Türkiye'de üniversite kazanıp Polonya'da okumak

Cevaplandı
0
0

TM-3 356 puana ve 72 diploma notuna sahibim. Psikoloji ve PDR bölümleriyle ilgileniyorum, çok çeşitli şeyler duydum ve araştırdım. Türkiye’de herhangi bir üniversiteyi %25 veya %50 burslu kazanırsam eğer, Polonya’da örneğin Jagiellonian üniversitesine başvurabilir miyim? Yani Türkiye’de istediğim bölümü kazandığımı kanıtlarsam, Polonya’daki üniversitelere kolay kabul almak için yeterli olur mu? Yoksa tercih yapmaya gerek olmadan direkt Polonya’daki üniversiteye mi başvurmam mı gerek?

  • Bu yorum için yapabilirsin
En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

Öncelikle sahip olduğunuz diploma notunuzun Polonya’da Eğitim için yeterli olduğunu söyleyebilirim 🙂 Bildiğiniz gibi Jagiellonian Üniversitesi, hem Polonya’nın En İyi Üniversiteleri arasında, hem de Dünyanın En İyi Üniversiteleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla öğrencilerini seçerken oldukça dikkatli olduğunu ve başarı şartı aradığı bilinen bir durum.

Bahsettiğiniz gibi burs kazanmış olmanız ve Türkiye’de istediğiniz bölümü kazanmış olmanız, Jagiellonian gibi başarılı üniversitelere başvurunuzu yaparken çok etkili olacaktır. Aynı zamanda yeni çıkan YÖK Denklik Yasasına göre, dünyanın ilk 1000 üniversitesi içerisinde yer alan üniversitede eğitim alırsanız eğer, Türkiye’de direkt denklik alabiliyorsunuz. Dolayısıyla bu konuda da bir sorununuz olmayacaktır 🙂

Normalde Polonya’da eğitim almak için lys-ygs sınavlarına girme şartı yoktur. Ancak amaç kolay kabul almak olduğu için, bahsettiğim gibi bu sınavlara girip, Türkiye’de burslu bir şekilde herhangi bir üniversiteye yerleşecek puana sahipseniz eğer, Türkiye’de tercih yapmanıza gerek olmadan, sadece burs ve bölümü kazanmak için yeterli puana sahip olduğunuzu kanıtlamanız yeterli. Dolayısıyla direkt olarak Polonya’daki üniversitelere başvurabilirsiniz.

Umarım yeterli cevap verebilmişimdir. Aklınıza takılan sorular varsa yazmaktan çekinmeyin lütfen.


Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhaba bende aynı durumdayım, kanıtlamak için ne yapmamız gerekiyor?

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 2
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*