Polonya'da şirket kurmak istiyorum

0
0

Polonya’da iş yapmak ve dükkan açmayı düşünüyorum, şirket kurmak ve iş yeri kiralamak için nasıl bir yol izlemeliyim veya nasıl bir vize ile gelip oturum izni için başvuru yapmalıyım. Bilgi vermenizi önemle rica eder saygılar sunarım.

Polonya’da şirket kuruluşu için bana muhasebeci bulabilir misiniz?

  • Bu yorum için yapabilirsin
-1
0

Merhabalar,

Polonya’da iş yapabilmeniz için öncelikle Çalışma İzni‘ne sahip olmalısınız. Eğer Polonya’daysanız, direkt olarak Çalışma İzni için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak sanırım Türkiye’siniz. O zaman İstanbul ya da Ankara’daki Polonya Konsolosluklarından birisine  Çalışma Vizesi  başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

Çalışma Vizesi için başvuru şartları biraz daha detaylıdır; ancak genel olarak D Tipi Ulusal Vize İşlemlerine benzerdir.  D-07  denilen  Çalışma Vizesi  tipine başvurmalısınız. Net olarak Çalışma Vizesi için ne gibi evrakların gerektiği konusunda bir bilgim yok maalesef. En doğru bilgiyi VFS Global isimli şirketi arayarak elde edebilirsiniz. Sizin için bu konuyu daha detaylı araştırıp, sizi de haberdar edeceğime emin olabilirsiniz 🙂

Polonya’ya Turist Vizesi ile yani C Tipi Schengen Vizesi ile de giriş yapan ve vize süresi dolmadan önce Oturum İzni veya Çalışma izni işlemlerine başlayanlar da var. Yani önemli olan Polonya’ya yasal bir şekilde giriş yapabilirseniz eğer, daha sonrasında şirket işleriniz için Çalışma İzni işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ama en doğru olanı, Polonya konsolosluklarından  Çalışma Vizesi  istemenizdir.

Bu arada belirtmekte yarar var: Polonya’da çalışabilmeniz için size izin verecek olan Polonya yetkilileri tarafından İngilizce ya da Lehçe dil yeterliliği aranıyor mu bilemiyorum; ancak özellikle de  Lehçe  bilginiz yoksa eğer, Polonya’da iş yapmakta çok zorlanacağınız kesin.

Bütün bu işlemleri sizin için muhasebeciniz yapabilir; ancak muhasebeciyle de bir şekilde anlaşabiliyor olmalısınız. Polonya’da şirket kurma işlemleri zor olmasa da, oldukça yorucu ve vakit alan işlemlerdir. Lehçe biliyorsanız işlemlerinizi yaklaşık 3 hafta içinde halledebilirsiniz.

Maalesef Polonya’da şirket kuruluşu konusunda danışmanlık yapmıyoruz. Ancak bu işi yapan çeşitli kuruluşları bulabileceğinizi düşünüyorum. Özellikle de çeşitli Facebook sayfalarında bu gibi kurumları bulabilirsiniz.

Umarım sorunuza cevap verebilmişimdir. Aklınıza takılan konularda bize soru sormaktan çekinmeyin lütfen 🙂 Görüşmek üzere…

 İlgili Konular: 

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*