Polonya Forum

Polonya hakkında bilgi sahibi insanlar ile bilgi talep eden insanları bir araya getirmek, farklı bakış açılarına sahip insanların buluşmasını sağlayarak Polonya hakkında en doğru bilgi kaynağını sizlere sunmak istiyoruz...

 • Polonya’da Karantina Süreci Nasıl Yönetilecek?

  Posted by Ender Taş on 10 Eylül 2020 saat 16:00

  KARANTİNA UYGULAMALARI

  Pandemik süreç nedeni ile ülkede ve dünyadaki değişiklikler, karantina sürecindeki yükümlülükler, Polonya’ya giriş yaparken hepimizi etkileyebilir. Unutmayın, bu kuralların amacı herkesin güvenliğini garantiye almak ve COVİD-19’un yayılmasını önlemektir. Karantina, virüsün yayılmasını önlemeye yöneliktir ve hiçbir semptom göstermemiş olsanız dahi virüs size bulaşmış olabilir.  Karantina sizin için bir önlemdir, herhangi bir belirti göstermeniz halinde hızlıca tedbir almaya olanak tanır.

  Yukarıda belirtilenler, şu anda olan mevcut yükümlülükleridir, Bakanlar Konseyi tarafından 1 Eylül 2020 tarihinde yayınlanmıştır ve ileride duruma göre değişiklik gösterebilir.

  KARANTİNADAN MUAF OLAN KİŞİLER

  Polonya’ya giriş yapan her yabancı 10 günlük karantina sürecine dahil olmayacaktır, muaf olacak kişiler aşağıda belirtilmiştir:

  • Polonya vatandaşları ve yakınları; ailesi Polonya vatandaşı olanları,
  • Öğrenciler, katılımcılar ve farklı durumlarda eğitim görenler; doktora öğrencileri gibi,
  • Avrupa Birliği vatandaşları, Euro bölgesinde olanlar, İsviçre vatandaşları ve yakınları,
  • Süresiz Polonya’dan veya herhangi bir Avrupa Birliği (Euro bölgesindeki ülkeler dahil) ülkesinden oturum izni olan yabancılar,
  • Uçakla seyahat edenler -COVİD-19 dolayısıyla yasaklı ülkeler dışından gelenler (gov.pl sitesinden kontrol edilebilir)- Belarus, Rusya ve Ukrayna istisnai olarak,

  Karantinadan ve uygulamalardan muaf tutulacak kişilerin tam listesini http://www.strazgraniczna.pl/pl/cudzniemcy/covid-epidemia-koronawi sitesinden görebilirsiniz.

  KARANTİNA SÜRECİ NE KADAR SÜRER?

  Zorunlu karantina süreci Polonya sınırını geçtiğiniz andan itibaren 10 gün sürer.

  Karantina sürecinde neler yapılmalı?

  1. Polonyaya giriş yaparken pasaport görevlisine aşağıdaki bilgileri vermelisiniz;

  • Karantina sürecinde konaklayacağınız yerin adresi,
  • Size doğruca ulaşabilecekleri telefon numaranız.

  Not *: Yabancı uyruklu kişilerin karantina sürecinde kalacakları yerde başka kişilerinde yaşaması durumunda, bu kişiler de 10 günlük karantinaya sürecine dahil olmak zorundadır. Polise veya gerekli kuruma bu kişilerin de isim-soyisim, PESEL numaraları ve telefon numaraları sunulmak zorundadır.

  2. Sonrasında belirttiğiniz adrese gidip, ‘’Home Quarantine’’ adlı uygulamayı indirip, telefonunuza gelecek SMS ile uygulamayı aktif duruma getirmelisiniz.

  3. Aktivasyon kodu uygulamayı en başta aktif etmenize olanak sağlayacaktır, Bazı durumlarda; Polonya telefon numaraları dışındaki numaralar veya telefon numaranızı değiştirmeniz durumunda gelecek SMS 3-4 güne kadar gecikebilir, bu durumda acil durum hattını arayınız. +48 22 165 57 44.

  4. Uygulamanın aktivasyonunu gerçekleştirdiğiniz anda yapmanız gereken ilk şey ‘’selfie’’ çekmeniz olacaktır ve her gün bu fotoğrafları sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Bu fotoğraflar karantina süreciniz boyunca günbegün karşılaştırılacaktır.

  5. Uygulamayı ilk açışınızdan itibaren size günlük görevler verilecektir, görevleriniz günden güne değişiklik gösterebilir.

  6. Uygulama yüz tanıma sistemine sahiptir ve aynı zamanda konumunuzu görüntüleyebilir.

  7. Görevleri tamamlamak için 20 dakikanız olacaktır. Başarısız olmanız durumunda bu hususta yükümlü kurum kurallara uyup uymadığınızı görmek adına sizi kontrol edecektir.

  8. Karantina boyunca polis sizi istediği zaman ziyaret edebilir. Polis ziyaretleri uygulamanın yerini almayacaktır ancak tamamlayıcı rol oynayacaktır.

  9. Karantina sürecinde kesinlikle ve kesinlikle kaldığınız yerden ayrılamazsınız. Kişi eğer temel yaşam ihtiyaçlarını karşılama konusunda yardıma ihtiyaç duyuyorsa, belediye sosyal yardım merkezleri kişiye hizmet verecektir.

  10. Bu kurallara uymayan kişiler 30.000 PLN’ye kadar cezaya çarptırılabilir.

  İNTERNET ERİŞİMİ VEYA TELEFONU OLMAYAN KİŞİLER İÇİN SÜREÇ NASIL OLACAK?

  İnternet, telefon veya elverişli bir cihaza erişimi olmayan kişiler gerekli kurumlara bildirim yaptıktan sonra ‘’Home Quarantine’’ uygulamasından muaf olabileceklerdir.

  Bildiriminizi buralara yapabilirsiniz;

  Bu kişiler karantina süreci boyunca her gün polis tarafından kontrol edileceklerdir.

  KARANTİNAYA ALINACAK ÇALIŞANLAR İÇİN DURUM NE OLACAK?

  10 günlük karantinaya girecek, sözleşmeli çalışanların maaşları sigorta şirketleri tarafından karşılanacaktır.

  Bu hususta, çalışanlar kendi çalıştıkları kurum direkt iletişim halinde bulunup, gerekli koşulları konuşarak bildirimlerini yapabilirler.

  • *** A person obliged to undergo a 10-day quarantine, who is already employed on the basis of an employment contract or contract of mandate (if he/she pays sickness insurance contributions), is entitled to the payment of:
  • Remuneration for the period of incapacity for work (Art.92 of the Labor Code) or
  • Sickness cash benefit specified in separate regulations.

  To this end, within 3 working days of the end of the compulsory quarantine, the employer or the entity obligated to pay the sickness cash benefit should submit a written declaration confirming that compulsory quarantine has been completed.

  Çeviri Efekan Demiröz tarafından yapılmıştır.

  Kaynak: https://www.wielokultury.wroclaw.pl/en/wromigrant-en/

  Ender Taş cevap verdi 2 yıl, 9 ay önce 1 Üye · 0 Cevap
 • 0 Cevap

Sorry, there were no replies found.

Cevap vermek için giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.