Varşova Üniversitesi yüksek lisans eğitimi hakkında

Cevaplandı
0
0

Merhaba,

Ben Sakarya üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi, siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünden şuan mezun olma şartlarını sağlayan birisiyim. Ancak %70 başarı ortalamasını sağlayamadan mezun olmak istediğim için yaz okulu başvurusunda bulundum. Şuan genel ortalamam: 2,7 ve ihtiyaç duyduğum ortalama ise 2,82. Eylül sonuna doğru diplomamı alacağım.

İngilizce yeterliliği konusunda sıkıntılarım var. Varşova üniversitesi’nde kendi alanımda yüksek lisans yapmak istiyorum. Bununla ilgili size bir kaç sorum olacak. Cevaplarsanız sevinirim:

  1. Başvuru için bir sıkıntım yoksa başvuruyu ne zaman yapmalıyım ?
  2. İlk etapta oraya gelirken ne kadar maliyetim olur? Başvuru sürecinden itibaren Polonya’ya ayak basana kadar (okul harçları dahil) ne kadar miktara ihtiyaç duyacağım?
  3. Polonya’dayken çalışmam kendi paramı kazanmam gerekiyor. Herhangi bir iş bulabilir miyim? İlk dönemlerim İngilizce kursu olacağından çalışmak benim için kolay olacaktır. Ayrıca kerestecilik sektöründe usta sayılırım kendi kereste atölyem var. Ama yoksa bulaşıkta yıkarım, yani iş ayırt etmem. 🙂
  4. Varşova Üniversitesi’nde yüksek lisans hakkında hiç bilginiz var mı (politika alanında)?

Teşekkür ederim.. İyi akşamlar…

  • Bu yorum için yapabilirsin
En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

Öncelikle bildiğiniz gibi Varşova Üniversitesi, hem Polonya’nın En İyi Üniversiteleri arasında hem de Dünya’nın En İyi Üniversiteleri arasında yer aldığı için, YÖK Denkliği konusunda sorun yaşamayacaksınız. Ancak başarılı bir üniversite olduğu için de kendi öğrencilerini seçerken seçici davranır. Dolayısıyla dediğiniz gibi not ortalamanızı yükseltmeniz, bu okula kabul alma konusunda size çok avantaj sağlayacaktır 🙂

İngilizce konusunda sıkıntınız var ise, yine Varşova Üniversitesi bünyesindeki İngilizce Hazırlık Kursu ile, eğitim alabilmeniz için gerekli olan yeterliliğe ulaşabilirsiniz.

  1. Polonya Üniversiteleri için başvuru tarihleri (genellikle) MayısHaziranTemmuz aylarında olur ve size önerim bir an önce üniversite ile irtibata geçip, kayıt için gerekli evrakları size ulaştırmalarını istemelisiniz. Ancak siz henüz mezun olmadınız. Dolayısıyla okul tarafından sizden istenecek diploma, transkript gibi akademik bilgilerde eksiklik olacağı için, başvurunuz değerlendirmeye alınmayabilir diye düşünüyorum. Tabi ki en kesin bilgiyi okul yetkilisinden almanız daha iyi olacaktır.
  2.  Maliyetler konusundaki sorunuza net yanıt vermem zor 🙂 Polonya’ya gelmeden önce yapmanız gerekenler; vize ve uçak bileti almaktan ibaret. Bunlar da ortalama 350-400 Euro civarında tutar. Onun dışında okula iletmeniz gereken orjinal dökümanlar ve bazı belgelerin tercüme edilmesi için de 100 Euro civarında masrafınız olacaktır. Bir de okulun 1 senelik ücretini ve başvuru ücretini de yatırmalısınız. Tabi bu işlemleri danışman kullanmadan yaptığınızı var sayıyorum. Eğer danışman kullanırsanız, ki önermiyorum, 1000-2000 Euro arasında bir ücret de ödemek zorunda kalacaksınız. Birkaç gün içinde Danışmansız Üniversite Kaydı Yapma konusunda detaylı bir yazı bitmiş olacak. Umarım işinize yarayacaktır 🙂 Ayrıca Polonya’daki yaşam maliyetleri için de bu yazıma bakabilirsiniz: Polonya Yaşam Giderleri | Polonya Yaşam Masrafları
  3. Polonya’da iş bulma konusunda hevesinizi kırmak istemem, ancak zor olduğunu söylemem lazım. Özellikle de yeni gelen, İngilizce ve Lehçe dillerine hakim olmayan biri için oldukça zor. Tabi ki Polonya’da çok fazla olan Kebapçılarda iş bulabilmeniz mümkün. Ancak saatlik ortalama 7-8 Zloty ile çalışmayı kabul ederseniz. Çalışma konusunda yazdığım Polonya’da İş Bulmanın Zorlukları başlıklı yazıya bir göz atmanızı tavsiye ederim. Kendi mesleğinizde de iş bulabilirsiniz, ancak dediğim gibi en azından müşteriyle ya da diğer çalışma arkadaşlarınızla anlaşabilecek düzeyde Lehçe bilmeniz gerekecektir.
  4. Varşova Üniversitesi hakkında bir yazı yazdım, ancak bu yazımda yakın zamanda ciddi bir güncelleme yapmam gerekli. Güncelleme için ise üniversite ile görüşmelerimin sonlanmasını bekliyorum 🙂 Politika alanını özel olarak incelemedim. Ancak tam olarak ne sormak istediğinizi yazabilirseniz, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Umarım yeterli cevap verebilmişimdir. Aklınıza takılanları yazmaktan çekinmeyin lütfen 🙂Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*