Polonya Forum

Polonya hakkında bilgi sahibi insanlar ile bilgi talep eden insanları bir araya getirmek, farklı bakış açılarına sahip insanların buluşmasını sağlayarak Polonya hakkında en doğru bilgi kaynağını sizlere sunmak istiyoruz...

 • Yeşil Pasaport ve Polonya’da Erasmus

  Posted by Meryem bckc on 12 Haziran 2024 saat 20:49

  Merhaba, benim yeşil pasaportum var ve bu yıl güz dönemi Erasmus yapacağım, fakat yeşil pasaportla sadece 3 ay kalabiliyorum Polonya da. Vize almak için bu yaz vaktim yok, bu yaz WAT (Work and Travel) yapacagım ve Türkiye’de olmayacağım. Polonya’daki okulumun açılmasına 15 gün kala Türkiye’de olacağım. Eğer 15 gün içinde Türkiye’den vize alamazsam Polonya’ya gittiğimde uzatma yapabilir miyim? 3 ayı 5 aya tamamlayabilir miyim?

  Danışman Ekibi cevap verdi 1 ay önce 2 Üye · 1 Cevap
 • 1 Cevap
 • Danışman Ekibi

  Moderator
  13 Haziran 2024 saat 21:45
  50.630 Puan
  Rozet:
  Seviye:

  Merhabalar,

  Yeşil pasaport sahipleri Avrupa ülkelerinde son 180 günde, yani 6 ayda maksimum 3 ay (90 gün) kalabiliyor. Yeşil pasaport ile 3 ay kalış hakkınızı kullanabilir, yani vize almadan gelebilirsiniz. Ancak bizim danışmanlık verdiğimiz öğrencilere de önerdiğimiz bir yöntem değildir. Yani her zaman önceliğiniz vize başvurusu yapmak olsun.

  Polonya’ya yeşil pasaport ile gelerek vize uzatmaktan bahsetmişsiniz, ancak yeşil pasaportunuzda bir vize dahi yok iken vize uzatmaktan bahsetmek mümkün olmaz. Genel olarak Polonya’da vize uzatmak mümkün olmadığını da ayrıca belirtmek gerekir.

  • Aktif vizeniz var, ancak süresi kısa ve yenileme ihtiyacınız varsa, Türkiye’ye dönerek yeni vize başvurusu yapabilirsiniz,
  • Yeşil pasaport ile Polonya’ya geliyorsanız eğer, yeşil pasaportun size tanıdığı 3 ay (90 gün) süre dolmadan önce Türkiye’ye dönerek vize başvurusu yapabilirsiniz,
  • Yeşil pasaportla Polonya’ya gelip oturum izni başvurusu yapılması mümkündür, ancak yeşil pasaport ile gelişler turistik amaçlı olduğu için oturum izni başvurusunu kabul edip etmemek valiliğin kararı olacaktır ve bununla ilgili kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Dolayısıyla yeşil pasaport sahibi olunsa bile, Polonya’ya geliş amacına uygun vize alarak gelinmesi ve ardından (gerekli ise) oturum izni başvurusu yapılması daha doğru olacaktır.

  Yine de size verdiğimiz bilgileri Polonya Ankara Büyükelçiliği veya Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ile görüşerek de teyit ediniz.

Cevap vermek için giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Student Contact Form

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.