Polonya'dan araç getirme

Cevaplandı
0
0

Merhabalar,

Benim eşim Polonyalı ve Varşova’da yaşıyor. Bende oturum izni için başvurdum Türkiye’den… Ben Polonya’dan Türkiye’ye binmek için araç getirebilir miyim? Yoksa illa 185 gün beklemem gerekir mi? Saolun.

  • Bu yorum için yapabilirsin
En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

Son birkaç gündür Polonya’da araba alma konusunda detaylı bir yazı hazırlarken, sizden bu konuda soru geldi 🙂 Sizin sorunuza da cevap verebilmek için elimdeki yazıyı hızla bitirdim.

Polonya‘dan Türkiye’ye araç götürebilirsiniz tabi ki. Ancak bunun için belirli şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartların neler olduğunu öğrenebilmek için hazırladığım POLONYA’DA İKİNCİ EL ARABA ALMA isimli yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

Bu arada 185 gün beklemem gerekir mi? demişsiniz. Evet, yurtdışından Türkiye’ye araç götürebilmek için, 185 gün yutdışında bekleme şartı vardır. Araç götürecek kişinin son altı ayın yarısından fazlasını yurtdışında geçirmiş olması gerekiyor. Buna göre kişinin bir yıl içerisinde 185 günden uzun bir süre Türkiye dışında yaşaması şartı var.

Ayrıca Polonya’dan götüreceğiniz aracı Türkiye’de ne kadar süre kullanabilirim derseniz eğer, bu süre 6 aydır. Son yapılan yasa değişikliğine göre bu sürenin 6 ay’dan 24 ay’a çıkartıldığı söyleniyor; ancak benim araştırmalarıma göre bu durum sadece emekliler için geçerli. Eğer yanlış biliyorsam düzeltin lütfen 🙂

Umarım sorunuza yeterli cevap verebilmişimdir. Aklınıza takılan konularda bize soru sormaktan çekinmeyin lütfen 🙂 Görüşmek üzere…

 İlgili Konular;Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar, öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim… Şu 185 gün olayı şöyle; yurt dışından turistlik amaçla Türkiye’ye araç sokabilmek için yurt dışında ikamet ediyor olmanız lazım… Yani 1 yılın 185 gününü Polonya’da geçirmeniz gerekiyordu… Şimdi kanunlar değişti, bu kural hala geçerli mi? Geçerliyse beni etkiler mi? Çünkü bende 1 yıllık oturma izni olacak… Bende 185 gün beklemeli miyim? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Yurtdışından Türkiye’ye araç götürebilmek için var olan 185 gün (6 ay) kuralında bir değişiklik yapılmadı. Sadece Yurtdışından Türkiye’ye götürülen araçların yasal kalış süresi 6 ay’dan 24 ay’a uzatıldı. Aşağıda yeni yapılan değişikliğin detaylarını görebilirsiniz;yurtdışından türkiyeye araç götürme

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Polonya’da şirket kurdum ve faaliyetteyim, ayni zamanda şirket adına bir araba aldım, izinli olduğum tatil zamanı bu araba ile Türkiye’ye gezmek amaçlı gidip gelebilir miyim? Problem yaşamak istemediğimden nasıl bir prosedür uygulamalıyım? Lütfen bilgi veriniz.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Tabi ki, Polonya’dan Türkiye’ye araç götürme konusunda önümüzdeki günlerde detaylı bir yazı yayımlayacağım; ancak dediğiniz gibi Türkiye’ye aracınızla giderseniz 24 ay kalabilme hakkınız var. Bu konuda yazdıklarımı POLONYA’DA İKİNCİ EL ARABA ALMA başlıklı yazımda da görebilirsiniz.

Yurtdışından Türkiye’ye araç götürmek için gereken belgeler neler?

Yurtdışından ya da Polonya’dan Türkiye’ye araç götürmek için; aracın ruhsatı (araç, giriş yapacak kişiye ait değil ise geçerli bir vekâletname), araca ait Türkiye’de geçerli sigorta poliçesi, kişinin pasaportu gerekiyor.

Bu arada aracınızın sigortasının Türkiye’de geçerli olması, yani EU dışını da kapsaması şart! Eğer sigortanız EU dışını kapsamıyor ise, ek poliçe düzenleterek sahip olabilirsiniz. Tabi ki trafik kontrollerinde göstermeniz gereken ilk yardım çantası, yangın tüpü gibi ekipmanları da eksiksiz hazırlamanız gerekiyor…

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 5
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*