The Zookeeper’s Wife | Umut Bahçesi Filmi

The zookeeper’s wife filmi, The zookeeper’s wife konusu, The zookeeper’s wife fragman, Umut Bahçesi filmi hakkında her şey…
The Zookeeper’s Wife | Umut Bahçesi Filmi
Konu Başlıkları

Türkiye’de Umut Bahçesi adı ile, dünyada ise The Zookeeper’s Wife adı ile vizyona giren film, ele aldığı konu ve oyunculuk açısından kalitesi ile dikkat çekiyor…

Varşova’da bulunan hayvanat bahçesinde çalışan Polonyalı çiftin, Nazi işgali sonrasında Yahudi vatandaşlara yardım edebilmek amacıyla hayvanat bahçesini nasıl sığınak haline getirdiklerini yaşanmış olaylardan yola çıkarak anlatıyor.

The Zookeeper’s Wife Filmi, aynı zamanda Nazilerin 6 yıl süren Polonya işgalinden de önemli kesitler sunuyor. Gerçek bir hikayeden aktarılan film, soykırım uygulamaları nedeniyle izleyenlere duygu dolu anlar yaşatıyor diyebilirim…

The Zookeeper’s Wife | Umut Bahçesi Filmi

Polonya yapımı filmler arasında sayamayacağımız, ancak Polonya halkı için sancılı bir dönemi yansıtan konusu bakımından Polonya ve Polonya Tarihi hakkında bilgi edinmek isteyenlerin ilgi ile izleyebileceği Umut Bahçesi filmi, yüzlerce insanın savaştan kaçış öyküsünü anlatıyor. Pek çok ödüle aday gösterilen ve aynı zamanda pek çok da ödül alan The Zookeeper’s Wife filminin yönetmen koltuğunda ise Yeni Zelandalı kadın yönetmen Niki Car oturuyor…

The zookeeper's wife

Senaryosunu Angela Workman’ın yazdığı ve Diane Ackerman’ın aynı adlı romanından uyarlanan yapım, savaş ve drama filmi olarak öne çıkıyor. Umut Bahçesi filminin başrolünde ise Jessica Chastain ve Johan Heldenbergh rol alıyor. Bu ikiliye Daniel Brühl, Timothy Radford ve Efrat Dor gibi isimler eşlik ediyor.

8 Mart 2017’de Varşova’da gösterime giren film, 12 Mart 2017’de California San Jose’de düzenlenen Cinequest Film Festivali’nde Amerika Birleşik Devletleri prömiyerini yaptı. Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Birleşik Krallık’ta, Universal Picture tarafından 21 Nisan 2017’de yayınlanan film, dünya genelinde 27.6 milyon dolar hasılat yaptı. Eleştirmenlerin ikiye ayrılmasına neden olan yapım izleyicilerden ise olumlu yorumlar almayı başardı.

The Zookeeper’s Wife Filminin Konusu

Nazi işgali altında olan Varşova’da, 2. Dünya Savaşı döneminde yaşanan olayları büyüleyici bir şekilde anlatan The Zookeeper’s Wife filmi, izlemeye başladığınız andan itibaren çekim teknikleri ile sizi etkileyecektir diye düşünüyorum.

The zookeeper's wife

Gerçek bir hikayeyi konu alan The Zookeeper’s Wife konusu ise, Varşova’da bir hayvanat bahçesinin yöneticisi olan Jan Żabińska ve eşi Antonina Żabińska’nın o dönemde yaşadıklarını içeriyor. Yahudileri Naziler’den gizlemek için hayvanat bahçesinin kapılarını açan çift, bombalanan bir şehirde insanların yaşam savaşı vermesine yardımcı oluyor.

1939 yılında Polonya, Naziler tarafından işgal edilir. Bu işgal durumu karşısında büyük bir şok yaşayan Żabińska çifti şaşkınlık içerisinde ne yapacaklarını düşünürken hayvanat bahçesi bombalanır. Bombalanan hayvanat bahçesinde pek çok hayvan ölür ve hayvanat bahçesi bu olaylardan sonra kapatılır. Çift bu süreçte elbette olanlara göz yummaz ve hayvanat bahçesinin mümkün olan her alanında Yahudileri saklamaya çalışırlar…

The Zookeeper’s Wife Filminin Fragmanı

Umut Bahçesi filmi hakkında ilginç detayları vermeden önce, film hakkında daha net fikir edinebilmek için fragmanı izleyebilirsiniz.

The Zookeeper’s Wife Filmi ile 2. Dünya Savaşı

The Zookeeper’s Wife fragman sahnelerinde de görebileceğiniz 2. Dünya Savaşı detayları, tarihe ışık tutacak bilgiler içeriyor. Özellikle de tarihi olaylara getirdiği açıklamalar ile izleyenlerden oldukça fazla beğeni toplayan The Zookeeper’s Wife, konusu ile bu döneme ilgi duyanların duygulanmasına neden olacak sahnelere de sahip…

Hayvanat Bahçesine Bomba Atılmasının Nedeni?

İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıcını konu alan Polonya filmleri arasında yer alan The Zookeeper’s Wife filminin başlangıcında Antonina, Varşova Hayvanat Bahçesi’ne uçak sesleri eşliğinde bisiklet sürerken görülüyor.

Sonrasında ise hayvanat bahçesine bomba düşüyor ve tüm hayvanlar paniklerken pek çok kafes kırılıyor. Bu bombardıman 2. Dünya Savaşı’nın başlatan bombardıman olarak biliniyor. Gerçekten de 1 Eylül 1939 tarihinde Polonya’yı kuşatan Alman kuvvetlerinin işgal boyunca şehirdeki yapıların %40’ına hasar verdiği, %10’unu da yok ettiği bilinmektedir. Varşova Ayaklanması başlıklı makalemizi de incelemenizi öneririz.

The zookeeper's wife

Yahudiler Neden Gettolara Yerleştirildi?

İkinci Dünya Savaşı boyunca Nazi Almanya’sının Avrupa’da yaptığı işgaller sonucunda ele geçirilen Yahudiler özel bir kol bandı takmak zorunda bırakılmanın yanı sıra, evlerinden belirli saatlerde dışarı çıkış izni alabildiler. Naziler tarafından uygulanan politikalar her geçen gün arttı ve sonunda Polonya’da bulunan tüm Yahudiler dış dünyadan uzaklaştırılan gettolara gitmeye zorlandı. Varşova Gettosu ile İlgili Filmler başlıklı makalemizi de incelemenizi öneririz.

The zookeeper's wife

İşgal Altındaki Polonya’da Bir Yahudi’ye Yardım Etmenin Riskleri

Tahmin edebileceğiniz gibi Nazi Almanyası tarafından uygulanan tüm yaptırımlar oldukça sertti. Bu dönemde bir Yahudi’ye yardım etmenin cezası genellikle ölüm oluyordu. Hatta bu cezalarla ilgili en önemli kanıt Polonya’da bulunan Ulma Aile Müzesi‘nde bulunan çeşitli belgelerdir.

24 Mart 1944 tarihinde Ulma ailesi 8 Yahudi’yi evlerinde sakladıkları için Alman askerler tarafından yakalandı. Askerler aileyi cezalandırmak için Jozef ve Wiktoria çiftinin 6 çocuğunu idam ettiler. Bu kadar ciddi yaptırımların uygulandığı dönemde geçen filmde de Antonina’nın oğlunun kaçması için ısrarcı olmasının nedeni, oğlunu Alman askerlerinden korumak istemesidir. Bogowie Filmi: İlk Kalp Nakli Hikayesi ve Komünist Dönem başlıklı makalemizi de incelemenizi öneririz.

Yahudilerin Saçları Neden Boyandı?

Umut Bahçesi filmi içerisinde bulunan bir sahnede iki kadının idam edildiği görebilirsiniz. Antonina bu idamın nedeninin kadınların saç rengi olup olmadığını sorar. Oldukça dramatik bir sahneyi ortaya koyan bu olaylardan sonra Antonina, sakladıkları Yahudi kadınların saçlarını boyar ve bu sayede daha iyi gizlenirler.

Polonyalılar ile burada yaşayan Yahudiler arasında çok ciddi farklar vardır. Özellikle dil ve aksan konusunda yaşanan ayrım, Yahudilerin kolayca fark edilmesini sağladığı için saklanmak oldukça zordu. Polonya’nın Oscar Ödüllü Filmi IDA başlıklı makalemizi de incelemenizi öneririz.

Polonya’da Yahudiler Nasıl Yardım Aldı?

Bahsettiğim gibi The Zookeeper’s Wife filmi, yardım alan Yahudilerin ve onlara yardım edenlerin neler yaşadıklarını konu alıyor. Żabińska ailesi ise sadece bir örnek. Sayısız kişinin bu dönemde Yahudilere yardım ettiği biliniyor. Hatta bu konu ile ilgili araştırma yapan akademisyenler, bir Yahudi’yi kurtarmak için on kişinin işbirliği yapması gerektiğine dair bir düşünceye sahipler.

The zookeeper’s wife | Umut bahçesi filmi

Filmde Gökyüzü Neden Kül ile Doluyor?

The Zookeeper’s Wife filmi içerisinde yer alan bir sahnede Antonina gökyüzünün kül ile dolduğunu söylüyor. Bu söylemin sebebi o dönemde Almanların, toplama kamplarına Yahudileri gönderiyor olmasıdır. Gettolarda yaşayan 400.000 Yahudi’den 60.000 tanesi, bu kamplara gönderilmese bile sınır dışı edilmek istendi. Bu olayın üzerine bazı Yahudiler ayaklanma çıkardı.

Varşova Getto Ayaklanması olarak bilinen bu ayaklanma sırasında binalarda ve sığınaklarda saklanan Yahudileri hedef alan Almanlar, tüm bölgeyi yerle bir etti. Tüm binaların yok edildiği ayaklanma sürecinde şehrin havası kül ve duman ile kaplandı. Antonina’nın bahsettiği durum bu olayın sonucudur. Auschwitz Birkenau Nazi Toplama Kampı başlıklı makalemizi de incelemenizi öneririz.

The zookeeper's wife

Merhameti ile Ünlenen Janusz Korczak Kimdir?

1878 Polonya doğumlu olan Janusz Korczak bir yazardır. Gerçek adının Henryk Goldszmit olduğu düşünülen yazar, 1942 yılında 200 öksüz Yahudi çocuğuyla beraber Treblinka Kampı’nda öldürüldü.

Yetimhane sahibi olan yazar, Alman işgalinde yetimhanesini gettoya taşıdı. Sevilen birisi olduğu için çok fazla kaçırılma teklifi alan Janusz Korczak bu tekliflerin hepsini reddetti ve çocukların yanında kalmayı tercih etti. Polonya filmleri ve dizilerinde adına sıkça yer verilen Janusz Korczak, Umut Bahçesi filmi sahnelerinde de merhameti ve iyiliği ile dikkat çekiyor.

The Zookeeper’s Wife Filmi Ödülleri

The zookeeper's wife
  • The Zookeeper’s Wife filmi 1992 yılından beri her yıl ekim ayında düzenlenen The Heartland Film Festival’de, “Truly Moving Picture Award” dalında adaylığı olan yapım bu ödüle layık görüldü.
  • 1986 yılında Hawaii’de kurulan The Political Film Society tarafından 2017 yılında “İnsan Hakları” ödülüne aday gösterilmiştir.
  • Seattle Jewish Film Festivali’nde de “En İyi Anlatıcı” ödülünü kazanan film, başarılı kadrosu ve dikkat çeken senaryosu ile 2017 yılının öne çıkan yapımları arasında yer alıyor.

The Zookeeper’s Wife, konusu ve dönemi ile tüyler ürperten yapımlar arasında yer alıyor. İnsan hakları açısından oldukça önemli bir yapım olan ve günümüz gençlerinin de tarihi öğrenmesi açısından oldukça önemli bir film olduğunu düşünüyorum. Kazandığı ödülleri, ödüllü oyuncuları ve aldığı olumlu eleştirileri ile bir dönemin Varşova sokaklarında hüzünlenmek ve o dönemi daha iyi anlayabilmek için Umut Bahçesi filmini rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.