Polonya Forum

Polonya hakkında bilgi sahibi insanlar ile bilgi talep eden insanları bir araya getirmek, farklı bakış açılarına sahip insanların buluşmasını sağlayarak Polonya hakkında en doğru bilgi kaynağını sizlere sunmak istiyoruz...

 • Polonya Korona Virüs Haberleri

  Posted by Ender Taş on 24 Mart 2020 saat 10:25

  Bu paylaşımın altında güncel olarak Polonya’daki Korona virüs haberleri ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Tüm bilgiler teyit edilmiş resmi kaynaklardan alınmaktadır.

  Polonya’da yaşayanların, korona virüsü salgını dolayısıyla 7/24 kullanabilecekleri destek hattı: 800 190 590

  30 Kasım 2021 – KORONAVİRÜS SALGINI BAĞLAMINDA POLONYA HÜKÜMETİ TARAFINDAN ALINAN ÖNLEMLER HAKKINDA DUYURU
  Polonya Sağlık Bakanı Adam Niedzielski, yaptığı basın açıklamasıyla, Covid-19 salgınında yaşanan artış ve yeni Covid-19 varyantıyla (Omicron) mücadele etmek amacıyla, 30 Kasım-17 Aralık 2021 tarihlerinde geçerli olmak üzere yeni kısıtlamaların uygulamaya konulacağını bildirmiştir. Bu bağlamda,
  • Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından yüksek risk içeren 7 Afrika ülkesine (Botsvana, Esvati̇ni̇, Lesoto, Mozambik, Namibya, Güney Afrika ve Zimbabve) uçuş yasağı getirilmiş,
  • Polonya’ya bu ülkelerden veya Schengen bölgesi (ülkemiz karantina önlemleri bakımından AB ve Schengen ülkeleri kapsamına dahildir) dışındaki ülkelerden gelenler, negatif sonuçlu test ibraz etmeleri durumunda dahi, 14 günlük karantina uygulamasına tabi olacak, (AB onaylı aşı sertifikaları ibraz edenlerin bu uygulamadan muaf tutulacak),
  • Restoran, otel, kilise, sinema, tiyatro, yüzme havuzu gibi mekanlar yüzde 50 doluluk oranıyla hizmet verecek,
  • Düğün, eğlence, toplantı gibi etkinlikler için katılım oranı azami 100 kişiyle sınırlandırılmış,
  • Spor müsabakaları (spor tesisleri hariç olmak üzere) azami 250 kişiyle sınırlandırılmış,
  • Spor salonları, müze, oyun salonları, sanat galerileri, fuarlar, sergiler, mağazalar, alışveriş merkezleri gibi mekanlarda 15 m2’ye bir kişi kuralı getirilmiştir.
  Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

  13 Temmuz 2021 – ÜLKEMİZDEN POLONYA’YA GELEN YOLCULARA UYGULANAN KARANTİNA ÖNLEMLERİ HAKKINDA DUYURU

  Polonya Hükümetinin dış ülkelerden gelen yolculara uygulanan karantina önlemlerine ilişkin olarak son aldığı karar uyarınca ülkemiz karantina önlemleri bakımından AB ve Schengen ülkeleri kapsamına dahil edilmiştir.

  Bu çerçevede ülkemizden gelen ve AB tarafından tanınan geçerli bir aşı sertifikasına sahip olmayan tüm yolcular Polonya sınırını geçmelerinden itibaren Polonya’daki yetkili test merkezlerinde PCR veya antijen testi olmaları ve negatif sonuç ibraz etmeleri halinde 10 günlük karantinadan muaf tutulacaklardır.

  Bu karar karantina önlemlerine ilişkin olup, COVID 19 kapsamında uygulanan vize düzenlemelerini etkilememektedir.

  Polonya hükümetinin bahsekonu yeni karantina uygulamasına ilişkin daha ayrıntılı bilgiye buradaki adresinden ulaşılması mümkündür.

  Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

   

  1 Temmuz 2021 – YURDA GİRİŞ TEDBİRLERİ HAKKINDA DUYURU

  1. 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren Polonya’dan ülkemize tüm sınır kapılarından (kara, hava, deniz, demir yolu) girişlerde girişten en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ve/veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğine dair Polonya resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR/hızlı antijen testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacaktır. Polonya’dan ülkemize girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığı geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten azami 48 saat önce yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli görülecektir.
  2. Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan gelen uçuşlar bu konuda yeni bir karar alınıncaya kadar durdurulmuştur. Bu ülkelerden ülkemize doğrudan seyahat edilmesine izin verilmeyecektir. Başka bir ülkeden gelmekle birlikte son 14 günde Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’da bulunduğu anlaşılan kişilerden ülkemize girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek ve bu kişiler Valiliklerce belirlenecek yerlerde 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır.
  3. Afganistan ve Pakistan’dan ülkemize gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilere yönelik zorunlu karantina uygulamasının süresi 10 gün olarak uygulanacak olup karantinanın 7. gününde uygulanan PCR testinin negatif çıkması halinde zorunlu karantina uygulaması sonlandırılacaktır. PCR testinin pozitif çıkması halinde ise Sağlık Bakanlığı COVİD19 rehberi doğrultusunda hareket edilecektir.
  4. Son 14 günde Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal veya Sri Lanka’da bulunan ya da Afganistan ve Pakistan’dan ülkemize gelen veya son 14 günde bu ülkelerde bulunan kişilere yönelik uygulanacak olan zorunlu karantina, Valiliklerce belirlenen yurtlarda veya karantina oteli olarak hizmet veren konaklama tesislerinde uygulanabilecektir.
  5. Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen kişilerden girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecektir.

  Bu düzenleme 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir.

  Vatandaşlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

   

  1 Haziran 2021 – YURDA GİRİŞ TEDBİRLERİ HAKKINDA DUYURU

  Hükümetimiz tarafından alınan 31 Mayıs 2021 tarihli kararla Polonya’dan ülkemize tüm sınır kapılarından (kara, hava, deniz) girişlerde, girişten en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ve/veya hastalığı son 6 ay içinde geçirdiğine dair Polonya resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacaktır.

  Polonya’dan ülkemize girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığı geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda, girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten azami 48 saat içerisinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli görülecektir.

  Öte yandan, Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal, Pakistan ve Sri Lanka’dan gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilerden ülkemize girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek ve bu kişiler Valiliklerce belirlenecek yerlerde 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır.

  Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen kişilerden girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecektir.

  Ayrıca, tüm sınır kapılarımızdan ülkemize yapılacak girişlerde kişiler Sağlık Bakanlığı tarafından varış noktalarında örnekleme (sampling) temelinde PCR testine tabi tutulabilecek olup, bu kapsamda gelen kişilerin test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine izin verilecektir. Test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı Covid-19 rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacak, test sonuçları pozitif çıkan kişiler ile yakın temasta bulundukları kişilerin kendilerinin belirledikleri adreslerde 14 günlük süre ile karantinaya alınacak ve 10. günün sonunda yapılacak PCR test sonuçlarının negatif olması durumunda karantina koşulları sonlandırılacaktır. Bu kişilerden B.1.617 mutantı taşıdığı tespit edilenlerin karantina koşullarının 14. günün sonunda PCR testi negatif sonucuyla sonlandırılacaktır.

  Bu düzenleme 31 Mayıs 2021 saat 23.59 itibariyle yürürlüğe girmiştir.

  Vatandaşlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

   

  28 Nisan 2021 – Sevgili Vatandaşlarımızın dikkatine,

  Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, COVID-19 salgınıyla mücadele çerçevesinde ülkede uygulanmakta olan tedbir ve kısıtlamaların Mayıs ayında serbestleştirilmesine ilişkin takvimi bugün (28 Nisan 2021) açıklamıştır.

  Morawiecki, 2021 Nisan ayı başından itibaren salgının düşüşe geçmesi ve aşılama programı sayesinde serbestleşmeye gidilebildiğini, en kötü dönemin geride kaldığı yönünde “ihtiyatlı bir iyimserlik” içinde olduklarını, durumun yeniden kötüleşmesi halinde gereken önlemlerin alınacağını belirtmiştir.

  Mayıs ayında planlanan aşamalı serbestleşme takvimi aşağıda sunulmaktadır:

  1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren,

  • Kuaför, berber ve güzellik salonları açılacaktır,
  • Spor – açık hava spor tesislerinin kullanımı:
   • Azami 50 kişi limiti
  • Spor – kapalı spor tesisleri ve yüzme havuzlarının kullanımı:
   • Sadece organize çocuk ve genç grupları için
   • Tesis kapasitesinin azami yüzde 50’si kullanılabilecektir

  4 Mayıs 2021 tarihinden itibaren,

  • Kültür – sanat galerileri ve müzelerin açılması:
   • 15 m2’ye 1 kişi limiti
   • Katı bir sağlık rejimi uygulanacaktır
  • Ticaret – yapı-inşa marketleri, mobilya mağazaları ve AVM’lerin açılması
   • 15 m2’ye 1 kişi limiti
   • Katı bir sağlık rejimi uygulanacaktır
  • Dini ibadet – ayinlerin sınırlı sayıda insanla yapılması:
   • İbadethanelerde 15 m2’ye 1 kişi limiti
   • Dini törenlerin açık havada düzenlenmesi tavsiye edilmektedir
  • Eğitim – ilkokullar:
   • İlkokul 1 ila 3. Sınıf öğrencileri için tam zamanlı eğitim
   • Teneffüslerde sınıflar ve odaların havalandırılması ve haftasonları okulların dezenfekte edilmesi dahil katı bir sağlık rejimi uygulanacaktır

  8 Mayıs 2021 tarihinden itibaren,

  • Oteller misafirlere açılacaktır:
   • Tesis kapasitesinin azami yüzde 50’si kadar doluluk oranı
   • Otel restoranları ve spa/bakım merkezleri kapalı kalacaktır

  15 Mayıs 2021 tarihinden itibaren,

  • Açık havada maske takılması zorunluluğunun kalkması:
   • Enfeksiyon oranının 100 bin kişide 15’in altında olduğu yerlerde açık havada maske takılması zorunluluğu ortadan kalkabilecektir
   • Kapalı ortamlarda burun ve ağzın maskeyle kapatılması zorunluluğu devam edecektir
  • Açık hava gastronomisi – restoranların bahçe kısımlarının açılması:
   • Masalar arasında güvenli mesafe ve masa başına kişi sayısı limiti dahil olmak üzere katı bir sağlık rejimi uygulanacaktır
  • Kültür – Açık hava sinemaları ve tiyatrolarının açılması:
   • Azami yüzde 50 doluluk oranı
   • Katı bir sağlık rejimi uygulanacaktır
  • Açık havadaki özel etkinlikler – diğer hususlar meyanında düğün ve komünyonların düzenlenebilmesi:
   • Azami katılım 25 kişi
   • Masalar arasında güvenli mesafe ve masa başına kişi sayısı limiti dahil olmak üzere katı bir sağlık rejimi uygulanacaktır
  • Eğitim – ilk ve orta okullar:
   • İlkokul 4 ila 8. sınıflar için hibrit eğitim
   • Ortaokul 1 ila 4. Sınıflar için hibrit eğitim
   • Teneffüslerde sınıflar ve odaların havalandırılması ve haftasonları okulların dezenfekte edilmesi dahil katı bir sağlık rejimi uygulanacaktır
  • Spor – açık hava spor tesislerinin kullanımı:
   • Tesis kapasitesinin azami yüzde 25’i kadar seyirci

  29 Mayıs 2021 tarihinden itibaren,

  • Restoranların iç mekanları açılacaktır:
   • Tesis kapasitesinin azami yüzde 50’si kadar doluluk oranı
   • Masalar arasında güvenli mesafe ve masa başına kişi sayısı limiti dahil olmak üzere katı bir sağlık rejimi uygulanacaktır
  • İç mekanlardaki özel etkinlikler – diğer hususlar meyanında düğün ve komünyonların düzenlenebilmesi:
   • Azami 50 katılımcı
   • Masalar arasında güvenli mesafe ve masa başına kişi sayısı limiti dahil olmak üzere katı bir sağlık rejimi uygulanacaktır.
  • Kültür – sinema ve tiyatroların açılması:
   • Tesis kapasitesinin azami yüzde 50’si kadar doluluk oranı
   • Katı bir sağlık rejimi uygulanacaktır
  • Spor – kapalı spor tesisleri ve yüzme havuzlarının kullanımı:
   • Her gruba açık olacaktır
   • Seyirci dahil tesis kapasitesinin azami yüzde 50’si kadar doluluk oranı
  • Spor – kondisyon salonları, fitness kulüpleri ve solaryumların kullanımı:
   • 15 m2’ye 1 kişi limiti
   • Katı bir sağlık rejimi uygulanacaktır
  • Eğitim – ilk ve orta okullar:
   • Tüm öğrenciler için tam zamanlı eğitim
   • Teneffüslerde sınıflar ve odaların havalandırılması ve haftasonları okulların dezenfekte edilmesi dahil katı bir sağlık rejimi uygulanacaktır

  Detaylı bilgiye buradaki internet adresinden ulaşılabilecektir.

  Vatandaşlarımıza saygıyla duyurur, önlemlere dikkatle uymalarını tavsiye ederek sağlıklı günler dileriz.

   

  23 Nisan 2021 – Değerli vatandaşlarımızın dikkatine

  1. Polonya Hükümeti, COVID-19 pandemisiyle mücadele çerçevesinde günlük vaka sayısı 100 binde 35 limitini aşan Silezya, Alt Silezya, Wielkopolski, Łodzki ve Opolski vilayetlerinde mevcut tedbirlerin tamamının sürdürülmesini kararlaştırmıştır.

  Sözkonusu limiti aşmayan diğer 11 vilayette (Podlaski, Podkarpacki, Warmińsko-Mazurski, Lubelski, Pomerania, Lubuski, Świętokrzyski, Mazovya, Kujawsko-Pomorski, Batı Pomeranya, Małopolski) ise bazı tedbirler 26 Nisan 2021 tarihinden itibaren kaldırılacaktır. Bu çerçevede,

  • Güzellik salonları ile berber ve kuaförler açılacaktır.
  • İlkokul 1.ila 3. sınıf öğrencileri hibrit formatta öğrenimlerini sürdüreceklerdir.

  Silezya, Alt Silezya, Wielkopolski, Łodzki ve Opolski vilayetlerinde ise durum değişmemiş olup,

  • Güzellik salonları ile berber ve kuaförler kapalı olmaya devam edecek,
  • Tüm öğrenciler online eğitim gömeye devam edecektir.

  2. Aşağıda kayıtlı diğer tedbirler tüm illerde aynı şekilde devam edecektir:

  • 2000 m2’den büyük mobilya ve yapı marketleri kapalı olmaya devam edecektir.
  • Gıda marketleri, eczaneler, kozmetik, gazete-dergi bayileri ve kitapçılar hariç AVM’ler kapalı olmaya devam edecektir.
  • Pazarlar ve posta ofisleri için, 100m2’den küçük mekanlarda 15m2’ye 1 kişi limiti, 100m2’den büyük mekanlarda 20m2’ye 1 kişi limiti uygulaması sürecektir.
  • İbadethanelerde 20m2’ye 1 kişi limiti getirilecektir. Burun ve ağzın kapatılması ile 1,5 metrelik sosyal mesafe şartları devam edecektir.
  • Tüm öğrenciler online eğitim görmeye devam edeceklerdir (Yukarıda bahsekonu 11 vilayette hibrit öğrenim görecek 1.-3. sınıf ilkokul öğrencileri hariç).
  • 19 Nisan 2021 tarihinde yeniden açılan kreşler ve ana okulları normal çalışmaya devam edecektir.
  • Tiyatro, sinema, müze, sanat galerileri kapalı kalacaktır.
  • Lojmanlar ve sağlık personelinin, yol taşımacılığı yapan şoförlerin ve askerler için konaklama tesisleri hariç, oteller ve konaklama tesisleri ise 4 Mayıs 2021 tarihine kadar kapalı olacaktır.
  • Çocukların ve gençlerin ilgili Polonya Spor Federasyonu tarafından düzenlenen spor müsabakalarına katılımı mümkündür.
  • 25 kişiyle sınırlanması şartıyla açık hava spor tesisleri kullanıma açıktır.
  • Kapalı spor tesislerinin faaliyetleri yalnızca profesyonel sporlar ile sınırlanmıştır. Bu kapsamdaki tüm etkinlikler seyirci olmadan gerçekleştirilebilecektir.
  • Spor salonları, havuzlar, saunalar ve solaryumlar kapalı kalacaktır.

  3. Detaylı bilgiye buradaki internet adresinden ulaşılabilecektir.

  Vatandaşlarımıza saygıyla duyurur, sağlıklı günler dileriz.

   

  8 Nisan 2021 – Polonya Hükümeti’nin COVID-19’la mücadelede mevcut tedbirlerin geçerlilik süresini 18 Nisan 2021 tarihine kadar uzatması hakkında açıklama

  Değerli vatandaşlarımızın dikkatine,

  Polonya Hükümeti, COVID-19 pandemisiyle mücadele çerçevesinde esasen 25 Mart – 9 Nisan 2021 tarihleri arasında geçerli olan tedbirleri 18 Nisan 2021 tarihine kadar uzatmıştır. Konuya ilişkin açıklamayı Polonya Sağlık Bakanı Adam Niedzielski bugün (7 Nisan 2021) yapmıştır.

  Bu çerçevede, sözkonusu tedbirler aşağıda tekrar sunulmaktadır:

  • 2000 m2’den büyük mobilya ve yapı marketleri kapalı olacaktır.
  • Gıda marketleri, eczaneler, gazete-dergi bayileri ve kitapçılar hariç AVM’ler kapalı olmaya devam edecektir.
  • Pazarlar ve posta ofisleri için, 100m2’den küçük mekanlarda 15m2’ye 1 kişi limiti, 100m2’den büyük mekanlarda 20m2’ye 1 kişi limiti getirilecektir.
  • İbadethanelerde 20m2’ye 1 kişi limiti getirilecektir. Burun ve ağzın kapatılması ile 1,5 metrelik sosyal mesafe şartları devam edecektir.
  • Güzellik salonları ile berber ve kuaförler kapalı olacaktır.
  • Ebeveynlerin ve çocukların güvenliği için kreşler ve ana okulları kapalı olacaktır. (Yalnızca sağlık personelinin, askerlerin, polisin, itfaiyecilerin çocukları için açık olacaktır.) Ebeveynler tekrar ilave bakım parasından faydalanabileceklerdir.
  • Spor tesislerinin faaliyetleri yalnızca profesyonel sporlar ile sınırlanacaktır. Bu kapsamdaki tüm etkinlikler seyirci olmadan gerçekleştirilebilecektir.
  • Tüm öğrenciler online eğitim görmeye devam edeceklerdir.
  • Lojmanlar ve sağlık personelinin, yol taşımacılığı yapan şoförlerin ve askerler için konaklama tesisleri hariç, oteller kapalı olacaktır.
  • Tiyatro, sinema, müze, sanat galerileri kapalı kalacaktır.
  • Spor salonları, kayak pistleri, havuzlar, saunalar ve solaryumlar kapalı kalacaktır.

  Detaylı bilgiye buradaki internet adresinden ulaşılabilecektir.

  Vatandaşlarımıza saygıyla duyurur, sağlıklı günler dileriz.

   

  30 Mart 2021 – Değerli vatandaşlarımızın dikkatine;

  Polonya’daki COVID-19 vakalarında kaydedilen ciddi artış itibarıyla Polonya Hükümeti, 30 Mart 2021 itibaren Polonya’ya seyahat edecekler için karantina kurallarında değişikliklere gitmiştir.

  Alınan kararlar kapsamında:

  • Schengen bölgesinden gelecek yolcular için;
  • Sınırı geçmeden en geç 48 saat önce yapılmış negatif COVID-19 testi (PCR veya Antijen) sonucu ibraz edilmesi şartı getirilmiştir.
  • Sözkonusu şart, bireysel veya toplu her türlü ulaşım vasıtası ve yolu ile yaya geçişleri de dahil olmak üzere geçerli olacaktır.
  • Polonya’da karantinaya alınmış olanlar, ülkede yaptırdıkları testin negatif çıkması durumunda karantinadan çıkabileceklerdir.
  • Schengen bölgesi dışındaki ülkelerden, bu kapsamda ülkemizden de gelecek yolcular için;
  • Her yolcu belirttiği adreste 10 gün süreli karantinaya tabi tutulacaktır.
  • Gelinen ülkede yapılmış olan testler karantina için muafiyet sağlamayacaktır .
  • Bununla birlikte, Polonya’ya varıştan sonra yapılan ve sonucu negatif çıkan testler (PCR veya antijen) karantinanın sona ermesini sağlayacaktır.
  • Profesyonel şoförler ve öğrenciler için mevcut istisnalar devam etmektedir. Bahsekonu istisnaların detaylı listesine “buradaki” internet adresinden ulaşılabilecek olup, sayfanın sonunda listenin İngilizce versiyonu yer almaktadır.

  Öte yandan Hükümet Enformasyon Merkezi, AB tarafından tanınmış ve onaylanmış bir COVID-19 aşısı yapıldığının sertifikayla ibraz edilmesinin karantinadan muafiyet sağlayacağını açıklamıştır. Bu husus Hükümet’in COVID-19’a ilişkin internet sayfasında da yer almaktadır.

  Bu bağlamda, AB tarafından halihazırda onaylanmış aşılar aşağıda sunulmaktadır:

  1. Comirnaty (BioNTech tarafından geliştirilmiş)
  2. COVID-19 Vaccine Janssen
  3. COVID-19 Vaccine Moderna
  4. Vaxzevria (AstraZeneca tarafından geliştirilmiş)

  AB aşı onay sürecine ilişkin güncel bilgiler “buradaki” ve “buradaki” İngilizce internet sayfalarından takip edilebilir.

  Ayrıca Polonya Hükümet Sözcüsü Piotr Mueller, COVID-19 geçirmiş ve Polonya sınırını geçmeden önceki altı aylık süreçte (sınırı geçiş tarihinden bir önceki güne kadar) iyileştiği belgelenen kişiler için de karantina zorunluluğunun bulunmadığını kaydetmiştir.

  Polonya Dışişleri Bakanlığı ise, elzem durumlar dışında uluslararası seyahatten kaçınılması çağrısında bulunmuş, seyahat edilmesi kararı alınırken Polonya’ya dönüşte yaşanabilecek zorluklar, hava trafiği kısıtlamaları, karantina, izolasyon ve yerel makamlarca uygulanabilecek ilave sağlık muayeneleri gibi olasılıkların göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtmiştir.

  Polonya Hükümeti’nin COVID-19’la mücadele sürecinde kararlaştırdığı tedbir ve önlemlerin detayları aşağıdaki bağlantıda sunulmaktadır: bakınız.

  Vatandaşlarımıza saygıyla duyurur, sağlıklı günler dileriz.

   

  26 Mart 2021 –  Koronavirüs salgını bağlamında Polonya Hükümeti tarafından alınan önlemler hakkında duyuru

  Değerli vatandaşlarımızın dikkatine;

  Polonya’da koronavirüs salgını rakamlarının giderek rekor sayılara yükselmesi karşısında Hükümet tarafından yeni önlemler açıklanmıştır.

  Buna göre, 27 Mart-8 Nisan 2021 tarihleri arasında geçerli olacak şekilde, önceden açıklanmış önlemlere ilave olarak, berberler, güzellik salonları, 2000 metrekareden büyük inşaat malzemesi ve mobilya satılan marketler, yuva ve kreşlerin de kapatılması kararlaştırılmıştır.

  Temel ihtiyaçlar için açık kalacak mekanlara girişlerde kişi sayısı kısıtlamaya tabi olacaktır.

  Polonya Başbakanı Morawiecki, vatandaşlardan hareketliliğin azaltılması, mümkün olan durumlarda evden çalışılması çağrısında bulunmuştur. Bu çerçevede gelecek iki hafta zarfında kamuda uzaktan çalışılacaktır. Başbakan ayrıca, gelecek iki, üç hafta içerisinde bulaşma rakamlarında düşüş kaydedilmezse olağanüstü hal ilanı seçeneğinin de değerlendirileceğini kaydetmiştir.

  Otellerin, alışveriş merkezlerinin, sinema ve tiyatroların, sanat galerisi ve müzelerin, spor salonları ve yüzme havuzlarının kapalı tutulmasına devam edilecektir.

  Polonya’da 25 Mart günü 34.151 yeni vaka kaydedilmiş, 520 kişi hayatını kaybetmiştir.

  Vatandaşlarımıza saygıyla duyurur, sağlıklı günler dileriz.

   

  17 Mart 2021 – Koronavirüs salgını bağlamında Polonya Hükümeti tarafından alınan önlemler hakkında duyuru

  Değerli vatandaşlarımızın dikkatine:

  Polonya Hükümeti tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, 20 Mart-9 Nisan 2021 tarihleri arasında geçerli olacak şekilde, tüm Polonya’da yeni kısıtlamalar öngörülmüştür.

  Buna göre aşağıda belirtilen mekanlarda faaliyetler durdurulmuştur. İstisnalar parantez içinde belirtilmiştir.

  • Oteller (lojmanlar ve çalışma amaçlı seyahat edenler için hizmet veren konaklama yerleri hariç)
  • Alışveriş merkezleri (gıda marketleri, eczane, kozmetik ve sağlık marketleri, gazete satış yerleri, kitabevleri, evcil hayvan dükkanları ve inşa malzemeleri satan marketler hariç), (Ayrıca alışveriş merkezlerindeki kuaför/berber, optik mağazaları, banka ve çamaşırhane hizmetleri devam edebilecektir)
  • Tiyatro, müze, sanat galerileri (provalar ve çevrimiçi etkinlikler serbesttir)
  • Sinemalar
  • Yüzme havuzları (sağlık hizmetleri sunan ve Polonya milli takımı mensupları için faaliyet gösteren havuzlar hariç)
  • Saunalar, solaryumlar, Türk hamamları, zayıflama salonları, kumarhaneler;
  • Kayak pistleri;
  • Spor salonları;
  • Spor tesisleri (seyircisiz faaliyet mümkün olabilecektir)

  Polonya’daki tüm öğrenciler bakımından (ilkokulun 1.-3. Sınıf öğrencileri dahil) online eğitim uygulanacaktır.

  Polonya çapında – mümkün olan durumlarda – online çalışma önerilmektedir.

  Konu hakkında ayrıntılı bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşılması mümkündür: bakınız.

  Vatandaşlarımıza saygıyla duyurur, sağlıklı günler dileriz.

   

  25 Şubat 2021 – Polonya’da yaşayan değerli vatandaşlarımızın dikkatine,

  1. Polonya Hükümeti, 24 Şubat 2021 tarihinde aldığı kararlar çerçevesinde ülkenin kuzeydoğusunda yer alan ve merkezi Olsztyn olan Warminsko-Mazurskie bölgesindeki tedbirlerin sıkılaştırılacağını, ülkenin geri kalanında ise (Büyükelçiliğimizin 5 Şubat 2021 tarihli duyurusunda kayıtlı) mevcut tedbir ve kararların 14 Mart 2021 tarihine kadar geçerliliğini sürdüreceğini açıklamıştır.

  Bu çerçevede Warminsko-Mazurskie eyaletinde,

  • İlkokul 1 ila 3. sınıflar arasındaki öğrenciler için uzaktan eğitim yeniden getirilmiş,
  • Tüm oteller, (market ve eczaneler hariç) AVM’ler, sinemalar, tiyatrolar, müzeler, sanat galerileri, yüzme havuzları, tenis kortları ve diğer kamu mekanları kapatılmıştır.

  Ülkenin diğer bölgelerinde mevcut tedbirler geçerliliğini sürdürecek olup, bu tedbirlere ilaveten 27 Şubat 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere (koruyucu maske yerine kullanılan) yüz siperliği, atkı/eşarp ve diğer benzer eşyaların takılmasının yasaklandığı, böylece yalnızca koruyucu maskelere izin verileceği açıklanmıştır.

  Son olarak, keza 27 Şubat 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ülkeye Çekya ve Slovakya’dan giriş (karadan girişler dahil) yapacaklar için karantina zorunluluğu getirilmiş olup, sınırı geçmeden 48 saat önce yapılmış negatif COVID-19 testi ibraz edenler ve iki doz COVID-19 aşısı olanlar karantinadan muaf olacaklardır. Ayrıntılı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan erişmek mümkündür: Bakınız.

  2. Konuyla ilgili gelişmeler hakkında, Büyükelçiliğimizin internet sayfası ve sosyal medya hesaplarındaki açıklamalar ile Polonya Hükümeti tarafından yapılacak uyarıların takip edilmesi önem taşımaktadır.

  Vatandaşlarımıza saygıyla duyurur, sağlıklı günler dileriz.

   

  5 Şubat 2021 – Koronavirüs salgını bağlamında Polonya Hükümeti tarafından alınan önlemler hakkında duyuru:

  Polonya’da yaşayan vatandaşlarımızın dikkatine,

  1. Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını bağlamında Polonya Hükümeti tarafından 12 – 26 Şubat 2021 tarihleri arasında geçerli olmak üzere yeni önlemler alınmıştır. Bu çerçevede;
   • 12 Şubat 2021 Cuma günü itibariyle oteller açılacak olup, doluluk oranları konaklama kapasitelerinin yüzde 50’sini geçmeyecek şekilde faaliyet gösterebileceklerdir. Yemek servisi, talep halinde yalnızca odalara yapılabilecek, otel restoranları ise kapalı tutulacaktır.
   • Sinema, tiyatro, opera gibi kültür-sanat mekanları açılacak olup, yüzde 50 doluluk oranı ile faaliyet gösterebileceklerdir. Buralardaki etkinlikler sırasında katılımcıların maske takmaları zorunludur. Yiyecek-içecek tüketimine ise izin verilmeyecektir.
   • Restoranlar sadece paket servis hizmeti vermeye devam edecektir.
   • Yüzme havuzları (Aquaparklar hariç) ve kayak pistleri açılabilecektir.
   • Dış mekan spor sahaları ve kortlar açılabilecek, spor salonları ise kapalı olmaya devam edecektir.
   • Ayrıntılı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan erişmek mümkündür: bakınız.
  2. Polonya Hükümeti tarafından alınan son kararlar çerçevesinde ayrıca, Polonya’ya giriş yapacak kişiler, ülkeye girişten önceki son 48 saat öncesinde alınmış, Lehçe veya İngilizce dillerinde hazırlanmış, negatif PCR testini sınır kapısında ibraz etmeleri halinde karantina zorunluluğundan muaf tutulacaktır. Ülkeye girişlerde karantina muafiyetleri hakkında daha detaylı bilgi aşağıdaki bağlantıda sunulmaktadır: bakınız.
  3. Konuyla ilgili gelişmeler hakkında, Büyükelçiliğimizin internet sayfası ve sosyal medya hesaplarındaki açıklamalar ile Polonya Hükümeti tarafından yapılacak uyarıların takip edilmesi önem taşımaktadır.

  Vatandaşlarımıza saygıyla duyurur, sağlıklı günler dileriz.

   

  28 Ocak 2021 – DUYURU: 1 Şubat itibariyle uygulamaya geçecek değişiklikler

  Polonya Sağlık Bakanı Adam Niedzielski, 1 Şubat Pazartesi gününden itibaren COVID-19 kısıtlamaları konusunda yönetmeliklerde küçük değişiklikler olacağını bildirdi.

  1 Şubat’tan sonraki değişiklikler neler?

  • Alışveriş merkezlerinde mağazaların sıhhi rejime uygun olarak açılmasına izin verilecek,
  • Sanat galerileri ve müzeler çalışabilecek
  • Daha önce hafta içinde 10:00-12:00 arasında sadece yaşlılar için ayrılmış saatler kaldırılacak,

   

  28 Aralık 2020 – DUYURU: COVID-19’la mücadele kapsamında havayolu ile ülkemize giriş yapacaklar için negatif PCR test sonucu istemi

  Saygıdeğer Vatandaşlarımız,

  COVID-19 salgınıyla mücadele ve vaka sayılarının kontrolünü sağlamak amacıyla Hükümetimizin aldığı son karar uyarınca, 30.12.2020 tarihinden itibaren yurtdışından hava yolu ile Türkiye’ye giriş yapacak 6 yaş ve üstü yolcuların girişlerinden önceki son yetmiş iki (72) saat içerisinde yapılmış negatif SARS-CoV-2 PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu gereklilik transit ve transfer yolcular için de geçerlidir.

  Bu çerçevede, negatif PCR test sonucunu ibraz etmeyen kişiler ülkemize gidecek uçuşlara kabul edilmeyecektir.

  Söz konusu uygulama 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir.

  Saygıyla duyurulur.

   

  18 Aralık 2020 – Koronavirüs salgını bağlamında Polonya Hükümeti tarafından 28 Aralık 2020 – 17 Ocak 2021 tarihleri arasında geçerli olacak yeni önlemler alınmıştır.

  Buna göre;

  Önceden alınmış ve 23 Kasım tarihinde Büyükelçiliğimizce duyurulmuş tedbirlere ek olarak;

  • Alışveriş merkezleri tekrar kapatılacak, sadece gıda satışı yapan marketler, eczaneler, kozmetik ve temizlik mağazaları ve kitapçılar hizmet verebilecektir. Bağımsız alanlarda yer alan büyük mobilya mağazaları da açık kalabilecektir.
  • Oteller sadece belirli alanlarda faaliyet gösteren polis, sağlık çalışanları gibi üniformalı hizmet personeli ve gerek görüldüğünde hastalar için hizmet verecektir. Çalışanların kaldığı oteller de kısıtlama dışındadır.
  • 31 Aralık 2020 Perşembe saat 19:00 ile 1 Ocak 2021 Cuma saat 06:00 arasında acil durumlar haricinde sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır.
  • Spor tesisleri ve kayak merkezleri kapatılacak olup, yalnızca profesyonel sporculara açık olacaklardır.
  • Polonya’ya ülke dışından toplu/organize taşıma ile seyahat edenler 10 gün zorunlu karantinaya tabi olacaktır. (Karantinadan muaf olan kişilerle ilgili bilgilere bu siteden ulaşılabilir: bakınız). Bu kararlarla ilgili ayrıntılar da şu sitede yeralmaktadır: bakınız.

  Vatandaşlarımızın kendilerinin ve çevrelerindeki insanların sağlığı açısından, bütün önlemlere ve kurallara titizlikle uymaları rica olunur.

  Konuyla ilgili gelişmeler hakkında, Büyükelçiliğimizin internet sayfası ve sosyal medya hesaplarındaki açıklamaların ve Polonya Hükümeti tarafından yapılacak uyarıların takip edilmesi önem taşımaktadır.

  Vatandaşlarımıza saygıyla duyurur, sağlıklı günler dileriz.

   

  23 Kasım 2020 – Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki tarafından geçen haftasonu açıklanan, koronavirüs bağlamında güncellenen önlemlere ilişkin bilgiler aşağıda sunulmuştur:

  28 Kasım – 27 Aralık 2020 tarihleri arasında:

  • Alışveriş merkezleri:

  28 Kasım 2020 tarihinden itibaren sağlık tedbirleri korunarak alışveriş merkezlerindeki dükkanlar açık olabilecektir. Dükkanlar ve alışveriş merkezlerinde 15 m2’ye 1 kişi kuralı getirilecek, ağız ve burun kapatılması gerekecektir. Mağazalara girişte eller dezenfekte edilmeli veya alışveriş sırasında eldiven takılmalıdır.

  • Kış tatili:

  Polonya çapında kış dönemi tatili 4-17 Ocak 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Kış tatili sırasında çocuk kampları düzenlenemeyecektir. Hükümet turizm sektörünü destekleyecek, kış turizmi sektöründeki girişimciler de ilgili yardımdan faydalanabilecekler, krizin etkilerini hafifletecek tazminatlar alacaklardır.

  • Diğer ilkeler ve kısıtlamalar:
   • Dışarıda hareket koşulları:
    • 1,5 metrelik mesafe korunarak,
    • 16 yaşından küçükler dışarıya Pazartesi-Cuma günleri saat 8.00-16.00 arasında ancak bir yetişkin refakatinde çıkabileceklerdir.
    • Kültürel mekanlar kapalı olacaktır.
    • Toplu taşımadaki koltukların yüzde 50’si veya alanın %30’u için doluluk oranı kuralı getirilecektir.
    • Kiliselerde 1,5 metrelik mesafe korunarak 15m2’ye 1 kişi kuralı getirilecektir.
   • Toplanma ve görüşmeler:
    • Toplantılara en fazla 5 kişi katılabilecektir.
    • Evlerdeki kutlamalara maksimum 5 kişi katılabilecektir. Bu sınır aynı evde yaşayanlar için geçerli değildir.
    • Düğünlerin, cenazeden sonra yapılan yemekli toplantı ve diğer törenlerin düzenlenmesi yasaktır.
    • Fuar ve diğer etkinlikler yalnız online düzenlenebilecektir.
    • Eğlence parkları kapalı olacaktır.
   • Eğitim:
    • İlkokulların tüm sınıfları ve orta okullarda online eğitim verilecektir.
   • Yaşlılar için saatler:
    • Pazartesi-Cuma günlerinde saat 10.00-12.00.

  Oteller sadece iş maksatlı kalan misafirlere, sporculara ve tıbbi personele açık olacaktır.

  Yemek hizmetlerinde bulunan mekanlar sadece yemek servisi hizmeti verebilecektir.

  Kuaför/berber ve güzellik salonları müşteri koltuğu arasında 1,5 metrelik mesafe korunarak açık kalacaktır.

  Spor salonları ve su parkları kapalı olacaktır.

  Spor müsabakalarında izleyici bulunmayacaktır.

  Stabilizasyon aşaması – 28 Aralık’tan itibaren salgının yayılma düzeyine bağlı olarak giderek kırmızı, sarı ve yeşil bölgelere dönüş ihtimali bulunmaktadır. Hasta sayısı azaldıkça kımızı, sarı ve yeşil bölgelere dönülebilecektir. Mevcut kısıtlamalar buna göre giderek hafifletilecektir.

  Vatandaşlarımızdan kendilerinin ve çevrelerinin sağlığı açısından önlemlere titizlikle uymaları rica olunmaktadır.

  Konuya ilişkin olabilecek gelişmeler hakkında, Büyükelçiliğimiz web sayfası ve sosyal medya sayfalarındaki açıklamalarla Polonya Hükümeti tarafından yapılan uyarıların takip edilmesi de önem taşımaktadır.

  Vatandaşlarımıza saygıyla duyurur, sağlıklı günler dileriz.

   

  4 Kasım 2020 Koronavirüs Salgını Hakkında Polonya Hükümeti Tarafından Alınan ve 7 Kasım 2020 Tarihinden İtibaren Geçerli Olacak Önlemlere İlişkin Duyuru:

  Polonya Hükümeti, COVID-19 salgınında ülke genelinde yaşanan artışa bağlı olarak, 7 Kasım 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, bazı ilave önlemler almış, mevcut önlemlerin ise 29 Kasım 2020 tarihine kadar uzatılmasına karar vermiştir. Bu çerçevede önlemlerin etkilerinin takip edilerek, gelişmeler çerçevesinde güncellemeye gidileceği bildirilmiştir.

  Bu bağlamda tüm ülke genelinde geçerli olacak tedbirler şunlardır:

  Eğitim, kültür ve spor alanlarında:

  • İlkokul 1-3. sınıflarda online eğitime geçilecektir. (9 Kasım -29 Kasım 2020 tarihleri arasında),
  • İlkokul 4-8. sınıflarında online eğitim süresi uzatılacaktır (29 Kasım 2020 tarihine kadar),
  • Orta öğretim ve üniversitelerde online eğitime devam edilecektir,
  • Spor müsabakalarında izleyici bulunamayacaktır,
  • Spor salonları, havuzlar ve su parkları kapalı olmaya devam edecektir.

  Sosyal hayat:

  • Kültür-sanat mekanları (tiyatro, sinema, müze, sanat galerisi, kültür merkezi, müzik merkezi vs.) kapalı olacaktır (29 Kasım 2020 tarihine kadar),
  • Kiliselerde 15m2’ye 1 kişi kuralı getirilmiştir (29 Kasım 2020 tarihine kadar),
  • 16 yaşından küçükler, Pazartesi-Cuma günleri saat 08:00-16:00 arasında sadece beraberlerinde bir yetişkin ile birlikte dışarıya çıkabileceklerdir,
  • Toplantı ve etkinlik düzenlenmesi yasaklanmıştır.
  • Halka açık toplantılar 5 kişi ile sınırlandırılmıştır,
  • 70 yaşından büyük kişilerin dışarıya çıkması:
   • * Çalışmak,
   • * Günlük hayatın devamlılığını sağlayacak ihtiyaçların karşılanması,
   • * Dini etkinlik yapma veya dini etkinliğe katılmak dışında sınırlandırılmıştır.

  Ekonomi alanında:

  • Alışveriş merkezlerindeki dükkanlar/marketler kapalı olacaktır (gıda, kozmetik, hijyenik malzemeler, tıbbi ürünler, inşaat malzemeleri, hayvan ürünleri, gazete satışı yapan yerler hariç olmak üzere),
  • 100m2’ye kadar büyük perakende satış yerlerinde 10m2’ye 1 kişi, 101m2 ve daha büyük perakende satış yerinde 15m2’ye 1 kişi kuralı getirilmiştir,
  • Yemek hizmetinde bulunan mekânlar kapalı olmaya devam edecek, sadece paket servis hizmeti verebileceklerdir,
  • Toplu taşımadaki koltukların yüzde 50’si veya alanın %30’u için doluluk oranı kuralı devam edecektir,
  • Sanatoryumlar kapalı olacaktır,
  • Oteller sadece iş maksatlı kalan misafirlere hizmet verecektir (29 Kasım 2020 tarihine kadar).

  Polonya Hükümetinin yeni uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki web bağlantısından erişim sağlanabilmektedir:

  https://twitter.com/…/status/1323977525245186049/photo/1

  Vatandaşlarımızdan kendilerinin ve çevrelerinin sağlığı açısından önlemlere titizlikle uymaları rica olunmaktadır.

  Konuya ilişkin olabilecek gelişmeler hakkında, Büyükelçiliğimiz web sayfası ve sosyal medya sayfalarındaki açıklamalarla Polonya Hükümeti tarafından yapılan uyarıların takip edilmesi de önem taşımaktadır.

  Vatandaşlarımıza saygıyla duyurur, sağlıklı günler dileriz.

   

  23 Ekim 2020 – KORONAVİRÜS SALGINI HAKKINDA POLONYA HÜKÜMETİ TARAFINDAN ALINAN VE 24 EKİM 2020 TARİHİNDEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK ÖNLEMLERE İLİŞKİN DUYURU:

  Polonya Hükümeti, COVID-19 salgınında ülke genelinde yaşanan artışa bağlı olarak, 24 Ekim 2020 tarihinden itibaren tüm Polonya’nın “kırmızı bölge” olduğunu açıklamıştır. Hükümet, 17 Ekim 2020 tarihinde açıkladığı önlemleri güncelleyerek, ilave önlemler almıştır. İki hafta süreyle sözkonusu önlemlerin etkileri takip edilerek, gelişmeler çerçevesinde güncellemeye gidileceği bildirilmiştir.

  Bu bağlamda tüm ülke genelinde geçerli olacak tedbirler şunlardır:

  Eğitim, kültür ve spor alanlarında:

  • ​İlkokullarda 4-8. sınıflarda online eğitime geçilecektir,
  • ​16 yaşından küçükler, saat 8.00-16.00 arasında sadece beraberlerinde bir yetişkin ile birlikte dışarıya çıkabileceklerdir,
  • Orta öğretim ve üniversitelerde online eğitime geçilecektir,
  • ​Spor müsabakalarında izleyici bulunamayacaktır,
  • ​Kültürel etkinliklerde yüzde 25 doluluk oranı kuralı getirilmiştir,
  • ​Spor salonları, havuzlar ve su parkları kapalı olacaktır.

  Ekonomi alanında:

  • Yemek hizmetinde bulunan mekânlar kapalı olacak, sadece paket servis hizmeti verebileceklerdir,
  • ​100m2’ye kadar büyük perakende satış yerlerinde kasiyer başına 5 kişi kuralı getirilmiştir,
  • ​101m2 ve daha büyük perakende satış yerlerinde 15m2’ye 1 kişi kuralı getirilmiştir,
  • ​Toplu taşımada koltukların yüzde 50’si veya alanın %30’u için doluluk oranı kuralı getirilmiştir.
  • ​Sanatoryumlar kapalı olacaktır (daha önce başlanmış ve halen devam etmekte olan tedavilere müsaade edilecektir),

  Sosyal hayat:,

  • Sosyal etkinlikler, görüşmeler, toplantı ve kamuya açık toplantılarda 5 kişi sınırlandırması getirilmiştir,
  • ​70 yaşından büyük kişilerin dışarıya çıkması;
   • Çalışmak,
   • Günlük hayatın devamlılığını sağlayacak ihtiyaçları karşılanması,
   • Dini etkinlikte bulunma veya dine etkinliğe katılmak dışında sınırlandırılmıştır.

  Polonya Hükümetinin yeni uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki web bağlantılarından erişim sağlanabilmektedir:

  Vatandaşlarımızdan kendilerinin ve çevrelerinin sağlığı açısından önlemlere titizlikle uymaları rica olunmaktadır.

  Konuya ilişkin olabilecek gelişmeler hakkında, Büyükelçiliğimiz web sayfası ve sosyal medya sayfalarındaki açıklamalarla Polonya Hükümeti tarafından yapılan uyarıların takip edilmesi de önem taşımaktadır.

  Vatandaşlarımıza saygıyla duyurur, sağlıklı günler dileriz.

   

  16 Ekim 2020 – Koronavirüs salgını hakkında Polonya Hükümeti tarafından alınan ve 17 Ekim 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak önlemlere ilişkin duyuru

  Polonya Hükümeti, COVID-19 salgınında yaşanan artışa bağlı olarak, 17 Ekim 2020 Cumartesi gününden geçerli olmak üzere, ülke genelinde önleyici sağlık tedbirleri kapsamında yeni kısıtlamalar uygulamaya konulacağını açıklamıştır. Salgının aktif şekilde yayıldığı “kırmızı bölge” sayısı 38’den 152’ye yükseltilmiş olup, Varşova, Gdansk, Gydnia, Krakow, Poznan ve Lodz gibi büyük şehirler de “kırmızı bölge”ye dahil edilmiştir.

  Bu bağlamda ülke genelinin kabul edildiği “sarı bölgelerde”;

  • Yemek hizmetinde bulunan mekanların 06:00- 21:00 saatleri arasında açık olacağı, saat 21:00’den sonra sadece paket servis hizmeti verebileceği bildirilmiştir.
  • Orta öğretim ve üniversiteler karma eğitime geçecektir.
  • Pazartesi-Cuma günleri 10:00-12:00 saatleri arasında sadece 60 yaş üstü kişiler eczane, posta ofisi ve marketlerden hizmet alabilecektir.
  • Toplu taşımadaki koltukların yüzde 50’si veya alanın yüzde 30’u için doluluk oranı kuralı getirilmiştir.
  • 19 Ekim 2020 tarihinden itibaren düzenlenecek özel etkinliklere (düğün gibi) katılım sayısı 20 ile sınırlandırılmıştır.
  • Dini etkinliklerde 4 m2’ye 1 kişi kuralı getirilmiştir.
  • Halka açık toplantılar 25 kişi ile sınırlandırılmıştır.
  • Spor müsabakalarında izleyici bulunmayacaktır.
  • Kültürel etkinliklerde yüzde 25 doluluk oranı kuralı getirilmiştir.
  • Spor alanları, havuzlar ve su parkları kapalı olacaktır.

  Yukarıdaki sınırlamalara ek olarak “kırmızı bölgelerde” ise;

  • Orta öğretim ve üniversiteler, uygulamalı dersler hariç olmak üzere, tamamen online eğitime geçecektir.
  • Halka açık toplantılar 10 kişi ile sınırlandırılmıştır.
  • Dini etkinliklerde 7 m2’ye 1 kişi kuralı getirilmiştir.
  • Perakende satış yerlerinde kasiyer başına 5 kişi kuralı getirilmiştir.
  • 19 Ekim 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere özel etkinliklerin (düğün vs.) düzenlenmesi yasaklanmıştır.

  Bulunduğunuz bölgenin hangi kategoride yer aldığını görmek ve sarı ve kırmızı bölge uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki web bağlantılarından erişim sağlanabilmektedir:

  Kendilerinin ve çevrelerinin sağlığı açısından önlemlere titizlikle uymaları vatandaşlarımızdan rica olunmaktadır. Özellikle 60 yaş üstü vatandaşlarımızın evlerinde kalmaları, sosyal temaslardan kaçınmaları beklenmektedir.

  Konuya ilişkin olabilecek gelişmeler hakkında, Büyükelçiliğimiz web sayfası ve sosyal medya sayfalarındaki açıklamalarla Polonya Hükümeti tarafından yapılan uyarıların takip edilmesi de önem taşımaktadır.

  Vatandaşlarımıza saygıyla duyurur, sağlıklı günler dileriz.

   

  9 Ekim 2020 – KORONAVİRÜS SALGINI HAKKINDA POLONYA HÜKÜMETİ TARAFINDAN ALINAN VE 10 EKİM 2020 TARİHİNDEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK ÖNLEMLERE İLİŞKİN DUYURU

  Polonya Hükümeti COVID-19 salgınında yaşanan artışa bağlı olarak ülke genelini “sarı bölge” olarak ilan etmiş ve 10 Ekim 2020 Cumartesi gününden itibaren tüm ülkede geçerli olmak üzere önleyici sağlık tedbirleri anlamında yeni kısıtlamaların uygulamaya konulacağını açıklamıştır. Salgının aktif şekilde yayıldığı bazı ilçeler (poviad) ise daha üst düzey kısıtlamaların geçerli olacağı “kırmızı bölge” kapsamına alınmış olup bu bölgeler için ilave önlemler uygulanacaktır.

  Bu bağlamda, 10 Ekim 2020 Cumartesi gününden itibaren ülke genelinde kapalı alanlara ilaveten kamuya açık tüm dış alanlarda da maske takma (ağız ve burnu kapatma) zorunluluğu getirilmiştir. Ayrıca,

  • Restoranlarda 4 m2’ye bir müşteri kuralı getirilmiştir. “Kırmızı bölgeler” için yemek yerlerinin sadece 06:00 – 22:00 saatleri arasında açık olabileceği düzenlenmiştir.
  • 17 Ekim 2020 tarihinden itibaren, düzenlenecek özel etkinliklere (düğün, vaftiz töreni vs.) katılabilecek kişilerin sayısı “kırmızı bölgeler” için 50, diğer bölgeler için 75 kişi ile sınırlandırılmıştır.
  • “Kırmızı bölgelerde” kültürel etkinlikler düzenleme ve bu etkinliklere katılım yasaklanmıştır. Diğer bölgelerde kültürel etkinlikler için kapalı mekanlara yüzde 25 doluluk oranı kuralı getirilmiş, dış mekânlarda düzenlenecek kültürel etkinlikler ise maksimum 100 kişi ve 5m2’ye 1 kişi düşecek şekilde kısıtlanmıştır.

  Bulunduğunuz bölgenin hangi kategoride yer aldığını görmek ve sarı ve kırmızı bölge uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki web bağlantılarından erişim sağlanabilmektedir:

  Kendilerinin ve çevrelerinin sağlığı açısından önlemlere titizlikle uymaları vatandaşlarımızdan rica olunmaktadır. Konuya ilişkin olabilecek gelişmeler hakkında, Büyükelçiliğimiz web sayfası ve sosyal medya sayfalarındaki açıklamalarla Polonya Hükümeti tarafından yapılan uyarıların takip edilmesi de önem taşımaktadır.

  Vatandaşlarımıza saygıyla duyurur, sağlıklı günler dileriz.

   

  18 Temmuz 2020 – Polonya’dan hangi ülkelere uçuş yapılabilir?

  ✈️ Polonya’dan hangi ülkelere uçak seferlerine izin verildiğini biliyor musunuz? Polonya’dan yapılacak uluslararası uçuşlar için yürürlükte olan engelleme 28 Temmuz 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

  Polonya’dan hangi ülkelere uçak yolculuğu yapabileceğinizi aşağıda görebilirsiniz:

  ✅ Avrupa Birliği ülkeleri (Portekiz ve İsveç hariç)
  ✅ İsviçre, Norveç ve İzlanda
  ✅ Karadağ, Yunanistan, Japonya, Kanada, Arnavutluk, Güney Kore ve Ukrayna

  Avrupa Birliği dışında olan ülkelere seferler kapalıdır.

   

  19 Haziran 2020 – ALMANYA ÜZERİNDEN UÇAKLA TÜRKİYE’YE DÖNMEK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZA DUYURU

  Polonya’da pandemi süresinde oturma izinleri veya vize süreleri biten vatandaşlarımızın Almanya üzerinden ülkemize uçakla gitmelerinin mümkün olup olamayacağı Alman makamlarından sorulmuştur. Bu hususta alınan yanıtta, Federal Almanya İçişleri Bakanlığı’nın 17 Haziran 2020 tarihinde kabul ettiği ve bugün (19 Haziran 2020) yürürlüğe giren genelgesi uyarınca, Polonya’da oturma izinleri / vizelerinin geçerliliği sona eren vatandaşlarımızın Almanya’daki Havalimanlarından 30 Eylül 2020 tarihine kadar belirli şartlar altında çıkış yapabileceği bildirilmiştir.

  Bu kapsamda; Polonya’da yasal çerçevede bulunan vatandaşlarımız Almanya’da azami 3 gün kalmaları ve Almanya’dan ayrılma niyetlerini ilgili belgelerle (uçak bileti vs.) ispat etmeleri şartıyla Almanya’ya geçebilecek ve ülkemize seyahat edebileceklerdir.

  Ülkemize Almanya üzerinden uçakla dönmek isteyen vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

   

  18 Haziran 2020 – Polonya’dan ülke dışına, dışarıdan da Polonya’ya ulaşım koşulları hakkında duyuru -2

  Polonya, 13 Haziran 2020 tarihinden itibaren AB ülkeleriyle sınırlarının açılacağını ve bu çerçevede ülkeye girişte karantinanın da kaldırıldığını açıklamıştır.

  Böylece Polonya bakımından sınırlar Almanya, Çekya, Slovakya ve Litvanya ile açılmış bulunmaktadır.

  Polonya, bazı ülkelerle uluslararası uçuşları da başlatmıştır. Bu ülkeler arasında bu aşamada Türkiye bulunmamaktadır.

  Türkiye ile Polonya arasında uçuşların ne zaman başlatılabileceği henüz açıklığa kavuşmamıştır. Bu konuda ülkelerimiz arasında çeşitli düzeylerde temas ve girişimler sürdürülmektedir.

  Uçak şirketleri bilet satsa da, Devlet düzeyinde onay olmadan uçuşların gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Polonya tarafı başka ülkelerle birlikte Türkiye ile uçuşların başlatılmasına onay vermediği sürece yolcu taşımacılığına yönelik uçuş yapılamaz.

  Ülkemize yönelik olarak Polonya’dan bir tahliye uçuşu düzenlenip düzenlenmeyeceği de henüz açıklığa kavuşmamıştır. Polonya’dan ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımızın, öğrencilerin beklentileri, tahliye talep edenlerin sayısı ilgili makamlarımıza aktarılmış olup, bu konuda makamlarımızca alınabilecek kararlar beklenmektedir.

  Öte yandan ülkemize olabilecek uçuşlar için geçerli vizesi, oturumu bulunan Türk vatandaşlarının Almanya’ya geçişin mümkün olabileceği anlaşılmaktadır. Polonya ile Almanya arasında otobüs seferlerinin başlatıldığı öğrenilmiştir.

  Pandemi süresinde vize / oturum süresi bitmiş olup Almanya üzerinden gitmek isteyenlerin, isim, soyadı, doğum tarihi, TCK, pasaport ve vize fotokopileri, uçak bileti örneği ve gidilecek havaaalanı bilgilerini önceden Büyükelçiliğimize iletmeleri halinde Alman sınır polisinden kendileri adına çıkış onayı alınması için girişimde bulunulabilecektir.

  Viyana’dan gidebilecekler için Polonya’da resmî ikameti bulunan kişiler, Slovakya üzerinden durmadan transit geçiş yapabileceklerdir. Bu süre, yakıt ikmali dahil, sekiz saati geçmemelidir. Bu transit geçiş ters yönde, ülkemizden AB yönüne olduğu takdirde yolculardan, ülkeye kabulleri için son 96 saatte alınmış negatif COVID testi (RT-PCR) talep edilecektir. Bu testin İngilizce, Almanca veya Slovak-Çek dillerinde düzenlenmiş veya çevirisinin yapılmış olması gerekecektir.

  Polonya bakımından vatandaşlarımızın vize / oturum süreleri bitmiş olsa da, pandeminin bitişini (ilanını) izleyen bir aylık süre içinde ülkeyi terketmeleri durumunda sorun olmayacaktır. Ancak bu diğer ülkelerden çıkış halinde geçerli değildir.

  Pandeminin Polonya bakımından ne zaman sonuçlanacağı ve Polonya makamlarınca ne şekilde açıklanacağı belli değildir. Bu çerçevede pandemi koşullarının devam ettiği varsayılmaktadır.

  Tahliye uçuşları için isimlerini Büyükelçiliğimize kaydettirip, başka yollardan ülkemize dönen vatandaşlarımızın aynı eposta adresimize mail atarak isimlerini listeden çıkarttırmaları beklenmektedir.

  Konuyla ilgili olarak Büyükelçiliğimiz web sayfası ve sosyal medya sayfalarındaki açıklamaların takip edilmesi önemle rica olunur.

   

  15 Haziran 2020 – POLONYA’DAN ÜLKE DIŞINA VE DIŞARIDAN POLONYA’YA ULAŞIM KOŞULLARI HAKKINDA DUYURU

  1.Polonya Başbakanı Morawiecki 10 Haziran 2020 günü yaptığı açıklamada Polonya’nın 13 Haziran 2020 tarihinden itibaren AB ülkeleriyle sınırlarının açılacağını ve bu çerçevede ülkeye girişte karantinanın da kaldırıldığını açıklamıştır.

  Bu çerçevede Polonya bakımından Almanya, Çekya, Slovakya ve Litvanya ile kara sınırları açılmış bulunmaktadır.

  Polonya’da oturum izni veya geçerli bir Schengen vizesi bulunan vatandaşlarımız da AB ülkelerine seyahat edebilecekler ve geri dönebileceklerdir.

  Ancak gidilmek istenilen ülkelerdeki koşullar değişebilmektedir. Halen Slovakya ve Slovenya Polonya’ya sınır kontrolleri uygulamaktadır. Bu nedenle her bir ülke için koşullar seyahatten önce kontrol edilmelidir. İlgili ülkelerdeki Büyükelçiliklerimiz ve Başkonsolosluklarımız son durumu yansıtan duyurular yayınlamaktadırlar. Tereddüt halinde temsilciliklerimize doğrudan yazılı veya sözlü başvurulması uygun olacaktır.

  AB üyesi olmayan komşu ülkelerle sınırlar ise (Ukrayna, Belarus) serbest dolaşıma açılmamıştır. Bu ülkelere gidecek vatandaşlarımız geçerli vize ve oturma iznine sahip oldukları takdirde Polonya’ya dönebilecek ancak karantinaya tabi tutulacaklardır.

  2.Polonya Başbakanı Morawiecki yaptığı açıklamada ayrıca, uluslararası uçuşların 16 Haziran 2020 tarihi itibarıyla yeniden başlatılacağını, havayolu şirketlerinin uçuş ağlarını hazırlanmaları için bir ila üç haftaya ihtiyaçları olabileceğini duyurmuştur. Bununla birlikte, hangi ülkelerle uçuşların başlatılacağı hususunda detaya girmemiştir. Dolayısıyla şu anda hangi ülkelerle seferlerin ne zaman başlatılacağı bilinmemektedir. Ülkemizle seferlerin başlatılması için sürdürülen temaslar da sonuçlanmamıştır.

  Esasen LOT şirketi 30 Hazirana dek uluslararası uçuşlarını ertelediğini duyurmuştur.

  3.Ülkemize yönelik olarak Polonya’dan tahliye uçuşları düzenlenip düzenlenmeyeceği açıklığa kavuşmamıştır. Bu konuda makamlarımızca alınacak karar beklenmektedir.

  4. Polonya’da geçerli oturum izni veya vizesi bulunan vatandaşlarımız Polonya’ya kısıtlama uygulamayan AB ülkelerine giderek bu ülkelerden Türkiye’ye seyahat edebileceklerdir. Ancak dönüşlerinde karantina uygulamasına tabi tutulmaları mümkündür.

  5.Polonya bakımından vatandaşlarımızın vize / oturum süreleri bitmiş olsa da, pandeminin bitişini (ilanını) izleyen bir aylık süre içinde ülkeyi terk etmeleri durumunda sorun olmayacaktır. Ancak geçersiz vizeyle diğer ülkelerden çıkış yapılmak istenmesi halinde sorun yaşanması mümkündür.

  Pandeminin ne zaman sonuçlanacağı ve Polonya makamlarınca ne şekilde sona erdiğinin açıklanacağı belli değildir. Bu çerçevede pandemi koşulları devam etmektedir.

  Geçerli oturma izni veya vizesi bulunmayan vatandaşlarımızın seyahatlerinden önce ilgili ülke temsilciliklerine başvurmaları tavsiye edilmektedir.

  6.Tahliye uçuşları için isimlerini Büyükelçiliğimize kaydettirip, başka yollardan ülkemize dönen vatandaşlarımızın aynı eposta adresimize mail atarak isimlerini listeden çıkarttırmaları beklenmektedir.

   

  10 Haziran 2020 – Polonya’nın Schengen ülkeleriyle sınırları açılıyor…

  Polonya Başbakanı, 13 Haziran Cumartesi günü itibariyle Avrupa Birliği ile Polonya sınırlarının açıldığını duyurdu. Değişiklikler şunları içerecek:

  • 13 Haziran itibaren Polonya, sadece Schengen ülkeleri ile sınırlarını açıyor,
  • 16 Haziran itibariyle sadece Schengen ülkeleri ile uluslararası uçuşlar açılıyor,
  • Schengen ülkeleri içerisinde seyahat edenlere ev karantinası uygulanması kaldırılıyor.

  – Ukrayna, Belarus ve Rusya ile sınırlarda sınır kontrolü sürdürülecektir,

  – Havalimanlarında ve limanlarda sınır kontrolü yapılacaktır.

  Kaynak: gov.pl

   

  3 Haziran 2020 – POLONYA’DAN TRANSİT GEÇMEK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE

  Son dönemde bazı vatandaşlarımız Polonya’ya giriş yapmak ve transit geçmek istediklerini, ancak kabul edilmediklerini ve sınırdan geri çevrildiklerini bildirmektedirler. Bu nedenle aşağıdaki hususun hatırlatılmasında yarar görülmüştür:

  Polonya Hükümeti COVID-19 salgınıyla mücadele bağlamında sınırlarını ülkemiz vatandaşları dahil yabancılara kapatmıştır. Aynı şekilde ülkemiz de sınırlarını yabancılara kapalı tutmaktadır. Bu yasak aşağıda belirtilen bazı istisnalarla birlikte 12 Haziran 2020 tarihine kadar geçerli bulunmaktadır. Polonya Hükümeti halen sınırlarını açıp açmama konusunu değerlendirmekte olup, kapatma kararının uzatılması mümkündür.

  Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması amacıyla, vatandaşlarımızın seyahat planlamalarında bu hususu göz önüne almaları, Polonya ve diğer bölge ülkeleri tarafından sınırların açıldığı resmi şekilde duyurulmadan önce seyahat planlaması yapmamaları önemle rica olunur.

  Polonya sınırlarından geçişine izin verilecek kişiler:

  -Bir Polonya vatandaşıyla evli veya Polonya vatandaşının çocuğu veya himayesinde olanlar,

  -Pole kart hamilleri,

  -Diplomatlar,

  -Polonya’da geçici / daimi ikametgah izni veya çalışma izni olanlar,

  -Kargo taşımacılığı yapan yabancılar.

   

  1 Haziran 2020 – Polonya Vize Başvuruları Açıldı

  VFS Global tarafından yapılan açıklama:

  • 01.06.2020 tarihi itibari ile aşağıdaki kategorilerde başvurular alınmaya başlanılacaktır. Lütfen başvuru yapmaya gelmeden önce çağrı merkezimizi arayarak randevu oluşturunuz.
   • Kısa dönem şoför başvuruları
   • Polonya vatandaşı eşi ve çocukları
   • Pole kart sahipleri (Karta Polaka)
   • Öğrenciler: öğrenimine devam edenler, Erasmus ve dil kursları
   • Diplomatik yöneticiler, personeller ve aile üyeleri
  • COVID-19 viral hastalığın yayılmasına karşı alınan önlemler bağlamında, Polonya hükümeti, bir sonraki duyuruya kadar vize başvurularının kabulünü askıya almıştır.
  • İkinci bir duyuruya kadar uzun dönem vize türünde (D tipi vize) seyahatinize 6 ay önceden başvuru kabul edilmeyecektir.
  • Vize başvuruları için artan ücretler: 2 Şubat 2020 tarihinden itibaren kişi başı kısa dönem Schengen vize ücreti 68 dolardan 90 dolara veya yerel para birimindeki karşılığına yükselecektir. 6-12 yaş arası çocuklar için vize ücreti 45 dolara veya eşdeğerine yükselecektir.

   

  28 Mayıs 2020 – Değerli vatandaşlarımızın dikkatine

  Polonya Hükümeti, COVID-19 salgınıyla mücadele ışığında 27 Mayıs 2020 tarihinde yeni normalleşme adımları duyurmuştur.

  Bu çerçevede son alınan kararlar aşağıda sunulmaktadır:

  Açık alanlarda sosyal mesafe veya maske

  30 Mayıs 2020 tarihinden itibaren,

  Açık alanlarda diğer kişilerle arada iki metrelik mesafe olması şartıyla burun ve ağız kapatılması zorunluluğu kaldırılmıştır. Dolayısıyla gerekli sosyal mesafenin korunması şartıyla açık alanlarda maskesiz yürünebilecek, bisiklet kullanılabilecek, sokakta, parkta, plajda veya otoparkta dolaşılabilecektir.

  Kapalı alanlarda burun ve ağzın kapatılması zorunluluğu devam edecektir.

  Dikkat! Diğer kişilerle iki metrelik mesafe korunamadığı takdirde, (örneğin açık havadaki kalabalık bir yerde) ağız ve burun kapatılmalıdır.

  Bakıma ihtiyacı olan 13 yaşından küçük çocuklar ile ebeveynleri, birlikte yaşayan kişiler, özürlüler ve ağız ve burunlarını kapatan kişiler iki metrelik mesafe koruması zorunluluğundan muaftır.

  Aşağıdaki mekanlarda ağız ve burun kapatılması zorunludur:
  · Otobüs ve tramvay,
  · Market,
  · Sinema ve tiyatro,
  · Masaj ve dövme salonu,
  · Kilise, ibadet yerleri, resmi daireler (başvuru için gidildiği takdirde).

  Sağlık Başmüfettişliği (Główny Inspektorat Sanitarny) burun ve ağzın kapalı olması gerektiği diğer yerleri belirtecektir.

  İstisnalar:

  Ağız ve burnun kapatılmasını gerektirmeyen mekanlar aşağıda sunulmuştur:

  · İş yerleri (İşveren gerekli mesafe ve sağlık önlemlerini sağladığı takdirde)
  · Restoran ve barlar (masaya oturulduğu takdirde)

  Markette, pazarda, postanede ve restoranda kişi sayısı sınırlaması kaldırılacaktır.

  30 Mayıs 2020 tarihinden itibaren:

  Ticaret ve yemek sektörlerindeki sınırlamalar kaldırılacaktır. Halihazırda marketlerde, restoranlarda, pazarlarda, hizmet sunulan yerlerde, postanelerde kişi sayısı sınırlaması oranın büyüklüğüne veya kasa sayısına göre belirtilmekteydi. 30 Mayıs 2020 tarihinden itibaren bu sınırlama kaldırılacaktır.

  Stadyumlardaki kişi sayısı sınırlaması konusu ise halihazırda spor federasyonlarıyla istişare edilmektedir.

  Dikkat! Yemek yerlerinde masaların arasında belirli mesafenin konulması mecburiyeti devam edecektir.

  Müşteriler ise, masaya oturuncaya kadar maske takmak zorundadırlar. El ve masa dezenfektesi gibi sağlık önlemleri de devam edecektir.

  Dikkat! Markette, pazarda, hizmet sunulan yerde, postanede burun ve ağzın kapatılması gerektiğini unutmayınız.

  Dini törenler ve cenazeler

  Normalleşme kiliseler ve ibadet yerleri için de geçerli olacaktır. 30 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla bahsekonu mekanlarda da kişi sayısı limiti kaldırılacaktır. Cenaze törenlerinde de halihazırda geçerli olan 50 kişilik sınırlama kaldırılacaktır.

  Dikkat! Kiliselerde ve ibadet yerlerinde burun ve ağzın kapatılması zorunludur.

  150 kişi limitli toplantı ve düğünler

  30 Mayıs 2020 tarihinden itibaren:

  150 kişiyle açık havada toplantı ve konserler yapılabilecektir. Katılımcılar ağız ve burunlarını kapatmak veya iki metrelik sosyal mesafeyi korumak zorundadırlar.

  Dikkat! Sağlık Başmüfettişliği, epidemiyolojik durumu nedeniyle toplantının veya konserin gerçekleştirilmemesi gerekiyorsa bunu bildirecektir. Nihai karar ise, ilgili yerel makamın uhdesinde olacaktır.

  Düğün ve diğer aile törenleri

  6 Haziran 2020 tarihi itibarıyla 150 kişinin katılabileceği düğün ve diğer aile törenleri hijyen kuralları çerçevesinde düzenlenebilecektir.

  Dikkat! Düğüne katılanlar maske takma zorunluluğundan muaftır.

  Oteller tamamen açılmıştır.

  30 Mayıs 2020 tarihinden itibaren:
  Otel restoran ve barları açılacak olup misafirlere servis yapılabilecektir.

  6 Haziran 2020 tarihinden itibaren:
  Otellerdeki yüzme havuzları ve spor salonları açık olacaktır.
  Bununla birlikte, otel sahipleri belirli sağlık önlemlerini almak zorundadırlar.

  Kültür faaliyetleri, spor ve masaj salonları, fuarlar

  6 Haziran 2020 tarihi itibarıyla belirli sağlık şartlarına uyularak:

  · Sinema, tiyatro, opera, bale,
  · Yüzme havuzları, spor salonları, çocuk oyun alanları ve eğlence parkları
  (Dikkat! Açık havadaki spor alanları, çocuk parkları ve diğer orman altyapıları 30 Mayıs 2020 tarihinde açılacaktır),
  · Sauna, solaryum, masaj ve dövme salonları açılabilecektir.

  Fuar, sergi ve kongre düzenlenmesi de mümkün olacaktır.
  İlgili sektörlere yönelik önlemler girişimcilerle Hükümet arasındaki istişareler tamamlanınca bildirilecektir.

  Dikkat! Ekonominin yeniden açılması bizleri sorumluluktan muaf kılmamaktadır! Güvenilir mesafeyi korumayı unutmayın – kendinize ve başkalarına dikkat ediniz!”

   

  19 Mayıs 2020 – Türkiye’ye yönelik uçuşlara ilişkin duyuru

  Koronavirüs (COVID-19) salgınının Polonya’yı Mart ayı başlarında etkilemesinin ardından, Polonya Hükümeti aldığı kararla ülkemiz dâhil birçok ülkeyle uluslararası uçuş bağlantılarını iptal etmiş ve sınırlarını kapatmıştır. Ülkemiz de benzer şekilde Polonya dâhil uluslararası yolcu uçuşlarını durdurmuş, yabancılar için ülkeye giriş yasakları getirmiştir. Yasaklar devam etmekte olup bu sürelerin daha da uzatılabileceği ihtimali gözardı edilmemelidir. Dolayısıyla ülkemiz ile Polonya arasında halen herhangi bir tarifeli ve charter seferi mevcut değildir.

  Polonya Havayolları (LOT) bakımından şu an için 15 Haziran 2020; Türk Havayolları (THY) açısından ise 1 Haziran 2020 tarihine dek uçuşlar durdurulmuştur.

  Bununla birlikte LOT’un 1-14 Haziran 2020 tarihlerindeki THY uçuşlarına biletleme yaptığı da görülmektedir.

  Polonya ile Türkiye arasında uçuşların başlaması neticede karşılıklı hükümet kararı ile olacaktır. Bu karar alınmadıkça havayolu şirketleri bilet satsa bile uçuş olmayacaktır.

  Tarifeli uçuşlara ait biletlerin satın alınması arzu ediliyorsa, ülkemiz ve Polonya yetkili makamlarının önümüzdeki dönemdeki kapsamlı açıklamalarının beklenmesi yerinde olacaktır.

  Saygıyla duyurulur.

   

  17 Mayıs 2020 – Sevgili vatandaşlarımızın dikkatine

  Polonya Hükümeti COVID-19 salgını bağlamında üçüncü normalleşme paketini dün açıklamıştır. Bu çerçevede alınan kararlar aşağıda sunulmaktadır:

  Ekonomi sektörü

  18 Mayıs 2020 itibarıyla:

  – Güzellik salonu ve kuaför/berber hizmetlerinden faydalanılabilecek,
  – Restoranda, kafe, bar ve alışveriş merkezindeki yemek alanlarında yemek yenebilecektir. Müşteriler hem içerde hem dışardaki bahçede yemek yiyebileceklerdir.

  Yemek hizmetleri sektörünün tam açılışı, hem hizmet sunanların hem de müşterilerin sağlık güvenliğini temin edecek sıkı önlemlerin dikkate alınması şartıyla gerçekleştirilebilecektir. İlgili ilkeler farklı sektörlerin temsilcileri ile görüşülerek belirlenmiştir.

  Güzellik salonları için alınacak önlemler:

  – Hem müşteriler hem hizmet sunanlar taraflarından maske, gözlük veya vizör takılacaktır (kuaför/berber ve güzellik salonunda – eğer ilgili hizmet buna imkan sağlıyorsa),
  – Mümkün mertebe, tek kullanımlık kağıt havlu kullanılması gerekmektedir.
  – Müşteriler telefonla veya online randevu almalıdır (Müşteri, sırasını bekleme odasında bekleyemez).

  Yemek sektörü için alınan önlemler:

  – Kişi limiti (kişi başına en azından 4m2 alan olacaktır),
  – Her müşteriden sonra masa dezenfekte edilecektir,
  – Masalar arasında en az 2 metrelik mesafe olacaktır (masa üstünden en azından 1 metrelik yükseklikte aralık kalması şartıyla, masalar arasındaki mesafe 1 metre olabilir),
  – Ayrı masalara oturan misafirlerin arasındaki mesafe en azından 1,5 metre olacaktır,
  – Aşçı ve servis yapan kişiler maske ve eldiven takacaktır (masaya oturmuş olan misafirler maskelerini çıkartabileceklerdir)

  Eğitim sektörü

  18 Mayıs 2020 itibarıyla:

  – Lise üstü okullarda pratik dersler,
  – Fiziksel veya mental özürlüleri iyileştirme amaçlı derslerin yanı sıra gelişim desteği faaliyetleri gerçekleştirilebilecektir.

  18 Mayıs 2020 tarihinde, gençlik yurdu, spor merkezi veya semt/kasaba okul sonrası kulübü gibi konaklamalı dahil bakım-eğitim birimleri açılacaktır.

  25 Mayıs 2020 itibarıyla:

  – İlkokulların 1 ila 3. sınıf öğrencileri için bakım sağlanabilecek (Bakım, dersler ile birleştirilebilecektir. Derslere devam edilmesi mecburiyeti sürdürülecektir. Duruma göre, okul müdürü derslerin okuldan veya uzaktan gerçekleştirileceğine karar verecektir. Yakın zamanda Milli Eğitim Bakanı, okul için sağlık önlemleri ile ilgili ayrıntıları sunacaktır),

  – Lise sonu ve ilkokul sonu sınavlara girecek öğrenciler özellikle sınav konusu olacak derslerin öğretmenleri ile okulda ilgili istişareler gerçekleştirebileceklerdir. Anılan istişareler bireysel bazda veya küçük gruplar halinde gerçekleştirilebilecektir.

  8 yaşından küçük çocuk sahibi ebeveynler için bakım parasının süresi uzatılmıştır.

  1 Haziran 2020 itibarıyla:

  – Diğer öğrenciler için tüm derslerin öğretmenleriyle istişareler okulda gerçekleştirilebilecektir.

  17 Mayıs 2020 tarihinden itibaren 13 yaşından küçük çocuklar evden yanlarında yetişkin olmadan dışarı çıkabileceklerdir.

  Toplu Taşıma

  18 Mayıs 2020 itibarıyla:

  – Toplu taşıma araçlarındaki yolcu limiti yükseltilecektir. İlgili karar, toplu taşıma yöneticileri tarafından verilecektir. Limit halihazırda olduğu gibi yolcu sayısı koltuk sayısının yarısı veya koltuk ve ayakta yolcu sayısının yüzde 30’u olacaktır (ancak bu durumda koltukların yarısı boş kalacaktır). Örnek olarak, bir otobüsün 30 koltuğu ve 70 ayaküstü yolcu yeri varsa, diğer bir deyişle toplam 100 yolcu kapasitesi varsa, bu otobüsle 30 kişi yolculuk yapabilecektir. Ancak, bu durumda koltukların yarısının boş kalması gerekmektedir.

  Dini ayin/törenler

  17 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla, ibadet faaliyetleri sırasında ibadet eden kişi başına 10m2 alan bulunmalıdır. (Mevcut durumda, kişi başına 15m2 alan zorunluluğu bulunmaktaydı).

  Spor

  18 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla, spor tesislerinden faydalanabilecek kişi sayısının limiti yükseltilecektir.

  – Stadyum, saha, kayak pisti, pist, belediye sahası, skatepark’larda azami 14 kişi + 2 antrenör,
  – Açık havadaki tam boyutlu futbol sahalarında azami 22 kişi + 4 antrenör bulunabilecektir.
  – Futbol sahası, tampon bölgesiyle ikiye bölünebilecektir. Tampon bölgesinin genişliği 5 metre olduğu durumda, bir parçasında aynı zamanda 16 kişi + 3 antrenör bulunabilecek. Bu durumda ikiye bölünmüş olan tam boyutlu futbol sahasında 32 kişi + 6 antrenör bulunabilecektir.

  18 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla, kapalı spor tesislerinden faydalanılabilecektir. Kapalı tesislerde aynı zamanda bulunabilecek kişi sayısı tesisin büyüklüğüne bağlıdır:

  – 300m2’lik ve daha küçük olan tesislerde: 12 kişi + antrenör,
  – 301m2-800m2’lik tesislerde: 16 kişi + 2 antrenör,
  – 801m2-1000m2’lik tesislerde: 24 kişi + 2 antrenör,
  – 1000m2’den büyük olan tesislerde: 32 kişi +3 antrenör.

  Bu tesislerin vestiyerleri ve tuvalet hariç lavaboları kullanılamayacaktır. Her antremandan sonra aletlerin dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

  Kültür

  18 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla:

  – Otomobillerin girebildikleri dahil, açık hava sinemaları açılabilecektir,
  – Sağlık önlemlerinin alınması şartıyla, film setlerindeki çalışmalara yeniden başlanabilecektir,
  – Kültür kurumlarındaki fonografik ve görsel-işitsel kayıtları yenilenebilecektir,
  – Sanat akademilerinde bireysel dersler verilebilecektir,
  – Prova ve çalışmalar yeniden yapılabilecektir.

  Üniversiteler

  25 Mayıs 2020 itibarıyla:

  – Son sınıf üniversite öğrencileri için dersler yapılabilecektir,
  – Uzaktan gerçekleştirilemeyen dersler yapılabilecektir.

  Doktora ile laboratuvardaki veya tıbbi simülasyon merkezindeki dersler buna dahildir.

  Sınır kontrolleri

  Almanya, Litvanya, Çekya ve Slovakya ile iç sınır kontrolünün süresi 30 gün daha uzatılacaktır (14 Mayıs 2020 tarihinden itibaren 12 Haziran 2020 tarihine kadar). Mevcut durumda olduğu gibi sadece belirli yerlerde sınırlardan geçilebilecektir. Limanlarda ve havaalanlarında kontroller devam edecektir.

  Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler Polonya İçişleri ve İdare Bakanlığı internet sitesinde yer almaktadır.

  Ayrıca, mevcut tedbirlerin devamı çerçevesinde aşağıdaki hatırlatmalarda bulunulmaktadır:

  – Dışardayken diğer kişilerle aranızda 2 metrelik mesafenizi koruyun,
  – Dışardayken zorunlu olarak burnunuzu ve ağzınızı kapatın,
  – Mümkün olduğu takdirde uzaktan çalışın,
  – Mümkün olduğu takdirde evde kalın.

  Özellikle restoranlar, kuaför/berber ve güzellik salonlarında olmak üzere insanların kalabalık olduğu yerlerde sıkı bir şekilde sağlık tedbirlerini uygulayın.

  İyi günler dileklerimizle,

   

  4 Mayıs 2020 – Ülkemize Yönelik Uçuşlara ilişkin Duyuru

  Koronavirüs (COVID-19) salgınının Polonya’yı Mart ayı başlarında etkilemesinin ardından, Polonya Hükümeti aldığı kararla ülkemiz dâhil birçok ülkeyle uluslararası uçuş bağlantılarını iptal etmiş ve sınırlarını kapatmıştır. Ülkemiz de benzer şekilde Polonya dâhil uluslararası yolcu uçuşlarını durdurmuş, yabancılar için ülkeye giriş yasakları getirmiştir.

  Polonya Havayolları (LOT) bakımından 1 Haziran 2020; Türk Havayolları (THY) açısından ise 28 Mayıs 2020 tarihine dek uçuşlar durdurulmuştur. Bu sürelerin daha da uzatılabileceği ihtimali göz ardı edilmemelidir.

  Dolayısıyla ülkemiz ile Polonya arasında herhangi bir tarifeli ve charter seferi halihazırda mevcut değildir.

  Tarifeli uçuşlara ait biletlerin satın alınması arzu ediliyorsa, ülkemiz ve Polonya yetkili makamlarının önümüzdeki dönemdeki kapsamlı açıklamalarının beklenmesi yerinde olacaktır.

  Saygıyla duyurulur.

   

  30 Nisan 2020 – Polonya’daki vatandaşlarımızın dikkatine

  Polonya Hükümeti, COVID-19’la mücadele bağlamında alınan tedbir ve kısıtlamalarda yumuşamaya gidilmesi ve normalleşmeye dönülmesi yolunda ikinci aşamayı, Başbakan Morawiecki’nin 29 Nisan 2020 tarihinde düzenlediği basın toplantısıyla ilan etmiştir.

  Alınan kararlara göre,

  – 4 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla ticaret sektöründeki önemli sınırlamalar kaldırılacak olup, bu çerçevede 2000m2’den büyük alışveriş merkezleri (AVM) ve büyük marketler kişi sayısı limiti şartıyla (kişi başına en az 15m2) açılacak; bununla birlikte AVM’lerdeki spor salonları, rekreasyon alanları (örneğin çocuk parkları), sinemalar ve yemek alanları (food court) kapalı kalacaktır. Müşterilerin maske ve koruyucu eldiven takmaları ile diğerleriyle aralarına iki metrelik mesafe koymaları zorunludur.

  – 4 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla – özel güvenlik tedbirlerinin uygulanması şartıyla- otel ve konaklama hizmetleri sunulabilecek; yüzme havuzları, salonlar ve spor salonları ise kapalı kalacak; otel restoranları yemekleri hazırlayıp otel misafirlerinin odalarına servis yapabilecekler, ancak restoranlarda yemek servisi yapılmayacaktır.

  -Yapı marketleri hafta sonları açık olacaktır.

  – Kütüphane, arşiv, müzeler açılacaktır. Bununla birlikte, Sağlık Müfettişliği ile bilistişare ilgili kurumların üst organları tarafından açılış tarihleri ilan edilecek, bahsekonu mekanların hepsi birden aynı zamanda açılmayacaktır.

  – Rehabilitasyon tedavisine ihtiyaç duyan hastalar 4 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla söz konusu tedaviden faydalanabilecek, ancak masaj salonları kapalı kalacaktır.

  – Ebeveynleri çalıştığı takdirde, çocuklar kreş ve ana okuluna gidebilecektir. Bu çerçevede 6 Mayıs 2020 tarihinden itibaren yönetici kurum kararıyla kreş ve ana okulları açılabilecektir. Ancak, salgın nedeniyle yönetici kurum kreşteki veya ana okulundaki çocuk sayısını sınırlayabilecektir. Ayrıca mevzuat doğrultusunda, yerel makamlar bölgelerindeki tüm kreş ve ana okullarını kapatabilecektir. Yerel makam kararıyla kapalı olmaları veya COVID-19’dan kaynaklanan sınırlamalar nedeniyle kreş ve ana okulları çocuğa bakım sağlayamadığı takdirde, ebeveynlere ek bakım parası ödenecektir.

  Bu vesileyle, sevgili vatandaşlarımızın sağlığı için halen geçerli olan tedbir ve kısıtlamalara riayet edilmesinin yerinde olacağını hatırlatır, iyi günler dileriz.

   

  27.04.2020 – Polonya’daki Vatandaşlarımızın dikkatine…

  1. Yeni tip koronavirüs (COVID-19) hastalığıyla mücadele bağlamında Polonya Hükümeti yeni kararlar almıştır.

  Buna göre;

  – Daha önce 26 Nisan 2020 tarihine kadar geçerli olacağı duyurulan uluslararası uçuş yasakları bu aşamada 9 Mayıs tarihine dek uzatılmıştır. Avrupa Birliği’nin dış sınırlarının 15 Mayıs’a dek kapalı olması çerçevesinde şu an itibariyle bu tarihe kadar pratikte uçuş olmayacaktır.

  -Uluslararası demiryolu seferleri yasağı ve ülkeye yurtdışından gelenlerin iki hafta karantinaya alınması uygulaması da ikinci bir duyuruya kadar süresiz uzatılmıştır.

  – Kendi başlarına eldiven giyemeyen veya sağlık ve zihinsel sorunlar nedeniyle eldiven giymeleri yasak olan şahıslar için dükkan ve hizmet noktalarında koruyucu eldiven giyme zorunluluğu kaldırılmıştır.

  – Polonyalı kamu personelinin – işyerinde vatandaşlarla aralarında koruyucu kalkan bulunduğu takdirde- yüz maskeleri yerine vizör takmaları imkanı tanınmıştır.

  2. Polonya Başbakanı Morawiecki 26 Nisan 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Hükümetin üst lig futbol maçları ve motorsiklet yarışlarının yeniden başlatılması ile 4 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla en fazla altı kişiye kadar açıkhava eğlence sporlarına izin verilmesi kararlarını aldığını duyurmuştur. Morawiecki devamla, yasak sonrası ilk Polonya Birinci Futbol Ligi maçının 29 Mayıs 2020 tarihinde seyircisiz oynanacağını, motorsiklet yarışlarının ise 12 Haziran 2020 tarihinde başlayacağını, Polonya’daki spor faaliyetlerinin normale dönmesi için beş aşamanın öngörüldüğünü belirtmiştir.

  3. Polonya Milli Eğitim Bakanı Dariusz Piontkowski 24 Nisan 2020 tarihli açıklamasında, Hükümetin COVID-19 salgını nedeniyle ülkedeki okul, anaokulu ve kreşlerin kapalılık halinin 24 Mayıs 2020 tarihine kadar uzatılması kararını aldığını, bu süreçte ilk ve orta öğretim öğrencilerine yönelik “uzaktan eğitim” uygulamasının süreceğini kaydetmiştir. Adıgeçen devamla, ilk okul öğrencileri için final sınavlarının 16-18 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştirileceğini, orta öğretim öğrencilerinin üniversite seviyesine geçmek için final mezuniyet (matura) sınavlarının 8 Haziran 2020 tarihinde başlayacağını ve Haziran ayı sonuna kadar süreceğini, mesleki yeterlilik sınavlarının 22 Haziran 2020tarihinde başlayacağını ve Ağustos ortasına kadar süreceğini duyurmuştur.

   

  23.04.2020 – POLONYA-TÜRKİYE UÇAK SEFERLERİNE İLİŞKİN DUYURU

  Bilindiği üzere, Koronavirüs (COVID-19) salgınının Polonya’yı Mart ayı başlarında etkilemesinin ardından, Polonya Hükümeti aldığı kararla ülkemiz dâhil birçok ülkeyle uluslararası uçuş bağlantılarını iptal etmiş ve sınırlarını kapatmıştır. Ülkemiz de benzer şekilde Polonya dâhil uluslararası yolcu uçuşlarını durdurmuş, yabancılar için ülkeye giriş yasakları getirmiştir. Polonya Havayolları (LOT) bakımından 26 Nisan 2020, Türk Havayolları (THY) açısından 20 Mayıs 2020 tarihine dek uçuşlar durdurulmuştur. İlaveten, Polonya’ya giriş yasağı da 3 Mayıs 2020 tarihine uzatılmıştır.

  Dolayısıyla şu ana kadar düzenlenen özel izinli istisnai seferler dışında, yeni bir açıklama yapılana kadar, ülkemiz ile Polonya arasında tarifeli ve charter seferleri halihazırda mevcut değildir. LOT internet sitesinde 27 Nisan 2020 tarihinden itibaren gerçekleştirilmesi planlanan Varşova-İstanbul uçuşlarının satışa sunulmaya başlandığı görülmüştür. Ancak, bu uçuşların belirli bir süre daha gerçekleşme olasılığı oldukça zayıftır. Aksine bir gelişme olduğu takdirde, Büyükelçiliğimizce bilgilendirme yapılacaktır.

  Polonya’dan ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımız için Devletimizce tahsis edilen iki THY uçuşuyla 23-24 Mart 2020 tarihlerinde toplam 437 kişi; LOT tarafından İstanbul’a Polonya vatandaşlarını taşımak için 1 Nisan günü düzenlenen istisnai sefer öncesinde de ülkemize dönmek isteyenlerden 53 kişilik bir grup, Varşova-İstanbul seferiyle ülkemize gönderilmiştir.

  Özel tahsisli bir THY uçağı son olarak 17 Nisan 2020 günü 212 vatandaşımızı ülkemize götürmüştür. Bu uçuşa gitme talebini Büyükelçiliğimize bildiren ve duyurularımızı yanıtlayan vatandaşlarımız katılmıştır.

  Türkiye’ye gönderilen vatandaşlarımız 14 gün zorunlu karantinaya tabi tutulmaktadır.

  Bu son uçuştan sonra önümüzdeki dönem bakımından öngörülen bir istisnai uçuş bulunmamaktadır.

  Uçuş öngörülmemekle birlikte, önümüzdeki dönemde oluşabilecek ihtiyaçları ve mevcut durumu ilgili makamlarımıza yansıtabilmek amacıyla, Polonya’da geçici süreyle bulunup, ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımızın T.C. Varşova Büyükelçiliği e-posta hesabına (embassy.warsaw@mfa.gov.tr) aşağıda yer alan bilgileri içerecek şekilde başvuruda bulunmaları rica edilmektedir.

  Ad-soyadı:
  Doğum tarihi:
  T.C. kimlik numarası:
  Pasaport numarası:
  Telefon numarası:
  e-posta adresi:

  17 Nisan 2020 uçuşu ve önceki uçuşlar bağlamında listelerde yer alıp çeşitli sebeplerle seferlere katılamayanların da ülkemize dönüş niyetleri hala geçerliyse yedek olarak kaydedilmek üzere yeniden başvuru yapmaları gerekmektedir.

  17 Nisan 2020 tarihinden bugüne kadar başvuru yapmış ve kendilerine listeye eklendiklerine dair e-posta gönderilmiş olan vatandaşlarımızın karışıklığa sebebiyet vermemek amacıyla yenden e-posta göndermemeleri önemle rica olunur.

   

  20.04.2020 – Polonya’daki Korona Virüs vaka sayısı 9,453’e yükseldi

  Polonya’daki Korona Virüs vakası sayısı toplamda 9,453’e yükselirken, toplamda 362 kişi hayatını kaybetti. Bu güne kadar toplamda 204,246 test yapıldı. Tüm verileri bu linkte görebilirsiniz.

   

  17.04.2020 Polonya Hükümeti Korona Virüs salgını kısıtlamalarını gevşetiyor…

  COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında Polonya Hükümeti’nin aldığı tedbirlerde esneklik sağlayıcı yeni düzenlemelere gidilmiş ve dört aşamalı bir plan açıklanmıştır.

  1. Aşama: 20 Nisan 2020 Pazartesi günü yürürlüğe girecek olup, aşağıdaki yeni düzenlemeler getirilmiştir:

  1. 100 m2’den küçük marketlere aynı zamanda tüm kasa sayısının 4 katı müşteri girebilecektir.
  2. 100m2’den büyük marketlerde kişi başına en azından 15 m2’lik alan bırakılacaktır (dolayısıyla müşteri sayısı marketin büyüklüğüne bağlıdır).
  3. Rekreasyon amaçlı gezme serbest olacaktır. Diğer bir deyişle, orman ve parklara girilebilecek, koşu yapmak veya bisiklet kullanmak serbest olacaktır (Ancak sadece burun ve ağzın kapatılması ile diğer insanlardan belirli bir uzaklıkta durulması şartlarıyla dışarı çıkmak mümkündür).
  4. Çocuk parklarının kapalı tutulmasına devam edilecektir.
  5. Dini törenlerde kişi başına 15 m2’lik alan bulunmalıdır (İbadet edenlerin sayısı mabet büyüklüğüne bağlıdır).
  6. 13 yaşından büyükler tek başlarına dışarı çıkabilecektir. (Bununla birlikte, sadece burun ve ağzın kapatılması ile diğer insanlardan belirli uzaklıkta durulması şartlarıyla dışarı çıkmak mümkündür).

  Polonya Sağlık Bakanlığı, her hafta yapacağı değerlendirmeden sonra yeni aşamalara geçilip geçilmemesi hususunda karar alacaktır.

  Öte yandan zaman uygulanacakları henüz belli olmayan II.- IV. aşamalarla ilgili kararlar da aşağıda sunulmuştur:

  2. Aşama:

  1. İnşaat ve yapı marketlerinin hafta sonlarında açılması
  2. Otel ve konaklama yerlerinin açılması
  3. Kütüphane, müze ve sanat galerileri gibi bazı kültür kurumlarının açılmasıAşama

  3. Aşama:

  1. Gastronomi alanlarının açılması
  2. Kuaför ve güzellik salonlarının açılması
  3. Alışveriş merkezlerinin açılması
  4. 50 kişiye kadar spor etkinliklerine izin verilmesi
  5. 1-3 yaş grubunu kapsayan sınıf, anaokulları, çocuk bakım yerleri için yeni sistem oluşturularak çalışır hale getirilmesi

  4. Aşama:

  1. Masaj salonlarının ve solaryumların açılması
  2. Spor salonlarının açılması
  3. Yeni korunma düzenlemeleri öngörülerek sinema ve tiyatroların açılması

  Bu konuda açıklama yapılana kadar 2. ve 4. aşamalarda yeralan alanlarla ilgili yasaklamalar geçerliliğini okuyacaktır.

  Değerli vatandaşlarımızın Polonya Hükümeti’nin açıklamış olduğu diğer tedbirlere ve yukarıda belirtilen yeni düzenlemelere dikkatle uymaları rica olunur.

   

  15.04.2020 POLONYA-TÜRKİYE UÇAK SEFERLERİNE İLİŞKİN DUYURU

  Türkiye’ye dönme taleplerini Büyükelçiliğimize iletmiş bulunan vatandaşlarımızın THY’nin 17 Nisan 2020 Cuma günü Varşova Chopin havaalanından saat 19:45’de kalkması öngörülen özel tahsisli uçağıyla ülkemize gönderilmeleri öngörülmektedir.

  Seyahat için bilet ücreti 1.000 PLN havaalanında bilet satış ofisinde talep edilecektir. Kredi kartı/Bankamatik kartı kullanılması istenilmektedir. Kişi başı bagaj hakkı 40 kg’dır. Fazla bagaj ücreti kilogram başına 6 Avro olarak belirlenmiştir.

  Gidecek yolcular ülkemizde makamlarımızca tespit edilecek bir yerde 14 gün süreyle karantinaya tabi tutulacaktır. Bu çerçevede doldurulacak bir karantina belgesinin uçuştan önce imzalanması gerekmektedir.

  Uçak şu an itibariyle dolu gözükmekle beraber, iptaller olduğundan, gitmeyi arzu eden ve bu arzularını ve aşağıda talep edilen bilgileri yarın 16 Nisan Perşembe günü saat 12:00’ye dek T.C. Varşova Büyükelçiliği e-posta hesabına (embassy.warsaw@mfa.gov.tr) iletenler yedek olarak kaydedilebilecek, teyitleri aynı gün yapılmaya çalışılacaktır.

  Ad-soyadı:
  Doğum tarihi:
  TC numarası:
  Pasaport numarası:
  Telefon numarası:
  e-posta adresi:

  17 Nisan uçağına isimlerini kaydettirip daha sonra vazgeçenlerin, önümüzdeki haftalarda ülkemize başka uçuş düzenlenmesi imkanı bulunduğu takdirde, daha önce hiç başvurmamış olanlara öncelik verilerek, başvuru sayısına göre yedek olarak kaydettirilmeleri söz konusu olabilecektir.

   

  13.04.2020 – Polonya genelinde Maske, Eldiven ve Temizlik ürünleri otomatlarda satışa başladı… 

  Son yapılan ve 16 Nisan’dan itibaren devreye girecek olan dışarda maske takma (ya da yüz kapalı olacak şekilde dışarı çıkma) zorunluluğu ardından, zaten bulması zor olan maske, eldiven ve temizlik ürünleri için oldukça faydalı bir uygulama başlatıldı.

  Şu an için 2 adedi Varşova ve 6 adedi ise Krakow şehrilerinde belirli bölgelerde bulunan “Maseczkomat” (Maske Matik) isimli otomatlar, hızlı bir şekilde Polonya genelinde faaliyete alınacak.

  Otomatlar içerisinde 3 katmanlı maske (ücreti 8,80 zloty), koruyucu eldiven (ücreti 2,50 zloty), Antibakteriyel şişe jel (ücreti 13,90 zloty) bulunuyor. Önümüzdeki günlerde ek ürünler de sunulması planlanmakta. Ücret ödemesi ise sadece banka kartı ile temassız ödeme özelliği ile yapılabiliyor.

  Maalesef şu an için Polonya genelinde maske, eldiven ve antibakteriyel jel bulma konusunda sorunlar yaşanmakta. Önümüzdeki günlerde Polonya’nın beklediği yeni ürünlerin gelmesiyle beraber bu sorunun da ortadan kalkacağını umuyoruz.

   

  13.04.2020 – Polonya’daki Korona Virüs vaka sayısı 6,674’e yükseldi

  Polonya’daki Korona Virüs vakası sayısı toplamda 6,674’e yükselirken, toplamda 232 kişi hayatını kaybetti. Bu güne kadar toplamda 138,007 test yapıldı ve 162,974 kişi karantina altında bulunuyor. Tüm verileri bu linkte görebilirsiniz.

   

  12.04.2020 – Polonya’da Paskalya Bayramı sönük geçiyor…

  Polonya’da her sene sabırsızlıkla beklenen Paskalya bayramı, Korona Virüs salgını nedeniyle sönük geçiyor. Bkz: Polonya’da Paskalya Bayramı Gelenekleri

   

  09.04.2020 – POLONYA’DA YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE

  Polonya Hükümeti COVID-19 salgınıyla mücadele bağlamında 9 Nisan 2020 tarihinde bugüne dek alınan tüm önlemlerin süresini uzatmış ve yeni önlem ve kısıtlamalar getirmiştir:

  -16 Nisan 2020 tarihinden itibaren, kamuya açık alanlarda maske (veya yüzü ve burnu kapatan eşarp, şal vs gibi bir malzeme) kullanılması zorunluluğu getirilmiştir.

  -Kreş ve anaokulları dahil tüm okullar 26 Nisan 2020 tarihine kadar kapalı olmaya devam edecektir.

  -Uçak seferleri ile uluslararası tren seferlerinin askıya alınması durumu 26 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecektir.

  -Ülkenin tüm sınırları yabancılara 3 Mayıs 2020 tarihine kadar kapalı olacaktır.

  -Bugüne kadar alınan tüm diğer önlemler 19 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecektir.

  Söz konusu önlem ve kısıtlamalara ilişkin detaylı bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Vatandaşlarımızın kendi sağlık ve güvenlikleri bakımından Polonya Hükümeti tarafından açıklanan tedbir ve kısıtlamalara titizlikle riayet etmeleri gerekmektedir.

  Saygıyla duyurulur.

   

  09.04.2020 – Polonya hükümeti şirketler için 22 Milyar Euro destek paketi açıkladı…

  Polonya hükümeti, ortalama 5 milyon kişinin işini kaybetmesi tehlikesine karşı 22 Milyar Euro (100 Milyar Zloty) destek paketi açıkladığını duyurdu.

  Başbakan Mateusz Morawiecki, merkez bankası başkanı Adam Glapiński ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, “Gelecekte olabilecek sorunların önüne geçmeye çalışıyoruz, bu nedenle bugüne kadar benzeri görülmemiş bir finansal kalkan sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

  Yapılan mali yardım konusunda detayları önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız.

   

  09.04.2020 – Polonya’daki Korona Virüs vaka sayısı 5,205

  Polonya’daki Korona Virüs vakası sayısı toplamda 5,205’e yükselirken, toplamda 159 kişi hayatını kaybetti. Bu güne kadar toplamda 99,284 test yapıldı ve 152,898 kişi karantina altında bulunuyor. Tüm verileri bu linkte görebilirsiniz.

   

  01.04.2020 – POLONYA-TÜRKİYE UÇAK SEFERLERİNE İLİŞKİN DUYURU

  1. Bilindiği üzere, Koronavirüs (COVID-19) salgınının Polonya’yı Mart ayı başlarında etkilemesinin ardından, Polonya Hükümeti aldığı kararla ülkemiz dâhil birçok ülkeyle uluslararası uçuş bağlantılarını iptal etmiş ve sınırlarını kapatmıştır. Ülkemiz de, benzer şekilde Polonya dâhil uluslararası yolcu uçuşlarını durdurmuş, yabancılar için ülkeye giriş yasakları getirmiştir. Polonya bakımından 11 Nisan 2020, ülkemiz açısından 17 Nisan 2020 tarihine dek uçuş yasakları uygulanmaktadır. Salgının seyrine göre, her iki ülkenin de bu yasakların süresini uzatması sözkonusu olabilecektir.

  Dolayısıyla şu ana kadar düzenlenen özel izinli istisnai seferler dışında, yeni bir açıklama yapılana kadar, ülkemiz ile Polonya arasında tarifeli ve charter seferleri halihazırda mevcut değildir.

  2. Özel izinli seferler bağlamında Büyükelçiliğimizin Türk Hava Yolları’yla (THY) müştereken 23-24 Mart 2020 tarihlerinde yürüttüğü operasyon çerçevesinde yapılan duyuru sonucunda, öğrencilerimiz ve kamu görevlisi bir grup vatandaşımızdan oluşan toplam 437 kişinin Polonya’dan ülkemize dönüşü sağlanmıştır.

  Ayrıca, Polonya Havayolları (LOT) tarafından İstanbul’a Polonya vatandaşlarını taşımak için düzenlenen istisnai sefer kapsamında, Büyükelçiliğimize ülkemize dönmek istediğini bildiren ve kayıt yaptıran vatandaşlarımızdan 53 kişilik bir grup, Varşova-İstanbul seferiyle bugün (1 Nisan 2020) YSİ 17:01’de ülkemize müteveccihen Polonya’dan ayrılmıştır. Bu grubun da daha öncekiler gibi, 14 gün süreyle Sağlık Bakanlığımız tarafından tespit edilen bir yerde zorunlu karantinaya tabi tutulması öngörülmektedir.

  3. Halen yeni bir özel izinli sefer düzenlenmesi planlanmamakla birlikte, önümüzdeki dönemde oluşabilecek ihtiyaçları ve mevcut durumu ilgili makamlarımıza yansıtabilmek amacıyla, Polonya’da geçici süreyle bulunup, ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımızın T.C. Varşova Büyükelçiliği e-posta hesabına (embassy.warsaw@mfa.gov.tr) aşağıda yeralan bilgileri içerecek şekilde başvuruda bulunmaları rica edilmektedir.

  Ad-soyadı:
  Doğum tarihi:
  TC numarası:
  Pasaport numarası:
  Telefon numarası:
  e-posta adresi:

  Saygıyla duyurulur.

   

  31.03.2020 – Polonya’da Korona Virüs salgını önlemleri arttırıldı…

  Polonya Hükümeti’nin COVID-19 salgınıyla mücadele bağlamında 31 Mart 2020 günü duyurduğu yeni önlem ve kısıtlamalar aşağıda sunulmuştur:

  1 Nisan 2020 tarihi itibarıyla:

  – 18 yaşından küçükler yalnızca bir büyüğünün refakatinde evden çıkabilecektir.

  – Parklar, bulvarlar ve plajlar, yeşil alanlar, botanik bahçeleri, çocuk oyun parkları, hayvanat bahçelerine gitmek yasaklanmıştır. Belediye bisikletlerinin kullanımı sınırlanmıştır.

  – Yayaların aralarına en az 2 metrelik mesafe koymaları gerekecektir. Aile ve yakınlar bu uygulama kapsamındadır. 13 yaşından küçük aile fertleri, özürlüler veya hareket engelliler ise bu mesafeye tabi değildir.

  – Bir dükkânda, markette veya bakkalda kasiyer sayısının üç katı kadar müşteri eş zamanlı alışveriş yapabilecektir. Başka bir deyişle, bir kasiyere karşılık en fazla üç müşteri aynı mekânda bulunabilecektir.

  – Bir posta ofisinde görevli memur sayısının iki katı kadar müşteri eş zamanlı bulunabilecektir. Başka bir deyişle, bir posta memuruna karşılık en fazla iki müşteri posta ofisinde aynı zamanda bulunabilecektir.

  – Büyük yapı marketleri hafta sonları kapalı olacaktır.

  – Karantinaya yönlendirilenlerle birlikte aynı yerde kalanlar kendiliğinden karantinaya gireceklerdir.

  – Tüm berber/kuaför, kozmetik, dövme ve piercing hizmetleri sunan yerler kapalı olacaktır. Bu hizmetlerin salon dışında da sunulması yasaklanmıştır.

  – Kamu veya özel yerlerde rehabilitasyon ve masaj hizmetlerinin sunulması yasaklanmıştır. (Sağlık durumu gerçekten rehabilitasyon gerektirenler için istisna yapılacaktır)

  – Kamu daireleri uzaktan çalışacaktır.

  2 Nisan 2020 tarihi itibarıyla:

  – Tüm market müşterilerine tek kullanımlık eldivenle alışveriş yapmaları şartı getirilmiştir.

  – Saat 10.00-12.00 arasında marketler ve hizmet alınan mekânlar yalnızca 65 yaşından büyüklere açık olacaktır. Bu yerler, bahsekonu saatlerin dışında (65 yaşından büyükler dahil) herkes için açık olacaktır,

  – Oteller ve kısa süreli konaklama hizmetleri sunan tüm konaklama tesisleri kapalı olacaktır. Yalnızca karantina için kullanılan veya sağlık personelinin kaldığı konaklama tesisleri açık tutulacaktır. Misafirlerin 2 Nisan 2020 tarihine kadar bulundukları konaklama tesislerinden ayrılmaları gerekmektedir.

  – Toplu taşıma araçlarında ve özel taşıtlarda azami yolcu sayısı koltuk sayısının yarısıyla sınırlandırılacaktır.

  – İşverenler çalışanlarına ek önlemler sağlamakla yükümlü kılınmışlardır. Çalışanların aralarına en az 1,5 metrelik mesafe konulacaktır. Çalışanların eldiven kullanması zorunluluğu getirilmiştir. İşverenler çalışanların dezenfektan sıvılara erişimini sağlamakla yükümlü kılınmışlardır.”

  ***

  Polonya Hükümeti’nin, yukarıda sıralanan önlem ve kısıtlamaların sona ereceği bir tarih belirtmediğini ayrıca vatandaşlarımızın dikkatine getiririz. Bu yasakların ihlali durumunda 5 ila 30 bin PLN tutarında para cezası uygulanacağı duyurulmuştur.

  Olabilecek gelişmeler hakkında bilgi sunulmaya devam edilecektir.

  Vatandaşlarımızın kendi sağlık ve güvenlikleri bakımından Polonya Hükümeti tarafından açıklanan tedbir ve kısıtlamalara titizlikle riayet etmeleri gerekmektedir. Büyükelçiliğimizin internet sitesi ve sosyal medya hesabından yayımlanacak açıklamaları ve uyarıları izlemeyi lütfen sürdürünüz.

  Kaynak 1, Kaynak 2

   

  29.03.2020 – Polonya’daki Korona Virüs test sayısı

  Korona Virüs salgını ile mücadelede yaptırılan test sayısının önemi çok büyük. Polonya’da yapılan test sayısı ile diğer ülkelerdeki test sayılarını kıyaslayan tabloyu inceleyebilirsiniz. (Test sayılarının yanlarında belirtilen tarihleri dikkate alınız)

  Polonya Koronavirüs test sayısı

   

  29.03.2020 – Polonya’daki Korona Virüs vaka sayısı 1717

  Polonya’daki Korona Virüs vakası sayısı toplamda 1717’ye yükseldi ve hayatını kaybedenlerin sayısı ise toplamda 19’a ulaştı. Toplam test sayısı ise şu an için 43 Bin civarında…

   

  26.03.2020 – Karantina altındaki çocuklar için Polisten dans gösterisi 🙂

  Polonya’da karantina altında olan çocukları az da olsa eğlendirebilmek için Polonya’nın Nowy Dwór Gdański şehrindeki Polis memurlarından kısa bir dans gösterisi 🙂

   

  26.03.2020 – Wroclaw’da paket servisi yapan mekanların listesi

  Bildiğiniz gibi, müşterilere yakın teması önlemek amacıyla tüm Polonya çapında restoran, kafe, eğlence mekanları şu an için müşterilere sadece paket servisi hizmeti verebiliyor. Wroclaw belediyesinin resmi websitesi üzerinden tüm paket servisi yapan mekanları detaylı bir şekilde görebilir ve yerinizden kıpırdamadan hizmet alabilirsiniz.

   

  25.03.2020 – Polonya’da Korona Virüs vakası 1031

  Akşam saatlerinde yapılan açıklamaya göre, Polonya’nın Varşova şehrine 125 km güneyinde bulunan Skarżysko-Kamienna isimli küçük kasabasında bulunan 80 yaşındaki Polonyalı erkek bir vatandaş hayatını kaybetti. 80 yaşındaki vatandaşın halihazırda başka sağlık problemlerinin de bulunduğu belirtildi.

  Bu nedenle Polonya’daki Korona Virüs vakası sayısı toplamda 1031’e yükseldi ve hayatını kaybedenlerin sayısı ise toplamda 14’e ulaştı.

   

  25.03.2020 – Polonya’daki Korona Virüs verilerinde son durum

  Polonya’daki Korona Virüs vakalarını ve hayatını kaybedenleri aşağıdaki tabloda eyaletlere göre görebilirsiniz.

  Statistic: Number of new coronavirus (COVID-19) cases confirmed in Poland since March 2020, by region | Statista

   

  25.03.2020 – Çin’den Polonya’ya sağlık desteği sürüyor

  Çin’den Polonya’ya gönderilmesi amacıyla satın alınan 20 solunum cihazı, 100 Bin koruyucu kıyafet, 500 Bin koruyucu maske ve 200 Bin tıbbi eldiven Polonya’ya doğru yola çıktı.

   

  25.03.2020 – Polonya sınırları 20 gün daha kapalı kalacak

  Polonya makamlarınca yapılan açıklamaya göre, Korona virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla Polonya vatandaşı olmayanlar için sınırlar 13 Nisan’a kadar kapalı kalacak.

   

  25.03.2020 – Polonya’da Korona Virüs vakası 957’ye yükseldi…

  Son açıklamaya göre Polonya’nın Wroclaw şehrinin güney-batısında 41 ve 71 yaşında 2 erkek Polonyalı Korona Virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Ayrıca Polonya’nın Bolesławiec isimli küçük kasabasında da 71 yaşında bir erkek Polonyalı hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden 3 erkek hasta yatarak tedavi görüyordu.

  Polonya sağlık bakanının verilerine göre Polonya’da Korona Virüs vakası toplamda 957 ve hayatını kaybeden kişi sayısı ise 13’e yükseldi.

   

  24.03.2020 – Türkiye’ye dönen öğrencimizin karantina süreci

  Polonya’dan Türkiye’ye dönen öğrencimizin gözünden karantina süreci… Varşova Büyükelçiliğimizin çabaları ve destekleri için bir kez daha teşekkür ederiz ❤️❤️❤️

  Video’yu izlemek için: https://www.instagram.com/polonyadayiz/

   

  24.03.2020 – Polonya’da sokağa çıkma kısıtlaması ilan edildi…

  Polonya hükümeti, Korona Virüsü salgınının etkisini en aza indirebilmek için sokağa çıkma kısıtlaması ilan etti.

  Polonya Başbakanı Matuesz Morawiecki ve Sağlık Bakanı Łukasz Szumowski tarafından düzenlenen basın toplantısı sonrasında sokağa çıkma ksıtlamalarının uygulaması şu şekilde olacağı belirtildi.

  Yarından itibaren (25.03.2020):

  1. İkiden fazla insanın bir araya gelmesi yasaklandı (aileler hariç),
  2. Kilise ayinleri ve cenaze törenleri gibi kilise etkinliklerine en fazla beş kişi katılabilir,
  3. Aşağıdaki şartlar haricinde insanların evden çıkması yasak:
   1. Markete gitmek,
   2. Eczaneye gitmek,
   3. İşe gitmek,
   4. Doktora gitmek,
   5. Köpeği dışarı çıkarmak,
   6. Akrabasına yardıma gitmek,
   7. Virüs ile mücadele için gönüllü hizmet vermek,
  4. Otobüsler, tramvaylar ve metro trenlerinde koltuk sayısının yarısı kadar insan yolculuk yapabilir ve 1 sıra boşluk olacak şekilde oturmak mümkün olacak,
  5. Sokağa çıkma yasağı şu an için 11 Nisan’a kadar geçerli olacak, ancak uzatma ihtimali de olabilir,
  6. Askeri personel ile Polis koordine bir şekilde çalışacak,
  7. Kurallara uymayanlara 5.000 PLN‘ye kadar para cezası uygulanacak.

   

  23.03.2020 – Çocukların evde kalması için özel Minecraft server açıldı

  Okullar haftalarca kapalıyken çocukları eğlendirmek ve meşgul etmek için Polonya hükümeti, en etkileyici yapıları yaratan oyuncular için ödüller içeren bir Minecraft sunucusu da dahil olmak üzere oyunlar, sınavlar ve diğer içerikleri içeren bir Grarantanna isimli web sitesi başlattı.

   

  23.03.2020 – Polonya vizesi, oturum kartı süresi dolanlar merak etmeyin…

  C, D tipi vize süreniz, yeşil pasaportun size tanıdığı 90 günlük kalış süreniz ya da oturum izninizin süresi dolmak üzereyse merak etmeyin. Polonya’da Korona Virüsü önlemleri nedeniyle Polonya’daki yasal kalışlarınızla alakalı işlem yapmak maalesef mümkün olamıyor. Dolayısıyla salgın dolayısıyla ilan edilen acil durumun sona ermesinden 30 gün sonrasına kadar var olan vize veya oturum kartlarınız geçerliliğini koruyacaktır ve otomatik olarak uzatılmış sayılacaktır. Kaynak

   

  23.03.2020 – Polonya’daki okulların %95’i uzaktan eğitim için hazır

  Polonya başbakanı Mateusz Morawiecki tarafından yapılan açıklamaya göre, Korona Virüs salgını dolayısıyla alınan önlemler gereği okulların kapalı kalması durumunun uzatılması halinde, okulların %95’inin uzaktan eğitimi başarılı bir şekilde devam ettirebileceğini duyurdu.

   

  23.03.2020 – Polonya’da Korona Virüs vakası 692’ye yükseldi…

  Polonya makamları, yapılan testler sonucunda ülkede yeni vakalarla beraber bu güne kadar toplamda 8 kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı. Böylelikle Polonya’da toplam vaka sayısı 692’ye ve ölü sayısı da 8’e yükseldi.

   

  22.03.2020 – Büyükelçiliğimiz Acil Çağrı Telefon Numaralarına İlişkin Duyuru

  Büyükelçiliğimizden konsolosluk konularında bilgi almak üzere +48 22 854 61 11 numaralı telefonumuzun her gün 14:00-17:00 saatleri arasında aranması mümkündür. Söz konusu telefon numarası çok yoğun bir şekilde arandığından hatlar meşgul olabilmekte ve tüm çağrılara yanıt verilmesi mümkün olmamaktadır. Böyle bir durumla karşılaşan vatandaşlarımızın sorularını Büyükelçiliğimizin embassy.warsaw@mfa.gov.tr e-posta adresine iletmeleri halinde kendilerine mutlaka ve süratle yanıt verilmektedir.

  Öte yandan Büyükelçiliğimizde ACİL ÇAĞRI telefonuna bir ilave yapılmış olup, mevcutla birlikte her iki telefonumuzun numaraları şu şekildedir:

  ACİL ÇAĞRI NUMARALARI:

  +48 514 029 418
  +48 513 873 909

  Acil çağrı telefon numaralarımızın mesai saatleri dışında, hafta sonu ve resmi tatillerde ve SADECE ACİL ve ZORUNLU durumlarda kullanılması gerekmektedir. Bu hattan rutin konulardaki sorular, hatların acil konular bakımından meşgul edilmemesi için, yanıtlanmayacaktır.

   

  21.03.2020 – Lütfen dışarı çıkmayın!!!

  Aşağıdaki video bazılarınız için rahatsız edici olabilir, ancak Korona Virüsü salgınını ciddiye almayan bazı kesimler söz konusu. Bana bulaşmaz demeyin, alınan önlemleri önemseyerek moralinizi yüksek tutun ve evinizden, yudunuzdan dışarı çıkmayın…

   

  20.03.2020 – Türkiye’ye gitmeyi arzu eden öğrencilerimize yönelik duyuru

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay tarafından yapılan açıklamanın metni aşağıda birinci maddede sunulmuştur:

  “1.Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle; ülkemize yönelik uçuşları durdurulan İngiltere, İrlanda, İsviçre, Polonya, İtalya, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde geçici olarak bulunan ve ülkemize dönmek isteyen öğrencilerimizin 21 Mart 2020 Cumartesi günü yerel saatle 17:00’ye kadar bulundukları ülkelerdeki diplomatik temsilciliklerimize başvurmaları halinde, planlanan süre içinde dönüşleri gerçekleştirilecektir.

  Vatandaşlarımızın yurda dönüşlerini Dışişleri, İçişleri, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarımızla koordinasyon halinde THY ile sağlayacak ve Bilim Kurulu’nun tedbirleri kapsamında 14 gün karantina altında tutacağız.”

  2.Polonya’daki öğrencilerimizden ülkemize dönüş arzusunu gerek Erasmus+ Ulusal Ajansı gerek Büyükelçiliğimize beyan eden ve kendilerine iletilen formu dolduranların bir daha başvurmalarına gerek bulunmamaktadır.

  Böyle bir başvuruyu yapmamış olup, yine de dönmeyi arzu eden sadece öğrenci statüsünde olanların bu taleplerini yarın sabah 10:00’a dek Büyükelçiliğimizin embassy.warsaw@mfa.gov.tr adresine “gitmek istiyorum” kaydıyla bildirmesi beklenmektedir. Bu başvuruyu yapanlara kimlik ve sair bilgilerini doldurması için bir Excel tablo gönderilecek ve bu tablonun eksiksiz olarak yine yarın 21 Mart en geç saat 17:00’e kadar Büyükelçiliğimize ulaştırılmış olması beklenecektir.

  Daha önce kayıt yaptırmış olanların karışıklığa yol açmamak üzere, kesinlikle yeniden başvurmamaları gerekir.

  Uçuş ücretli olacaktır. Belirlendiğinde duyurulacaktır.

  Bu operasyon sadece öğrenci statüsünde olanları kapsamaktadır.

   

  20.03.2020 – Polonya’da karantina altında olanlar için uygulama geliştirildi

  Polonya’da karantina altında bulunan kişiler için Polonya hükümeti tarafından yeni bir mobil uygulama hayata geçiriliyor. Sadece 14 günlük karantina sürecinde olan kişiler tarafından App Store ve Android Market üzerinden uygulama indirilebiliyor.

  Kwarantanna Domowa isimli uygulama, aynı zamanda lokasyon bilgisi ve yüz tanıma teknolojisi de sunuyor. Karantina altında olanların uygulamayı kullanarak gün içerisinde belirli aralıklarla fotoğraflarını yüklemeleri gerekiyor. Uygulama üzerinden kontrol amaçlı gönderilen iletilere 20 dakika’dan uzun süre tepki verilmez ise, bildirim gönderilmeye devam edilecek. Uygulamanın yönlendirmelerine tepki verilmemesi durumunda ise polis devreye girecek.

  Polonya Teknoloji Bakanı Marek Zagórski tarafından resmi websitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre;

  Uygulama üzerinden fotoğraf gönderen ve zaman zaman yer bildirimi yapanların verileri güvenlidir ve gereksiz yere toplanmayacak veya depolanmayacaktır. Bu sayede hem karantina altındaki kişilere, hem de bu kişileri izlemekten sorumlu yetkililere fayda sağlayacaktır.

  Buna ek olarak uygulama, kullanıcılara temel bilgilere hızlı erişim sağlama, ilaç veya yiyecek isteyenlerin yerel sosyal yardım merkezleriyle iletişim kurmalarına izin verecektir. Bakanlık ayrıca önümüzdeki birkaç gün içinde ek özelliklerin ekleneceğini vaat ediyor.

   

  20.03.2020 – Polonya’daki Ukraynalılar için vize uzatmak mümkün olabilir

  Polonya’da yaşayan Ukrayna vatandaşlarının, Korona Virüsü sebebiyle ülkelerine dönme imkanları olmadığı için var olan vizelerinin uzatılması söz konusu…

   

  20.03.2020 – Polonya’da Korona Virüs vakası 411’e yükseldi…

  Yapılan açıklamaya göre, Polonya’da toplam vaka sayısı 411’e yükseldi.

   

  19.03.2020 – Polonyalılar evlerine dönmeye devam ediyor

  Lot havayolları vasıtasıyla yurtdışında yaşayan Polonya vatandaşlarının Polonya’ya dönüşleri devam ediyor. Şu ana kadar toplamda 18.000’den fazla Polonyalı evlerine dönüş durumda.

   

  18.03.2020 – Polonya 52 milyar dolarlık teşvik paketi açıkladı

  Polonya, Korona Virüsü salgının etkilerini giderebilmek için yaklaşık 212 milyar zloty (52 milyar dolar) büyüklüğünde bir kurtarma paketi açıkladı. Bu tutar ülkenin GSYH’sının yüzde 9’una denk geliyor.

  Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve Başbakan Mateusz Morawiecki, Varşova’da düzenledikleri ortak basın toplantısında, girişimcileri desteklemek ve işgücü piyasasını korumak için hazırlanan bu paketin borç geri ödemelerinde ertelemeleri, sosyal katkıları, kredi garantilerini ve çalışamayacak durumdakilere ücret ödeme gibi tedbirleri içerdiğini söylediler.

  Parlamento’da acil görüşülecek olan bu tedbir paketi, Salı günkü acil faiz indirim kararının ardından geldi. Hükümet, virüsün yayılmasını yavaşlatmak amacıyla sınırları kapatmış, alışveriş merkezleri, barlar ve restoranların faaliyetini durdurmuştu.

  Morgan Stanley’e göre, kısıtlamalar pandemi’nin kontrol altına alınmasına yardımcı olurken, olağan ticaret ve tüketim davranışlarını sekteye uğrattığını ve Polonya’yı 1990’ların başından bu yana en sert resesyona itebileceğini kaydetti.

   

  18.03.2020 – Toplu taşıma kartları (Urban Card) konusunda duyuru

  Polonya’da Korona Virüs salgını için alınan önlemler artmaya devam ederken, toplu taşıma kartı (Urban Cart) sahipleri daha önceden para yüklemesi yaptılar ise, kullanım sürelerini başka tarihe aktarabilir ya da kart içerisinde bulunan paralarını iade alabilir. Bu işlem için bulunduğunuz şehirdeki Urban Card merkezinin websitesi üzerinden iptal veya iade konusunda kısa bir email göndermeniz yeterli olacaktır.

   

  18.03.2020 – Dünya Sağlık Örgütü: Korona Virüs Etkisini Azaltmak İçin Mümkünse İbuprofen Almaktan Uzak Durun!

  Dünya Sağlık Örgütü, Fransız yetkililerin anti-enflamatuar ilaçların virüsün etkilerini kötüleştirebileceği konusunda kendilerini uyarması sonrası 17 Mart 2020’de COVID-19 semptomları olan kişilerin ibuprofen almaktan kaçınmasını önerdi.

  Fransa Sağlık Bakanı Veran’ın uyarısı, ibuprofen gibi anti-enflamatuar ilaçlar tarafından arttırılan bir enzimin, COVID-19 enfeksiyonlarını kolaylaştırabileceği ve kötüleştirebileceği hipotezinin Lancet tıp dergisinde yayınlanması sonrası geldi.

   

  18.03.2020 – Polonya’da Korona Virüs vakası 246’ya yükseldi…

  Yapılan açıklamaya göre, Polonya’da toplam vaka sayısı 246’ya yükseldi. Tüm verileri bu link üzerinden takip edebilirsiniz.

   

  18.03.2020 – Polonya Başbakanından uyarı

  Polonya başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonya’da yaşayanların gerekli olmadığı sürece toplu taşıma araçlarını kullanmaması yönünde uyardı…

   

  18.03.2020 – Avrupa Birliği sınırları kapattı

  Tüm Avrupa Birliği sınırları, AB vatandaşlığı olmayanlara virüsün yayılmasını önlemek amacıyla 30 gün süre ile kapatıldı. Aşağıdaki listeye uyan kişiler bu kural dışında tutuluyor:

  1. Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşları ve aileleri,
  2. Avrupa Birliği üye ülkelerinden birinden oturum izni sahibi olanlar,
  3. Doktorlar ve Bilim İnsanları,
  4. Transport Firmaları ve TIR Şoförleri.

  Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

  “Bir virüsle mücadele ediyoruz. İnsanlarımızı ve ekonomilerimizi korumak için elimizden gelenin en iyisini yapmak zorundayız. Gerekeni yapmaya hazırız. Mevcut durum değiştikçe gerekli önlemleri almakta tereddüt etmeyeceğiz.”

   

  17.03.2020 – Wroclaw Teknik Üniversitesi tedavi arayışında

  Wroclaw Teknik Üniversitesi Kimya departmanı öğretim üyesi Prof. Marcin Drąg ve ekibi, Korona Virüs tedavisinde kilit rol oynayabilecek enzim bulduklarını açıkladı.

   

  17.03.2020 – Polonya’da Korona Virüs vakası 205’e yükseldi…

  Yapılan açıklamaya göre, Polonya’nın güneyinde yer alan Wałbrzych şehrinde 57 yalında Polonyalı bir erkek vatandaşın daha hayatını kaybettiği aktarıldı. Böylelikle Polonya’da toplam vaka sayısı 205’e ve ölü sayısı da 5’e yükseldi.

   

  17.03.2020 – POLONYA’DA BULUNAN ERASMUS+ YARARLANICILARIMIZIN DİKKATİNE:

  Sistemlerimizde kayıtlı EPOSTA ADRESLERİNİZE gönderilen mesajı İVEDİ kontrol ederek, eposta içinde bağlantısı iletilen formları ACİLEN doldurmanız gerekmektedir. Epostalarına erişemeyenler
  polonya@ua.gov.tr ‘ye bilgi verebilir.

   

  17.03.2020 – Polonya Çevre Bakanına korona virüsü teşhisi kondu

  Polonya çevre bakanı Michał Woś’a yapılan korona Virüs (Covid-19) testi pozitif çıktı. Bakanın karantinaya alındığı belirtiliyor.

   

  17.03.2020 – Polonya’da Korona Virüs vakası 177’ye yükseldi…

  Polonya makamları, yapılan testler sonucunda ülkede 52 yeni vakanın daha tespit edildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, 1 kişinin daha hayatını kaybettiği aktarıldı. Böylelikle Polonya’da toplam vaka sayısı 177’ye ve ölü sayısı da 4’e yükseldi.

   

  16.03.2020 – T.C. VARŞOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ KONSOLOSLUK ŞUBESİ ÇALIŞMA GÜN VE SAATLERİ

  Korona Virüs salgını ışığında, gerek sağlık tedbirleri kapsamında gerek azalan talep de göz önüne alınarak, Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesine randevuyla şahsi başvuru gün ve saatlerinde aşağıda belirtilen düzenlemeler yapılmıştır:

  Randevular Pazartesi ve Çarşamba günleri 09:00 – 12:30 ve 14:00 – 15.30; Cuma günü de 09:00 – 12:00 saatlerine verilecek şekilde düzenlenecektir.

  Bu duyurudan önce alınmış randevular bakımından bir değişiklik yapılmayacaktır. Vatandaşlarımız kendilerine verilen randevu saatlerinde Büyükelçiliğimize gelebileceklerdir.

  Büyükelçiliğimizden konsolosluk konularında bilgi almak üzere +48 22 854 61 11 numaralı telefonumuzun her gün 14:00-17:00 saatleri arasında aranması mümkündür. Söz konusu telefon numarası çok yoğun bir şekilde arandığından hatlar meşgul olabilmekte ve tüm çağrılara yanıt verilmesi mümkün olmamaktadır. Böyle bir durumla karşılaşan vatandaşlarımızın sorularını Büyükelçiliğimizin embassy.warsaw@mfa.gov.tr e-posta adresine iletmeleri halinde kendilerine mutlaka ve süratle yanıt verilmektedir.

   

  16.03.2020 – T.C. Varşova Büyükelçiliği Türk Hava Yolları açıklaması 3

  Bilindiği gibi Polonya’da 14 Mart 2020 geceyarısından itibaren tüm uluslararası uçuşlar Polonya makamları tarafından durdurulmuştur. Bu, ülkemiz makamlarının tedbir amaçlı olarak bazı ülkelerle uçuşların durdurulması kararından farklı olup, Polonya’nın tasarrufudur.

  Bu nedenle Polonya’ya herhangi bir uçuş Polonya’nın izni olmadan gerçekleştirilemez.

  Bu amaçla yapılan girişimler sonucunda 15 ve 16 Mart tarihlerinde Varşova’dan İstanbul ‘a iki Türk Hava Yolları seferi gerçekleştirilmiştir.

  Türk Hava Yollarından alınan son bilgiye göre 29 Mart tarihine dek Polonya’dan uçuş yapılmayacaktır.

  Konuyla ilgili hususlar için THY sitelerinin izlenmesi yerinde olacaktır. Alınacak bilgiler Büyükelçiliğimizce de duyurulacaktır.

   

  16.03.2020 – Polonya’da Korona Virüs vakası 150’ye yükseldi

  Polonya’daki Korona Virüs vakası toplamda 150’ye yükselmiştir.

   

  15.03.2020 – T.C. Varşova Büyükelçiliği

  Bazı vatandaşlarımızın Türkiye’ye uçuşlar konusunda sosyal medyada ve Whatsapp gruplarında, Büyükelçiliğimiz acil hattına ve Türkiye’de Bakanlığımıza ve çeşitli çağrı/kriz merkezlerine aynı kişiler tarafından da olsa art arda arama yapılması ve kayıt düşülmesi için çağrılarda bulundukları gözlenmiştir.

  Arzu eden vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin ülkemize mevcut koşullarda gönderilmelerine yönelik çabalar bu tür girişimlerden önce THY, Büyükelçiliğimiz ve ilgili makamlarımızca esasen başlatılmıştır.

  Yukarıda maruz girişimler esasen başlatılmış çalışmalar bakımından fark yaratmaktan ziyade, gece gündüz büyük özveriyle çalışan personelimizin iş yükünü arttırmakta, telefonlarımızı kitlemekte ve acil durumdaki vatandaşlara erişimi zorlaştırmaktadır.

   

  15.03.2020 – T.C. Varşova Büyükelçiliği Türk Hava Yolları açıklaması 2

  Bilindiği gibi Polonya’da 14 Mart 2020 geceyarısından itibaren tüm uluslararası uçuşlar Polonya makamları tarafından durdurulmuştur. Bu, ülkemiz makamlarının tedbir amaçlı olarak bazı ülkelerle uçuşların durdurulması kararından farklı olup, Polonya’nın tasarrufudur.

  Bu nedenle Polonya’ya herhangi bir uçuş Polonya’nın izni olmadan gerçekleştirilemez.

  Bu amaçla yapılan girişimler sonucunda bu akşam (15 Mart) Varşova’dan İstanbul ‘a Türk Hava Yolları seferi gerçekleştirilebilecektir. Uçak Türkiye’den boş gelecek, uçağa sadece THY biletli T.C. vatandaşları alınabilecektir.

  Keza yarın sabah da (16 Mart) 09:20’de TK 1266 sefer sayılı THY uçağı, biletli vatandaşlarımızı ve Türkiye ikameti bulunan doğrudan aile fertlerini Istanbul’a götürecektir.

  Ülkemize başka sefer olup olmayacağı, olacaksa zamanı ve koşullarıyla ilgili hususlar için THY sitelerinin izlenmesi yerinde olacaktır. Alınacak bilgiler Büyükelçiliğimizce de duyurulacaktır.

   

  15.03.2020 – Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ile Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğunun çalışma düzeninde değişiklik

  SARS-CoV-2 virüsüne bağlı olarak dünyada  artan salgın tehdidi nedeniyle Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ile Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Polonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının tavsiyelerini dikkate alarak 16 Mart 2020 itibariyle aşağıdaki önlemleri almaktadır:

  • Vize başvurularının konsolosluk ofisinde direkt olarak kabul edilmesinin ikinci bir duyuruya kadar askıya alınması;
  • İkinci bir duyuruya kadar VFS’de yalnız aşağıda sıralananlara ait vize başvuruları kabul edilecektir:
   • Polonya vatandaşlarının eşlerinin başvuruları,
   • Polonyalı Kartına sahip olanların başvuruları;
  • e-konsulat sistemi üzerinden randevu kayıtlarının ikinci bir duyuruya kadar askıya alınması,
  • acil konular (kayıp pasaport vb.) ve Polonya vatandaşlarına konsolosluk yardımı gibi konular istisna olmak üzere, pasaport ve hukuki konulardaki başvuruların ikinci bir duyuruya kadar askıya alınması. Başvuru sahiplerinin önceden konsolosluk ile irtibata geçmeleri rica olunur.

  Yukarıda alınan önlemler geçici olup salgın tehdidinin geçmesi akabinde kaldırılacaktır. Önümüzdeki günlerde konsolosluğa yapmayı planladığınız ziyaretin zorunlu olup olmadığının değerlendirilmesini rica ederiz.

   

  15.03.2020 – T.C. Varşova Büyükelçiliği Türk Hava Yolları açıklaması

  Polonya’dan uçuşlarla ilgili açıklama:

  Bilindiği gibi Polonya’da 14 Mart 2020 geceyarısından itibaren tüm uluslararası uçuşlar Polonya makamları tarafından durdurulmuştur. Bu, ülkemiz makamlarının tedbir amaçlı olarak bazı ülkelerle uçuşların durdurulması kararından farklı olup, Polonya’nın tasarrufudur. Bu nedenle Polonya’ya herhangi bir uçuş Polonya’nın izni olmadan gerçekleştirilemez. Bu amaçla yapılan girişimler sonucunda bu akşam (15 Mart) Varşova’dan İstanbul ‘a Türk Hava Yolları seferi gerçekleştirilebilecektir. Uçak Türkiye’den boş gelecek, uçağa sadece THY biletli T.C. vatandaşları alınabilecektir.

  Ülkemize başka sefer olup olmayacağı, olacaksa zamanı ve koşulları ilgili hususlar için THY sitelerinin izlenmesi yerinde olacaktır. Alınacak bilgiler Büyükelçiliğimizce de duyurulacaktır.

   

  15.03.2020 – Polonya’daki Korona Virüs vakalarını takip için

  Polonya’da resmi olarak açıklanmış Korona Virüs (Covid-19) vakalarını canlı olarak takip edebilmek için bu linki kullanabilirsiniz.

   

  15.03.2020 – Polonya’da Korona Virüs vakası 104’e yükseldi

  Polonya’daki Korona Virüs vakası toplamda 104’e yükselmiştir.

   

  14.03.2020 – Polonya’da Korona Virüs vakası 103’e yükseldi

  Polonya’da Korona Virüs vakası sayısı 103’e yükseldi ve Polonya’nın Lublin şehrinde yaşayan 66 yaşındaki erkek bir Polonya vatandaşı virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Virüs dolayısıyla Polonya’da toplam hayatını kaybeden kişi sayısı 3’e yükselmiştir.

   

  14.03.2020 – Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu duyurusu

  ❗ÖNEMLİ DUYURU❗
  Başbakanlıktan açıklama: Salgın tehdidi nedeniyle acil durum!
  Cumartesiyi Pazara bağlayan 15 Mart gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere:
  ➡️ Sınır kontrolleri 10 gün süreyle tekrar uygulamaya konacak;
  ➡️ Uluslararası uçak ve tren seferleri askıya alınacak;
  ➡️ Karayolu ile Polonya’ya dönen Polonyalılar için sınırlar açık, ancak giriş ve sağlık kontrolü yönünden çok sıkı kurallar uygulanacak;
  ➡️ Yurt dışından dönenler evlerinde 14 günlük karantina sürecinden geçmeli;
  ➡️ Kargo nakliye hizmetleri verilmeye devam edecek,
  ➡️ Ülke genelinde otobüs, tren ve uçak taşımacılık faaliyetleri normal olarak yapılmaya devam edecek;
  ➡️ Yabancılara/turistlere Polonya’ya giriş yasağı uygulaması getirilecek;
  Yabancıların tamamı giriş yasağı uygulamasına tabi olmayacak, istisna kapsamına girenler:
  ✅ Polonya vatandaşlarının eşleri,
  ✅ Polonya vatandaşlarının çocukları,
  ✅ Polonyalı kartına sahip olanlar,
  ✅ Polonya’da daimi veya geçici ikameti olanlar ile çalışma izni sahipleri.

   

  14.03.2020 – Sahte haberlere inanmayın

  Polonya’da Korona Virüs salgını dolayısıyla önlem amaçlı çeşitli uygulamalar yapılmaktadır. Ancak aynı zamanda özellikle sosyal medya üzerinden gerçek dışı bilgiler de yayınlanıyor.

  Sahte –Polonya’da şehirler tek tek izole ediliyor ve sokağa çıkma yasağı başlatılıyor” şeklinde yalan haberlere inanmayınız.

  Sahte –Polonya’da şehirlerinde askerler sokaklara iniyor” şeklinde yalan haberlere inanmayınız.

  Sahte –Polonya’da yiyecek ve içecek ürün kalmayacak” şeklinde yalan haberlere inanmayınız.

   

  14.03.2020 – Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki tarafından yapılan açıklama

  Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki tarafından 13 Mart 2020 akşamı düzenlenen basın toplantısında Korona Virüs salgını bağlamında şu kararlar açıklanmıştır:

  1. 14 Mart Cumartesi gece yarısı itibariyle tüm uluslararası uçuşlar ve uluslararası tren yolculukları 10 gün süreyle askıya alınmaktadır. Bu süre 20 gün ve gerekirse 30 gün daha uzatılabilecektir. (Öte yandan karayolundan araç, otobüs geçişleri devam edecektir. Hangi sınır kapılarının bu amaçla kullanılabileceği ayrıca duyurulacaktır).

  2. AB ülkeleri ile olan tüm sınırlarda 10 gün süreyle yeniden kontrollü geçişler başlatılmaktadır. Bu sürenin yeniden uzatılması mümkündür.

  3. Polonya’ya dönen Polonya vatandaşları ve Polonya’da oturum kartına sahip yerleşik ve legal olarak çalışan yabancı ülke vatandaşları 14 günlük ev karantinasına tabi olacaklardır. Girişte nerede karantinanın nerede uygulanacağına dair belge imzalanacaktır.

  4. Bunun dışındaki yabancı ülke vatandaşları Polonya’ya giriş yapamayacaklardır.

  5. Market, eczane, temizlik malzemesi satan dükkanlar, benzin istasyonları, bankalar hariç; AVM’ler, tüm restoran, bar, kafe, klüp tarzı mekanlar kapalı olacaktır. Restoran ve kafeler sadece paket servisi hizmeti verebileceklerdir.

  6. 50 kişiden fazla katılımcısı olan tüm toplantı, miting, gösteri vb etkinlikler yasaklanmıştır.

  Polonya’dan dışarıya ve ülke dışından Polonya’ya uçuşları ve tren seferleri iptal olunan vatandaşlarımızın ilgili havayolu ve demiryolu kuruluşlarıyla temasa geçmeleri yerinde olacaktır.

   

  14.03.2020 – Polonya Korona Virüs önlemlerini arttırıyor

  Polonya Başbakanlık İdari İşler Müdürlüğü (KPRM) tarafından yapılan açıklamaya göre, 15 Mart Pazar günü itibariyle Korona Virüs salgının yayılmasını önlemek amacıyla aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

  1. Uluslararası tüm hava ve demiryolu servislerinin kullanımı askıya alınmıştır,
  2. Polonya’ya yabancı ülke vatandaşlarının girişi mümkün olmayacaktır,
  3. Polonya’ya girmek isteyen Polonya Cumhuriyeti vatandaşlar için 14 günlük karantina uygulaması yapılacaktır,
  4. Alışveriş merkezlerinin içerisinde bulunan Marketler, Eczaneler, Çamaşır Yıkama Merkezleri açık kalmaya devam edecekken, diğer işletmeler kapalı olacaktır,
  5. Bankalar ve ATM’ler hizmet vermeye devam edecektir,
  6. Restoranlar, Barlar ve Kafeler açık olacak, ancak sadece paket servise izin verecektir

   

  14.03.2020 – Polonya’da Korona Virüs vakası artıyor

  Polonya’da Korona Virüs vakası sayısı 81’e yükseldi.  Aynı zamanda Polonya’nın Wroclaw şehrinde yaşayan 73 yaşındaki erkek bir Polonya vatandaşı virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

   

  13.03.2020 – Erasmus Ulusal Ajansı açıklaması

  “Değerli Erasmus+ Yararlanıcıları
  Değerli Erasmus+ Koordinatörleri

  Ülkemizde Kovid-19 virüsü ile mücadele kapsamasında alınan önlemler doğrultusunda, Erasmus+ Programından yararlanan vatandaşlarımızdan gelen sorular üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

  1-Erasmus+ Programı çerçevesinde ülkemizden diğer ülkelere gidecek tüm vatandaşlarımızın, gidişlerini 13 Mart 2020 tarihinden itibaren ikinci bir duyuruya kadar erteleme zorunluluğu doğmuştur. Bu durumdaki vatandaşlarımızın Türkiye Ulasal Ajansı ve Türkiye’deki kurumlarından bilgi almaları ve gidecekleri ülkelerdeki kurumları bilgilendirmeleri yerinde olacaktır.

  2-Erasmus+ Programı kapsamında yurtdışında bulunan vatandaşlarımızın, ilgili makamlarımızca dün ve bugün alınan önlemler ve yapılan çağrılar çerçevesinde, bulundukları ülkelerde kalmaları, alınan yerel sağlık önlemlerine ve yerel makamların kararlarına uymaları ve bulundukları ülkelerdeki Türkiye Büyükelçilik ve Başkonsolosluklarının yönlendirmelerini düzenli olarak izlemeleri yerinde olacaktır.

  Bulundukları ülkelerden ülkemize dönmek isteyenlerin, böyle bir kararı Erasmus sözleşmelerinden kaynaklanan taahhütleri üstlenmeleri koşuluyla ve bulundukları ülkelerdeki kurumları ve ülkemizde bağlı oldukları kurumları ile istişare ederek vermeleri tamamen kendi sorumlulukları olacaktır. Ancak vatandaşlarımızın ikinci bir duyuruya kadar bulundukları ülkelerde kalmalarının ilgili makamlarımızca tavsiye edildiği önemle dikkate alınmalıdır.

  Tüm Erasmus+ Programı yararlanıcılarına ve koordinatörleri ile ilgili vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.”

   

  13.03.2020 – T.C. Varşova Büyükelçiliği açıklaması

  Korona Virüs şüphesi durumunda vatandaşlarımızdan beklenen hareket tarzı ve acil çağrı numaraları hakkında duyuru!

  Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından 7/24 esasında hizmet vermek üzere Korona Virüs çağrı hattı oluşturulmuştur.

  Polonya Sağlık Teftiş Kurulu hastalık taşıma riskine sahip olabilecek kişileri 3 kategoride ele almaktadır:

  – Son 14 gün içinde Korona Virüsün yoğun olarak görüldüğü bir yerde bulunmuş olanlar veya Korona Virüs taşıyan kişilerle irtibata geçmiş olanlar,
  – Yüksek ateş,
  – Öksürük,
  – Nefes Darlığı,
  – Boğulma hissi yaşayanlar

  Bu belirtilerin bulunduğu vatandaşlarımızın hastane, sağlık ocağı, acil servis birimlerine gitmemeleri; eğer gitmek zorunda kalınırsa ve bulundukları şehirde mevcut ise sadece bulaşıcı hastalıklar hastanesine gitmeleri gerekmektedir.

  Kendilerinde yukarıdaki belirtilerin olduğundan şüphelenen vatandaşlarımızın öncelikle 112 acil servis hattını veya aşağıdaki resimde görülen çağrı merkezini 800 190 590 numaralı telefondan arayarak başvuruda bulunmaları önerilmektedir. Bu yola gidilmesi ve çağrı merkezinin gerekli görmesi halinde, vatandaşlarımızın adreslerine bir sağlık ekibinin gönderilmesinin ve sağlık kontrollarının bulundukları yerde yapılmasının mümkün olduğu öğrenilmiştir.

  Konu hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:

  https://www.nfz.gov.pl/…/abc-postepowania-przy-podejrzeniu-…

  Bu çerçevede, vatandaşlarımızın olabildiğince yerel makamların duyuru ve uyarılarını dikkate almaları, virüsün bulaşma riskini azaltmak için, salgın kontrol altına alınıncaya kadar, seyahat etmekten kaçınmaları ve Büyükelçiliğimizce yapılacak olan duyuruları takip etmeleri büyük önem arzetmektedir.

   

  12.03.2020 – Polonya Müftülüğü açıklaması

  “Sevgili Kardeşlerim,

  Polonya’da Korona Virüsün yayılmasının önlenmesine yönelik atılan adımlar bağlamında, Polonya Cumhuriyeti İslam Dini Birliği Yüksek Kurulu, Polonya İslam Dini Birliği’ne bağlı bütün cami, merkez ve ibadethanelerdeki Cuma namazları ile toplu ibadetleri 12 -29 Mart 2020 tarihleri arasında sınırlama kararı almıştır.

  Kardeşlerim,

  Lütfen evde kalın ve ibadetinizi tek başınıza gerçekleştirin.

  Söz konusu kararımız insan hayatını ve sağlığını korumaya yöneliktir. İnanıyoruz ki bu karar, ümmetimizde Korona Virüsün yayılmasını önleyecektir.

  Lütfen tedbirli ve sağduyulu hareket edin ve sağlık hizmetleri ve hükümet yetkilileri tarafından belirtilen yönergelere riayet edin.

  Cami, merkez ve ibadethanelerin işleyişi hakkındaki değişiklikler konusunda sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

  Polonya’daki İslam Dini Birliği’nce idare edilen cami, merkez ve ibadethaneler:

  “1.Meczet w Bohonikach

  2.Meczet w Kruszynianach

  3.Dom Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku

  4.Meczet w Gdańsku

  5.Sala modlitwy w Warszawie (przy Muzułmańskim Cmentarzu Tatarskim)

  6.Tatarskie Centrum Kultury Islamu w Suchowoli

  7.Centrum Kultury Islamu w Raszynie

  8.Sala modlitwy w Krakowie

  9.Dom modlitwy w Rzgowie k/ Łodzi”

  Tomasz Miśkiewicz

  Polonya Cumhuriyeti Müftüsü

  Polonya İslam Dini Birliği Yüksek Kurulu Başkanı”

   

  12.03.2020 – Polonya’dan ilk ölüm haberi geldi

  Polonya’da ilk Korona Virüs sebepli ölüm haberi geldi. Polonya’nın Poznan şehrinde yaşayan 57 yaşında bir kadın, vürüs teşhisinden bir süre sonra hayatını kaybetti. Ölen Polonya vatandaşının eşinde ve çocuğunda da virüs rastlandığı bilgisi verildi.

   

  04.03.2020 – Polonya’da ilk Korona Virüs vakası görüldü:

  Polonya Sağlık Bakanı Łukasz Szumowski tarafından yapılan açıklamaya göre Polonya’daki ilk Korona Virüs vakası Zielona Góra’da görüldü ve bir hastanede yattığını açıkladı.

  Kaynaklar:

  Ender Taş cevap verdi 2 yıl, 5 ay önce 1 Üye · 0 Cevap
 • 0 Cevap

Sorry, there were no replies found.

Cevap vermek için giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.