Gdansk Üniversitesi

Gdansk Üniversitesi (University of Gdańsk) (Uniwersytet Gdański), Polonya'nın Pomeranian bölgesindeki en büyük üniversitelerden biridir ve 20 Mart 1970'te kurulmuştur. Bu prestijli kurum, Gdańsk, Sopot ve Gdynia kampüslerinde modern olanaklarla eğitim sunan, dinamik bir şekilde gelişen bir yükseköğrenim kurumudur. Gdansk Üniversitesi, Sopot'taki Yüksek Ekonomi Okulu ve Gdańsk'taki Yüksek Pedagojik Okul'un birleşmesiyle kurulmuştur. Gdansk Üniversitesi, Polonya'da Biyoloji, Biyoteknoloji, Kimya, Oşinografi, Kuantum Fiziği, Pedagoji, Psikoloji, Hukuk ve Ekonomi Bilimleri gibi alanlarda en iyi kurumlardan biridir.
Gdansk Üniversitesi
Gdansk Üniversitesi
Konu Başlıkları

Giriş

Gdansk Üniversitesi (University of Gdańsk) (Uniwersytet Gdański), Polonya’nın Pomeranian bölgesindeki en büyük üniversitelerden biridir ve 20 Mart 1970’te kurulmuştur. Bu prestijli kurum, Gdańsk, Sopot ve Gdynia kampüslerinde modern olanaklarla eğitim sunan, dinamik bir şekilde gelişen bir yükseköğrenim kurumudur. Gdansk Üniversitesi, Sopot’taki Yüksek Ekonomi Okulu ve Gdansk’taki Yüksek Pedagojik Okul’un birleşmesiyle kurulmuştur. Gdansk Üniversitesi, Polonya’da Biyoloji, Biyoteknoloji, Kimya, Oşinografi, Kuantum Fiziği, Pedagoji, Psikoloji, Hukuk ve Ekonomi Bilimleri gibi alanlarda en iyi kurumlardan biridir.

Üniversite, bilimsel başarısıyla öne çıkar ve özellikle denizle ile ilgili araştırma faaliyetleri aracılığıyla önde gelen bir konuma gelmiştir. Gdansk Üniversitesi’ nin bilimsel araştırmaları, Sosyal ve Doğa Bilimlerinin yanı sıra Beşeri Bilimler, Ekonomi Bilimleri ve Sosyal Bilimlerde de gerçekleştirilmektedir.

Özellikle biyomedikal ve biyomoleküler araştırmalar ile kuantum teknolojilerinin teorik temelleri alanlarında önemli başarılara imza atmıştır. Bu alanlarda, Gdansk Üniversitesi bilim insanları, yeni ilaçlar veya yenilikçi tanı yöntemleri geliştirme konusunda önemli işler başarmıştır.

Üniversite Hakkında

Gdansk Üniversitesi, yaklaşık 50 yıllık bir geleneğe sahiptir. 80 farklı alanda eğitim veren üniversite, 219 uzmanlık dalı sunmaktadır. Uluslararası bilgi ve uzmanlık değişimi için 100’den fazla uluslararası partnerle anlaşmalar imzalamıştır. Bu, öğrencilere küresel istihdam fırsatları bulma veya AB ve ötesindeki uluslararası hareketlilikten yararlanma olanağı sunar.

Kariyer fırsatları açısından, Gdansk Üniversitesi, öğrencilere potansiyel işverenlerle tanışma fırsatı sunar. Üniversite, Gdansk’taki en yenilikçi şirketlerle ortaklık yapmaktadır. Ayrıca, üniversite kampüsü iş parkları ve büyüme merkezleriyle çevrilidir. Örneğin, Olivia İş Merkezi 120’den fazla global şirketi ve birçok start-up’ı barındırmaktadır.

Üniversite, dünyanın dört bir yanından bilimsel araştırma merkezleriyle işbirliği yapmaktadır. Ayrıca, Gdańsk Üniversitesi, Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen ‘Avrupa Üniversiteleri’ yarışmasında seçilen Avrupa üniversiteleri ağı oluşturma konusunda aktif bir rol oynamaktadır. Bu kapsamda, Gdansk Üniversitesi, Cádiz Üniversitesi (İspanya), Split Üniversitesi (Hırvatistan), Bretagne Occidentale Üniversitesi (Fransa), Kiel Üniversitesi (Almanya) ve Malta Üniversitesi (Malta) ile birlikte Avrupa Deniz Üniversitesi (SEA-EU) şirketler birliği oluşturmaktadır.

Yenilikçilikle ilerleyen Gdansk Üniversitesi, sayısız modern bilim laboratuvarına ve yüksek teknoloji ekipmanlarına sahiptir. Bunun yanında üniversite, uluslararası bilimsel konferanslara ev sahipliği yapmış olup, öğrencilere hem bilimsel hem de kariyer fırsatları sunmaktadır.

Sunulan Olanaklar

Gdansk Üniversitesi, sunduğu eğitim programlarının yanı sıra, öğrencilere birçok olanak sunmaktadır:

  • Burs Olanakları: Üniversite, eğitim ücretlerinin oldukça uygun olmasının yanı sıra, başarılı öğrencilere burs imkanı da sunmaktadır. Özellikle ilk yılın sonunda, tüm öğrenciler, elde ettikleri not ortalaması temelinde burs başvurusunda bulunabilirler. Bu, yaşam masrafları için ek finansman elde etme fırsatıdır.
  • Kariyer Fırsatları: Gdansk Üniversitesi, öğrencilere kariyer olanakları sunma konusunda oldukça aktiftir. Üniversitenin Kariyer Ofisi, Pomeranya bölgesindeki danışmanlar arasında liderdir ve öğrencilere iş bulma, staj bulma ve profesyonel kararlar alma konusunda yardımcı olmaktadır. Üniversite, Gdansk’taki en yenilikçi şirketlerle, Amazon, State Street, Thomson Reuters (Markets) Europe, Sony Pictures Global Services ve Coleman Research gibi şirketlerle ortaklık yapmaktadır.
  • Öğrenci Toplulukları: Üniversite, öğrencilerin ilgi alanlarına göre seçebileceği çok sayıda öğrenci kulübü bulunmaktadır. Bu kulüpler, öğrencilere sosyal ve akademik alanda birçok fırsat sunmaktadır. Hem keyifli zaman geçirirken hem de network’ünüzü geliştirmenize olanak sağlamaktadır.
  • Kütüphane: Üniversite Kütüphanesi 1,5 milyon basılı kitap ve 3 milyon e-kitap ile büyük bir bilimsel kaynağa sahiptir. Ayrıca, 109.370 bilimsel dergi için erişim ile dünya kalitesinde araştırmalar yapabilmenizi olanak sunmaktadır.
  • Konaklama: Gdansk Üniversitesi, öğrencilere öğrenci yurtlarında konaklama imkanı sunmaktadır. Yurt için yer verilmesi için şartlar; öğrencinin maddi durumu, ulaşım zorlukları ve diğer özel durumlarına göre yapılmaktadır. Başvurular, Öğrenci Portalı üzerinden belirlenen kurallara çerçevesinde yapılmaktadır.
  • Erasmus+ Programı: Öğrenciler, Erasmus+ program sayesinde farklı ülkelerdeki partner üniversitelerde eğitim alma ve deneyim kazanma şansına sahip olmaktadırlar. Bu program, öğrencilere farklı kültürleri tanıma, uluslararası bir ağ oluşturma ve kariyerlerine yönelik yeni fırsatlar yakalama imkanı sunmaktadır.

Bölüm AdıField NameÖğrenim DiliÖğrenim SüresiEğitim DerecesiEğitim TürüŞehirBaşvuru ÜcretiÖğrenim Ücreti/Dönemlik
Uluslararası İşletmecilikInternational Businessİngilizce6 sömestr (3 Yıl)LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN8.400 PLN (Senelik)
Kültürel İletişimCultural Communicationİngilizce6 sömestr (3 Yıl)LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN6.900 PLN (Senelik)
Kriminoloji ve Ceza HukukuCriminology and Criminal Justiceİngilizce6 sömestr (3 Yıl)LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN9.000 PLN (Senelik)
Finans ve Muhasebe: Finansal AnalistFinance and Accounting: Financial Analystİngilizce6 sömestr (3 Yıl)LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN7.800 PLN (Senelik)
Dijital KimyaDigital Chemistryİngilizce4 sömestr (2 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLNÜcretsiz
Uluslararası İşletmecilikInternational Businessİngilizce4 sömestr (2 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN8.400 PLN (Senelik)
Lojistik ve MobiliteLogistics and Mobilityİngilizce4 sömestr (2 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN8.400 PLN (Senelik)
Kuantum Bilgi TeknolojileriQuantum Information Technologyİngilizce4 sömestr (2 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLNÜcretsiz
Turizm ve OtelcilikTourism and Hospitalityİngilizce4 sömestr (2 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLNÜcretsiz
Deniz BiyoteknolojisiMarine Biotechnologyİngilizce4 sömestr (2 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLNÜcretsiz
Finans ve MuhasebeFinance and Accountingİngilizce4 sömestr (2 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN8.400 PLN (Senelik)
Bilgi Teknolojileri ve EkonometriInformatics and Econometricsİngilizce4 sömestr (2 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN8.400 PLN (Senelik)
YönetimManagementİngilizce4 sömestr (2 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN7.800 PLN (Senelik)

Yorumlar

Bize Ulaşın

Student Contact Form

Diğer Polonya Üniversiteleri

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.