Bialystok Teknoloji Üniversitesi

Bialystok Teknoloji Üniversitesi (Bialystok University of Technology) (Politechnika Białostocka), 1949 yılında kurulmuş olup, Polonya'nın kuzeydoğu bölgesindeki en büyük teknik üniversitedir. Misyon olarak, öğrenci ve genç bilim insanlarının yüksek kalitede eğitimini, uluslararası düzeyde en üst düzeyde bilimsel araştırma yapmayı, araştırma sonuçlarının ticarileştirilmesini amaçlamaktadır. 
Bialystok Teknoloji Üniversitesi
Bialystok Teknoloji Üniversitesi
Konu Başlıkları

Giriş

Bialystok Teknoloji Üniversitesi (Bialystok University of Technology) (Politechnika Białostocka), 1949 yılında kurulmuş olup, Polonya’nın kuzeydoğu bölgesindeki en büyük teknik üniversitedir. Misyon olarak, öğrenci ve genç bilim insanlarının yüksek kalitede eğitimini, uluslararası düzeyde en üst düzeyde bilimsel araştırma yapmayı, araştırma sonuçlarının ve yenilikçi çözümlerin iş dünyası ile paylaşılarak toplumun ihtiyaçlarının karşılanması amaçlamaktadır.

Bialystok Teknoloji Üniversitesi, altı fakültede şu anda neredeyse 7 bin öğrenciye eğitim vermektedir. Akademik kadrosu tamamen alanında uzman eğitim görevlilerinden oluşmaktadır. Bialystok Teknoloji Üniversitesi mezunları, ulusal ve uluslararası iş dünyasında yüksek talep görmektedir. Başarılarını, dinamik bir şekilde faaliyet gösteren PB Mezunlar Derneği ile yürütmektedir. Üniversite, 2004-2021 yılları arasında toplam değeri 493 milyon PLN’yi aşan 130’dan fazla projeyi hayata geçirmiştir.

Bialystok Teknoloji Üniversitesi, Polonya Bilim ve Yükseköğrenim Bakanına bağlı bir kamu yükseköğrenim kurumudur. Ayrıca Bialystok Teknoloji Üniversitesi, Çin, Belarus, Danimarka, Fransa, İspanya, Kazakistan, Kırgızistan, Portekiz, Rusya, Ukrayna ve Özbekistan’daki üniversitelerle 20 çift diploma programı yürütmektedir. Öğrencilere sunduğu eşsiz eğitim olanakları, bilimsel araştırmaları ve uluslararası işbirlikleri ile öne çıkan bu üniversite, Polonya’da ve uluslararası arenada tanınmış bir kurumdur.

Üniversite Hakkında

Bialystok Teknoloji Üniversitesi, Bologna Deklarasyonu talimatına uygun olarak tam zamanlı ve yarı zamanlı eğitim programları sunmaktadır. Üniversite, öğrencilere ve genç bilim insanlarına yüksek kalitede eğitim sunma misyonunu benimsemiştir ve bu doğrultuda uluslararası düzeyde bilimsel araştırmalar gerçekleştirmektedir.

Bialystok Teknoloji Üniversitesi, uluslararası arenada tanınan birçok başarılı projeye imza atmıştır. Özellikle 2013 yılında Bialystok Teknoloji Üniversitesi öğrencilerinden oluşan HYPERION TEAM, Mars Desert Research Station yakınlarında düzenlenen uluslararası University Rover Challenge yarışmasını kazanarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Ayrıca, Bialystok Teknoloji Üniversitesi, Polonya ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin yasalarına tabi olan Tianjin Chengjian Üniversitesi’nde Mühendislikte Uluslararası Okulu işletmektedir.

Üniversitenin, uluslararası bilimsel konferanslara ev sahipliği yapma geleneği bulunmaktadır ve bu, onun global bir ağda tanınmasını sağlamıştır. Bialystok Teknoloji Üniversitesi, öğrencilerine ve mezunlarına kariyer fırsatları sunma konusunda da oldukça aktiftir. Özellikle, Bialystok Teknoloji Üniversitesi’ nin mezunları, ulusal ve uluslararası iş piyasalarında oldukça talep görmektedir.

Bialystok Teknoloji Üniversitesi, uluslararası öğrenci değişim programları için önemli fonlar ayırmaktadır. Aktif uluslararası bağlantıları sayesinde, üniversite yurtdışındaki üniversiteler tarafından güvenilir ve güvenilir bir ortak olarak algılanmaktadır.

Sunulan Olanaklar

Bialystok Teknoloji Üniversitesi, öğrencilere sadece akademik bir eğitim sunmakla kalmayıp, onların kişisel ve profesyonel gelişimlerini destekleyecek bir dizi olanak da sunmaktadır:

  • Kariyer Fırsatları: Bialystok Teknoloji Üniversitesi, mezunlarının ulusal ve uluslararası iş piyasalarında talep görmesini sağlamak için Kariyer Geliştirme ve Mezun İlişkileri Ofisi’ni bünyesinde bulundurmaktadır.
  • Konaklama: Bialystok Teknoloji Üniversitesi kampüsü, öğrencilere konaklama imkanı sunan öğrenci yurtlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Bu yurtlar, öğrencilere modern ve konforlu bir yaşam alanı sunarken, eğitim binalarına yakınlığıyla da dikkat çekmektedir.
  • Burs Olanakları: Üniversite, başarılı öğrencilere çeşitli burs imkanları sunmaktadır. Akademik başarıya göre verilen bursların yanı sıra, sporcu ve engelli öğrencilere yönelik burs olanakları da bulunmaktadır. Ayrıca, Erasmus+ uluslararası değişim programı kapsamında öğrencilere seyahat ve yaşam masraflarını karşılamaları için burs imkanı sunulmaktadır.
  • Öğrenci Toplulukları: Bialystok Teknoloji Üniversitesi’ nde 66’dan fazla öğrenci topluluğu ve organizasyonu bulunmaktadır. Bu topluluklar, öğrencilere sosyal, kültürel ve akademik etkinliklere katılma fırsatı sunar. Ayrıca, Akademik Girişimcilik Kuluçkası ve Seçilmiş Yeni Teknolojiler gibi inovatif projelerde yer alma imkanı da sunulmaktadır.
  • Erasmus+ Programı: Üniversite, Erasmus+ uluslararası değişim programı kapsamında 280’den fazla akademik merkezle işbirliği yapmaktadır. Bu program sayesinde öğrenciler, farklı ülkelerde eğitim alma ve kültürel deneyimler kazanma fırsatı bulmaktadır.
  • Çift Diploma Programları: Üniversite, Çin, Belarus, Danimarka, Fransa, İspanya, Kazakistan, Kırgızistan, Portekiz, Rusya, Ukrayna, Özbekistan’daki üniversitelerle 20 çift diploma programı yürütmektedir. Bu programlar sayesinde öğrenciler, iki üniversiteden de diploma alma şansına sahip olmaktadır.
Bölüm AdıField NameÖğrenim DiliÖğrenim SüresiEğitim DerecesiEğitim TürüŞehirBaşvuru ÜcretiÖğrenim Ücreti/Dönemlik
İnşaat MühendisliğiCivil Engineeringİngilizce7 sömestr (3.5 Yıl)LisansTam ZamanlıBialystok85 PLN1.200 EURO (Dönemlik)
Çevre MühendisliğiEnvironmental Engineeringİngilizce7 sömestr (3.5 Yıl)LisansTam ZamanlıBialystok85 PLN1.200 EURO (Dönemlik)
Endüstriyel DijitalleşmeIndustry Digitizationİngilizce7 sömestr (3.5 Yıl)LisansTam ZamanlıBialystok85 PLN1.300 EURO (Dönemlik)
MekatronikMechatronicsİngilizce7 sömestr (3.5 Yıl)LisansTam ZamanlıBialystok85 PLN1.200 EURO (Dönemlik)
Otomatik Kontrol ve RobotikAutomatic Control and Roboticsİngilizce7 sömestr (3.5 Yıl)LisansTam ZamanlıBialystok85 PLN1.200 EURO (Dönemlik)
Mekanik ve Makine TasarımıMechanics and Machine Designİngilizce-LisansTam ZamanlıBialystok85 PLN1.200 EURO (Dönemlik)
Elektrik ve Elektronik MühendisliğiElectrical and Electronic Engineeringİngilizce7 sömestr (3.5 Yıl)LisansTam ZamanlıBialystok85 PLN1.300 EURO (Dönemlik)
İç Mekan TasarımıInterior Designİngilizce-Yüksek LisansTam ZamanlıBialystok85 PLN1.700 EURO (Dönemlik)
İnşaat MühendisliğiCivil Engineeringİngilizce3 sömestr (1.5 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıBialystok85 PLN1.200 EURO (Dönemlik)
Çevre MühendisliğiEnvironmental Engineeringİngilizce3 sömestr (1.5 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıBialystok85 PLN1.200 EURO (Dönemlik)
Elektronik ve TelekomünikasyonElectronics and Telecommunicationsİngilizce3 sömestr (1.5 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıBialystok85 PLN1.300 EURO (Dönemlik)
Elektrik MühendisliğiElectrical Engineeringİngilizce-Yüksek LisansTam ZamanlıBialystok85 PLN1.300 EURO (Dönemlik)
Bilgisayar BilimleriComputer Scienceİngilizce-Yüksek LisansTam ZamanlıBialystok85 PLN2.000 EURO (Dönemlik)
YönetimManagementİngilizce-Yüksek LisansTam ZamanlıBialystok85 PLN1.100 EURO (Dönemlik)
LojistikLogisticsİngilizce-Yüksek LisansTam ZamanlıBialystok85 PLN1.100 EURO (Dönemlik)
MekatronikMechatronicsİngilizce3 sömestr (1.5 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıBialystok85 PLN1.200 EURO (Dönemlik)
Otomatik Kontrol ve RobotikAutomatic Control and Roboticsİngilizce3 sömestr (1.5 Yıl)Yüksek LisansTam ZamanlıBialystok85 PLN1.200 EURO (Dönemlik)
Biyomedikal MühendisliğiBiomedical Engineeringİngilizce-Yüksek LisansTam ZamanlıBialystok85 PLN1.200 EURO (Dönemlik)

Yorumlar

Bize Ulaşın

Student Contact Form

Diğer Polonya Üniversiteleri

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.