Polonya’da Ev Kiralama | Polonya Ev Kiraları

Polonya'da ev nasıl kiralanır? Polonya'da konaklama alternatifleri nelerdir? Polonya'da ev kiraları durumu nedir? Polonya'da ev kiralamak kolay mıdır? Polonya'da kiralık ev bulmak kolay mıdır? Polonya'da ev kiralamak için neler gereklidir? Polonya'da Erasmus yapan öğrenci için kiralık evler var mı?...
Polonya’da Ev Kiralama | Polonya Ev Kiraları
Konu Başlıkları

Polonya’ya her ne amaçla gelmiş olursanız olun, temel barınma ihtiyacınızı bir şekilde karşılamanız gerekecektir. Özellikle Polonya’da öğrenci olmanın en büyük avantajlarından birisi, sizlere üniversite tarafından sunulan uygun fiyatlı yurt olanaklarıdır. Ancak Polonya’da öğrenci olmayanlar, Polonya’da öğrenci yurtlarından sıkılanlar, Polonya’da aile kuranlar, yani kısacası Polonya’da ev kiralama niyetinde olanlar bu yazıyı kaçırmasın…

Polonya’da ev kiralama konusunda aklınızda herhangi bir soru işareti kalmaması ve sahip olduğum hatırı sayılır tecrübeyi sizlerle paylaşabilmek amacıyla uzun zamandır özenle hazırladığım makalenin en merak edilen ilk konusu ile başlayalım.

Polonya’da Ev Kiralama Yolları

Polonya’da ev kiralamak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem var;

 • Kendi kendinize ev arayabilirsiniz: Ancak Polonya’da ev bulmak için Türkiye’deki gibi sokak sokak dolaşmak işinize yaramayacaktır. Polonya’da ev sahipleri çok nadir olarak kiralamak istedikleri evin pencerelerine kiralık yazısı asarlar. Kiralık dükkan/mağazalar için aynı durum geçerli olmasa da, Polonya’da kiralık evler için sokak sokak gezmek sadece zaman kaybetmeniz demektir.
 • Tanıdıklar yardımıyla ev arayabilirsiniz: Polonya’da kiralık ev bulmak için kullanabileceğiniz en kolay yollardan birisi de arkadaş çevreniz. Tabi ki en kolay yollardan birisi olmasının yanı sıra, sizin ne kadar sosyal bir çevreniz olduğuyla da çok alakalı bir durum. Özellikle kendinize Polonyalılardan oluşan geniş bir çevre edinebildiyseniz Polonya’da ev kiralama olasılığınız oldukça yüksektir diyebilirim. Sahip olacağınız Polonyalı arkadaş çevreniz, size sadece Polonya’da ev bulmak konusunda değil, oturum kartı gibi daha başka ihtiyaç duyabileceğiniz birçok konuda da oldukça işinize yarayacaktır. Öğrenciler için bu durum biraz daha kolay. Arkadaş çevrenizde okulunu bitirmek üzere olan kişilerle zamanında iletişime geçerseniz eğer, okulunuza 5 dakika mesafede uygun fiyatlı bir ev kiralamanız çok yüksek bir ihtimal.
 • Polonya ev kiralama siteleri ile ev arayabilirsiniz: Sanırım Polonya halkının en çok kullandığı kiralık ev bulma alternatiflerinden bir tanesi de Polonya ev kiralama siteleridir. Polonya’da belli başlı ev bulma siteleri var ve detaylı açıklamasına yazının devamında ulaşabileceksiniz.
 • Polonya emlak ofisleri ile ev arayabilirsiniz: Polonya’da ev kiralamak için hiç başvurmadığım bir yöntem olmasına rağmen, yine Polonya halkı tarafından yoğun bir şekilde kullanılan yöntemlerden bir tanesi. Polonya emlak ofisleri konusunda bilmeniz gereken tüm ayrıntıları yazının devamında bulabileceksiniz.
 • Polonya’da ev satın alabilirsiniz: Polonya’da ev kiralama ile alakası yok demeyin; çünkü ev aramaktan usanmış biri de bu yazıyı okuyor olabilir. Çoğumuzun maddi imkanlar ya da başka herhangi bir sebeple aklından bile geçiremediği bir konudur Polonya’da ev almak. Önümüzdeki günlerde Polonya’da ev alma konusunda sizlerle detaylı bir yazı paylaşacağım; ancak bu yazının devamında bu konuyla alakalı kısa bir kesit bulabileceksiniz.

Polonya’da Ev Bulmak Kolay mı?

Esasında kiralık ev bulmak başlı başına zor bir süreç ve sadece Polonya’da kiralık ev bulmak için izlemeniz gereken belli başlı yöntemleri bilmeniz, bu süreci sizler için çok kolay hale getirebilir. Tüm Dünya’da olduğu gibi, aynı şekilde Polonya’da ev kiralama sezonları vardır. Yani insanların ev kiralamak için bekledikleri ya da ev kiralamak için ihtiyaç duydukları belirli dönemlerden bahsediyorum. Bu dönemler sadece Polonya’da öğrenci olarak bulunanların ev kiralayabilmesi için değil, öğrenci olmayan insanların da ev kiralayabilmeleri için dikkatle takip etmesi gereken dönemlerdir.

Özellikle Ağustos ayının orası ile Eylül ayının ortasına kadar devam eden 1 aylık süreç, sizlerin Polonya’da kiralık ev bulabilmesi için en mükemmel zamanlar diyebilirim. Polonya’da üniversiteler genellikle Haziran – Temmuz aylarında kapanır ve öğrencilerin büyük çoğunluğu kendi memleketlerine ya da Dünya’nın herhangi bir yerine tatil amacıyla gider ve eğitim aldıkları şehirlerde kiraladıkları evleri de boşaltmak durumunda kalırlar. Dolayısıyla ev sahipleri de harıl harıl kiracı aramaya başlar ve Polonya’da ev kiraları düşüş gösterir. Aynı zamanda öğrencilerin boşalttıkları evlerin, çoğunlukla şehrin en merkezi yerlerinde olduğunu da düşünürseniz, hem uygun fiyatlı hem de şehrin merkezinde kendinize uygun kiralık ev bulabilirsiniz.

Polonya’da Kiralık Ev Tipleri

Polonya’da ev kiralamak istediğinizde karşınıza, bazı istisnalar dışında, genellikle 1 odalı, 2 odalı ve 3 odalı evler çıkacaktır. Kişi sayısına ve tabi ki kendi ihtiyacınıza göre seçim kriterlerinizi iyi belirleyebilirseniz, Polonya’da ev kiralama konusunda büyük bir adım atmış olacaksınız. Seçim kriteri belirlemeden kiralık ev arayışına girmeniz durumunda, bir süre sonra karşınızda gerekli – gereksiz kiralık evler yığınını görmeniz mümkün. Polonya’da kiralık ev fiyatları konusuna ise yazının devamında ayrıntılı bir şekilde değindim.

Polonya’da oda kiralama

Çoğunlukla üniversite öğrencileri ve bekar gençler arasında oldukça çok tercih edilen türdür ve paylaşımlı bir evde oda kiralama şeklinde isimlendirilir. Genel olarak örneğin 3-4 odası bir ev düşünebilirsiniz ve bu ev içerisinde 1 odayı kendiniz için kiralamanız mümkün olabilmektedir. Bu tip evlerde oda sizin şahsi kullanımınız içindir, ancak mutfak, tuvalet ve banyo evin diğer kiracıları ile ortak olarak kullanılmaktadır.

Polonya’da stüdyo daire kiralama

Genellikle 10 m² ile 30 m² arasında değişken büyüklüğe sahip olan stüdyo daireler, tamamen kişinin bireysel kullanımı için tasarlanmış olurlar ve oda tiplerine göre değişmekle birlikte mutfak, tualet ve banyo tamamen size ait olur. Bu tür stüdyo daireleri ev sahiplerinden kiralayabileceğiniz gibi, son yıllarda sayıları oldukça fazla artan Milestone, Basecamp, Student Depot gibi kompleks binalarda da tutabilmektesiniz.

Polonya evin tamamını kiralama

2-3 veya 4 odalı Polonya evleri, genellikle 35 ila 80 m² arasında değişen büyüklüğe sahiptir. Daha büyüklerine de rastlamanız tabi ki mümkün. Bu tür bir evin tamamını kiraladığınızda oda, muutfak, tuvalet ve banyo tamamen size ait olmuş olacaktır. Çoğunlukla tek yaşamak isteyen, arkadaş grubu ile ev kiralamak isteyen veya çocuklu ailesi olanların tercihi bu tür evlerden yana diyebiliriz.

 • İsterseniz bütün daireyi (3 odalı şekilde) tek başınıza kiralayarak 3 kişilik kira ödeyebilirsiniz. Ancak bu yöntem (eğer aile değilseniz) pek mantıklı değil,
 • İsterseniz arkadaşlarınızla beraber kiralayarak kira parasını paylaşabilirsiniz,

Polonya’da Ev Kiraları Ne Kadar?

Polonya’da ev kiraları; hangi şehirde olduğunuz, kiralamak istediğiniz evin şehir merkezi, üniversite ya da turistik bölge olması, evin bakımlı olması gibi bir çok faktöre göre değişkenlik gösterir. Dolayısıyla Polonya’da ev kiraları konusunda belirli bir fiyat üzerinden değil, belirli bir fiyat aralığı üzerinden konuşmak en mantıklısı.

Sizlere bütün Polonya şehirlerindeki ev kiraları hakkında bilgi vermek isterdim; ancak sizlerle paylaşacağım 6 büyük şehrin ortalama ev kiraları, Polonya’nın diğer büyük şehirlerinde de aşağı yukarı aynı olacaktır. Bu arada belirtmekte yarar var, Polonya’nın kırsal kesimlerine ve kasabalarına doğru gittikçe, tahmin ettiğiniz gibi ev kiraları düşüş gösterecektir. Ayrıca Polonya para birimi başlıklı yazımdan Zloty (pln) hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Polonya’da oda kiralama fiyatları

Polonya’da 1 odalı ev fiyatları, şehirden şehire göre değişmektedir ve aşağıdaki rakamlar ortalama olarak belirtilmektedir. Polonya’nın Lodz şehrinde en düşük değerleri gösteriyor. Esasında Lodz, Polonya’nın büyük şehirleri arasında, benim tecrübeme göre, hayat şartları en uygun olan şehirlerden ilki diyebilirim. Polonya üniversiteleri ücretleri de dahil olmak üzere, diğer Polonya yaşam maliyetleri konusunda bir hayli uygun.

 • Varşova oda kiraları: 1.600 – 2.200 Zloty (pln) arası
 • Wroclaw oda kiraları: 1.200 – 2.000 Zloty (pln) arası
 • Lodz oda kiraları: 1.000 – 1.600 Zloty (pln) arası
 • Krakow oda kiraları: 1.200 – 2.000 Zloty (pln) arası
 • Gdansk oda kiraları: 1.000 – 1.600 Zloty (pln) arası
 • Poznan oda kiraları: 1.000 – 1.800 Zloty (pln) arası

Polonya’da stüdyo daire kiralama fiyatları

Polonya’da stüdyo daire fiyatları da şehre göre oldukça faklı olabilmektedir, özellikle Varşova’nın Polonya’nın en pahalı şehri olduğunu bilmelisiniz.

 • Varşova stüdyo daire kiraları: 2.000 – 5.000 Zloty (pln) arası
 • Wroclaw stüdyo daire kiraları: 2.000 – 4.500 Zloty (pln) arası
 • Lodz stüdyo daire kiraları: 1.500 – 3.500 Zloty (pln) arası
 • Krakow stüdyo daire kiraları: 2.000 – 4.500 Zloty (pln) arası
 • Gdansk stüdyo daire kiraları: 1.500 – 4.000 Zloty (pln) arası
 • Poznan stüdyo daire kiraları: 1.500 – 3.500 Zloty (pln) arası

Polonya evin tamamını kiralama fiyatları

Polonya’da 2-3 veya 4 odalı ev fiyatları, yine Polonya’nın başkenti Varşova’da en yüksek miktarlara sahiptir diyebiliriz. Bana göre Polonya’nın en güzel şehri olan Wroclaw ise her zaman, ne çok az – ne çok fazla diyebileceğimiz değerlerde.

 • Varşova evin tamamının kiraları: 3.500 – 6.000 Zloty (pln) arası
 • Wroclaw evin tamamının kiraları: 2.000 – 5.000 Zloty (pln) arası
 • Lodz evin tamamının kiraları: 2.000 – 4.000 Zloty (pln) arası
 • Krakow evin tamamının kiraları: 2.000 – 5.000 Zloty (pln) arası
 • Gdansk evin tamamının kiraları: 2.000 – 4.000 Zloty (pln) arası
 • Poznan evin tamamının kiraları: 2.000 – 4.000 Zloty (pln) arası

Polonya’da Öğrenci Yurtları ve Fiyatları

Konumuz Polonya öğrenci yurtları değil; ancak bu konuya kısaca da olsa değinmeden edemedim. Polonya öğrenci yurtları hakkında önümüzdeki günlerde en az bu yazı kadar ayrıntılı bir yazı sizleri bekliyor olacak.

Polonya’da eğitim almak isteyen her öğrenci, bazı üniversiteler tarafından sunulan yurt imkanlarından yararlanmakta tamamen özgürdür, hem de yukarıda sizlerle paylaştığım ev, oda ve stüdyo daire fiyatlarının yanından bile geçemeyecek kadar uygun fiyatlarla.

Polonya’da yurtlar, genellikle 2 veya 3 kişilik olacak şekilde ortalama 10-15 m² büyüklüğündeki odalardan oluşur. Genellikle 3-4 katlı olan bu öğrenci yurtlarının her katında ortalama 20 oda bulunuyor diyebilirim. Her kat, 2 ya da 3 tane tuvalet, banyo ve mutfak barındırır. Yani yaklaşık 50-60 kişiyle beraber kullanmak zorunda olduğunuz bu alanlarda özellikle kişisel hijyen önlemlerinizi almanızı şiddetle tavsiye ederim. Açıkçası Polonya yurtlarını ilk gördüğüm zaman, gözümün önünde beliren ilk şey, eski Sovyet filmlerinde sıkça kullanılan hastane sahneleri gelir 🙂 Kaldı ki, Polonya’nın bazı şehirlerindeki öğrenci yurtlarının, Sovyetler döneminden kalma hastane, fabrika gibi binaların restore edilmesiyle tekrar kullanıma açıldığı yazılıp çizilir.

Çok nadir de olsa belli kontenjanlarla ayrılmış 1 kişilik odaları olan öğrenci yurtları da var. Ancak biraz şanslı olmanız gerekiyor. Yine kısaca ortalama bir fiyat bilgisi vererek, Polonya’da ev kiralama konusuna geri dönmek istiyorum.

 • 1 kişilik yurt odası: 900 – 1.500 Zloty (pln) arası
 • 2 kişilik yurt odası: 550 – 900 Zloty (pln) arası
 • 3 kişilik yurt odası: 450 – 650 Zloty (pln) arası

Polonya’da Ev Kiralama Siteleri

Tüm Dünya’da olduğu gibi Polonya’da ev kiralamak isteyen insanlar ilk olarak İnternet’in nimetlerinden yararlanmak istiyor. Dolayısıyla Polonya’da ev kiralama ihtiyacına karşılık olarak onlarca ilan sitesinden yararlanmanız mümkün. Sizler için işinizi oldukça kolaylaştıracağına emin olduğum Polonya’da ev kiralama konusunda en kaliteli 5 siteyi derledim.

1. Facebook Marketplace

Açıkçası son yıllarda danışmanlık hizmeti verdiğimiz öğrenciler için de en sık kullandığımız ve Polonya’da ev kiralamak için ev sahipleri ile en kolay iletişim kurduğumuz yöntem Faceboook Marketplace diyebiliriz. Sadece ev kiralamak için değil, aynı zamanda bisiklet, bilgisayar, masa vs gibi çeşitli eşyaları satın alma veya satma işlemleri için de oldukça sık kullanıldığını belirtmem gerekir. Facebook Marketplace üzerinden ev kiralaması yapmak istediğiniz şehir, oda tipi gibi bilgileri filtreleme yaparak ev sahipleri ile direk iletişime geçebilirsiniz.

2. Facebook Grupları

Neredeyse tüm Polonya şehrileri için açılmış olan Lehçe veya İngilizce dillerinde ilanların da bulunduğu Facebook Gruplarına üye olarak ilanları inceleyebilir ve evc sahipleri ile direkt iletişime geçebilirsiniz. Bir örnek vermek gerekirse, Wroclaw şehri için grup bakarken İngilizcede “Rent a flat in Wroclaw” veya Lehçede “Wroclaw Mieszkania/ Pokoje/Wynajem/Sprzedaż/Nieruchomości” şeklinde arama yapabilirsiniz.

Önerimiz sadece İngilizce değil, Lehçe gruplara da dahil olmanızdır. Özellikle büyük şehirlerdeki ev gruplarına ilanlar Lehçe olsa dahi, birçok ev sahibi İngilizce konuşabilmektedir.

3. Olx

Olx, Polonya’daki yabancıların ve Polonya halkının oldukça sık kullandığı bir sitedir ve emlak dışında birçok ürünün alınıp satılabildiği de bir platformdur. Maalesef site sadece Lehçe dilinde hizmet vermekte, ancak artık günümüzde çeviri (translate) seçenekleri ile kolayca kullanabileceğinizi söyleyebiliriz.

Polonya’da kiralık ev arayanların filtre seçeneklerinden özellikle Nieruchomości kategorisinde işlem yapmaları gerektiğini de belirtelim. İlanlar arasında mutlaka İngilizce dilinde de kiralık yerler göreceksinizdir, ancak ilanlar Lehçe olsa dahi, birçok ev sahibi İngilizce konuşabilmektedir.

4. Otodom

Otodom, tamamen emlak odaklı kurulmuş bir platform ve yine Polonya’da ev kiralamak isteyenlerin mutlaka göz atması gereken bir site. Bir önceki maddede yer alan Olx gibi, site tamamen Lehçe, ancak çeviri (translate) kullanarak oldukça basit bir şekilde kullanmanız mümkün olacaktır. Sadece ev kiralama için değil, özellikle ev ve arsa satın almak isteyenlerin bu siteyle yakından ilgilenmesini tavsiye ederim.

5. Domy

Domy, açıkçası bu güne kadar ev kiralaması için hiç kullanmadığımız bir site oldu, ancak özellikle İngilizce dilinde siteyi kullanabiliyor olmanızdan dolayı listemize almak istedik.

Polonya’da Emlakçı ile Ev Kiralama

Polonya’da ev kiralama konusunda, ev kiralama sitelerinden hemen sonra akla gelen ilk alternatif emlakçılardır. Bana göre ev bulma sitelerini kullanmak varken emlakçıya ihtiyacınız yok, ancak ayıracak belli bir bütçeniz varsa ve hızlı bir çözüm arıyorsanız eğer, belirli bir komisyon karşılığında hizmet vermek isteyen belki binlerce emlakçı bulabilirsiniz. Polonya’da emlak ofisler genellikle 1 aylık kira bedeli ya da 1 aylık kira bedelinin yarısı kadar komisyon alırlar. Tabi bu komisyon miktarı her emlak ofisi için geçerli olmayacaktır.

Örnekle açıklamak gerekirse; Polonya’da ev kiralama niyetiyle herhangi bir emlakçıya gittiniz ve kiralamak istediğiniz evin aylık kirası 2.000 Zloty (pln) diyelim. Evi kiralamanız durumunda, emlakçı sizden kendi komisyonu olarak 2.000 Zloty (pln) de isteyebilir, 1.000 Zloty (pln) de isteyebilir. Bu tamamen emlak ofisinin çalışma şekline bağlıdır.

Bu arada belirtmekte yarar var; benim gözlemlerime göre Polonya’daki hemen hemen bütün emlak ofisleri, kiralık evleri göstermeden önce sizinle bir sözleşme yaparlar. Bu şekilde sizin, emlakçıyı aradan çıkartıp kendi kendinize ev sahibiyle anlaşmanız önlerler.

Polonya’da ev kiralama niyetindesiniz, ancak eğer zamanınız yoksa ya da uğraşmak istemiyorsanız ve tabi ki komisyon ödemeyi de göze aldıysanız, emlakçıların sahip olduğu geniş kiralık ev portföyünden yararlanmak isteyebilirsiniz.

Polonya’da Ev Kiralama için Lehçe Şart mı?

Sizlerle daha önce Lehçe nasıl bir dil ve nasıl öğrenilir başlıklı yazımda da paylaştığım gibi, Lehçe oldukça zor bildir ve öğrenmesi zaman alır. Dolayısıyla Polonya’da bir süre İngilizce bilginiz ile iletişim kurmak durumundasınız.

Maalesef Polonya’da ev kiralama konusunda size yardımcı olabilecek bir arkadaşınız yoksa, evini kiralamak için konuşacağınız kişi ya da size kiralık ev gösteren emlak ofisi çalışanı eğer İngilizce bilmiyorsa Lehçe iletişim kurmanız şarttır. Ancak Polonya’nın büyük şehirlerinde İngilizce bilen kişi sayısı oldukça fazla ve özellikle kurumsallaşmış emlak ofisleri çalışanları da İngilizce bilen kalifiye eleman konusunda gayet başarılı diyebilirim.

Ayrıca Polonya halkı, karşısındaki yabancının Lehçe konuşma “çabasına” gerçekten de saygı gösteriyor. Eğer az da olsa Lehçe konuşma yeteneğiniz varsa, Polonya’da ev kiralama konusunda ya da başka herhangi bir konuda insanlarla iletişim kurmaktan çekinmeyin. Lehçe öğren kategorisi altında sizlerle elimden geldiğince detaylı bir şekilde başlangıç seviyesi Lehçe kaynakları paylaşıyorum, değerlendirmenizde fayda var.

Polonya’da Ev Almak İsteyenler…

Polonya’da ev kiralama değil de Polonya’da ev alma ile ilgileniyorsanız eğer, şu anda okumakta olduğunuz yazı oldukça uzun olduğu için önümüzdeki günlerde Polonya’da ev alma konusunda sizlerle detaylı bir yazı paylaşacağım.

Polonya’da ev almak da başlı başına dikkatle takip edilmesi gereken bir süreç ve bu konu hakkında öğrenebildiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere mümkün olduğunca fazla detay ve örneklerle konuyu açıklamaya çalışacağım. Çünkü Polonya’da bana çok ilginç gelen bir çeşit kooperatif sistemi hala yaygın bir şekilde kullanılıyor. Örneğin satın almak istediğiniz bir daireyi 10 yıllık kullanım şartıyla satın alabiliyorsunuz ve 10 yılın sonunda aldığınız gibi teslim etmek durumundasınız. Tabi ki 10 yıllık değil de tapusuyla beraber, süre sınırlaması olmadan da daire almanız mümkün; ancak bu sefer daire fiyatları neredeyse %300 artabiliyor.

Bu konu oldukça ilginç ve sizlerle paylaşmaya değer olduğu için şu anda sadece kısa bir ön bilgi şeklinde geçiştiriyorum ve Polonya’da ev kiralama konusuna kaldığım yerden devam ediyorum.

Polonya’da Konaklama Alternatifleri

Polonya’da ev kiralama ile ilgisi olmasa da, Polonya seyahati yapmayı düşünen ziyaretçilerimizin bir diğer merak ettiği Polonya’da otel bulma konusuna da kısaca değinmek istiyorum. Özellikle Polonya’da ucuz otel arayışı içindeyseniz eğer, en ucuz otel bulma yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederim.

Polonya’da kısa süreliğine bulunuyorsanız, Polonya dışına çıkmadan önce birkaç gün daha Polonya’da kalmak durumundaysanız, yani kısacası Polonya’da ev kiralama ile değil de, sadece günü kurtaracak bir çözüm arıyorsanız eğer başka konaklama alternatiflerine yönelmelisiniz.

Özellikle de öğrenciler için ucuz otel – hostel bulmak çok önemlidir. Yaz aylarında birçok öğrenci yurdu kapanır; ancak aynı zamanda bir çok öğrenci yurdu da (sadece yaz aylarına özel olarak) otel – hostel gibi çalışmaya başlar. Eğer yaz aylarında uygun fiyatlı konaklama yerine ihtiyacınız varsa öğrenci yurtlarıyla da görüşmeyi ihmal etmeyin. Önümüzdeki günlerde Polonya’da öğrenci yurtları konusunda detaylı bir makaleyi sizlerle de paylaşacağım.

Polonya’da Erasmus Öğrencileri için Kiralık Evler

Polonya’da Erasmus öğrencileri için, üniversiteleri ve Türkiye’deki Erasmus ofislerinin anlaşmaları çerçevesinde yurt imkanı sağlanıyor. Ancak Erasmus evrakları geç tamamlananlar ya da biraz tembellik yüzünden yurt başvurusunu sona bırakanlar için yurtlarda yer kalmamış olabiliyor, dolayısıyla kendilerine konaklama yeri bulmak zorunda kalabilirler.

Öncelikle Polonya’da gideceğiniz üniversitenin Erasmus ofisi ile direkt iletişime geçebilir ve size alternatif yurtlar konusunda destek olmasını talep edebilirsiniz. Erasmus öğrencilerinin problemleri için her zaman ellerinden geleni yapacaklardır. Eğer yurtlarda yer bulamazsanız, mecburen birkaç arkadaş bir araya gelerek Polonya’da ev kiralama konusunda düşünmeniz gerekir.

Erasmus ofisleri yine size Polonya’da ev kiralama konusunda destek olacaklardır. Eğer yine de kendinize konaklama yeri bulamazsanız, yukarıda sizlerle paylaştığım Polonya’da ev bulma siteleri sizler için de bekliyor olacaktır. Ancak benim önerim, Polonya’da Erasmus yaparken bütün nimetlerinden en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız, yurt kayıtlarınızda geç kalmayın ve en keyifli zamanlarınızı geçireceğiniz yurtlarda yerinizi ayırtın 🙂

Polonya’da Ev Kiralama Aşamasında Bilmeniz Gerekenler

Polonya’da ev kiralama işlemlerine başlayabilmek için, ev sahiplerinin de kendilerini güvende hissedebilmeleri için öncelikle Polonya’da yasal olarak kaldığınızı kanıtlamanız gerekiyor. Polonya’da ev kiralamak için Oturum kartı sahibi olmanız şart değildir, ancak ev sahiplerine detaylı bilgi vermeye çalışmanızı önerebilirim.

Bu arada belirtmekte yarar var; Oturum kartı işlemleri için gerekli evraklarınız arasında mutlaka bulunması gereken bir belge var. Polonya’da eğer ev kiralamış iseniz; kira sözleşmesi mutlaka belgeleriniz arasında olmalıdır. Eğer öğrenci yurdunda yaşıyorsanız; yurt müdürlüğünden almanız gereken, sizin o yurtta ne kadar süredir yaşadığınızı ve ne kadar süre daha yaşayacağınızı gösteren belge de yine Oturum kartı başvurunuzda en gerekli belgelerden biridir.

Polonya’da ev kiralama aşamasına geldi iseniz, evi kiralamadan önce 1 kira bedeli kadar depozito vermeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Yani kiralayacağınız ev 2.000 Zloty (pln) ise, 2.000 Zloty (pln) de depozito vermek durumundasınız. Depozito miktarı ev sahibinizin belirlediği bir miktardır ve Polonya’da genellikle 1 kira bedeli kadardır. Bu depozitoyu kira kontratınız bittiği zaman, evi boşaltma sırasında alabileceğiniz söylenir, ancak maalesef bazı ev sahipleri bu durumu suistimal edebiliyor ve paranızı vermek istemeyebiliyor.

Şöyle ki; Polonya’da kiraladığınız evden ayrılmanız sırasında büyük ihtimalle ev sahibiniz size 1 ay sonra depozito miktarını geri verebileceğini söyleyecektir. Sizin kullanmış olduğunuz Elektrik, Su, Gaz gibi sayaçların, siz evden ayrıldıktan 1 ay sonra yetkili tarafından kontrol edilmesi gerekiyor (Bu süre 2 ayı da bulabilir). Dolayısıyla sizin evden ayrıldığınız güne kadar olan harcamalarınızın da, bu verdiğiniz depozito’dan kesilmesi söz konusu. Biraz karışık bir konu, ancak sistem bu şekilde işliyor. Dolayısıyla Polonya’da ev kiralama sırasında depozito iadenizi ne zaman alabileceğinizi net bir şekilde ev sahipleriyle konuşmanızı tavsiye ederim.

Polonya’da Kira Sözleşmesi ve Önemi

Polonya’da ev kiralama niyetinde olanların mutlaka dikkat etmesi geren en önemli konu kira sözleşmesidir. Kira sözleşmesi, ev sahibinin ve sizin haklarınızı koruma altına almasının yanında, sizin Polonya’da yasal olarak kalmanız için gereken oturum izni başvurusu için de olmazsa olmaz bir unsurdur.

Oturum izni için adres beyanı başlıklı makalemizde de belirttiğim gibi, oturum izni işlemlerinize başlamadan önce mutlaka adres beyanınızı yapmalısınız. Adres beyanı yapabilmeniz için de (Lehçe ve ıslak imzalı) kira sözleşmesine sahip olmanız gerekiyor. Polonya’da öğrenci yurtlarında kalanlar için ise, kaldıkları yurtların müdürlüklerinden adres beyan formu istemeleri yeterli olacaktır.

Polonya’da ev kiralama aşamasına geldiğinizde, emlakçı kullandıysanız emlakçı ile, kullanmadıysanız direkt olarak ev sahibi ile yaklaşık 2-3 sayfadan oluşan kira sözleşmesi imzalamanız gerekiyor. Kira sözleşmesinde yazan bazı önemli ve dikkat etmeniz gereken kurallar ise su şekilde;

 • Polonya’da kiralamak istediğiniz evin sahip olduğu boyutlar, eşyalar, kiralamaya uygunluğu, var olan hasarları, sunduğu elektrik-su-doğal gaz gibi olanaklar yer alır.
 • Evin toplam kira bedelinin ne kadar olduğu ve kiracının ödemelerini yapacağı tarihlerin detayları yer alır.
 • Kira sözleşmenizi ev sahibi ya da sizin hangi durumlarda fes edebileceğiniz yer alır.
 • Genel olarak Polonya’daki kira sözleşmelerinde dikkat etmeniz gereken husus; kiralamış olduğunuz ev’den ayrılmak isterseniz eğer, en az 1 ay önceden ev sahibini bilgilendirmek durumundasınız. Aksi taktirde sözleşmenizde yer alan ceza miktarını ödemek durumunda kalırsınız. (Bu miktar genellikle 3 kira bedeli kadardır). Sözleşme süresi dolmadan önce evden çıkmak isterseniz, genellikle yerinize başka birini kiracı olarak yerleştirmeniz durumunda sorun yaratmazlar.
 • Kiralamış olduğunuz evi eğer tek başınıza kiralıyorsanız, kiraladığınız evde sözleşmede yer alan isimler dışında başka kimselerin kalması söz konusu değildir.

Polonya’da Ev Kiralama Sırasında Sorulması Gerekenler

Polonya’da ev kiralama sırasında, ev sahibine sormanız gereken bazı önemli konular da var. Ev sahiplerine karşı nazik olmanızı öneririm, ancak kesinlikle aklınızda herhangi bir soru işareti kalmayacak şekilde de evin detayları hakkında sorular sormanızı da.

Yazımın sonlarına doğru yaklaşırken, ev sahiplerine sorulması gereken en önemli sorular ise şu şekilde diyebilirim;

 • Kiralamak istediğiniz evin etrafındaki market, eczane, toplu taşımaya yakınlığı,
 • Kiralamak istediğiniz ev eşyalı mı, eşyalı ise ne gibi eşyaların olduğu, mutfak ekipmanlarının olup olmadığı,
 • Kiralamak istediğiniz evde sizden önce kalan kişilerin sigara kullanıp kullanmadığı,
 • Polonya’da yaygın olduğunu sanmıyorum ama, kiralamak istediğiniz evde herhangi bir tür böcek olup olmadığı,
 • Kiralamak istediğiniz evin yaşını, hayvan beslemeye izin verip vermediği, balkon olup olmadığı,
 • Kiralamak istediğiniz evde herhangi bir problem olduğunda (tesisat gibi) size nasıl destek vereceklerini,
 • Kira ödemelerini banka yoluyla mı yoksa nakit olarak mı almak istediklerini,
 • Kira sürenizin sonunda evden çıkarken ne gibi işlemler yapmanız gerektiğini (temizlik gibi) sormanızı öneririm.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.