Türk ehliyetini Polonya ehliyetine çevirme işlemi

Cevaplandı
0
0

Merhabalar gene ben 🙂 Gene ehliyet konusu…

Buradaki bilgilerden de faydalanarak başvuru yaptım yetkili makama, yeminli tercüman falan bütün evraklarımı Urzad Miasta’da görevli hanıma eksiksiz teslim ettim. Yaklaşık 2 ay sürer dediler. 2 aydan fazla oldu aradım ne oldu diye dediler ki; “Biz sizin evrakları gerekli yerlere verdik fakat Türkiye’den onay yazısı gelmedi.

Buradan Türkiye’deki ailemi arayıp yardımcı olmalarını istedim. Benim evraklarımı İstanbul Kadıköy’de bulmuşlar, fakat evraklar Lehçe olduğu için polis işlem yapamıyormuş.

Yani nasıl olur anlamıyorum, kim ve nasıl sadece Lehçe olarak gönderebilir benim evraklarımı Türkiye’ye? Konsolosluğu aradım 2:00 ile 4:30 arası arayın diyorlar. Çok sabırsızlanıp bekleyemediğim için size danışayım dedim. Acaba sizce bu nasıl gerçekleşmiş olur ve ne yapabilirim? Vakit ayırıp okuduğunuz için şimdiden çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar diliyorum.

  • Bu yorum için yapabilirsin
En iyi Cevap
0
0

Merhabalar 🙂

Anladığım kadarıyla valiliğe yaptığınız Türk Ehliyetini Polonya Ehliyeti İle Değiştirme işlemleri konusunda eksiklik yok. Ancak sanırım işlemlerinizle ilgilenen yetkilinin sorumsuzluğu söz konusu. Daha önce de sizin gibi sorun yaşayan bir tanıdığım, başvurusunu yinelemek zorunda kalmıştı. Dolayısıyla size tavsiyem, başvurunuzu kabul eden yetkiliyle tekrar konuşmanız ve evraklarınızın Türkiye’deki makamlarda olduğunu, ancak Lehçe olmasından dolayı anlaşılamadığını belirtmenizdir. Bu nedenle de işleminizi yinelemelerini isteyebilirsiniz.

Açıkçası bu ve benzer konularda Varşova Konsolosluğu‘nun yapabileceği bir şey ya da yardım yok maalesef. Ancak tabi ki konsolosluğa da danışmanızda yarar var.

Sorunuza geç yanıt verebildiğim için kusura bakmayın lütfen. Bu konuda başka bir bilgi edinirseniz eğer, bizimle de paylaşırsanız çok sevinirim. 🙂


Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhaba. Zaman ayırıp okuduğunuz ve cevapladığınız için çok teşekkürler. Ben İstanbul’daki ailem aracılığıyla oradaki dosyamı yeminli tercümandan çeviri yaptırıp, Varşova’ya göndermeye çalışıyorum ama belirttiğiniz gibi çok zor. Buradaki memurun iş bilmezliğinden kaynaklanan gereksiz bir ZORLUK. Şimdilik şansımızı deniyoruz. Tekrar paylaşmış olduğunuz bilgiler ve emeğiniz için teşekkürler, iyi çalışmalar.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Çok yardımcı olamadıysam da rica ederim. Dediğiniz gibi aileniz aracılığıyla tercüme yaptırıp, İstanbul’daki emniyet yetkililerinin başvurunuzu işleme almasını sağlayabilirsiniz. Hem sizin için, hem de aileniz için gereksiz bir eziyet, ancak maalesef Polonya’daki bazı yetkililer gerçekten sorumsuz…

Bu arada sizin işleminizi yapan Polonya’daki yetkiliyle de tekrar görüşmenizde yarar var. Umarım işleminizi kısa zamanda halledebilirsiniz. Bu konuda elde ettiğiniz gelişmeleri bizlerle de paylaşabilirseniz çok sevinirim. Görüşmek üzere.

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 3
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*