Yurtdışı Eğitim Bursu Bulmak İçin 12 Basit Adım

Yurtdışı eğitim bursu, Yurtdışı eğitim bursu veren kurumlar, Yurtdışı eğitim bursu nasıl alınır, Yurtdışı eğitim bursu veren şirketler, Yurtdışında burslu üniversite nasıl okunur, Yurtdışı lisans bursları, Yurtdışı yüksek lisans bursları, Yurtdışı araştırma bursları, Yurtdışında burslu okumak...
Yurtdışı Eğitim Bursu Bulmak İçin 12 Basit Adım
Konu Başlıkları

Yurtdışı eğitim bursu imkanları konusunda uzun yıllardır sizlerden sorular alıyorum ve bana ulaşan öğrencilere mümkün olduğunca detaylı bilgi vermeye çalışsam da, detaylı bir makale kadar etkili olamıyordu. Dolayısıyla yurtdışı eğitim bursu imkanları konusunda aklınızdaki soruları gidereceğini düşündüğüm makalelerimi yazı içerisinde görebilirsiniz…

Genel olarak yurtdışı eğitim almayı düşünen öğrenciler ve velilerden; yurtdışında burslu üniversite okumak mümkün mü, yurtdışı eğitim bursu nasıl alınır, yurtdışı eğitim bursu veren şirketler hangileridir, yurtdışında burslu üniversite nasıl okunur şeklinde çeşitli sorular alıyorum. Yurtdışında eğitim almak isteyenleri bekleyen okul ve yaşam maliyetlerini karşılama konusu hem ailelerde, hem de öğrencilerde en çok merak uyandıran konuların başında geliyor…

Yurtdışı Eğitim Bursu Nasıl Bulunur?

Yurtdışı eğitim bursu başvurusu yapmayı düşünen öğrencilerin öncelikle kendilerini iyi tanımaları gerektiğini düşünüyorum. Yani yurtdışı eğitim bursu veren kurumlar hakkında kısa bir araştırma yaptığınız da da fark edeceksiniz ki, not ortalaması yüksek, maddi durumu düşük, dezavantajlı bir duruma sahip olma gibi çeşitli kriterler ile karşılaşacaksınız…

Dolayısıyla yurtdışı eğitim bursu araştırması yaparken öncelikle burs veren kurumların şartlarını çok iyi araştırmanız gerektiğidir. İstenilen şartları sağlamıyorsanız eğer, en kısa sürede yurtdışı eğitim bursu araştırmalarınıza son vermeniz vakit kaybı ve moral bozukluğu yaratmaması açısından önemlidir. Ayrıca belirtmekte yarar var ki, yurtdışı bursları için gerekli şartları sağlıyor olsanız bile, sizin gibi aynı bursa başvuran yüzlerce ve hatta binlerce öğrencinin olduğunu unutmayın.

Yurtdışı eğitim bursu için gerekli şartların başında akademik başarı açısından not ortalamanızın 4’lük sistemde en azından 3,5 ve üzeri olmasının çok etkili olduğunu belirtmekte fayda var. Bunun yanı sıra yurtdışında eğitim almak istediğiniz için dil yeterliliğinizi uluslararası geçerliliği olan çeşitli sertifikalar ile kanıtlayabilir durumda olmalsınız. Buna ek olarak sosyal, kültürel, bilimsel, sportif faaliyetler konusunda başarılar elde etmiş olmanız da yine yurtdışı eğitim bursu bulma konusunda sizlere oldukça yardımcı olacaktır.

Kısa bir ön bilgiden sonra, isterseniz yurtdışında burslu üniversite okumak isteyen öğrencilere yardımcı olacağını düşündüğüm ipuçlarına göz atalım…

 1.  Araştırma yapmayı öğrenin…

Genel olarak yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin bazılarında gözlemlediğim en önemli sorun, maalesef araştırma yapmayı bilmemeleridir. Emin olun yurtdışı eğitim bursu hakkında ufak bir google araması ile çok ciddi bilgiler edinebilirsiniz. Ancak genel olarak gözlemlerime göre, kısa bir internet taraması dahi yapmadan, yurtdışı eğitim bursu için gereken başlıca evrakları öğrenmeden, eğitim hayatı boyunca maalesef orta ve üstü bir başarı gösteremeyen bazı öğrenciler, yurtdışında burslu üniversite okumak istediklerini söyleyebiliyor.

Tabi ki öğrencileri rencide etmek gibi bir amacım yok ve öğrencilerin kendilerini iyi tanıyarak ufak da olsa bir araştırma yapmaları gerektiğini açıklamaya çalışıyorum. Dolayısıyla bir sonraki maddede de belirttiğim gibi tutarsız hayaller kurmak yerine araştırma yapmayı öğrenmeli, meraklı olmalı ve hayallerinizin peşinden koşmalısınız.

 2.  Kendi Yeterliliklerinizi Bilin…

İlk maddede bahsettiğim araştırma yapma alışkanlığı olmayan ve maalesef kendi yeteneklerini ve ilgi alanlarını bilmeyen, akademik anlamda eğitim hayatları boyunca başarı gösteremeyen, ders çalışma alışkanlığı olmayan, zor da olsa lise veya lisans eğitimlerini tamamlayabilmiş öğrencilerin yurtdışı eğitim bursu arayışına girmesini gereksiz görüyorum.

Yurtdışında eğitim almanın maddi anlamda ailelere büyük bir zorluk çıkarması bilinen bir durum ve doğal olarak yurtdışında burs bulmak istenmektedir. Ancak her yıl açılan yurtdışı eğitim bursu başvuruları için binlerce başarılı öğrencinin başvurduğunu ve buna rağmen birçok öğrencinin burs alamadığını belirtmek gerekir. Dolayısıyla gerçekten kendine güvenen, yeteneklerinin farkında olan, yurtdışı bursları için gereken şartları yerine getirebilecek öğrencilerin burs başvuruları için çaba harcamaları daha doğru olacaktır.

 3.  Burs alma kriterlerini iyi inceleyin…

Yurtdışı eğitim bursu bulma konusunda ilk maddede de bahsettiim gibi araştırmanızı dikkatli ve detaylı bir şekilde yapmalısınız. Bu sayede yurtdışı eğitim bursu veren kurumlar ve onların şartını tam olarak yerine getirip getirmediğinizi net bir şekilde görebilirsiniz.

Yurtdışında burslu üniversite okumak istiyorsanız eğer, gerçekten de akademik anlamda yüksek profile sahip öğrenciler ile yarışıyor olacağınızı unutmayın. Sınırlı sayıda verilen yurtdışı eğitim bursları, çoğu zaman binlerce başarılı öğrencinin gerekli evrakları yeterince doğru şekilde sunmaması nedeniyle red ile sonuçlanmaktadır.

Bu nedenle mümkün olduğunca lise veya lisans eğitiminiz boyunca notlarınızı yüksek tutmanız, yabancı dil seviyenizi yukarı çekecek faaliyetlerde bulunmanız, size referans olabilecek öğretmenleriniz ile aranızı sıkı tutmanız gerekecektir. Yurtdışı eğitim bursu başvurusu için ülkeye ve üniversiteye göre değişen kriterler olsa da, genel olarak şu kriterler ile karşılacağınızı söyleyebiliriz;

  • Lisans için lise diploması ya da yüksek lisans için üniversite diploması,
  • Akademik anlamda 4 üzerinden en azından 3,5 not ortalaması,
  • Yaş şartı,
  • TOEFL ya da IELTS puanları,
  • Niyet mektubu, CV, Motivasyon mektubu, Referans mektubu…

 4.  Burs başvuruları için geç kalmayın…

Yurtdışı eğitim bursu veren kurumların kriterlerini dikkatli bir şekilde araştırırken, aynı zamanda burs başvuru tarihlerine özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Polonya’da Eğitim almak isteyen öğrenciler ile de görüşürken de benzer durumlar ile karşılaşabiliyoruz ve maalesef tarihleri kaçırdıkları için burs başvurusu ertelemek zorunda kalınabiliyor.

Bu noktada yurtdışında burslu üniversite okumak istiyorsanız eğer, erken başvuru hayati öneme sahip diyebilirim. Özellikle yurtdışı eğitim bursu veren kurumlar üzerinden burs başvurusu yapacaksanız eğer, yaklaşık 1 yıl öncesinden araştırma yapmaya başlamak ve yurtdışı bursu için gereken evrakları hazırlamakta yarar var diye düşünüyorum.

Yurtdışı eğitim bursu başvurularında son başvuru tarihlerini kaçırmanızın demek, burs alma ihtimaliniz olsa bilr o yıl için burslardan yararlanamayacağınız anlamına gelebilir. Özellikle de birden fazla kuruma başvuru yapıyorsanız eğer her kurumun başvuru tarihlerinin, gerekli evrakları teslim alma biçiminin (posta ya da elden teslim olabilir) farklı olabileceğini bilmelisiniz. Bu nedenle de yaptığınız her başvuru için bir kenara hatırlatıcı notlar almak önemlidir…

 5.  Üniversiteler ile iletişime geçin…

Yurtdışında burlu üniversite okumak istiyorsanız, kendinizi sadece yurtdışı eğitim bursu veren kurumlar ile kısıtlamayın. Aynı zamanda kendinize hedef olarak ülkedeki üniversiteler ile direkt iletişime geçerek, üniversite tarafından sağlanan çeşitli burs imkanlarını sormalısınız.

Polonya Üniversite Bursları

Polonya Üniversiteleri tarafından verilen çeşitli burslar bulunmaktadır ve birçok durumda Polonya’da eğitime başlamış olmanız, ciddi bir ders başarısı sağlamış…

Yurtdışında üniversiteler tarafından verilen o kadar çok burs var ki, bu konunun detaylarını Polonya Üniversite Bursları başlıklı yazımda da görebilirsiniz. Genel olarak Polonya gibi Avrupa’nın en hızlı gelişen ülkelerinde emin olun karşınıza onlarca farklı kategoride üniversiteler tarafından sağlanan burslar olacaktır ve bu burslardan haberdar olabilmek için çoğu zaman üniversiteler ile direkt iletişim sağlamanız gerekiyor.

 6.  Danışman Firmalar ile görüşün…

Polonyadayiz.Com olarak ücretli ve ücretsiz danışmanlık yapıyor olsak da, her zaman söylediğim gibi danışmansız da yurtdışında eğitim almanız mümkündür. Özellikle işini iyi yapan bazı danışmanlık firmaları, birçok üniversite ile irtibat halindedir ve varolan ya da yeni açılan burs programlarından haberdar olurlar.

Örneğin 2018-2019 eğitim öğretim yılında tam 8 öğrencimizi tamamen ücretsiz Lisans programlarına ve 13 tane öğrencimizi de yine tamamen ücretsiz Yüksek Lisans programlarına kaydettik. Normalde senelik ücretleri 3.000 euro olan üniversitelerde eğitim alan öğrencilerimiz, üniversiteler ile kurduğumuz sıkı bağlantılar sayesinde tamamen ücretsiz okuma imkanları elde ettiler. Sadece bu da değil, aynı zamanda bazı öğrencilerimizin tüm konaklama masrafları, üniversite bursu kapsamında tamamen üniversite tarafından karşılanıyor.

Polonya Eğitim Bursu: 2.000 Euro Burs Veriyoruz

Polonya eğitim bursu detaylarına girmeden önce belirtmek isterim ki, Polonyadayiz.Com olarak özellikle Polonya’da Eğitim almak isteyen öğrencilere her zaman karşılık beklemeden…

Yine başka bir örenek vermek gerekirse Polonyadayiz.Com olarak bu güne kadar hiçbir danışmanlık firmasının yapmadığını yaparak her yıl Polonya Eğitim Bursu veriyoruz. 2017 senesinde 1 öğrenci ile başladık, 2018 senesinde 3 öğrenciye burs verirken, 2019 senesinde tam 10 öğrenciye burs veriyoruz.

 7.  Çabuk vazgeçmeyin…

Yurtdışı eğitim bursu arayışı içerisinde olan öğrencilere verilebilecek en büyük tavsiye ise, en başından burs alamadıysanız eğer üzülmeyin, yurtdışında bir üniversiteye ücretli bir şekilde başlasanız bile, ders notlarınızı yüksek tutarak aynı üniversiteden burs alabilir ve eğitiminize ücretsiz bir şekilde devam edebilirsiniz.

Polonya Üniversite Bursları başlıklı yazımda da bahsettiğim gibi, yurtdışındaki neredeyse tüm üniversiteler kendi bünyelerinde eğitim alan başarılı öğrencilere burs verirler. Çoğu durumda üniversiteye kayıt olur olmaz burs alma şansınız düşük olsa da, üniversite eğitiminize başladıktan ve en az 1 dönem eğitim aldıktan sonra, kendi fakültenizde ilk %10’luk dilime girebilirseniz eğer, üniversitenizin açtığı burs başvurularını değerlendirebilirsiniz.

Örneğin Wroclaw Teknik Üniversitesi‘nde bilgisayar mühendisliği eğitimine ücretli başlayan ve 1 dönem sonrasında yüksek not ortalaması sayesinde üniversiteden ücretsiz eğitim bursu alabilen ve hatta üzerine aylık konaklama bursu alabilen öğrencilerimiz dahi oluyor.

 8.  Destekleyici evraklarınızı hazırlayın…

Yurtdışı eğitim bursu başvurusu yaparken gereken evraklardan önceki maddelerde kısaca bahsetmiştim. Ancak kesinlikle standart olarak istenilen evraklar ile yetinmeyin ve burs başvurunuzu yaparken kendinizi iyi tanıtmaya dikkat edin.

Yurtdışı bursu başvurularında CV, motivasyon mektubu, niyet mektubu, referans mektubu, iş veya staj deneyimi, onur belgeleri, yapılmış ve ödül almış projeler gibi sizleri daha iyi tanımalarını sağlayacak evrakları da mümkün olduğunca sunmaya gayret edin.

 9.  Devlet burslarını araştırın…

Eminim birçok kişinin haberi yoktur, ancak neredeyse düm devletler, kendi konsolosluk ve büyükelçilikleri aracılığıyla devlet bursu başvurularınızda size yardımcı olurlar. Örneğin Polonya Devlet Bursları başlıklı yazımda da görebileceğiniz gibi, Polonya hükümetinin verdiği Bureau Bursu için her yıl yüzlerce öğrenci Polonya’da ücretsiz eğitim alabiliyor.

Polonya Devlet Bursları

Polonya hükümet bursu olarak da bilinen Polonya devlet bursu, her sene az sayıda öğrenci kabul etmeleri, ekonomik durumu düşük olan bazı ülke vatandaşlarına öncelik verilmesi…

Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyetinin verdiği çeşitli bursları da unutmamak gerekir. Yurtdışı Eğitim Bursları başlıklı yazımda da görebileceğiniz gibi KYK, MEB, TÜBİTAK gibi kurumların her sene açtıkları yurtdışı bursları mutlaka değerlendirilmelidir. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir ve her ne kadar eğitim sistemimizde sorunlar olsa da, yurtdışı eğitim bursları konusunda çok ciddi çalışmalar yapılmaktadır.

 10.  Eğitim fuarlarına katılın…

Türkiye’de her sene en azından 2 defa çeşitli kurumlar taradından eğitim fuarları açılır ve bazılarınız eminim bu fuarlara katılmıştır. Bu tür eğitim fuarlarlarına maalesef size doğru bilgi vermeyen ve sadece hayal satmaya çalışan danışmanlar da katılabiliyor. Ancak danışman firmalar haricinde direkt üniversitelerin temsilcilerinin de bulunduğu standlar vardır ve dolayısıyla yurtdışı eğitim bursu imkanlarını direkt olarak üniversitelerin kendi temsilcileri ile görüşebilirsiniz.

Yurtdışı eğitim fuarlarına katılmak için fuar organizasyon şirketlerine gerçekten yüksek ücretler ödeniyor. Bu ücretleri karşılayabilen üniversiteler, çoğunlukla Avrupa Birliği desteği ile yurtdışı burs imkanları da sunabilen üniversitelerdir. Dolayısıyla iyi bir öğrenci profiline sahipseniz eğer, fuarlarda üniversite temsilcileri ile yapacağınız görüşmelerden olumlu sonuçlar elde edebileceğinizi düşünüyorum.

 11.  Sivil toplum kuruluşlarından gönüllülük yapın… 

Yıllarca sivil toplum kuruluşlarında çeşitli konularda faaliyetler yürütmüş bir gönüllü olarak yurtdışı eğitim bursu arayışınızda size çok fazla desteği olacağına emin olduğum bir diğer konu ise, gönüllülük faaliyetlerinizden dolayı kazanmanız mümkün olan burslardır.

Ülkemizde TEGEV, TOG, LÖSEV, TEMA, ÇYDD gibi o kadar güzel ve başarılı gönüllü faaliyetler yapan kurum var ki, bu kurumlar aynı zamanda yurtdışında burslu okumak isteyen öğrencilere de burs imkanı tanıyor. Sadece yurtdışı eğitim bursu alabilmek için değil, aynı zamanda kişisel gelişiminizde ve politik, sosyal, kültürel, hukuki anlamda da sizlerin hayata bakışına destek olabilecek çeşitli gönüllülük faaliyetlerinde bulunmanızı tavsiye ediyorum…

 12.  Hedefinizi küçültün…

Yurtdışı eğitim bursu bulma konusunda son olarak değinmek istediğim konu ise, ilk aşamada burs alamadıysanız bile, düşük miktarlarda da olsa burs veren kurumlara mutlaka başvurun. Düşük miktar da olsa 1 kere burs almış bir öğrenci başka burslara başvuru yaparken, önceden aldığı bursları referans olarak gösterebilir ve çok daha fazla imkan sunan kurumlardan burs alabilir.

Dolayısıyla yüksek miktarlarda yurtdışı eğitim bursu veren kurumlara başvurularınızı yaparken, aynı zamanda daha az bilinen ve daha düşük miktarlarda burs veren kurumlara başvuru yapın…

Polonya’da Burs İmkanları

Yurtdışı burslu lisans veya yurtdışı burslu yüksek lisans imkanları konusunda bilgi amaçlı hazırladığım bu yazı umarım faydalı olacaktır. Aynı zamanda sizler için hazırladığım Polonya’da Burs İmkanları başlıklı sayfayı da incelemenizi tavsiye ederim.

Polonya’da Burs İmkanları

Polonya’da Eğitim almak isteyen öğrenciler ile yaptığımız görüşmelerde bizlere yöneltilen ilk sorunun “Polonya’da burs imlanları var mı?” olduğunu söylememiz gerekiyor…

Yurtdışı eğitim bursları konusunda aklınıza takılan konu varsa ya da Polonya’da Eğitim konusunda sormak istedikleriniz varsa bizlere iletişim bölümünden çekinmeden ulaşabilirsiniz.


Umarım Yurtdışı Eğitim Bursu Bulmak İçin 12 Basit Adım başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Bu yazıdan arkadaşlarınızı da haberdar etmek için aşağıdaki sosyal paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.