T.C. Varşova Büyükelçisi Tunç Üğdül İle Tanışın

Ana SayfaPolonya'da YaşamT.C. Varşova Büyükelçisi Tunç Üğdül İle Tanışın

Yeni Varşova Büyükelçisi Kimdir? Kimler Türkiye’nin Polonya Büyükelçisi olarak görev yapmıştır?..

Bildiğiniz gibi T.C. Varşova Büyükelçiliği görevini 2012 yılından bu yana sürdüren Yusuf Ziya Özcan, görevini tamamlayarak emekli oldu. Varşova Büyükelçisi olarak atanan yeni diplomat ise Tunç Üğdül

Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçisi olarak görevine atanan tecrübeli diplomat Tunç Üğdül, yazımın devamında okuyacağınız gibi çeşitli alanlarda uzun yıllar görev yapmış bir isim. Kendisi de bir diplomat olan Aslıgül Üğdül ile evli ve 2 çocuk sahibi olan Tunç Üğdül’ün samimi ve mütevazı hayatını sizlerle kısaca paylaşmak istiyorum… Varşova Büyükelçisi Tunç Üğdül’e yeni görevinde başarılar diliyor ve Polonya’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının karşılaştığı sorunlara çözüm üretme konusunda daha etkili bir diplomat olması temenni ediyoruz.

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

Varşova BüyükelçiliğiT.C. VARŞOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ SEYAHAT REHBERİ!

T.C. Varşova Büyükelçiliği, Yurtdışında ve Polonya’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, konsolosluk şubesi üzerinden hangi konularda ne gibi işlemleri yapabileceklerine yönelik bir rehber yazı yayımladı. Polonya’ya eğitim, çalışma ya da gezi amacıyla gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının artması ile beraber… >>

Varşova Büyükelçisi Tunç Üğdül Kimdir?

Varşova Büyükelçisi
Varşova Büyükelçisi Tunç Üğdül

1976 yılında Saint Joseph Fransız Lisesinden ve 1980’de de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olan Tunç Üğdül, 1977-1980 yıllarında TRT’de çevirmen olarak çalışmıştır. 1981 yılında Dışişleri Bakanlığı’na girmiş ve çeşitli görevlerin ardından 2007-2010 yılları arasında Slovakya Büyükelçiliği ve 2010-2012 yılları arasında Fas Büyükelçiliği yapmış bir isim. 2012 yılı itibariyle Araştırma ve Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü görevini yapmış olan Tunç Üğdül, ayrıca Uluslararası Holokost Anma İttifakı Türk Heyeti Başkanıdır.

2010 yılında Fas Büyükelçisi olan Tunç Üğdül ile Türkiye’nin Afrika’ya atadığı ilk kadın Büyükelçi Aslıgül Üğdül, birlikte Afrika’nın sekiz ülkesinden sorumlu diplomatlar olarak görev yapmış iki isim. 32 yıldır evli olan ve 2 çocuk sahibi olan çiftin, uzun yıllar boyunca ayrı ayrı ülkelerde yaşamanın zorluklarıyla başa çıkabilmelerini takdir etmek gerekiyor…

Varşova Büyükelçisi Tunç Üğdül ve ailesi ile 2010 yılında yapılan röportaj, evli iki diplomatın merak edilen hayatının nasıl olduğu bizlere gösteriyor…

varşova büyükelçiliğiVARŞOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ ADRESİ

Polonya‘ya hangi amaçla gelirseniz gelin hiç fark etmez, bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçiliği‘ne ihtiyacınız oluyor… Varşova büyükelçiliği sayesinde, Türkiye’de yapmanız gereken bir çok işlemi halletmeniz mümkün. Özellikle de pasaport yenileme, oy kullanma, askerlik işlemleri, adres beyanı, evlilik, vatandaşlık gibi birçok işlemi… Varşova Büyükelçisi… >>

Sene 2010

Bugün ayrılıyorlar. Anne, Dakar’a taşınıyor ve evden ilk çıkan o olacak. Birkaç gün sonra evin oğlu Londra’ya, onun ardından evin kızı valizini toparlayarak Paris’e uçacak. Evin 20 yıllık emektarı ise en son babayı Rabat’a uğurladıktan sonra, yanına evin kedisini alıp, doğru Dakar’a annenin yanına gidecek. İki buçuk ay sonraki kavuşmaya kadar. Bu ilk ayrılık değil, son da olmayacak. Bardağa dolu tarafından bakmayı öğrendikleri için eskisi kadar hüzün yok artık ayrılıklarında. Zira onlar için her ayrılığın sonunda kavuşma var.

Anne, Türkiye’nin Afrika’ya atadığı ilk kadın büyükelçi; Aslıgül Üğdül. Türkiye’yi Senegal’in yanı sıra Gine, Gine Bissau, Fildişi Sahilleri, Cape Verde, Burkina Faso ve Gambiya’da temsil edecek. Baba, Fas Büyükelçisi Tunç Üğdül. Fas’ın yanı sıra Moritanya’ya da akredite. Karı-koca, sekiz ülke ile Türkiye’nin ilişkilerden sorumlular. Diplomasi kulislerindeki söylencenin eksiği yok; fazlası var: “Batı Afrika Üğdül’lere emanet.

32 yıllık evliler. Bunun 11 yılını ayrı geçirmişler. Evin küçük çocuğu Cem, kendi yolunu çizince dört bir yana dağılmış Üğdül Ailesi. Cem, Londra’da işletme lisansı üzerine enerji yüksek lisansı yaparken, Meriç ise Paris’te mimarlık alanında uzmanlaştı…

yurtdışında genel sağlık sigortasıYURTDIŞINDA GENEL SAĞLIK SİGORTASI İPTAL ETME

Yurtdışında genel sağlık sigortası  konusunda birkaç işlem yapmaları gerekiyor. Esasında Türkiye’de ya da Yurtdışında yaşayın hiç fark etmez, her T.C. erkek vatandaşı, iş sahibi olmasa dahi genel sağlık sigortası (GSS) prim ödemesi yapmak zorundadır. Ancak yurtdışında, dolayısıyla Polonya’da genel sağlık sigortası ödemesi yapmak zorunda değilsiniz!… T.C. Varşova Büyükelçisi… >>

Ayrılıklar Bitmiyor…

ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nün yüksek şeref dereceli mezunu Aslıgül İslimyeli ile diplomat olmayı 12 yaşında kafasına koyan Tunç Üğdül’ün yolu Dışişleri Bakanlığı koridorlarında 28 yıl önce kesişiyor. Kültürel İlişkiler Dairesinde görev yapan genç diplomatların arkadaşlık ilişkisi, Tunç Üğdül’ün Paris’e 3. Katip olarak atanması ile beraber artık romantik bir sapağa giriyor:

Yıl 1983. ASALA’nın Türk diplomatlarına saldırılarının olduğu dönem. Yedi diplomatı şehit vermiştik Fransa’da. Annem tayinimi duyunca hüngür hüngür ağladı. Paris’e yalnız gittim. Bir yıl yalnızdım.

Romantik evlenme teklifini ise Aslıgül Hanım anlatıyor:

NATO’nun tanıtımı için Brüksel’e gittiğimde bir hafta sonu Paris’e de uğradım. Champs Elysees’de bir lokantada aldım evlenme teklifini. Tunç, Türkiye’ye döndüğünde evlendik. Bir hafta Kıbrıs’ta balayı yaptık. Sonra o, Paris’e döndü. Ben burada kaldım. Tayin bekliyordum. UNESCO’ya çıktı. 2.5 ay sonra Paris’te buluştuk.

İki yıl sonra Tunç Üğdül’ün görev süresi dolduğunda, Aslıgül Üğdül de zamanı gelmediği halde tayin istiyor. Tunç Filibe’ye, Aslıgül Selanik’e…

Kuş uçuşu 300 kilometre ama yıl 1986-1988. Bulgaristan komünist yönetim altında. Soydaşlarımızı eritme kampanyası var. İsimler değiştiriliyor, camiler kapatılıyor, Türkçe konuşmak bile yasak. Yunanistan ile de sorunlu bir dönem. Yolculuk yapmak benim açımdan daha zahmetli. Arabam yok. Otobüsle Sofya’ya gidiyorum. Tunç beni oradan alıyor. Karayoluyla 10-11 saat. Çünkü Bulgarlar tek bir yola izin veriyor. İki ayda bir görüşebiliyorduk. Her ayrılık bir kalp ağrısı. Suna’yı (kansere yenik düşen Büyükelçi Suna Ilıcak) kaybettikten sonra o kalp ağrısına yeni bir şey eklendi. Birbirimize doyamadan bu hayat bitecekmiş gibi. Ama hayat başka sorumluluklar yüklüyor insanın sırtına. Hiçbir zaman istifayı düşünmedim.

polonya'da türk olmakPOLONYA’DA TÜRK OLMAK NE DEMEK?

Polonya’da eğitim almak amacıyla ya da Polonya’da çalışmak amacıyla bulunuyor olabilirsiniz. Ancak Polonya‘ya gelmeden önce eminim aklınızda çok önemli bir soru var; Polonya’da Türk olmak demek?… Uzun zamandır Polonya’da Türk olmak hakkında detaylı bir yazı yazmayı istiyordum; ancak son günlerde tüm dünya için tehdit oluşturan terör eylemleri… T.C. Varşova Büyükelçiliği… >>

Çocuk Değiş Tokuşu

İlk çocukları Meriç, ismini Selanik-Filibe hattından alıyor. Aslıgül, iki yıllık görev süresindeki en uzun kavuşmayı doğum izninde yakalıyor. Anne-kız doğum sonrası tam bir aylarını babanın yanında geçiriyor. Filibe dönüşü kâh anneanne geliyor bakmaya, kâh konsolosluktaki kavaslar. Atatürk’ün altında oturduğu nar ağacı Meriç’in oyun alanı oluyor. Asıl kavuşma, Meriç dokuz aylıkken merkez görev için Türkiye’ye döndüklerinde yaşanıyor. Meriç bir buçuk yaşındayken Cem katılıyor aileye. Ve bir yardımcı kaçınılmaz oluyor. 20 yıldır birlikte yaşadıkları Elif’le tanışma, o döneme rastlıyor. Elif de çakılıp kalıyor aileye.

Varşova Büyükelçisi
Varşova Büyükelçisi Tunç Üğdül

Merkez görev süresi dolunca, ver elini Brüksel. Tunç Üğdül Avrupa Birliği nezdindeki Daimi Temsilciliğe atanırken, Bakanlık Aslıgül Üğdül’ü Avrupa Yüksek Teknoloji Ajansı’nda uluslararası memurluğa aday gösteriyor. O dönemin yönetmeliğince karı-koca diplomatlara tanınan yurtdışında sadece dört yıl birlikte olma hakkını orada kullanıyorlar. Aslıgül Üğdül, üç yıllık görev süresi dolunca 40 kilometre uzaklıktaki Anvers’a konsolos oluyor. Her gün Hollanda’ya giden tırlar arasında gidip geliyor mesaiye. İki yıl daha merkezde görev yaptıktan sonra da yeni ayrılık gelip çatıyor:

Artık bir arada olamayacağımızın farkındayız. İnşallah birbirimize yakın yerlere tayin oluruz derken, ben BM nezdindeki Daimi Temsilciliğimize atandım, New York’a. Aslıgül da Montreal’de Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü nezdindeki Daimi Temsilciliğimize. Evden eve arabayla 6-7 saat.

Anne alıyor lafı, “Bazen ortada, Lake George kasabasında buluşur çocukları değiş tokuş eder, birlikte günü geçirirdik. Çok sonra fark ettik; buluştuğumuz lokantanın ismi ‘The Meeting Point’miş (Buluşma Noktası).

Ankara’ya geri dönüş uzun soluklu oluyor. Tunç Üğdül uzmanlaştığı Balkan Dairesi’ne iki buçuk yıl başkanlık ediyor. Sonra da BM’de kazandığı deneyimle Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Siyasi Kuruluşlar Genel Müdür Yardımcılığı’na terfi ediyor. Aslıgül Üğdül ise iki yıl Tanıtma Dairesi Başkanlığı, ardından AB Genel Sekreterliği Siyasi İşler Daire Başkanlığı yapıyor. “Çocukların liseyi bitirme dönemine denk düştü. Tam şekillendikleri dönem, Türk kültürüne, buradaki gelişmelere açık, istikrarlı eğitim aldılar, ayaklarını sağlam yere bastılar. Ancak aldıkları eğitim buradaki sınav sistemi için uygun değildi. Lisans için yurtdışına yönelmemiz ondan. Yoksa iki çocuğu dışarıda okutmak kolay değil.

Beş buçuk yılın sonunda anne Cenevre’ye, BM Daimi Temsilciliği’ne uçuyor. Altı ay sonra Meriç, iç mimarlık okuyacağı Paris’e gidiyor. Meriç’e küçük bir ev kuruluyor.

Baba, emeklerinin sonucunu 50. doğum gününde alıyor. Bratislava’ya Büyükelçi oluyor ve artık ev taşıma dönemi bitiyor. Kendine ait özel eşyalarıyla Bratislava’ya uçuyor. Cem, liseyi bitirir bitirmez Londra’da alıyor soluğu. Aradan üç yıl daha geçiyor. Anne, hedefine geçen nisan ayında ulaşıyor. Haber, Bratislava’dan Fas Büyükelçiliği’ne tayin olan eşini yerleştirmeye gittiğinde, geliyor.

Polonyalıların Türklere bakışıPOLONYALILARIN TÜRKLERE BAKIŞI DEĞİŞİYOR MU?

Son zamanlarda yaşanan Suriyeli mülteci akını ve bombalı terör saldırıları nedeniyle, tüm Avrupa’da yabancı düşmanlığı hızla arttı dersek yanlış olmaz sanırım… Yapılan araştırmalara göre ise yabancı düşmanlığının en çok hissedildiği ülkelerin başında Polonya geliyor. Öyle ki, yabancı düşmanlığı konusunda daha da geniş kitlelere ulaşmak isteyen bazı sivil toplum… >>

Yeni Tayinler…

Telefonun diğer ucundaki Dışişleri Bakanı Davutoğlu “Şu an neredesiniz” dediğinde, “Rabat’ta Tunç’un evini yerleştiriyorum” diye cevap veriyor. Davutoğlu, “İşte biz de bunu düşündük. Siz daha yakın olun diye sizi Dakar’a uygun gördük” diyor. Türkiye’nin Rabat sefiresi, Dakar’a sefir oluyor. Eşyalar depoya kilitleniyor. Çocukların 15 yıldır düzenli olarak yaz tatilini geçirdiği Bodrum Gündoğan’daki yazlık, mutlu bir kavuşmaya daha tanıklık ediyor.

Her Şeyden İki Tane Var

New York ve Montreal’den iki evi alıp Ankara’ya getirmek zor oldu tabii. Düşünsenize, evde her şeyden iki tane. İki ütü, iki buzdolabı, iki televizyon. Beş kişilik aile. Benim evimde de beş yatak, Aslıgül’ün evinde de. Gelen giden anne-baba, akrabayı düşünün. Evin alt yapısı ona göre kuruluyor. Mecburen birazını dağıtıyor, birazını yok pahasına satıyorsunuz. Aslıgül’ü Cenevre’deki eve yerleştirmek ve araba almak için Ankara’daki dairemizi sattık. O, arabayı yarı fiyatına satıp döndü. Aslında birçok ülkede olduğu gibi devletimizin lojmanları olabilse, bu paralar boşa gitmeyecek.

türkiye polonya ilişkileriTÜRKİYE POLONYA İLİŞKİLERİNDE 600. YIL

Türkiye Polonya ilişkileri, tam 600 yıl öncesine dayanıyor ve bu vesileyle Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski, Türkiye’ye ziyaret gerçekleştirdi. Polonya Cumhuriyetinin varlığının kabul edilmesi konusunda her zaman ilk sırada Türkiye’yi gören Polonyalılar, sanırım bu nedenle Türkiye’ye karşı ayrı bir sevgi besliyorlar… Polonya tarihine biraz bakarsak… T.C. Varşova Büyükelçisi… >>

Çocukların Bizden Nefret Ettiği Oldu…

Ayrılıp kavuşmalardan en çok çocuklar etkileniyor. Sohbetin bir bölümü şu diyalogla devam ediyor:

  • Anne: Çocuklar için her ayrılık sorun oldu. Çok ağlarlardı. “Nefret ediyoruz sizden ve mesleğinizden” lafını çok duyduk.
  • Meriç: Nefret ederdim çünkü arkadaşlarımı okuldan hep anneleri alırdı. Annemin ya da babamın beni okuldan aldığı gün benim için çok özel bir gündü.
  • Anne: Evet, çocukların birçok şeyini kaçırdık. Fransız okulunda okuduğu için Meriç’in mezuniyet töreni olmadı. Ama Cem’in lise mezuniyetini kaçırmak en büyük vicdan azabımız.
  • Cem: Ben hiç kaçırma olarak bakmadım ona. En çok Montreal dönüşü üzülmüştüm. Çok güzel arkadaşlıklar edinmiştim. Düzen değiştirmek zor. Her yerde bir hayat bırakıyorsunuz. 16 yaşından sonra işin keyfine varmaya başladım. Şimdi hayatımda gitmeyeceğim kıt’aya, hatta o kıt’ada iki ülkeye gitme şansım var ve dünyanın dört bir yanında arkadaşlarım…

1 Ev, 1 Araba, Gurur ve Hatıralar

Fas Büyükelçisi Tunç Üğdül, Türk diplomatlığının zorluklarını şöyle anlatıyor: “Türk diplomatı eğer ailesinden özel bir geliri yoksa para sahibi olamaz. Özellikle çocuklarını okulu olmayan ülkeler dışında okutma zorunluluğu aile bütçelerini çok zorlar. 40 yıllık kariyer sonunda genelde bir ev, bir araba, görev yapılan çeşitli ülkelerden alınmış aksesuvar ve eşya ile Türkiye’yi yurtdışında temsil etmiş olmanın gururu ve hatıraları kalır. Farklı coğrafyalarda, farklı koşullarda yeniden düzen kurulmasının güçlükleri, özellikle çocukların yeni okullarına, yeni çevrelerine ve hayatlarına uyum çabaları dışarıdan pek bilinmez.”

“Mesleğin temsile dönük vitrinidir dikkati çeken. Ancak kendinizi, bilgi ve birikiminizi geliştirmezseniz yerinizde sayarsınız. Şunu da vurgulamak lazım; bugün Türk diplomatlarının kendilerini geliştirmişlik düzeyi ortalamanın çok üzerindedir. Bu arada Türk diplomatlarının profili de değişti. Asker-bürokrat çocuklarının yerini çiftçi, işçi çocuğundan, yüksek bürokrat ve iş adamı çocuğuna, toplumun hemen her kesiminden insanlar aldı. Sorumluluk ve özveri gerektiren zevkli meslektir diplomatlık. Savaş, yokluk, kıtlık ortamlarında, terör tehdidi altında geçer bazen. Ben Paris’te hem çelik yelek kullandım hem silah taşımak zorunda kaldım. Kimi arkadaşlarımız Irak, Afganistan gibi bölgelerde ciddi bombardıman altında, kurşun yiyerek yaşıyorlar.

ASKERLİK TECİLİPOLONYA’DA ASKERLİK TECİLİ

Eğitim almak için ya da çalışmak için hiç fark etmez, her ne sebeple olursa olsun, askerlik hizmetini yerine getirmemiş bir Türkiye Cumhuriyeti erkek vatandaşı iseniz, askerlik konusunda bir şeyler yapmanız gerek ?  Polonya’da askerlik tecili  ile ilgili neler yapabilirsiniz? Polonya için konuşmak gerekirse, askere karar aldırma, askerlik erteleme… T.C. Varşova Büyükelçisi… >>

Evin Maliye Bakanı Anne

Evde kimin ne zaman tatile çıkacağından, hangi faturanın ne zaman ödeneceğine kadar her şey annenin ajandasında. Ayrı olduklarında her gün Skype’den görüntülü olarak konuşuyorlar. Senegal heyecanı içindeki Aslıgül Üğdül: “Hiç bilmediğiniz bir kıta, insanı endişelendiriyor ama cazip de aynı zamanda” diyor.

Hürriyet gazetesinde 2010 yılında Şehriban OĞHAN tarafından yapılan röportajı sizlerle paylaştım. Umarım Varşova Büyükelçisi Tunç Üğdül ile buluşma fırsatım olur ve merak edilen başka soruların cevaplarını da sizlerle paylaşabilirim 🙂

Türkiye’nin Polonya Büyükelçileri Listesi

Hazır yeri gelmişken, bu zamana kadar Türkiye’nin Polonya Büyükelçisi olarak görev yapmış tüm isimlerini de liste halinde sizlerle paylaşayım…

Türkiye Cumhuriyetini tanıyan ilk ülkelerden biri olan Polonya ile diplomatik ilişkiler, 1924 yılında İbrahim Tali Öngören’in Varşova’ya elçi olarak atanmasıyla başladı. 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’nın Polonya’yı işgaliyle birlikte yaklaşık yedi yıl askıya alınan ikili ilişkiler, 1947 yılında tekrar başladı. 7 yıl, 16 gün ile Ahmet Ferit Tek en uzun süre bu görev yapan, 154 gün ile Cevat Ezine en kısa süre büyükelçilik görevini yürüten kişidir.

BüyükelçilerBaşlangıçBitişGörev Süresi
1İbrahim Tali Öngören21 Haziran 19241 Şubat 19261 yıl
2Yahya Kemal Beyatlı14 Haziran 192614 Mart 19293 yıl
3Hasan Vasfi Menteş1 Mayıs 192911 Ağustos 19312 yıl
4Cevat Ezine19 Aralık 193121 Mayıs 1932-
5Ahmet Ferit Tek30 Haziran 193216 Temmuz 19397 yıl
6Cemal Hüsnü Taray17 Ağustos 19391 Temmuz 1940-
7Şevki Berker28 Mayıs 194713 Temmuz 19481 yıl
8Şinasi Devrim30 Haziran 194931 Temmuz 19501 yıl
9Abdullahad Akşin27 Kasım 19526 Temmuz 19574 yıl
10Fikret Belbez30 Temmuz 195814 Nisan 19612 yıl
11Cemal Yeşil28 Haziran 196218 Temmuz 19653 yıl
12Hikmet Bensan28 Eylül 196530 Mayıs 19704 yıl
13Özdemir Benler31 Mayıs 197010 Ekim 19722 yıl
14Necdet Kent13 Ekim 19724 Kasım 19764 yıl
15Eftal Deringil11 Kasım 197630 Mayıs 19781 yıl
16İlhan Yaşar27 Temmuz 197825 Kasım 19802 yıl
17Turgut Tülümen8 Aralık 198028 Ekim 19843 yıl
18Muammer Akçer4 Kasım 198426 Şubat 19894 yıl
19Hatay Savaşçı28 Şubat 198917 Şubat 19944 yıl
20Korkmaz Haktanır31 Mart 199417 Ekim 19962yıl
21Solmaz Ünaydın12 Kasım 199617 Kasım 19982 yıl
22Ateş Balkan4 Aralık 199818 Aralık 20002 yıl
23Candan Azer2 Aralık 200017 Ocak 20054 yıl
24Kadri Ecvet Tezcan1 Şubat 200515 Mart 20083 yıl
25Reşit Uman28 Mart 20081 Temmuz 20124 yıl
26Yusuf Ziya Özcan20 Temmuz 2012...4 yıl

Umarım T.C. Varşova Büyükelçisi Tunç Üğdül İle Tanışın başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Bu yazıdan arkadaşlarınızı da haberdar etmek için aşağıdaki sosyal paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Polonya hakkında yayımlanan içeriklerden öncelikli olarak haberdar olmak için ABONE OL bölümüne e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...