Polonya'da üniversite okuma şartları

En iyi Cevap
-1
0

Merhabalar,

Polonya’da Eğitim almak istiyorsanız, öncelikle hangi şehirde ve hangi bölümde eğitim almak istediğinize iyi karar vermelisiniz diye düşünüyorum. En baştan bu kararı doğru vermeniz, ilerde ortaya çıkabilecek pişmanlıklarınızı en aza indirecektir. (Özellikle de yanlış üniversite ve bölüm tercihi nedeniyle pişmanlık yaşayarak Türkiye’ye geri dönen birçok kişi tanıyorum)

  1. Bildiğiniz gibi Polonya Üniversiteleri bünyesinde veya özel dil okulları bünyesinde Lehçe Kurs ve İngilizce Kurs alabilmeniz mümkün. Eğer İngilizce seviyeniz başlangıç düzeyinde (A1) ise, kesinlikle Polonya’da hazırlık kursu almanızı öneriyorum. Bu sayede hem ülkeyi iyi tanıyabilir, hem de yerli/yabancı arkadaş çevrenizi genişletebilirsiniz. Ancak eğer İngilizce seviyeniz orta seviyede ise (B1), Türkiye’deki herhangi bir kursa giderek kısa zamanda en az B2 seviyesine ulaşabilirsiniz, ki Polonya üniversitelerine kayıt olabilmek için gerekli İngilizce seviyesi en az B2‘dir.
  2. Polonya’da dil hazırlık eğitimi sonrasında, başvuru yaptığınız ve kabul aldığınız her üniversiteye geçiş yapabilirsiniz 🙂 Yani hazırlık eğitimi aldığınız üniversitede devam etmek zorunda değilsiniz. Bu durum özel dil okulları için de geçerlidir.
  3. Polonya’da üniversite kaydı için öncelikli olarak yapmanız gereken, başvuru yapmak istediğiniz üniversiteye mail yoluyla ulaşmaktır. Kısaca kendinizi tanıtmanız ve hangi bölümde ya da hazırlık kursunda eğitim almak istediğinizi belirttiğiniz zaman, size en kısa zamanda geri dönüş sağlarlar ve ihtiyacınız olan tüm belgeleri yollarlar. Başlangıçta okulun online başvuru formunu doldurmalı, diploma ve transkript belgelerinizi yetkiliye göndermelisiniz. Başvurduğunuz bölüm için yeterli olup olmadığınız kurul tarafından değerlendirilir ve size bildirilir. Eğer kabul alırsanız, ihtiyacınız olan diğer belgeler ve vize başvurusu için gerekli belgeler size iletilir. Bu arada Danışmansız Polonya’da Üniversite Başvurusu hakkında çok detaylı bir yazıyı tamamlamak üzereyim. Umarım işinize yarayacaktır.
  4. Polonya’da üniversiteye başvuru yapmak için ygs-lys gibi sınavlara girmenize dahi gerek yoktur 🙂 Sadece Lise/Üniversite diplomanız ve Transkriptiniz yeterli olur ve diploma notunuzun 5 üzerinden ortalama 2.5-3.0 olması yeterlidir.

Umarım yeterli bilgi verebilmişimdir. Aklınıza takılanları yazmaktan çekinmeyin lütfen 🙂


Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*