Gdansk Teknoloji Üniversitesi

Gdansk Teknoloji Üniversitesi (Gdańsk University of Technology) (Politechnika Gdańska), kuruluşundan bu yana Polonya'nın önde gelen teknik üniversitelerinden biri olarak bilinmektedir. 1904 yılında kurulan bu prestijli kurum, teknik ve mühendislik alanlarında yüksek kaliteli eğitim sunmaktadır. Üniversite, öğrencilere ve araştırmacılara modern laboratuvarlar, araştırma merkezleri ve uluslararası işbirliği olanakları sunarak bilimsel mükemmeliyetin sınırlarını zorlamaktadır. Gdansk Teknoloji Üniversitesi, uluslararası hareketlilik programlarıyla da dikkat çekmektedir, bu sayede öğrenciler global bir perspektif kazanmakta ve uluslararası bir kariyer için hazırlanmaktadırlar.
Gdansk Teknoloji Üniversitesi
Gdansk Teknoloji Üniversitesi
Konu Başlıkları

Giriş

Gdansk Teknoloji Üniversitesi (Gdańsk University of Technology) (Politechnika Gdańska), kuruluşundan bu yana Polonya’nın önde gelen teknik üniversitelerinden biri olarak bilinmektedir. Ayrıca, Gdansk Teknoloji Üniversitesi, Şanghay Sıralaması olarak da bilinen prestijli Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralamasında (ARWU) yer alan 11 Polonya üniversitesinden biridir. ARWU tarafından her yıl 2.000’den fazla üniversite sıralamakta ve Gdansk Teknoloji Üniversitesi 2022 yılında bu sıralamada 801-900 aralığında yer almıştır. 1904 yılında kurulan bu prestijli kurum, teknik ve mühendislik alanlarında yüksek kaliteli eğitim sunmaktadır. Üniversite, öğrencilere ve araştırmacılara modern laboratuvarlar, araştırma merkezleri ve uluslararası işbirliği olanakları sunarak bilimsel mükemmeliyetin sınırlarını zorlamaktadır. Gdansk Teknoloji Üniversitesi, uluslararası hareketlilik programlarıyla da dikkat çekmektedir, bu sayede öğrenciler global bir perspektif kazanmakta ve uluslararası bir kariyer için hazırlanmaktadırlar.

Üniversitenin sunduğu bilimsel kulüpler ve öğrenci organizasyonları, öğrencilere pratik deneyim kazandırma ve liderlik becerilerini geliştirme fırsatı sunmaktadır. Ayrıca, üniversitenin kendi web sitesinde belirttiği gibi, Gdansk Teknoloji Üniversitesi, bilimsel işbirliği ve araştırma ve geliştirme merkezleriyle de tanınmaktadır. Bu, üniversitenin bilimsel araştırmalara ve yenilikçiliğe verdiği önemin bir göstergesidir.

Gdansk Teknoloji Üniversitesi, teknik ve mühendislik eğitimi konusundaki mükemmeliyeti, uluslararası işbirliği olanakları ve bilimsel araştırmalardaki liderliği ile öğrencilere önemli fırsatlar sunmaktadır. Öğrencilere ve araştırmacılara sunduğu olanaklarla, küresel bir kariyer için ideal bir başlangıç noktasıdır.

Üniversite Hakkında

Gdansk Teknoloji Üniversitesi, uluslararası arenada tanınmış birçok kuruluş tarafından akredite edilmiş prestijli bir teknik üniversitedir. Üniversite, Avrupa’nın önde gelen teknik eğitim kurumlarından biri olarak bilinir ve bu, sunduğu yüksek kaliteli eğitim programlarına ve araştırma olanaklarına yansımaktadır. Üniversitenin, dünya genelinde birçok üniversite ve araştırma kurumuyla stratejik işbirlikleri bulunmaktadır. Bu işbirlikleri, öğrencilere uluslararası bir perspektif kazandırmanın yanı sıra, çeşitli disiplinlerde çift diploma fırsatları sunmaktadır.

Gdansk Teknoloji Üniversitesi, uluslararası bilimsel konferanslara ev sahipliği yapmasının yanı sıra, teknoloji ve mühendislik alanlarında birçok firma ile stratejik partnerlikler kurmuştur. Üniversite, öğrencilerine kariyer fırsatları sunma konusunda da öne çıkar. Mezunlarını sektörle buluşturarak onlara istihdam olanakları sunmaktadır.

Yaklaşık 30.000 öğrencisiyle Gdansk Teknoloji Üniversitesi, Polonya’nın en büyük teknik üniversitelerinden biridir. Üniversite, uluslararası öğrencilere sunduğu burs imkanlarıyla da dikkat çeker. Ayrıca, çeşitli uluslararası kurslar sunarak öğrencilere global bir eğitim deneyimi yaşatmaktadır.

Ayrıca, “Mükemmeliyet İnisiyatifi – Araştırma Üniversitesi” programı sayesinde, Gdansk Teknoloji Üniversitesi’ de dört araştırma merkezi kurulmuştur: BioTechMed Merkezi, EcoTech Merkezi, Dijital Teknolojiler Merkezi ve İleri Malzemeler Merkezi. Gdansk Teknoloji Üniversitesi, sosyo-ekonomik çevreyle işbirliği yaparak, üniversite genelinde, disiplinlerarası araştırma ve teknoloji uygulama merkezleri olan Offshore Rüzgar Enerjisi Merkezi ve Hidrojen Teknolojileri Merkezini de kurmuştur. Bu merkezler, üniversitenin araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin kalbinde yer almakta ve öğrencilere, akademisyenlere ve endüstriye yenilikçi çözümler sunmaktadır.

Sunulan Olanaklar

Gdansk Teknoloji Üniversitesi, öğrencilere sadece akademik bir eğitim sunmakla kalmayıp, kapsamlı bir üniversite deneyimi yaşatmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, üniversitenin sunduğu bazı önemli olanaklar şunlardır:

  • Kariyer Fırsatları: Gdansk Teknoloji Üniversitesi, öğrencilere kariyer planlama, CV hazırlama ve iş başvuru süreçleri konusunda rehberlik eden bir kariyer merkezine sahiptir. Ayrıca, üniversitenin endüstri ile olan güçlü bağlantıları sayesinde, öğrencilere staj ve iş imkanları sunulmaktadır.
  • Konaklama: Gdansk Teknoloji Üniversitesi, öğrencilere konforlu bir konaklama deneyimi sunabilmek için modern yurtlar ve konaklama tesisleriyle donatılmıştır. Ayrıca, uluslararası öğrencilere yönelik özel konaklama seçenekleri de bulunmaktadır.
  • Burs Olanakları: Üniversite, başarılı öğrencilere, sporculara ve engelli bireylere çeşitli burs imkanları sunmaktadır. Bu burslar, öğrencilere eğitim hayatları boyunca maddi destek sağlamaktadır.
  • Öğrenci Toplulukları: Gdansk Teknoloji Üniversitesi’ nde, öğrencilerin sosyal ve akademik becerilerini geliştirebileceği birçok öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Bu topluluklar, öğrencilere liderlik, takım çalışması ve organizasyon becerileri kazandırmaktadır.
  • Erasmus+ Programı: Gdansk Teknoloji Üniversitesi, Erasmus+ programı kapsamında birçok ülke ile işbirliği yapmaktadır. Bu program sayesinde öğrenciler, farklı ülkelerde eğitim alma ve kültürlerarası deneyim kazanma fırsatı yakalamaktadırlar.
  • Kütüphane ve Araştırma Merkezleri: Üniversitenin kütüphanesi, öğrencilere ve araştırmacılara geniş bir kaynak koleksiyonu sunmaktadır. Ayrıca, modern araştırma merkezleri, bilimsel çalışmaların ve projelerin gerçekleştirilmesi için ideal bir ortam sağlamaktadır.
Bölüm AdıField NameÖğrenim DiliÖğrenim SüresiEğitim DerecesiEğitim TürüŞehirBaşvuru ÜcretiÖğrenim Ücreti/Dönemlik
MimarlıkArchitectureİngilizce8 sömestr (4 Yıl)LisansTam ZamanlıGdańsk150 PLN8.600 PLN (Dönemlik)
Veri MühendisliğiData Engineeringİngilizce7 sömestr (3.5 Yıl)LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN8.600 PLN (Dönemlik)
Yeşil TeknolojilerGreen Technologiesİngilizce7 sömestr (3.5 Yıl)LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN8.600 PLN (Dönemlik)
YönetimManagementİngilizce6 sömestr (3 Yıl)LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN8.600 PLN (Dönemlik)
Makine MühendisliğiMechanical Engineeringİngilizce7 sömestr (3.5 Yıl)LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN9.000 PLN (Dönemlik)
Güç/ Enerji MühendisliğiPower Engineeringİngilizce7 sömestr (3.5 Yıl)LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN9.000 PLN (Dönemlik)
MimarlıkArchitectureİngilizce4 sömestr (2 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN8.600 PLN (Dönemlik)
Bilgisayar Kontrol SistemleriAutomatic Control, Cybernetics and Robotics: Computer Control Systemsİngilizce4 sömestr (2 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN8.600 PLN (Dönemlik)
Robotik ve Karar SistemleriAutomatic Control, Cybernetics and Robotics: Robotics and Decision Systemsİngilizce3 sömestr (1.5 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN8.600 PLN (Dönemlik)
İnşaat MühendisliğiCivil Engineeringİngilizce3 sömestr (1.5 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN9.000 PLN (Dönemlik)
Ekonomik AnalitiklerEconomic Analyticsİngilizce4 sömestr (2 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN10.750 PLN (Dönemlik)
Radyo İletişim Sistemleri ve AğlarıElectronics and Telecommunications: Radio Communication Systems and Networksİngilizce4 sömestr (2 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN8.600 PLN (Dönemlik)
Bilgisayar Elektronik SistemleriElectronics and Telecommunications: Computer Electronic Systemsİngilizce3 sömestr (1.5 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN8.600 PLN (Dönemlik)
Çevre MühendisliğiEnvironmental Engineeringİngilizce3 sömestr (1.5 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN9.000 PLN (Dönemlik)
Yeşil TeknolojilerGreen Technologiesİngilizce3 sömestr (1.5 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN8.600 PLN (Dönemlik)
Dağıtık Uygulamalar ve İnternet HizmetleriInformatics: Distributed Applications and Internet Servicesİngilizce4 sömestr (2 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN8.600 PLN (Dönemlik)
Dağıtık Uygulamalar ve İnternet HizmetleriInformatics: Distributed Applications and Internet Servicesİngilizce3 sömestr (1.5 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN8.600 PLN (Dönemlik)
Uluslararası YönetimManagement: International Managementİngilizce4 sömestr (2 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN10.750 PLN (Dönemlik)
Makine Mühendisliği: Uluslararası Tasarım MühendisiMechanical Engineering: International Design Engineerİngilizce3 sömestr (1.5 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN9.000 PLN (Dönemlik)
Malzeme Biliminde Nanoyapılar ve Bilgisayar SimülasyonlarıNanotechnology: Nanostructures and Computer Simulations in Materials Scienceİngilizce4 sömestr (2 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN9.000 PLN (Dönemlik)
ŞehircilikSpatial Development: Urbanismİngilizce3 sömestr (1.5 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıGdańsk85 PLN8.600 PLN (Dönemlik)
Gemi İnşaatı ve Açık Deniz YapılarıNaval Architecture and Offshore Structures-------

Yorumlar

Bize Ulaşın

Student Contact Form

Diğer Polonya Üniversiteleri

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.