Polonya'daki Irkçı Saldırılar

0
0

Az önce ekşi sözlükte 10 şubat 2016 polonya’da ırkçı saldırıya uğramamız isimli başlığa denk geldim. Okuduklarım bana bu ülkede üniversite eğitimi alma kararımı sorgulattı. Polonyalıların avrupanın en ırkçı milleti olduğunu, hatta çalışmaya gittikleri İngiltere gibi ülkelerde bile müslümanlara karşı ırkçı saldırılarda bulunduklarını yazmışlar. Gerçektende durum bu başlıkta anlatılanlar kadar vahim mi?

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar,

Ekşi’deki yazıyı gördüm, hatta benim yazdığım Polonya’da Irkçı Saldırılar Karşısında Yapılması Gerekenler başlıklı yazıyı da referans göstermeye değer görmüşler 🙂

Açıkçası son dönemde Polonya’da Irkçılık aşırı derecede artış gösterdi. Kısa zaman öncesine kadar çoğunlukla Suriye Arabistan, Tunus gibi ülkelerin vatandaşlarına ırkçı saldırılar, tacizler yapılıyordu; ancak son zamanlarda, Polonya’nın Türkiye ile çok köklü geçmişi olmasına rağmen, Türklere karşı da bu tip nefret söylemleri yapılıyor…

Açıkçası yazılarımda da belirttiğim gibi ben ve arkadaşlarım birçok kez ırkçı saldırıya, tacize maruz kaldık. Özellikle de Polonya’nın küçük şehirlerinde bu davranışlara daha çok rastladım… Ancak yaklaşık 3 senedir Polonya’dayım ve bu saldırıların hayatımı kısıtladığını düşünmüyorum.

Tabi ki istenmeyen durumlar bunlar; ancak sizi Polonya’da Eğitim almaktan soğutmamalı. Polonya’da Eğitim almak gerçekten de birçok yönden avantajlıdır ve kendini bilmez kişiler yüzünden bu fırsatlardan kendinizi mahrum bırakmamalısınız. Son zamanlarda çok popüler bir konu oldu ama belirtmem gerekir ki Polonya’da bu tip ırkçı saldırılar her gün gerçekleşmiyor. Özellikle de büyük şehirlerde yaşamak ve eğitim almak istiyorsanız, bu tip olaylarla çok az karşılaşırsınız. Söylediğiniz gibi Polonya Avrupa’nın en Irkçı Milletidir demek bence yanlış olur. Koyu Katolik bir ülke; ancak özellikle de eğitimli insanlar gerçekten de yardımsever ve açık görüşlü insanlardır. Özellikle Almanya gibi Neo Nazi (kel-dövmeli tipler) gruplara neyse ki Polonya’da çok çok az rastlarsınız. Sanırım daha organize olamadılar 🙂

Tabi bence bir de kendimize bakmamız gerekir diye düşünüyorum. Özellikle de gece klüplerinde bazı Türk vatandaşlarının kadınlara karşı davranışları gerçekten de utanç verici olabiliyor. Bunun dışında herhangi bir şekilde rahatsızlık verici davranışta bulunmasanız dahi, bazı aşırı alkollü kişiler, hiç bir neden yokken sizi Araplara benzetir ve saldırmak isteyebilir. Ancak bu insanlar her gün karşılaşacağınız tipler değil. Ayrıca bu kişilerle tartışmak yerine, bu kişilere “Irkçılığın ne kadar büyük bir suç olduğunu ve başının gerçekten belaya gireceğini” söylerseniz eğer, büyük oranda kendileri sizden uzaklaşacaktır. Avrupa’da ve Polonya’da ırkçılık büyük bir suçtur ve korkarlar.

Polonya’da birçok insan tanıyorsunuz. Polonya hakkında birçok olumsuz yorum yazan insan vardır; ancak yine de Polonya’da yaşamaya devam ederler 🙂 Çünkü Polonya bana göre gerçekten yaşanılacak bir ülke. Bu tip olaylar dünyanın her tarafında karşılaşabileceğiniz türden olaylardır. Sadece bu saldırılarda sakin olmak ve bir an önce kendinizi bu ortamdan uzaklaştırmayı bilmek gerek diye düşünüyorum.

Umarım yeterli cevap verebilmişimdir. Aklınıza takılanları sormaktan çekinmeyin lütfen 🙂

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Cevabınız için teşekkürler. Elimde olsa Kanada gibi daha kozmopolit ülkelerde eğitim görmek isterdim ancak imkanlarım dahilinde, ırkçı saldırılara rağmen, Polonya en iyi seçenek gibi gözüküyor.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Rica ederim 🙂 Tabi ki Kanada, İngiltere, Amerika gibi ülkelerde eğitim almanın avantajları saymakla bitmez. Ancak emin olun oralarda da ırkçı saldırılardan şikayet eden birçok insan var. Avrupa’da eğitim konusunda ise bence Polonya hala en iyi seçenek. Kimileri Polonya’nın eskisi gibi ucuz olmamasından, yaşam şartlarının düşüklüğünden bahsediyor; ama yazılarımda da belirttiğim gibi, diğer Avrupa ülkelerine göre tercih edilesi bir ülke 🙂

Irkçı saldırılara takılarak Polonya’da yaşayacağınız güzel anlardan vazgeçmemeniz en doğrusu olur diye düşünüyorum 🙂 Önümüzdeki günlerde tamamlayacağım Polonya’da Hayatta Kalma Rehberi başlıklı detaylı yazımda da tüm bu sorunlara değineceğim.

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 3
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*