LEHÇE NASIL BİR DİL VE NASIL ÖĞRENİLİR?

0
21013

Polonya‘da yaşıyor ve Polonya’da eğitim alıyorsanız eğer, Polonya’nın resmi dili  Lehçe ‘yi öğrenmek zorunda olmanız kaçınılmaz bir durum. Özellikle Polonyalı gençlerin büyük çoğunluğu İngilizce bilmesine rağmen, “ İngilizce bilgimle Polonya’da yaşarım” düşüncesine sahipseniz eğer, maalesef bir süre sonra bu düşünce başınıza dert olmaya başlayacaktır.

Polonya’da eğitim aldığınız dilin İngilizce olması, açıkçası sadece okul hayatınızda işinize yarıyor diyebilirim. Okul hayatınızdan kalan zamanlarda, yani gündelik hayatınızda ihtiyaçlarınızı karşılamak için insanlarla iletişim kurmak zorundasınız. İngilizce bilmeyen insanlarla, özellikle de yaşlı insanlarla konuşmak zorunda kaldığınızda, durum bazen sıkıntılı boyutlara ulaşabiliyor. Hala  Lehçe  öğrenmeye çalışan biri olarak en azından benim gözlemlerim bu yönde…

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

Lehçe küfürlerLEHÇE KÜFÜRLER | LEHÇE ARGO SÖZLER

Sizlere Polonya‘daki yaşantınızda kolaylık sağlaması amacıyla hazırladığım Lehçe Öğren kategorisi hızla büyüyor… Sırada Polonya’da hiç olmadık anlarda bile duymanız mümkün olan Lehçe küfürler konusunda işinize yarayabileceğini düşündüğüm – hatta arşivinize bile eklemek isteyebileceğiniz – bazı Lehçe küfür ve argo kelimeler vermek istiyorum… Daha Polonya’ya adımınızı atar atmaz…

Lehçe

lehçe öğrenPolonya halkının anlayışlı bir halk olduğunu düşünüyorum ve çoğu zaman  Lehçe  dilindeki yetersizliğiniz nedeniyle oluşan anlaşmazlıklara toleranslı davrandıklarını gördüm. Eminim sizlerin de bir çok acı-tatlı anısı vardır bu konuda. Özellikle de bu dili yeni yeni öğrenmeye başladığınız dönemlerde bir şeyler anlatabilmek için kaç takla attığınızı / atacağınızı hayal etmek zor değil 🙂 Yan tarafta gördüğünüz gibi bazen ağlamaklı olmanız çok olası…

Lehçe Nasıl Bir Dil?

türkçe ve lehçe benzer kelimelerTÜRKÇE VE LEHÇE BENZER KELİMELER

Bu sorunun cevabı net;  ZOR  bir dil… Hatta kimi kaynaklara göre Dünya sıralamasında, Dünyanın en zor ilk 3 dili arasına girmeyi başarmış. Özellikle ana dili Türkçe olan bizler için oldukça zor bir dil; ancak öğrenmesi tabi ki imkansız bir dil asla değil! Slav kökenli bir dil olması nedeniyle Türkçe’de kullanmadığımız onlarca kural içeriyor.

lehçe alfabe

LEHÇE ALFABE | LEHÇE ÖĞREN

Alfabede 32 harf var ve iki harfin yan yana gelmesiyle oluşturulan farklı sesler de var. Özellikle de sessiz 2 harfin yan yana gelmesi durumunda, kelimeyi telaffuzda oldukça zorlanabiliyorsunuz ki bu duruma verilebilecek oldukça fazla örnek var. grasz, kochamy, bierzesz, idziecie, dołączany, życzenie…vs.

Bu dili zorlaştıran nedenlerden bir diğeri de, her kelimenin eril (rodzaj meski), dişi (rodzaj zeski) ve nötr (rodzaj nijaki) olmak üzere bir cinsiyetinin olması…

Özellikle  Rusya  ve  Ukrayna ‘dan gelenlerin benzer gramer yapısı ve sözcüklere sahip olması nedeniyle, 2-3 ay içerisinde kolaylıkla öğrenebildiği bir dilken, diğer milletlerden insanların düzenli bir çalışmayla 1 yılını alan bir dildir. Bu arada belirtmem gerekir ki; Polonyalılar dahi,  Lehçe ‘yi kurallı bir şekilde kullanamadıklarını her fırsatta ifade ederler. Bu dilin tarihçesi hakkında detaylı bilgi isteyenler için Wikipedia‘yı karıştırmalarını tavsiye ederim. Ayrıca Polonya Tarihi konusunda merak ettiklerinizi de bu yazımda incelemiştim.

Lehçe Nasıl Öğrenilir?

polonya'nın en iyi üniversiteleriPOLONYA’NIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ 2015 SIRALAMASI

Malesef bu dili öğrenmek için kurs’a gitmekten başka bir çare görmüyorum. Lehçe Hazırlık Kursu konusunda da yazdığım gibi, Polonya‘daki hemen hemen her Üniversite  Lehçe  hazırlık kursları açıyor; ancak ücretler maalesef özel kurslara göre biraz daha pahalı.  Lehçe  eğitim almayı düşünüyorsanız eğer, Polonya Üniversiteleri tarafından açılan kursları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Özellikle de Oturum Kartı almak istediğiniz zaman, sizden istenecek belgelerin başında  öğrenci belgesi  gelir. Öğrenci belgesi alabilmeniz için de, Polonya Hükümeti tarafından tanınan bir kurumda hazırlık kursu almanız şart. Tabi ki Oturum Kartı almayı düşünmüyorsanız eğer, tercihinizi  özel kurslar ‘dan yana da kullanabilirsiniz.

lehçe kaynaklarLEHÇE KAYNAKLAR | LEHÇE ÖĞREN

Hazırlık kursuna gitmekle iş bitmiyor tabi ki… Devamlı pratik yapmak durumundasınız. Polonyalı bir kız arkadaş ya da erkek arkadaş edinmek de oldukça etkili diyebilirim. Aynı zamanda yerel halkla da iletişim kurmaktan çekinmemek de önemli bir faktör. Sizlerle dalga geçeceklerini sakın düşünmeyin, tam tersi kendi dillerini konuşmaya çabalayan birini gördüklerinde çok daha fazla yardımcı olmaya çalıştıklarına emin olabilirsiniz. Hatta komik anlar geçireceğiniz de kesin 🙂

Bunun yanında Lehçe Öğren kategorisinde de sizlerle paylaştığım yazılarımda da sizlerle paylaştığım bazı  online  kaynakları kullanmanız da bu dili öğrenmede size yardımcı olacaktır.

Polonya’da Eğitimde Lehçe mi İngilizce mi?

Polonyada eğitimPOLONYADA EĞİTİMDE LEHÇE Mİ İNGİLİZCE Mİ?

 Lehçe dili  çok bilinen bir dil olmamakla birlikte, dünyanın sayılı zor dilleri arasında ilk sıralarda olduğundan bahsettim. Bu ayrıntıyı göz önünde bulundurmanız ve eğitiminize  Lehçe  mi yoksa  İngilizce  mi devam etmek istediğinize iyi karar vermeniz gerektiğini düşünüyorum. Lehçe  eğitimin avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Sanırım en büyük avantajı; Lisans ve Yüksek Lisans ücretlerinin, İngilizce eğitime göre daha uygun olmasıdır. Aynı zamanda uzun yıllar Polonya’da ikamet etmek istemeniz durumunda iletişim anlamında size büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu konudaki düşüncelerimi daha detaylı bir şekilde POLONYADA EĞİTİMDE LEHÇE Mİ İNGİLİZCE Mİ? başlıklı yazımda sizlerle paylaşmıştım.

Lehçe Öğren

lehçe aşk sözleriPOLONYADA EN ÇOK KULLANACAĞINIZ LEHÇE AŞK SÖZLERİ

 Lehçe  konusunda sizlerden o kadar çok soru alıyorum ki, saymakla bitiremem. Bu nedenle de  Lehçeyi  en azından başlangıç seviyesinde de olsa öğrenmeye başlayabilmeniz için Lehçe Öğren kategori oluşturdum.

Bu kategori altında bulunan yazıların büyük çoğunluğu bana ait olmasına rağmen, ana dili  Lehçe  olan bir öğretmen arayışı içerisindeydim ve en sonunda işini gayet iyi yapan bir öğretmenle anlaştık. Kendisi tamamen İngilizce olarak hazırladığı kaynakları bana ulaştırıyor ve ben de hızlı bir şekilde Türkçeye çevirerek sizlerle paylaşıyorum. Bu kategoriyi takip etmenizi öneririm, eminim işinize yarayacak bölümler bulabileceksiniz.

polonya atasözleriPOLONYA ATASÖZLERİ | LEHÇE KAYNAKLAR

Sonuç olarak, her ne kadar dünyanın en zor dillerinden birisi de olsa,  Lehçe ‘den korkmamanızı ve sabırla çalışmanızı tavsiye ediyorum. Polonya’ya dünyanın her köşesinden gelerek  Lehçe ‘yi ana dili gibi konuşan birçok kişi ile karşılaşacaksınız. Bu kişilerle konuştuğunuzda da, sizlere söyledikleri ilk şey pratik yapmaktır.

Polonya’da bulunduğunuz süre boyunca da pratik yapacak bir çok nedeniniz olacaktır. Lehçe öğrenmenin avantajları  konusunda uzun ve detaylı bir yazı önümüzdeki günlerde sizleri bekliyor olacaktır, takipte kalın…


Umarım LEHÇE NASIL BİR DİL VE NASIL ÖĞRENİLİR? başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.