Yüksek Lisans için AB vatandaşlarının ayrıcalıkları

0
0

İyi günler. Yüksek lisansımı Polonya’da yapmak istiyorum ve AB vatandaşıyım. Yüksek lisans için ödenen ücretlerden muaf mıyım? Eğitim, konaklama açısından orada ne gibi ayrıcalıklara sahibim? Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim 🙂

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar Meltem,

Polonya vatandaşları gibi Avrupa Birliği vatandaşı olanlar, Polonya’da Eğitim için herhangi bir ücret ödemek zorunda değildir. Ancak Polonya’da Master eğitiminin birkaç çeşidi var. Yani eğer sadece hafta sonunda Part-Time (Yarı Zamanlı) bir şekilde eğitim almak istiyorsanız, bir miktar para ödemek zorundasınız. (Bu durum Polonya vatandaşları için de geçerlidir) AB vatandaşı olduğunuz için tabi ki bu ücret binlerce Euro değil, yaklaşık 1000 Zloty civarında olacaktır 🙂 Dolayısıyla çok şanslısınız.

Bu durumda Polonya’da ne tür bir Master eğitimi almak istediğiniz önemli. Açıkçası Eğitim ve Konaklama açısından bütün öğrencilerle aynı şartlara sahip olacaksınız. Yani Polonya ya da AB vatandaşı olan bir öğrenci ile diğer ülke vatandaşlığına sahip bir öğrenci arasında herhangi bir fark göremedim ben 🙂 Sadece AB vatandaşı olmanız nedeniyle Oturum Kartı alma gibi bir derdiniz olmayacaktır. Onun dışında Polonya’da alacağınız diplomanız da Tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerde geçerli olacağı için denklik konusunda da sıkıntı yaşamayacaksınız.

Polonya’da Yüksek Lisans | Polonya’da Master Eğitimi hakkında detaylı bir yazı da bitmek üzere. O yazıda da aklınızdaki sorulara cevap bulabileceksiniz.

Umarım sorunuza yeterli cevap verebilmişimdir. 🙂

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*