Sınavsız Polonya ehliyeti veriyoruz dolandırıcılığı!

0
0

Merhaba 800 Euro’ya sınavsız Polonya ehliyeti alınabileceğini iddia eden kişiler var. Avrupa’nın diğer ülkelerinde yaşayan ve ehliyet almakta zorlanan kişilere, hiç Polonya’ya gelmeden Polonya ehliyetini adreslerine yollamayı vaat ediyorlar. Böyle bir şey mümkün mü? Bu ehliyetler gerçekten Polonya emniyeti tarafından legal olarak mı veriliyor yoksa sahte mi bu ehliyetler? Teşekkürler.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar,

Yurtdışında ehliyet geçerliliği ve özellikle de Polonya’da Ehliyet başvurusu yapma konusunda çok fazla merak edilen konu olduğu için fazlasıyla araştırma yapıyorum.

Sizin sorduğunuz soruya benzer birçok soru aldığım için hazırladığım Sınavsız Polonya Ehliyeti Dolandırıcılığına Dikkat başlıklı bir yazımı da okumanızı tavsiye ederim 🙂

Sizin bahsettiğiniz kişilere  ve sitelere ben de çok rastladım, hatta deneme yapmak amacıyla birkaçıyla iletişime dahi geçtim. Ve hatta bu dolandırıcılığı yapan bazı İnternet sitelerinin, ehliyet konusunda yazdığım yazılarımı çaldıklarına dahi şahit oldum.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, bu insanların söyledikleri tamamen yalandır! Polonya’da ve Bulgaristan, Ukrayna, Slovakya gibi bazı ülkelerde çeşitli yollarla sizin için sınavsız ehliyet aldıklarını söyleyen insanlar, özellikle son günlerde iyice arttı.

Bu gibi ülkelerde dolandırıcılık yapan kişilerin çalışma şekilleri ise genellikle şu şekilde; öncelikle sizin tüm kimlik, adres bilgilerinizi alırlar, daha sonra ise sizin için hiçbir geçerliliği olmayan sahte bir ehliyet düzenlerler. Bu şekilde orjinaline çok benzeyen; ancak emniyet, valilik gibi resmi kurumlarda hiçbir kaydı bulunmayan sahte ehliyet için sizden para alırlar…

Bazı kişiler ise, daha profesyonel çalışır; ancak yine sizin tüm kimlik bilgilerinizi depolayacak şekilde kayıt tutarlar. Bu kişilerin kolları daha yüksek mercilere erişebildiği için de rüşvet karşılığında ehliyet düzenlemesi yaparlar. Ancak yine sizin tüm kimlik bilgilerinize sahip oldukları için, ilerde başınızı ağrıtacak birçok olayla karşılaşabiliyorsunuz. Bunu yaşayan biri ile tanışmıştım ve neredeyse bütün hayatı mahvolmuş bir şekilde yaşıyordu…

Dolayısıyla size ait resmi bilgilerin bu gibi kişilerin ellerine geçmesi demek, engel olamayacağınız problemler yaşayabileceğiniz anlamına gelir. Yine bu kişiler size güven verebilmek için “İsterseniz emniyetten ehliyetinizi alabilirsiniz demeleri” de çok mümkün. Eğer yasa dışı bir şekilde sizin adınıza düzenlenen bir belge için emniyete giderseniz, başınız büyük bir derde de girebilir. Deport edilmek, senelerce yurtdışına çıkış yasağı almak gibi cezalar en basitleri.

Ehliyet konusunda yazdığım bazı yazıları inceleyebilirsiniz. Ayrıca Polonya’da  ehliyet kursu ve Polonya’dan Türkiye’ye araç götürme hakkında yeni yazıları da önümüzdeki günlerde sitede bulabilirsiniz:

Umarım yeterli cevap verebilmişimdir. Aklınıza takılan başka konularda da soru sormaktan çekinmeyin lütfen 🙂 Görüşmek üzere.Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
1
0

Bu dolandırıcılar fena çoğaldı. Millet çok kötü dolandırılıyor. Bunları Facebook’un engellemesi lazım. Aynen size katılıyorum, bu şekilde kandırıyorlar ve şimdi tüm Facebook’yaki dosyaları Polise aktarıyorum.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Değerli yorumunuz için çok teşekkürler. Sınavsız ehliyet dolandırıcılığı gerçekten çok ciddi boyuta ulaşmış durumda. Aynı zamanda “kısa yoldan Polonya oturum izni veriyoruz” şeklinde dolandırıcılık yapanlar da mevcut. Bu konuda çok fazla mağdur olduğu için, Sınavsız Polonya Ehliyeti Dolandırıcılığına Dikkat! başlıklı yazım yakın zamanda tamamlanacak. Umarım insanlara faydası olur.

Bu arada bu kişileri ben de yetkili birimlere şikayet ettim ve hukuki işlemlerin sonuçlanmasını bekliyorum. Duyarlılığınız için çok teşekkürler.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Ben de 2 kişiyle konuştum telefonda, Bulgar ehliyeti yaparız, Polonya ehliyeti yaparız diyorlar… Hatta Polonya’daki adama ben geleceğim, bakacağım, elimle teslim almak istiyorum dedim. Adam kabul etmedi. Bu da demek oluyor ki sahte… İnanmadım, inanmayacağım da…

Bütün ehliyeti olmayanlara tavsiyem, sınava çalışıp ehliyet almak… Yani orjinal almak. Ben İngiltere’deyim. Londra’da 2 kez sınavdan kaldım. Ama çalışıp sınavı geçeceğim. Size de tavsiyem o…

  • Bu yorum için yapabilirsin
1
0

Merhabalar Selim bey,

Değerli yorumunuz için çok teşekkürler. Ben de sizin gibi, “sınavsız ehliyet veriyoruz” ya da “süresiz oturum kartı veriyoruz” diyenlere kimsenin prim vermemesini öneriyorum. Ayrıca ehliyet sınavında başarılar.

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 5
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*