Yurtdışı Para Gönderimi | Polonya’da En Ucuz Para Transferi

Yurtdışı para gönderimi, Türkiye'den uzakta yaşayanlar için belkide en masraflı ve bazen de en sorunlu işlemlerden bir tanesidir. İnternet kullanımının daha da yaygınlaşmasıyla beraber, Uluslararası para transferi konusunda işimizi kolaylaştıran servisler de çoğalmaya başladı.
Yurtdışı Para Gönderimi | Polonya’da En Ucuz Para Transferi
Konu Başlıkları

Yurtdışı para gönderimi, Türkiye’den uzakta yaşayanlar için belkide en masraflı ve bazen de en sorunlu işlemlerden bir tanesidir. İnternet kullanımının daha da yaygınlaşmasıyla beraber, Uluslararası para transferi konusunda işimizi kolaylaştıran servisler de çoğalmaya başladı.

Ancak konu Yurtdışı para transferi olunca, mümkün olan servisler içerisinde de en ucuz yolu bulma arayışı içerisine düştük. Ayrıca Polonya’da Para Çekme başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Yurtdışı Para Gönderimi

Yurtdışı para gönderimi yapmak için en yaygın biçimde kullanılan 4 yöntem var ve bu yöntemleri teker teker ele alarak, sizlerle beraber avantaj-dezavantajlarını inceleyeceğiz…

 • Standart Banka Transferi
 • Yurtdışı para transferi yapan özel operatörler
 • Online Bankacılık Servisleri
 • Polonya’da döviz bürosu: Kantor

Yukarıdaki listede yer alan Yurtdışı para gönderimi yöntemleri, sahip olduğunuz para miktarı, para gönderimini ne kadar acil gerçekleştirmek istediğiniz, para transferi için ne kadar masraf yapmak istediğiniz… gibi bir sürü etkene göre değişkenlik gösterecektir. Dolayısıyla Yurtdışına para göndermenin en iyi yolu “budur” demek yanlış olur diye düşünüyorum…

POLONYA PARA BİRİMİ

Polonya para birimi Zloty (PLN)’dir. 1 Zloty,100 Groszy’ye bölünür. Metal olarak 1 Grosz’tan 5 Zloty’ye kadar bulunan madeni paralara ek olarak kağıt para olarak basılmış 10, 20, 50, 100 ve 200 Zloty bulunmaktadır. Ayrıca 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 Grosz bulunmaktadır. Elinizde eğer Euro ya da Dolar var ise, Polonya’da hemen hemen her Döviz Bürosu ya da Banka’da bu dövizleri bozdurabilirsiniz…

Yurtdışına en ucuz para gönderme yolları

Yurtdışı para gönderimi konusunda kısa bir ön bilgi verdikten sonra, Yurtdışına en ucuz para transferi yapma konusunda daha detaylı bilgilere geçebiliriz. Her yöntem kendine has bazı avantajları barındırıyor olsa da, kendi durumunuza en uygun para transferi yöntemini seçme özgürlüğüne sahipsiniz. Özellikle de Polonya’da eğitim, çalışma ya da gezi amacıyla bulunan kişilerin işine yarayabilecek uluslararası para transferi yöntemlerine birlikte bakalım…

 NOT: Yurtdışı para gönderimi konusunda sizlerle paylaşacağım bilgiler, hem Polonya içerisindeki bankalar, hem de Avrupa’nın herhangi bir yerindeki bankalar için geçerlidir. Ayrıca belirtmemde yarar var ki; Uluslararası para transferinden bahsettiğimiz için, EURO – DOLAR – STERLİN gibi döviz çeşitlerinin transferlerinden bahsediyor olacağım. Kaldı ki Polonya bankaları arasında ZLOTY transferleri için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. 

 1-  Standart Banka Transferi

Yurtdışı para gönderimi yöntemleri arasında hızlı ve kolay olması dışında, küçük miktarlardaki para transferlerinde belkide en kolay yöntem, Standart banka transferidir. Hem yurtdışına para göndermek, hem de Polonya’daki bankalar arasında para transferi yapmak için, tabi ki sizin ve para göndermek istediğiniz kişinin bir banka hesabı olması şart. Eğer para transferi yapmak istediğiniz kişi ile aynı bankaları kullanarak transfer yapma istiyorsanız, işlemleriniz çok daha hızlı bir şekilde hallolacaktır.

Yurtdışı para gönderimi
Yurtdışı para gönderimi

Single Euro Payments Area (SEPA) sistemi sayesinde, Farklı banka hesaplarına sahip kullanıcılarının da birbirleri arasında para transferi yapabilmeleri, 1-2 iş günü içerisinde oldukça hızlı şekilde gerçekleşebiliyor. Herhangi bir banka hesabına ya da Polonya’daki herhangi bir banka hesabına para gönderimi yapabilmeniz için ise, International Bank Account Number denilen IBAN numarasına ve Business Identifier Code (BIC) denilen SWIFT koduna sahip olmanız yeterli.

EURO – DOLAR – STERLİN gibi farklı döviz biçimlerinde hesap açtırırken, sizlere ilk 2 hanesi ülke kodu, geri kalanı ise rakamlardan oluşan bir IBAN numarasının yanında, uluslararası para transferinde kullanmanız gereken ve sadece harflerden oluşan bir de SWIFT kodu verilecektir.

 • IBAN Numarası Örneği: PL 12 1234 1234 1234 1234 1234 1234
 • SWIFT Kodu Örneği: INGABCDE

Yurtdışı para transferi yapmak için kullanabileceğiniz bu yöntem her ne kadar kolay ve hızlı olsa da, maalesef diğer yöntemlere göre daha maliyetli olacaktır. Bunun nedeni ise, hesabınız olan banka, uluslararası para transferi için sizlerden hem kur değişim ücreti, hem de %4 – %12 arasında işlem ücreti alacaktır… Dolayısıyla küçük miktarlardaki paranızı yurtdışındaki ya da Polonya’daki herhangi bir bankaya transfer etmek istiyorsanız eğer, bu yöntemi kullanmanız daha doğru olacaktır. POLONYA’DA BANKA HESABI AÇMA >> Pek Yakında…

 2-  Yurtdışı para transferi yapan özel operatörler

Sırada en çok kullanılan Yurtdışı para gönderimi yöntemleri arasında önemli bir yere sahip olan özel operatörler var. Western UnionMoney Gram gibi özel operatörler, hem güvenli ve hızlı olmaları, hem de tüm dünya çapında yaygın bir şekilde bulunabilmeleri nedeniyle en çok kullanılan uluslararası para transferi yöntemleri arasında yer alıyor. Ancak baştan belirtmeliyim ki özel operatörler, diğer Yurtdışı para gönderimi yöntemleri arasında en pahalı olanıdır. %5 – %6 civarında kesinti yaparak para transferi yapabileceğiniz bu yöntemde, gönderim seçiminize bağlı olarak, hem alıcıdan hem de gönderen kişiden kesinti yapılır.

Yurtdışı para gönderimi
Yurtdışı para gönderimi

Ancak küçük bir ayrıntı vereyim; Her ne kadar yurtdışı para gönderimi için kullanacağınız özel operatörler %5 – %6 civarında komisyon alıyor olsalar da, bu işlemleri İnternet bankacılığı ile yaparsanız eğer, çok daha az komisyon kesintisine uğrarsınız. Dolayısıyla size tavsiyem, yurtdışında ve Polonya’da İnternet Bankacılığı kullanmaya gayret edin.

Western Union ve Money Gram gibi özel operatörler, bulunduğunuz ülkedeki belirli bankalarla anlaşmalıdır. Dolayısıyla herhangi bir banka hesabına sahip olmasanız bile, siz yurtdışına para yollayabilir ya da yurtdışından size para gönderilebilir. Yapmanız gereken sadece banka memuruna kimliğinizi göstermektir.

Yurtdışı para gönderimi yöntemlerinden özel operatörleri seçecek kişilerin, daha çok acil para gönderme ihtiyacında olan ve orta miktarlarda para gönderimi yapan kişiler olması önerilir. Dolayısıyla küçük ya da çok büyük miktarlarda uluslararası para transferi yapmak isteyenler için uygun bir yöntem değildir! POLONYA EKONOMİSİ >> Pek Yakında…

 3-  Online Bankacılık Servisleri

Yurtdışı para gönderimi yöntemleri arasında sizlere şiddetle tavsiye edebileceğim bir diğer yöntem ise, Online Bankacılık… Hem Yurtiçi, hem de Yurtdışı para gönderimi işlemleri için hızlı, ucuz ve güvenilir olması sebebiyle git gide daha da popüler hale gelen Online Bankacılık servisleri, özellikle Online Alış-Veriş sitelerinin olmazsa olmaz ödeme yöntemlerinden bir tanesi. Online Alış-Veriş pazarının hızla büyüdüğünü ve büyük bir kesim için de vazgeçilmez bir alışkanlık olduğunu söylememe gerek yok sanırım…

Yurtdışına para gönderimi için sizlere önerebileceğim, birçok kişinin haberi dahi olmayan; ancak her geçen gün daha da popüler hale gelen PayPalTransferWise, Trejdoo ve CurrencyFair servislerinden bahsetmek istiyorum.

 • PayPal

Yurtdışı para gönderimi yöntemleri arasında dünyanın en çok kullanılan servislerinden birisi PayPal. Önümüzdeki günlerde Polonya Alış-Veriş siteleri hakkındaki yazımda da sizlere detaylıca bahsedeceğim gibi, Polonya’da Allegro gibi, dünya çapında ise E-Bay gibi Online Alış-Veriş sitelerinden ürün almak istiyorsanız eğer, PayPal hesabına sahip olmanız en güvenli yol olacaktır.

Yurtdışı para gönderimi
Yurtdışı para gönderimi

PayPal ile Yurtdışına para gönderimi yapabilmeniz için öncelikle kredi kartı bilgilerinizi girerek kendinize bir hesap açmanız gerekiyor. PayPal, sahip olduğunuz hesaptan parayı çeker ve diğer kartın PayPal hesabına paranızı aktarır. Eğer farklı para biriminde gönderim yapmak istiyorsanız eğer, %4 civarında gönderim ücreti ve 0.3 Euro işlem ücreti ödemek zorundasınız.

 • Transfer Wise (Polonyadayız’ın tavsiyesi)

Peer-to-peer (P2P) denilen Yurtdışı para gönderimi yöntemleri arasında önemli bir yere sahip olan TransferWise, benim gördüğüm en düşük gönderim ücretine sahip servislerden bir tanesi. “En ucuz Yurtdışı para gönderimi” sloganıyla yola çıkan 2 girişimci tarafından kurulan bu sistem ile, gönderim yapmak istediğiniz paranın miktarı önemli değil. Yukarıda anlattığım diğer uluslararası para transferi yöntemlerinden çok çok az kesintilere sahip. Ayrıca size en iyi kurdan fiyat verdiği de bir gerçek. Özellikle Yurtdışına sürekli para gönderimi yapan kişilerin kesinlikle denemelerini öneriyorum.

Yurtdışı para gönderimi
Yurtdışı para gönderimi

İlk para transferi işlemini ücretsiz bir şekilde yapmanıza olanak tanınıyor. daha sonrasında ise %1 gibi oldukça düşük bir miktardaki komisyon ile Yurtdışı para transferi işleminizi yapabiliyorsunuz. Buradaki linkten üye olabilir ve ilk para transferinizi ücretsiz yapabilirsiniz. Yurtdışı para gönderimini nasıl yapabileceğinizi ise buradaki yazımdan öğrenebilirsiniz.

TAX FREE / TAX REFUND

Tatilciler için bulunmaz bir fırsat olan Tax Free ile yurt dışında yaptığınız alış-verişin ardından alabileceğiniz vergi indirimi hakkında bilmek isteyebileceğiniz ayrıntıları, bu yazımda bulabilirsiniz… Almış olduğunuz üründen ne kadar vergi iadesi alacağınız, ülkeden ülkeye değişmektedir. Tabi her ülkenin KDV oranı da farklı olduğu için, alacağınız para da değişkenlik gösterecektir. Ayrıca…

 • Trejdoo

Trejdoo, Yurtdışı para gönderimi konusunda özellikle Avrupa ülkelerinde oldukça iyi bilinen; ancak ülkemizde henüz yaygınlaşamamış bir servis. Henüz kullanma fırsatı bulamadım; ancak çeşitli yabancı sitelerde hakkında çok olumlu yazılara denk geldim. Bu uluslararası para gönderim servisi hakkında daha fazla bilgi edindiğim zaman, bu yazıyı güncelleyeceğime emin olabilirsiniz.

 • Currency Fair

Yine Yurtdışı para gönderimi konusunda dünya çapında sıkça kullanılan; ancak ülkemizde henüz yaygınlaşamamış bir servis. CurrencyFair, diğer Online Bankacılık servisleri gibi, uluslararası para gönderimlerinizde hızlı olması ve az komisyon kesintilerine sahip olmasıyla ünlenmiş diyebilirim. Yine bu servisi deneyimlediğim zaman, detaylarını sizlerle paylaşacağım.

POLONYA’DA ŞİRKET KURULUŞU HAKKINDA HER ŞEY!

Uzun zamandır Polonya hakkında sizlerden gelen soruların arasından seçtiğim konuları, mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde yazmaya çalışıyorum. En çok sorulan sorulardan bazıları Polonya’da şirket kuruluşu işlemleri nelerdir? Polonya’da şirket kurmak için gerekenler nelerdir? Polonya’da iş kurmak zor mudur? ya da Polonya’da iş kurmak istiyorum; ancak yardımcı olabilir misiniz?…

 4-  Polonya’da döviz bürosu: Kantor

Şimdi biraz daha Polonya özeline inelim ve Polonya’da döviz bürosu, yani Kantor aracılığıyla nasıl döviz bozdurabilirsiniz inceleyelim… Polonya’da Banka Hesabı Açma hakkındaki yazımda, Polonya döviz bürosu olan Kantor‘lar hakkında detaylı bilgiler vereceğim. Ancak konumuz Yurtdışına para gönderimi olduğu için, bir diğer Online para transferi servisi olan E-Kantor‘dan bahsetmek istiyorum…

 • E-Kantor (Polonyadayız’ın tavsiyesi)

Yurtdışı para gönderimi işlemlerinizde, yukarıda bahsettiğim Online Bankacılık yöntemlerine ek olarak, Polonya’da oldukça sık bir şekilde kullanılan bir diğer Peer-to-peer (P2P) alternatifi E-Kantor servisi daha var. Polonya’da eğitim, çalışma ya da gezi amacıyla bulunan kişiler, ellerinde bulunan dövizleri bozdurmak için Kantor ofislerini kullanıyor. Ancak sahip olduğunuz dövizleri ofislerde bozdurmak yerine, Online bir şekilde E-Kantor kullanarak bozdurursanız eğer, çok daha az kayıp yaşayacaksınız.

Yurtdışı para gönderimi
Yurtdışı para gönderimi

Cinkciarz.pl Polonya’da E-Kantor hizmeti için kullanabileceğiniz -bana göre- en iyi web sitesidir. Polonya’da bulabileceğiniz en düşük kur’dan dövizlerinizi bozdurmak varken, neden Kantor Ofislerini teker teker dolaşıyorsunuz? E-Kantor’u kullanabilmeniz için, öncelikle herhangi bir Polonya bankasında Zloty hesabınızın yanında, EURO – DOLAR gibi istediğiniz herhangi bir para biriminde hesaba sahip olmalısınız.  NOT: Polonya’daki E-Kantorlar arasında bir diğer güvenli servis de İnternetowy Kantor isimli web sitesi. Ancak bu site tamamen Lehçe olduğundan dolayı, dil yeterliliği olmayanların kullanmasını önermiyorum. 

Yapmanız gereken ilk şey, öncelikle Cinkciarz.pl web sitesinde kendinize bir hesap oluşturmak. Üyeliğinizi aktif ettikten sonra ise, kullanıcı panelindeki yönlendirmeleri izleyerek, Polonya bankasındaki hesabınızı sisteme tanıtmalısınız. Tanıttığınız hesapta bulunan döviz cinsine göre, istediğiniz para birimleri arasında değişim yapabileceksiniz.

Yurtdışı para gönderimi
Yurtdışı para gönderimi

Polonya’da E-Kantor kullamanın en avantajlı yanı, orta ve büyük ölçekteki paranızı, en az kayıpla başka para birimine transfer etmenizi sağlamasıdır. Özellikle de Polonya’daki banka hesaplarındaki EURO – DOLAR gibi dövizlerini ZLOTY’ye çevirmek isteyenler, ya da tam tersini yapmak isteyenler için bulunmaz bir fırsattır diye düşünüyorum.

E-Kantor kullanmanın tek dezavantajı ise, para transferi işleminin 3-4 iş günü içerinde gerçekleşmesidir. Yani acil döviz değiştirme ihtiyacı olan kişilerin, yukarıda bahsettiğim diğer servisleri kullanması, zaman kazanma bakımından daha iyi olacaktır.

EN UCUZ OTEL BULMA YÖNTEMLERİ

Sadece Polonya‘ya yapacağınız seyahatlerinizde değil, Dünya’nın birçok ülkesine yapacağınız seyahatlerinizde de yararlanabileceğiniz en çok kullanılan, güvenilir  ucuz otel bulma yöntemleri ve  konaklama alternatifleri  hakkında sizlerle bazı web sitelerini paylaşmak istiyorum. Özellikle kısa süreli gezilerinizde kalacak yer bulma sorununu ortadan kaldıran en ucuz otel bulma…

 • Neden Kantor Ofisi yerine E-Kantor Kullanmalıyız?

Yurtdışı para gönderimi işlemlerinizi de yapabileceğiniz E-Kantor servisleri, Online olması nedeniyle her zaman elinizin altında olan bir sistem. Polonya’da Kantor Ofislerine 7/24 erişebilme imkanınızın da olmadığını söylememe gerek yok sanırım. E-Kantor servislerinin en büyük avantajı ise, Polonya’da sıkça bulabileceğiniz Kantor Ofislerinden çok daha az komisyonla çalışıyor olmalarıdır. Sonuçta Kantor Ofislerinin personel çalıştırma, kira ödeme gibi çeşitli masrafları olduğu çok açık.

Dolayısıyla E-Kantor servislerinde %1 civarında komisyon kesintisiyle döviz alma ya da satma işlemleri yapabiliyorken, Polonya’da her köşe başında bulabileceğiniz Kantor Ofislerinde bu oran %7 civarında olabiliyor. Ayrıca Polonya’nın farklı şehirlerindeki Kantor Ofisleri çok değişken kur değerlerine sahip olabiliyor.

POLONYA’DA EV KİRALAMA | POLONYA EV KİRALARI

Polonya’ya her ne amaçla gelmiş olursanız olun, temel barınma ihtiyacınızı bir şekilde karşılamanız gerekecektir. Özellikle Polonya’da öğrenci olmanın en büyük avantajlarından birisi, sizlere üniversite tarafından sunulan uygun fiyatlı yurt olanaklarıdır. Ancak Polonya’da öğrenci olmayanlar, Polonya’da öğrenci yurtlarından sıkılanlar, Polonya’da aile kuranlar, yani kısacası…

 • Peki Polonya’da en çok hangi para birimi için işlem yapılıyor?

Geçenlerde elime geçen Polonya Ulusal Bankasının 2012-2013 verilerine bakılırsa, Polonya’daki döviz bürolarının %60’ı döviz alımı yaparken, %40’ı ise döviz satışı yapıyor. Dolayısıyla Polonya’da yaşayanların ellerindeki dövizleri satmaya meyilli olduğunu görüyoruz.

Yine Polonya Ulusal Bankasının verilerine göre, Polonya’da en çok işlem gören döviz cinsi EURO. Daha sonra ise sırasıyla DOLAR, STERLİN ve İSVİÇRE FRANGI geliyor.

POLONYA’DA MAAŞLAR NE KADAR?

Özellikle Polonya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin aklındaki en önemli sorulardan bir tanesi de  Polonya’da maaşlar ne kadar?  şeklinde. Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız eğer, Polonya maaşları konusundaki detaylı yazımı okumak isteyebilirsiniz… İngilizce ve Lehçe dillerinde hizmet veren ve Polonya’da iş bulma konusunda sizlere yardımcı olan CPL Jobs, Polonya’nın büyük…

 • Kantor Ofisi ve E-Kantor kıyaslama sitesi

Yurtdışı para gönderimi konusundaki bu yazı çok uzadı 🙂 Son olarak da döviz alım ve satım işlemleriniz için sizlere en iyi ve avantajlı yolun hangisi olduğunu kıyaslama imkanı veren Quantor isimli web sitesinden bahsetmek istiyorum.

Yurtdışı para gönderimi
Yurtdışı para gönderimi

Quantor ile Polonya’da bulunduğunuz yere en yakın Kantor Ofisinin nerede olduğunu ya da sahip olduğunuz dövizi en karlı hangi şekilde değiştirebileceğinizi gösteren rehber niteliğinde bir site. Ayrıca tamamen ücretsiz olmasının yanı sıra, önümüzdeki yıllarda Polonya’nın en büyük finans portalı olacağına eminim.

POLONYA’DA İKİNCİ EL ARABA ALMA

Polonya’da araba almak isteyenlerden gelen soruların başında, ikinci el araba alma işlemleri nelerdir? geliyor. Dolayısıyla sizlerle mümkün olduğunca ayrıntılı bir şekilde Polonya’da araba alma  işlemleri konusunda detaylı bilgiler paylaşmak istiyorum… Sizlerden gelen soruların başında Polonya’da araba alma hakkında olsa da, maalesef bu konu hakkında doğru düzgün bilgi veren Türkçe site…

Yukarıda detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştığım Yurtdışı para gönderimi servislerine alternatif bir yöntem daha var: Parayı yanınızda taşımak 🙂 Yanınızda yüklü miktarda dövizle yurtdışına çıkmanızı kesinlikle önermiyorum. Ancak çalınma, gasp, kaybolma gibi riskleri kabul eden kişiler için bir alternatiftir.

POLONYA’DA ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) 2015 asgari ücret rakamlarını yayımladı! OECD rakamlarına göre  Polonya’da asgari ücret ne kadar? merak ediyor musunuz? Ülke ekonomilerinin gelişmişlik seviyesini belirlemede oldukça etkili olan asgari ücretler sıralaması, her yıl olduğu gibi bu yıl da OECD tarafından yayımlandı. Normalde OECD üyesi 34 ülke verileri dikkate alınarak hazırlanması..

Az miktarda para gönderimi ile orta ve büyük miktarlardaki para gönderimlerinde farklı kesintiler söz konusu. Dolayısıyla en ucuz Yurtdışı para gönderimi yöntemleri konusunda yukarıda bahsettiğim servisleri teker teker deneyerek, kendinize en uygun uluslararası para transferini bulabilirsiniz. Umarım Yurtdışında ve Polonya’da para transferi yapmak isteyenler için faydalı bir yazı olmuştur.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.