev kiralama aşamasına geldiğinizde, emlakçı kullandıysanız emlakçı ile, kullanmadıysanız direkt olarak ev sahibi ile yaklaşık 2-3 sayfadan oluşan kira sözleşmesi imzalamanız gerekiyor. Kira sözleşmesinde yazan bazı önemli ve dikkat etmeniz gereken kurallar ise su şekilde;

 1-  Polonya’da kiralamak istediğiniz evin sahip olduğu boyutlar, eşyalar, kiralamaya uygunluğu, var olan hasarları, sunduğu elektrik-su-doğal gaz gibi olanaklar yer alır.

 2-  Evin toplam kira bedelinin ne kadar olduğu ve kiracının ödemelerini yapacağı tarihlerin detayları yer alır.

 3-  Kira sözleşmenizi ev sahibi ya da sizin hangi durumlarda fes edebileceğiniz yer alır.

 4-  Genel olarak Polonya’daki kira sözleşmelerinde dikkat etmeniz gereken husus; kiralamış olduğunuz ev’den ayrılmak isterseniz eğer, en az 3 ay önceden ev sahibini bilgilendirmek durumundasınız. Aksi taktirde sözleşmenizde yer alan  ceza  miktarını ödemek durumunda kalırsınız. (Bu miktar genellikle 3 kira bedeli kadardır)

 5-  Kiralamış olduğunuz evi eğer tek başınıza kiralıyorsanız, kiraladığınız ev’de sözleşmede yer alan isimler dışında başka kimselerin kalması söz konusu değildir.

Polonya’da ev kiralama sırasında sorulması gerekenler

Polonya’da ev kiralama sırasında, ev sahibine sormanız gereken bazı önemli konular da var. Ev sahiplerine karşı nazik olmanızı öneririm; ancak kesinlikle aklınızda herhangi bir soru işareti kalmayacak şekilde de evin detayları hakkında sorular sormanızı da. Yazımın sonlarına doğru yaklaşırken, bana göre, ev sahiplerine sorulması gereken en önemli sorular ise şu şekilde;

 • Kiralamak istediğiniz evin şehir merkezine ve bazı önemli merkezi noktalara yakınlığı,
 • Kiralamak istediğiniz ev eşyalı mı? Eşyalı ise ne gibi eşyaların olduğu, mutfak ekipmanlarının olup-olmadığını,
 • Kiralamak istediğiniz ev’de sizden önce kalan kişilerin sigara kullanıp-kullanmadığını,
 • Polonya’da yaygın olduğunu sanmıyorum ama, kiralamak istediğiniz ev’de herhangi bir tür böcek olup-olmadığını,
 • Kiralamak istediğiniz ev’in yaşını, hayvan beslemeye izin verip-vermediğini, cam-balkon olup-olmadığını,
 • Kiralamak istediğiniz ev’de herhangi bir problem olduğunda (tesisat gibi) size nasıl destek vereceklerini,
 • Kira ödemelerini banka yoluyla mı yoksa nakit olarak mı almak istediklerini,
 • Kira sürenizin sonunda ev’den çıkarken ne gibi işlemler yapmanız gerektiğini (temizlik gibi) sormanızı öneririm.

Umarım POLONYA’DA EV KİRALAMA | POLONYA EV KİRALARI başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Bu yazıdan arkadaşlarınızı da haberdar etmek için aşağıdaki sosyal paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Polonya hakkında yayımlanan içeriklerden öncelikli olarak haberdar olmak için ABONE OL bölümüne e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...