Wroclaw üniversitesi yüksek lisans eğitimi

Cevaplandı
0
0
Merhabalar,
Öncelikle böyle bir web sitesi hazırladığınız için çok teşekkürler. Hemen hemen tüm yazılarınızı okumaya çalıştım. Ben size bir şey sormak istiyorum.
Şu anda doğu Akdeniz üniversitesi iletişim fakültesinde master yapmaktayım ve bir dönemimi bitirdim henüz. Fakat bitirdiğim bu dönemde, lisans eğitimimi de bu üniversitede tamamladığım için Yüksek Lisans eğitimimde maalesef hocalarımdan fazla bir şey alamadığımı gördüm. Bu sebepten okulu bakmaktayım.
Polonya’da Wroclaw Üniversitesi’nde (Universty of Wroclaw) benim alanımda sayılacak 3 master programları var. Acaba bu üniversitenin nasıl bir eğitimi vardır? Hiç bir bilgi bulamadım, yani bir karşılaştırma olsun iyidir kötüdür hiç bulamadım. Sadece sıralaması var ama oda neye göre olduğunu bilemediğim için anlam ifade etmedi.
Ben okulumu bırakıp geçmeyi gerçekten düşünüyorum ve 31 ağustosa kadar bu okula son başvuru tarihi var. Acaba bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Üniversiteyle kendim iletişime geçerim diye düşünüyorum fakat okulun kalitesi nasıldır? Wroclaw’da ev bulabilir miyim 1000 tl civarlarında, tek kalabileceğim? Ve bu kira bedeli dışında aylık 2 bin tl ile ortalama bir hayat yaşayabilir miyim?
Bu fiyatları verdim çünkü Kıbrıs hayat giderlerim bunlar, orayla kıyaslayacağım. Birde malum mezuniyet sonrası iş imkanım için sanırım İngilizce yetmiyor, lehçe kurs ile 2 senede iş bulabilir seviyeye getirebilir miyim? İş bulursam doktora eğitimime devam edebilirim diye düşünüyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim yardımlarınız için.
  • Bu yorum için yapabilirsin
En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

Siteyi takip ettiğiniz için ve güzel sözleriniz için ben teşekkür ederim 🙂

Wroclaw Üniversitesi, Polonya’nın En İyi Üniversiteleri arasında iyi bir yere sahip (7. sıra) ve özellikle de sosyal bilimler alanında oldukça başarılı. Master ücretlerinin de 3.000 Euro olması nedeniyle tercih sebebidir diyebilirim.

Wroclaw Üniversitesi eğitim kalitesi bakımından oldukça iyidir. Polonya’nın En İyi Üniversiteleri başlıklı yazımda, hangi kriterlere göre başarı sıralaması yapıldığını okuyabilirsiniz.

Ben de Wroclaw şehrinde yaşıyorum ve birçok arkadaşım Wroclaw Üniversitesinde eğitim alıyor. Hem üniversiteden hem de eğitim aldıkları bölümlerden gayet memnun olduklarını söyleyebilirim 🙂 Ayrıca belirtmem gerekir ki Wroclaw, üniversite hayatı ve yaşam konusunda pişman olmayacağınız bir şehirdir 🙂

Maalesef danışmanlık firması olmadığım için, size kayıt ve diğer işlemler konusunda yardımcı olamam. (Yakın zamanda danışmanlık hizmeti konusunda güzel gelişmeleri site içerisinde görebilirsiniz) Ancak bana aklınıza takılan sorularınızı her zaman sorabilirsiniz. Benimle iletişime geçen herkese yaptığım gibi, size de elimden geldiğince yardımcı olurum 🙂 Ayrıca bu yazıma da bakmanızı öneriyorum: Danışmanlık Şirketlerinin Yalanları

Polonya’da Ev Kiralama başlıklı yazımda belirttiğim gibi, Wroclaw’da ev bulabilmeniz de oldukça kolaydır. Kiralar ise, eğer 3-4 kişinin aynı ev içerisinde kaldığı, ancak herkesin ayrı odasının olduğu evlerde 700 – 1.200 Zloty arasında değişir. Dolayısıyla ayırmayı düşündüğünüz 1.000 TL, fazlasıyla yeterli gelecektir. Ancak size tavsiyem, öncelikle en azından 1 sömestr (yaklaşık 6 ay) üniversite yurdunda kalırsanız, kendinize iyi bir arkadaş çevresi edinebilir ve şehri de daha iyi tanıyabilirsiniz. Bkz. Polonya Para Birimi

Polonya Yaşam Giderleri başlıklı yazımda da görebileceğiniz gibi, Polonya’da aylık 350 – 450 Euro ile rahatça geçinmeniz mümkün.

Kıbrıs’daki harcamalarınıza göre Polonya, gayet uygun bir seçenek.

Polonya’da İş Bulma konusundaki yazımda da belirttiğim gibi, iş bulmak zordur. Aynı zamanda Lehçe Zor Bir Dildir 🙂 Ancak bunun anlamı iş bulamazsınız ya da Lehçe öğrenemezsiniz değil. 2 sene Lehçe öğrenmek için yeterlidir ve master yaparken de sadece İngilizce bilginiz ile iş bulabilirsiniz. İşverenler, master öğrencilerini istihdam etmeyi tercih ederler.

Aklınıza takılan sorular olursa yazmaktan çekinmeyin lütfen 🙂


Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*