Polonya'da yaşamak ve eğitim hakkında

Cevaplandı
0
0

Merhaba,

Öncelikle vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

Ben ve eşim Türkiye’de emekliyiz. İkimizin aylık emekli maaşı 4.000 TL’dir. 2 kızım ve 1 oğlum var. Büyük kızım Biyomedikal Mühendisi oldu, bu sene bitirdi. Küçük kızım İstanbul Üniversitesi Hukuk 2. Sınıfı bitirdi. Oğlum ise lise 3’e geçti. Benim sorum şunlar;

  1. Büyük kızım için Polonya’da Yüksek Lisans yaptırmak istiyorum kendi bölümü ile ilgili. Bu mümkün mü?
  2. Küçük kızım Polonya’da Hukuk 3. sınıftan devam edebilir mi? Yatay geçiş gibi bir durum söz konusu mu?
  3. Oğlum Polonya’da Lise 3’ten devam edebilir mi?
  4. Ben ve eşim, yani Ailecek Polonya’ya yerleşip orada iş yeri açmak istiyorum. Tahmini bütçem 150.000 Euro ve bu miktar yeterli olur mu? Ayrıca yeşil pasaporta sahibiz.

İlginizden dolayı teşekkürler.

  • Bu yorum için yapabilirsin
En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

Rica ederim, takip ettiğiniz için de ben teşekkür ederim 🙂 Sorularınıza sırasıyla cevap vermeye çalışayım:

  1. Biyomedikal Mühendisi olan büyük kızınızın bu alanda Polonya’da Yüksek Lisans yapması mümkün. Hatta Polonya’nın En İyi Üniversiteleri başlıklı yazımda da bahsettiğim gibi, Biyomedikal alanındaki yüksek lisans eğitimi veren Polonya üniversiteleri listesine buradan ve yarıca buradan ulaşabilirsiniz.
  2. İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesi 2. sınıfı tamamlamış kızınızın da Polonya Üniversitelerine Yatay Geçiş yapma şansı çok yüksek. Ancak halihazırda vermiş olduğu derslerden bir kısmını tekrar almak durumunda kalacaktır. Bu nedenle direkt 3. sınıftan başlayabilmesi biraz zor bir ihtimal. O yüzden en iyi ihtimalle 2. sınıftan başlayacağını düşünerek hareket etmenizde yarar var.
  3. Oğlunuzun durumu ise biraz sorun yaratabilir. Açıkçası Polonya’da Liselerin neredeyse tamamı Lehçe eğitim veriyor. Bazı özel liseler ise İngilizce eğitim veren liseler de var. dolayısıyla oğlunuzun liseye devam edebilmesi için, öncelikle başvuracağınız liseden kabul alması ve sonrasında ise Lehçe ya da İngilizce hazırlık alması gerekecektir. Bu yüzden 1-2 sene kaybetmesi gibi bir durum söz konusu. Daha çok üniversitelerle ilgilendiğim için liseler konusunda çok fazla bilgim yok maalesef.
  4. Ailecek Polonya’ya yerleşmeniz mümkün ve elinizdeki para miktarı da Polonya’da Şirket Kurmak için oldukça yeterli. Ancak öncelikle İstanbul ve Ankara’daki Polonya Konsolosluğuna gitmeli ve Polonya Vize İşlemleri veya Polonya Oturum İzni İşlemleri konusunda görüşmeniz gereklidir. Ailece Polonya’ya gelmek istediğiniz için bu konuyu işini bilen birisi ile halletmeniz çok iyi olur sizin için.

Umarım yeterli bilgi verebilmişimdir. Aklınıza takılanları yazmaktan çekinmeyin lütfen 🙂


Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*