Polonya Forum

Polonya hakkında bilgi sahibi insanlar ile bilgi talep eden insanları bir araya getirmek, farklı bakış açılarına sahip insanların buluşmasını sağlayarak Polonya hakkında en doğru bilgi kaynağını sizlere sunmak istiyoruz...

 • 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

  Posted by Ender Taş on 18 Mart 2020 saat 12:33

  “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” vesilesiyle, Türk Milletinin bağımsızlık ve onuru için kahramanca savaşan ve şehit düşen vatan evlatlarını anmak için Krakow’da, Rakowicki Mezarlığında Galiçya cephesi şehitlerimizin mezarı önünde Büyükelçi Tunç Üğdül tarafından yapılması öngörülen, ancak koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilen tören konuşmasının metni aşağıda sunulmuştur:

  18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

  “Türk Askeri, tarihi boyunca milletiyle omuz omuza vererek vatanını her türlü saldırı ve tehditlere karşı her durum ve şartta savunmayı başarmış, canını bir an bile düşünmeden feda etmeyi bilmiştir. İşte bu büyük ruh ve sarsılmaz inançtır ki;
  I. Dünya savaşında Çanakkale’de ve birçok cephede, Kurtuluş savaşında bütün Anadolu’da, yakın tarihimizde 30 yılı aşkın süredir terörle mücadelede, en son olarak ise sınırlarımız ötesinde ülkemize yönelmiş terör tehditlerine karşı ordumuzun büyük başarılar göstermesini sağlamıştır.

  Türk askeri I. Dünya savaşında 5 ana cephede mücadele vermiştir. Bulunduğumuz bölgenin de bir parçası olduğu Galiçya Cephesi de bunlardan biri olmuştur. Galiçya Cephesinde, askerlerimiz kahramanca savaşarak yaklaşık 15.000 şehit vermişlerdir.

  Zamanın Polonya basınında, Türklerin Krakow’a gelişi şöyle duyurulmuştur; “Bu vaka, Türkiye’nin askeri cesaretinin ve büyük merkezi devletlere ait muharebe cephesinin tek vücut olduğunun bir delilidir.”

  Türk askeri cephede öylesine kahramanlıklar, öylesine fedakârlıklar göstermiştir ki, Alman ve Avusturya kumanda kademesi Türklerin bu üstün savaş yetenekleri karşısında hayranlıklarını her fırsatta dile getirmişlerdir. Savaş alanında ki birçok kritik mevziiye, tepeye Türklerin ismi verilmiş ve tüm savaş boyunca resmi yazışmalarda dahi bu isimler kullanılmıştır. Türk tarafının hiçbir talep ve isteği olmadan Cevattepe, Rızatepe, Onbaşı Ahmet Deresi gibi isimler, savaş meydanındaki tüm askerler tarafından sürekli dillendirilmiş ve savaş boyunca bu durum devam etmiştir.

  Savaş sonrasında halen 5 ayrı ülkede 13 ayrı yerde Türk şehitlik ve abideleri yapılmıştır. Slovakya’daki şehitliğin yapım süreci devam etmektedir.

  Polonya’da da Krakow, Rakowiçki Mezarlığındaki Türk Şehitliğinde 13 kahraman şehidimiz yatmaktadır.

  İzninizle bu kahraman şehitlerimizin isimlerini burada tekrar zikretmek istiyorum:

  Teğmen Mehmed İsmail Hakkı,
  Onbaşı Hüseyin Rasif,
  Onbaşı Raşid Mehmed,
  Er Osman İsmail İdilbey,
  Er Ahmed Abdurrahman,
  Er Ahmedoğlu Ahmed,
  Er Mustafaoğlu Ahmet,
  Er Abduloğlu Mustafa,
  Er Mehmedoğlu Ömer, ​
  Er Namızoğlu İsmail,
  Uzman Onbaşı Ali Osman,
  Onbaşı İsmail Hasan,
  Er Yusuf Şaban Bekir.

  Bu vesile ile yine Galiçya Cephesinde savaşmış ve burada şehit düşmüş Balkan kökenli soydaşlarımızı da anmak istiyorum.

  Kendisini de bu vesileyle anmak istediğim ulusal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un şu mısraı şehitlerimizle ilgili duygularımızı çok güzel ifade eder;

  “Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber, Sana aguşunu açmış duruyor Peygamber”.

  Sarsılmaz imanları, eşsiz cesaretleri ile vatanından uzakta fakat vatanı uğruna canlarını seve seve veren bu şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmışlardır.

  Bizim şehitlerimiz gibi, kendi ülkesinin kaderinde kalıcı bir iz bırakan, bütün dünyadaki barış ve ilerleme ideallerine ilham kaynağı olarak canlarını veren Polonyalı askerlere de en derin saygılarımı sunuyorum.

  Polonya Milli Şairi Adam Mickiewicz’in;

  “Polonya’nın işgaline hiçbir devletin ses çıkarmadığı günlerde tek dostumuz Türkler olmuştur. Biz Türkleri düşmanımızın önünde eğilmediği ve Polonya’nın işgalini kabul etmediği için, üstün bir millet olarak severiz.” övgüsüne mazhar olan Türk Milleti; Polonya’nın bağımsızlığı ve egemenliği için her zaman en iyi dostu ve müttefiki olarak kalacaktır.

  Başta ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bugüne dek vatanı uğrunda yaşamını feda etmiş tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha saygı ve şükranla anıyorum. Günümüzde de sınırlarımız ötesinde büyük cesaret ve özveriyle sorumluluk üstlenen ve yine vatanları uğruna can veren askerlerimizi minnetle anıyorum. Ayrıca bu vesileyle, dünyanın her köşesinde ülkemizin birer temsilci neferi olarak görev yaparken şehit olan Dışişleri Bakanlığımızın ve diğer kuruluşlarımızın aziz evlatlarını da saygıyla ve hürmetle anıyor ve bütün şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet diliyorum.

  RUHLARI ŞAD OLSUN.

  T.C. Varşova Büyükelçisi Tunç Üğdül

  Ender Taş cevap verdi 2 yıl, 9 ay önce 1 Üye · 0 Cevap
 • 0 Cevap

Sorry, there were no replies found.

Cevap vermek için giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.