Türkiye'de üniversitem kapandı, Polonya'ya geçiş mümkün mü?

Cevaplandı
0
0

Merhabalar,

Öncelikle günümüz olaylarından dolayı bazı vakıf üniversiteleri kapandığı bilgisini almışsınızdır ve benim de üniversitem kapandı. 4. sınıfa geçtim İngilizce eğitim görüyordum, fakat en az 2 sene daha okumam gerekecek bitirebilmem için. Bazı sitelerde Polonya üniversitelerine sadece Hazırlık, 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin geçebileceğini okudum. Bu konuda yardımcı olur musunuz? 4. Sınıfa geçtim ve kabul alma olasılığım nedir? En az 2 sene orada kalacağım çünkü.

  • Bu yorum için yapabilirsin
En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

Evet, maalesef Türkiye’deki bazı vakıf ve devlet üniversitelerinin kapandığından haberdarım.

Polonya Üniversitelerine Yatay Geçiş için, dediğiniz gibi hazırlık, 1. ve 2. sınıf öğrencisi olmalısınız. Bazı durumlarda 4. sınıf öğrencileri de kabul edilebiliyor. Siz 4. sınıf olduğunuz için maalesef geçiş için kabul alabileceğinizi sanmıyorum, ancak yine de eğitim almak istediğiniz Polonya Üniversiteleri ile görüşmeyi ihmal etmeyin.

Bahsettiğiniz gibi en az 2 sene daha Türkiye’de eğitiminize devam edecekseniz eğer, Polonya’da sıfırdan üniversiteye başlamanız daha iyi olabilir. Anladığım kadarıyla İngilizce eğitim alıyorsunuz ve en az B2 seviyesinde İngilizce yeterliliğiniz olmalı. Bu sayede Polonya’da İngilizce Hazırlık Kursu ile vakit / nakit kaybetmeden direkt Lisans eğitiminize başlayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Polonya’da Lisans eğitimi 3 senedir. Lisans eğitimi sonrasında ise hiçbir sınava tabi olmadan direkt olarak 1.5-2 sene süren Yüksek Lisans eğitiminizi de alabilirsiniz.

Umarım yeterli bilgi verebilmişimdir. Aklınıza takılanları yazmaktan çekinmeyin lütfen.


Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*