Polonya Forum

Polonya hakkında bilgi sahibi insanlar ile bilgi talep eden insanları bir araya getirmek, farklı bakış açılarına sahip insanların buluşmasını sağlayarak Polonya hakkında en doğru bilgi kaynağını sizlere sunmak istiyoruz...

POLONYADAYIZ | Polonya’nın En İyi Eğitim ve Kültür Platformu! Polonya Forum Haberler, Duyurular, Etkinlikler Polonya’da Burs: Natolin Avrupa Kolejinde yüksek lisans yapmak isteyen iki Türk öğrenciye burs imkanı

 • Polonya’da Burs: Natolin Avrupa Kolejinde yüksek lisans yapmak isteyen iki Türk öğrenciye burs imkanı

  Posted by Ender Taş on 29 Aralık 2020 saat 11:04

  Polonya Dışişleri Bakanlığı, Natolin kentindeki Avrupa Kolejinde eğitim almak isteyen iki Türk öğrenci için yüksek lisans bursu vereceğini duyurdu.

  Polonya’nın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Natolin kentinde bulunan Avrupa Kolejinde “Avrupa Disiplinler Arası Çalışmalar” programında yüksek lisans yapmak isteyen iki Türk öğrenciye burs verileceği bildirildi.

  Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) sürecinin Polonya tarafından her zaman desteklendiği ifade edilen açıklamada, akademik değişimin de uluslar arasında bağ kurma yollarından biri olduğu belirtildi.

  Bursların bu bağlamda verildiğine vurgu yapılan açıklamada, “Uluslararası ilişkiler alanında açık fikirli, kariyer odaklı profesyoneller yaratmanın ve sonrasında en parlak öğrencilere yabancı bir ortamda birinci sınıf eğitim alma şansı vermenin daha iyi bir yolu yoktur.” ifadesine yer verildi.

  Konuyla ilgili Twitter hesabından açıklamada bulunan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakcı, “Polonya’dan Türk öğrencilere Natolin’de yüksek lisans bursu, bu yıl aldığım en güzel yeni yıl hediyesi. Teşekkürler. Bu burs Türkiye-Polonya bağlarını güçlendirecek ve AB sürecimize katkıda bulunacak.” ifadesini kullandı.

  Polonya’nın Ankara Büyükelçisi Jakub Kumoch da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Polonya’nın Ankara Büyükelçiliği ve Polonya Dışişleri Bakanlığı, AB çalışmaları için en önemli iki okuldan biri olan Natolin Avrupa Kolejinde Türkiye’den adaylar için iki ek bursun finanse edildiğini duyurmaktan gurur duyar. Başvurular 13 Ocak’a kadar.” açıklamasına yer verdi.

  Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen Polonya’nın, Avrupa entegrasyonu alanında nitelikli uzmanlar yetiştirmekle ilgilendiğini vurgulayan Kumoch, “Natolin Avrupa Koleji bu alanda en prestijli okullardan biridir.” ifadesini kullandı.Burs programına başvurular 13 Ocak’a kadar “https://admissions.coleurope.eu” adresinden yapılabilecek.

  Kaynak 1, Kaynak 2

  Avrupa Koleji (College of Europe / Collège d’Europe) 1949 yılında Belçika’nın Bruges şehrinde Avrupa bütünleşme çabalarına eğitsel ve akademik destek vermek amacıyla kurulmuştur. İngilizce ve Fransızca dillerinin her ikisinde birden eğitim veren Kolej, ikinci kampüsünü 1993 yılında Polonya’nın Varşova şehri yakınlarında, Natolin’de açmıştır. Avrupa Birliği kurumlarına sayısız bürokrat yetiştiren ve Avrupa çalışmaları alanında en itibarlı eğitim kurumlarından biri olan Avrupa Koleji, yalnızca yüksek lisans diploması vermektedir.

  Ender Taş cevap verdi 2 yıl, 9 ay önce 1 Üye · 0 Cevap
 • 0 Cevap

Sorry, there were no replies found.

Cevap vermek için giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.