Polonya Forum

Polonya hakkında bilgi sahibi insanlar ile bilgi talep eden insanları bir araya getirmek, farklı bakış açılarına sahip insanların buluşmasını sağlayarak Polonya hakkında en doğru bilgi kaynağını sizlere sunmak istiyoruz...

POLONYADAYIZ | Polonya’nın En İyi Eğitim ve Kültür Platformu! Polonya Forum Haberler, Duyurular, Etkinlikler Dünya basın özgürlüğü sıralamasında Polonya kaçıncı sırada?

 • Dünya basın özgürlüğü sıralamasında Polonya kaçıncı sırada?

  Posted by Ender Taş on 23 Nisan 2020 saat 18:27

  Polonya, Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde bu yıl 180 ülke arasında 62. sırada yer aldı…

  Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, dünyadaki 180 ülkede basın özgürlüğünün ne durumda olduğunu gösteren “2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi“ni paylaştı. Geçen seneye göre 3 sıra gerileyen Polonya, listede 62. sırada yer alırken, Türkiye 154. sırada yer aldı.

  Sırasıyla Norveç, Finlandiya, Danimarka, İsveç ve Hollanda ilk 5 içerisinde yer alıyor. Almanya (11. sırada), İngiltere (35. sırada), Amerika Birleşik Devletleri (45. sırada), Rusya (149. sırada) ve Çin ise (177. sırada) yer alıyor.

  Polonya ve Türkiye hakkında yapılan kısa yorumlar ise şu şekilde:

  Polonya (62. sırada): Polonya hükümetinin yargı üzerindeki kontrölü, basın özgürlüğünü olumsuz etkiledi. Polonya’da bazı mahkemelerin ceza kanunun 212. maddesi dolayısıyla hakaret suçlamalarında gazetecilere 1 yıla kadar hapis cezası verebilmekte. Her ne kadar mahkemeler cezayı paraya çevirse de, bu durum basın özgürlüğü konusunda baskı yaratan bir ortam doğurmaktadır.

  Türkiye (154. sırada): İnternet sitelerinin ve sosyal medyanın sansürü benzeri görülmemiş seviyelere ulaştı. Yetkililer artık çevrimiçi video hizmetlerini kontrol altına almaya çalışıyor.

  Ender Taş cevap verdi 2 yıl, 9 ay önce 1 Üye · 0 Cevap
 • 0 Cevap

Sorry, there were no replies found.

Cevap vermek için giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.