Varşova Üniversitesi için İngilizce Yeterliliğimi Nasıl İspat Edebilirim?

0
0

İngilizce bildiğimi IELTS, TOEFL vb sınavlar dışında nasıl ispat edebilirim? Türkiye’de bir üniversitenin Information Systems and Technologies bölümünden mezunum.
Eğitim dili ingilizce olan bir bölümden mezun olmam (üniversite diplomam) İngilizce bildiğimi ispatlamam için yeterli midir?

Kabul edilen diploma ve sertifikalar bunlarmış:

http://www.rekrutacja.uw.edu.pl/files/pdf/English_Certificates_en.pdf

Tam olarak emin olamadığım için soruyorum. Şöyle bir cümle geçiyor:

“A document certifying graduation from university or postgraduate studies conducted abroad or in the Republic of Poland – the language of instruction shall be recognized providing it was solely and exclusively a foreign language ”

Bana olur gibi geldi ama emin olmadan başvurmak istemiyorum. Olmazsa IELTS’e 500 lira soyulacağım 🙁

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar,

Polonya’da Eğitim almak isteyen öğrenciler, İngilizce seviyelerini IELTS, TOEFL gibi çok bilinen sınavların yanında, ETS, ESOL, BULATS gibi ülkemizde pek yaygın olmayan; ancak dünya genelinde sözü geçen önemli sınav tipleriyle kanıtlama imkanına sahiptir. Bildiğiniz gibi Polonya Üniversiteleri, eğitim almak isteyen öğrencilerden en az B2 düzeyinde İngilizce yeterliliği bekliyor. Bu yeterliliğe sahip olmayanlar ise, Polonya’da İngilizce Hazırlık Kursu alabiliyorlar.

Ancak sizin durumunuz biraz farklı. Öncelikle Türkiye’de üniversite eğitiminizi İngilizce tamamladığınız için size resmi bir belge verilmiş olmalı diye tahmin ediyorum. Sizin gönderdiğiniz linkte de söylediğiniz gibi, İngilizce eğitim veren bir üniversiteden mezun olmanız durumunda herhangi bir sınava girmeniz istenmeyecektir. Ancak bu durum üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösteriyor. Yani örneğin Varşova Üniversitesi, Wroclaw Teknik Üniversitesi gibi Polonya’nın En İyi Üniversiteleri, sahip olduğunuz İngilizce yeterliliği tanıyacak ve eğitiminize direkt başlamanıza izin verecektir.

Tabi ki bu durumu öncelikle Polonya’da gitmek istediğiniz üniversite ile de konuşmalısınız. Sizden öncelikle diploma, transkript ve dil yeterlilik belgesi (kendi üniversitenizden alacağınız) isterler. Birkaç hafta süren ön değerlendirme sonrasında ise, eğitim almak istediğiniz bölüm için uygun olup-olmadığınıza karar verirler 🙂 Dolayısıyla öncelikle üniversiteyle iletişime geçin, (çok düşük bir ihtimal ancak) eğer kabul edilmezseniz sınava girersiniz.

Bu arada Polonya’da Üniversite Başvurusu ve Polonya’da Yüksek Lisans Başvurusu konularında çok detaylı 2 yazı çok yakında bitiyor 🙂 Dolayısıyla kendi kendinize kayıt olma konusunda eminim işinize yarayacak bilgileri bulabileceksiniz. Ayrıca şimdilik Wroclaw Teknik Üniversitesi Giriş Şartları hakkındaki yazımdan da yararlanabilirsiniz.

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Üniversite diplomamın Varşova üniversitesi’nde İngilizce dilinde eğitim alabilmek için geçerli olup olmadığını sordum. Şöyle bir yanıt aldım:

If you have apostille to your diploma and a document stating that the certificate/diploma entitles to undertake or continue university-level study in country in which the certificate/diploma was issued then it is acceptable.

Benden istediklerini şöyle anladım:

 1. Apostilli üniversite diploması.
 2. Diplomanın, alındığı ülkedeki üniversite seviyesinde eğitime devam etmeye hak tanıdığına dair belge.

İkincisi biraz karışık. Doğru çevirmemiş de olabilirim. Tam olarak anlamadım ne istediklerini.

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Evet, esasında tam olarak denilmek istenen bu şekilde. Sizin sahip olduğunuz diplomanızın öncelikle Apostil edilmesi gerekiyor ki bu zaten esas kurallardan bir tanesi. Bir diğeri de, üniversitenizden İngilizce olarak alacağınız Diploma Supplement ile siz, halihazırda bitirmiş olduğunuz üniversite eğitiminizin içeriği ve geçerliliğini de kanıtlamış oluyorsunuz.

Dolayısıyla sizin Apostil edilmiş diplomanızı, transkriptinizi, Dipoma Supplement belgenizi okula ulaştırmanız ve sonrasında da kabul edilip edilmeyeceğinizi beklemeniz gerekecek.

Tabi bu belgeleri yetkililere gönderirken, size tavsiyem aynı zamanda yarım sayfalık bir Motivasyon Mektubu da yazmanızdır. Bu mektupta neden o bölümde eğitim almak istediğinizi, o bölüm için ileriki yıllarda ne gibi planlarınız olduğunu, o bölüme neden ilgi duyduğunuzu… vs açıklarsanız çok etkili olacaktır 🙂 Bunun dışında zaten sizin belgelerinizi kontrol ettikten sonra size bir yanıt verilecektir.

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0
 • Diplomanın, alındığı ülkedeki üniversite seviyesinde eğitime devam etmeye hak tanıdığına dair belge. (bunun da apostil edilmesi lazım)

Burada kastedilen Diploma Supplement mı yoksa başka bir döküman mı istiyorlar?

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Sizin üniversitenizden aldığınız diplomanın, yurtdışında başka bir okulda eğitime devam etmeye uygunluğunu kanıtlamak açısından Diploma Supplement önemlidir. Yani kendi kayıt işlemlerimi de düşündüğüm zaman bu belgenin istendiğini düşünüyorum sizden de. Siz isterseniz okulla tekrar iletişime geçin ve tam olarak Diploma supplement mi istendiğini sorabilirsiniz. Normalde dediğim gibi istenilen belgeler Apostilli Diploma, Apostilli Transkript ve Dipoma Supplement şeklindedir 🙂

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

En son gönderdiğim cevap gitmemiş anladığım kadarıyla. Neyse tekrar yazayım. Diploma eki olup olmadığını sordum. Hayır değil deyip şu linki gönderdiler cevap olarak: http://rekrutacja.uw.edu.pl/en/index.php/required-documents/

Zaten burada da farklı birşey yok. Bana kim cevap gönderdiyse Türk olduğum için ya da üşendiği için yardımcı olmak istemedi sanırım. Bu linkteki ilgili kısım şu:

“a document stating that the certificate / diploma entitles to undertake or continue university-level study in country in which the certificate / diploma was issued (such proof should be issued or certified by the school or educational institution which issued the certificate / diploma or by educational authorities of the country which issued the certificate / diploma or in which system of education the school operates)”

Bunun üzerine bugün okuluma gidip durumu anlattım ve bir dilekçe yazıp ilgili belgeyi istedim. Okulda bu belgeden kimsenin haberi yok ve zaten Türkiye’de üniversite eğitimine devam için gerekli olan tek şey diplomam olduğundan bence de haklılar.

Kaldı ki benim diploma ekimde aynen şöyle yazıyor: “Access to further study: May apply to the second or third cycle programmes “. Diploma eki, onların istedikleri ve kimsenin haberinin olmadığı bu belgeden çok daha resmi ve geçerliliği olan bir belgedir diye düşünüyorum.

Bu arada başvurmayı düşündüğüm lisans bölümü de var. Daha sonra gelen kabullere göre okuyacağım bölümü belirlemek istiyorum. Üniversite diplomamla lisans bölümleri için başvurabilir miyim?

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Sanırım gönderirken bir problem oluşmuş 🙂 Şimdi anladığım kadarıyla sizin Polonya’da istediğiniz üniversiteye başvuru yapmanızda herhangi bir problem yok esasında. Zaten daha önce de söylediğim gibi ihtiyacınız olan belgeler; Apostilli Diploma, Apostilli Transkript ve Dipoma Supplement şeklinde. Benim anlamadığım durum şu; siz Polonya’da eğitim almak istediğiniz üniversiteye başvurunuzu yaptınız mı? Yani eğer başvurunuzu bu söylediğim belgelerle yaptıysanız eğer, sizin o bölüm için yeterli olup olmadığınızı ve İngilizce hazırlık almanıza gerek olup olmadığını zaten söylemiş olmaları gerekir.

Dolayısıyla tüm bu karışıklıklara gerek de kalmayacaktır 🙂 Eğer siz Wroclaw Teknik Üniversitesi Giriş Şartları hakındaki yazımda da belirttiğim adımları uygulayarak başvurunuzu yaparsanız, sorunsuz bir şekilde işlemlerinizi halledebileceksiniz. Sizin mezun olduğunuz okul, zaten neredeyse tüm Avrupa Birliği sertifika sistemlerine kayıtlı olduğu için ek bir şeyler yapmanıza gerek kalmayacaktır. Burda öncelikle yapmanız gereken, Polonya’daki okula resmi başvurunuzu yapmanızdır.

Bu arada belirtmem gerekir ki, Türk olduğunuz için size ayrımcılık yapacaklarını düşünmüyorum 🙂 Tam tersi yabancı öğrenciler okulların gelir kapısıdır. Sekreterlere her gün onlarca öğrenci başvuru yaptığı için bazı kalıp cevaplar verebiliyorlar; ancak işlemlerinize başladığınız zaman ciddi olduğunuzu görüp daha detaylı cevaplar alabileceksiniz.

Sahip olduğunuz Lisans Diploması ile Lisans bölümlerine başvuruda bulunabilirsiniz; ancak sadece bazı derslerinizi saydırmak için kolaylık sağlar. Onun dışında siz zaten Lisans mezunusunuz diye direkt olarak bölüme kabul etmeyeceklerdir. Yani Lisans eğitimi alacaklar için geçerli olan prosedür, Lisans diploması sahibi olmayanlar ile aynıdır.

Ancak Yüksel Lisans eğitimi almak istiyorsanız eğer, mezun olduğunuz okuldan aldığınız Diplomanız en önemli belgedir.

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Hayır, sadece kabul ofisine e-posta göndererek sorular sordum. Başvuru yapmadım çünkü hem başvuru tarihi gelmedi hem de gerekli belgeleri henüz hazırlayamadım. Örneğin bu istedikleri belge elimde yok. Özellikle sordum istedikleri diploma eki mi diye hayır dediler. Bunun üzerine cuma günü üniversiteye gidip dilekçe verdim. Önümüzdeki hafta içi belli olur.

 • in case of application to first (BA) or long-cycle (MA) studies – the original of secondary school (maturity) certificate or another document (with a full list of final grades), entitling to undertake university-level study in country in which the certificate / document was issued

Burada yazanlardan dolayı üniversite diplomamın lisans okumak için yeterli olup olmadığını merak ettim. Benden lise diplomamı vs istemesinler 🙂

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Siz, sorunuzun başında “Türkiye’de bir üniversitenin Information Systems and Technologies bölümünden mezunu” olduğunuzu söylediniz. Dolayısıyla Polonya’da Lisans değil, Yüksek Lisans eğitimi alacağınızı düşünüyordum 🙂 Bu nedenle de Yüksel Lisans için başvurunuzu nasıl yapabileceğiniz üzerine cevaplar verdim size. Ancak şimdi anlıyorum ki, siz Polonya’da Lisans eğitimi almak istiyorsunuz ve daha önce İngilizce eğitim aldığınız için dil yeterliliğinizi kanıtlamak istiyorsunuz. Doğru anlıyor muyum?

Ayrıca siz üniversite diplomanızın Varşova üniversitesi’nde İngilizce dilinde eğitim alabilmek için geçerli olup olmadığını sordunuz. dolayısıyla Polonya’daki okul da sizin Master (Yüksek Lisans) eğitimi almak istediğinizi düşünerek size cevap vermiş gibi görünüyor. Bu nedenle de Lise diplomanız istenmemiş.

Dolayısıyla üniversite ile iletişim kurarken, kendi durumunuzu net açıklayamamış olabilirsiniz diye düşünüyorum. Aynı zamanda Polonya’da Lisans eğitimi almak için, sahip olduğunuz Lisans diplomanıza da ihtiyacınız yoktur. Lisans diplomanız olmasa dahi başvurunuzu Lise Diplomanız ile yapabiliyorsunuz.

Eğer Polonya’da Lisans eğitimi almak istiyorsanız ve İngilizce dil yeterliliğinizin de olduğunu kanıtlamak istiyorsanız, ya dediğiniz gibi IELTS-TOEFL gibi sınavlara girebilirsiniz, ya da Polonya’daki üniversitenin kendi hazırladığı dil yeterlilik sınavlarına girebilirsiniz. Dolayısıyla üniversite ile yazışmalarınızda “Dil Yeterliliğimi Nasıl Kanıtlarım?” konusuna ağırlık vermelisiniz.

Siz zaten Türkiye’de bitirdiğiniz üniversiteyi İngilizce tamamlamışsınız. Dolayısıyla eminim kendi üniversitenizin bu İngilizce eğitim konusunda dünya standartlarında belirli anlaşmaları vardır. Bu anlaşmaların neler olduğu ve Lisans eğitiminizde hangi oranda kullanıldığına ilişkin belge almanız gerek.  Yani İngilizce’nin Lisans derslerinizde ne oranda kullanıldığı çok önemli. Bunun en büyük kanıtı da üniversitenizden alacağınız belge ve Diploma Supplement’tir.

Umarım yeterli açıklayabilmişimdir. Dediğim gibi en önemli nokta, Polonya’daki üniversiteye Lisans eğitimi almak istediğinizi ve dil yeterliliğinizi kanıtlamak istediğinizi söylemenizdir.

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Aslında ben hem lisans hem yüksek lisans için başvurup (belki birden fazla okula) gelen kabullere göre tercih yapmak istiyorum. Varşova üniversitesi için şimdilik sadece lisans bölümüne başvurmayı düşünüyorum.

“Polonya’daki okul da sizin Master (Yüksek Lisans) eğitimi almak istediğinizi düşünerek size cevap vermiş gibi görünüyor. Bu nedenle de Lise diplomanız istenmemiş.”

Bende öyle düşünmüş olabileceklerini göz önünde bulundurarak en son gönderdiğim (19 şubat saat 03:22’de) e-posta’da bachelor diplomam olduğunu ve lisans programına başvuracağımı belirttim. Bu durumda diplomamın Türkiye’de üniversite seviyesinde eğitime devam etmeye veya hak tanıdığına dair bir belgenin gerekli olup olmadığını sordum. Lisans diplomamın olması zaten üniversite eğitimi almaya hak kazandığımı gösterir dedim. Normalde çok hızlı cevaplıyorlar ama buna cevap atmadılar henüz.

Üniversite mezunu olarak hem master hem doktora programlarına kayıt olmaya hakkım varken, benden lise diploması vs istemezler diye düşünüyorum. Zaten yıllar önce üniversiteye başlayacağım zaman okula teslim etmiştim.

Üniversitenin kabul ofisine attığım ilk e-posta’da diplomamın ingilizce dilinde eğitim almak için geçerli/kabul edilir olup olmadığını sormuş ve bu yanıtı almıştım: “If you have apostille to your diploma and a document stating that the certificate/diploma entitles to undertake or continue university-level study in country in which the certificate/diploma was issued then it is acceptable.”

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Öncelikle Lisans, Yüksek Lisans ya da Doktora programlarının tümünde Apostilli Lise diplomanız istenir. Yüksek Lisans ve Doktora programları için Lise diploması şart olmasa da en azından görmek ve teyit etmek isterler. Dolayısıyla önemlidir. Ayrıca Lise diplomanızı mezun olduğunuz üniversiteden talep ederseniz eğer size hemen verilecektir.

Esasında dediğiniz gibi hızlı geri dönüş yaparlar maillerinize; ancak Polonya’da 2. dönem yeni başladığı için yoğunluk var sanırım. Yazdığınız e-mail gayet yeterli; ancak size tavsiyem daha önce belirttiğim 3 belgeyi hazırlayıp okula gönderin ve ona göre kesin bir cevap bekleyin. Bu işinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Zaten mezun olduğunuz üniversitedeki İngilizce eğitiminizin yeterli olduğuna karar verirlerse eğer, sizin geri kalan işlemleri yapabilmeniz için küçük bir yol haritası da göndereceklerdir.

Yani Lisans ve Yüksek Lisans eğitimleri için başvurularda küçük farklar olsa da esasında benzer bir prosedüre sahip. “Diplomamın ingilizce dilinde eğitim almak için geçerli/kabul edilir olup olmadığı” konusuna çok takılmayın derim. Dediğim gibi siz belgelerinizi yollayın ve aynı zamanda İngilizce konusunda yeterli olduğunuzu ve bunu da önceki eğitim hayatınıza ait belgelerde de görebileceklerini, sizi buna göre değerlendirmeleri gerektiğini anlatın.

Daha önce de dediğiniz gibi Polonya üniversitelerinin yeni kayıt dönemi henüz başlamadığı için bu değerlendirmeyi şimdi yapamayabilirler. Yine de şansınızı deneyin, eğer olmazsa Nisan-Mayıs aylarında başlayan yeni kayıt döneminde sizinle mutlaka yakından ilgileneceklerdir 🙂

Bu arada bu sürecinizde beni de bilgilendirirseniz çok sevinirim 🙂

 • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 11
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*