Polonya'da üniversite okumak istiyorum

0
0

Merhabalar,

Ben şu anda lisede okuyorum ve üniversiteyi Polonya’da okumak istiyorum. Bölüm olarak Management istiyorum. Diploma notum 75. İngilizce ve Lehçe ders alıyorum ancak maddi açıdan ufak tefek sıkıntılar var bende çok istekliyim.

Sizce Polonya’ya en ucuz şekilde ve orada çalışarak nasıl gidebilirim ? Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Teşekkürler.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

 

Merhabalar Ertan,

Polonya’da Eğitim kategorisi altında paylaştığım yazılarda da görebileceğiniz gibi, Polonya üniversiteleri, öğrenci kabullerini sadece lise diplomasına ve not dökümüne (transkript) bakarak yapıyor. Tabi ki eğitim almak istediğiniz dil konusunda da yeterliliğinizin olması gerekli. Eğer dil yeterliliğiniz yoksa Polonya’da İngilizce hazırlık kursu ve Lehçe hazırlık kursu alabilirsiniz.

Polonya’nın en iyi üniversiteleri, öğrencilerini kabul ederken biraz daha seçici olabiliyor. Ancak gördüğüm kadarıyla sizin diploma notunuz gayet iyi. Üniversite başvurunuzu yaparken, okumak istediğiniz bölümü ne kadar çok istediğinizi ve o bölümde eğitim almanın size ne kadar çok şey katacağını ifade eden kısa bir motivasyon mektubu da yazarsanız eğer, Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında bulunan Polonya üniversitelerine de kabul edilme şansınız çok yüksek olacaktır. Dolayısıyla YÖK Denkliği alma konusunda da sorun yaşamayacaksınız. 🙂

Polonya’da çalışma konusu ise, Polonya’da İş Bulmanın Zorlukları hakkındaki yazımda da belirttiğim gibi, yeni gelen ve Lehçe bilmeyen biri olarak sizin için biraz zor olacaktır. Polonya’da öğrenci iken çalışma imkanınız var; ancak açıkçası işletmecileri Türk olan Kebap-Döner dükkanlarında çalışabilirsiniz. Tabi ki başka yerlerde de çalışabilmeniz mümkün; ancak iyi derecede İngilizce, Lehçe bilmeniz bekleniyor.

Polonya’daki yaşam maliyetleri konusunda da buradaki yazılarıma bakabilirsiniz;

Umarım sorunuza yeterli cevap verebilmişimdir. Aklınıza takılan soru olursa yazmaktan çekinmeyin lütfen 🙂

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*