Polonya'da okurken iş kurmak mümkün mü?

Cevaplandı
0
0

Merhabalar, öncelikle verdiğiniz sağlıklı bilgiler için size çok teşekkür ederiz. Gerçekten çok kıymetli bilgiler veriyorsunuz . Yazılarınızın bir kısmını okudum ve biraz soru ve cevap kısımlarına göz gezdirdim. Her ne kadar bir kısım bilgi elde etmiş olsam da kendi sorularımı tam olarak cevaplandırabilmiş değilim.

Ben 4 yıllık üniversite mezunu bir hemşireyim. 10 yıldır saç ekimi ile uğraşıyorum ve bu sene kısmetse ya Polonya yada Macaristan üniversitelerinden birinde tıp fakültesi okumaya gitmeyi düşünüyorum. Üniversitelerle mailleşme safhasında sorunum yok. Gelelim esas probleme. Ben Polonya’da okurken çalışmak istiyorum. Kendi işimi açmayı çok isterim ama önceliğim sağlık alanında tabi ki. Saç ekmeye kalksam Polonya’da ne tür engellerle karşılaşırım bilmiyorum. Ama diyelim yasalar engel oldu başka ne tür bir iş yapıp aynı zamanda okuyabilirim? Bana yardımcı olur musunuz? Şimdiden size çok teşekkür ediyorum. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

  • Bu yorum için yapabilirsin
En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Polonya’da hayatınızı kolaylaştıracağını düşündüğüm daha detaylı yazılar da yolda 🙂

Öncelikle Polonya’da Eğitim mi, yoksa Macaristan’da Eğitim mi derseniz eğer, kesinlikle Polonyayı tercih edin derim. Başka alanlarda olduğu gibi Tıp alanında da sözü geçen büyük Polonya Üniversiteleri var diyebilirim.

Saç ekim işi konusunda açıkçası çok fazla bilgim yok. Ancak Polonya’da da bu tip saç ekimi, masaj, terapi gibi sağlık merkezlerinin çoğaldığına şahit oluyorum. Basit bir örnek vermek gerekirse, Polonya’da yemek üzerine herhangi bir mekan açmak istediğinizde Sağlık Bakanlığına bağlı olan ve Avrupa Birliği standartlarının yerine getirilmesi için çalışan Sanepid isimli kontrol ekipleri vardır. Yemek sektöründe çalışanlar çok iyi bilir ki bu memurlar, açacağınız işin sağlık koşullarına uyumlu olup olmadığını en ince ayrıntısına kadar kontrol eder. Dolayısıyla bahsettiğiniz Saç Ekim işinde de eminim bu ve buna benzer prosedürlerle uğraşmak zorunda kalacaksınız. Dolayısıyla bu tip bir işe girişmeden önce, ülkenin ana diline hakim ve bu işlerden anlayan kişilerle beraber hareket ederseniz zararlı çıkmazsınız. Bu arada Polonya’da Saç Ekimi konusunda bir yer açarsanız lütfen haber verin, müşterileriniz şimdiden hazır 🙂

Polonya’ya gelir gelmez iş bulabileceğinizi sakın düşünmeyin derim. Bu durum hem Polonya hem de Macaristan için geçerli. Ana dili farklı olan bir ülkede çalışabilmek için maalesef o dili orta – iyi düzeyde konuşabiliyor olmanız gerekiyor. Eğer Tıp eğitimi alacaksanız, Polonya’da yaklaşık 1 – 1.5 sene boyunca Lehçeyi orta düzeyde öğrendiğinizi ve zaten İngilizceyi bildiğinizi var sayarsak, eğitiminizi devam ettirirken sağlık sektöründe faaliyet gösteren firmalarda çalışma imkanınız eminim olacaktır. Zaten genellikle stajyer olarak başlarsınız ve sonrasında kalıcı olarak işe alınırsınız.

Polonya’da üniversite öğrencileri için çalışma konusunda herhangi bir engel yok, ancak Polonya’ya gelir gelmez bulabileceğiniz işler çok kısıtlıdır. Genellikle Türklerin işlettiği Kebap dükkanlarında yarı ve ya tam zamanlı iş bulabilirsiniz. Ancak ücretler saatlik 8 – 10 Zlotyi geçmez. Dolayısıyla kendi tecrübelerime göre bu tip geçici işlerde vakit kaybedeceğinize, hem kendi alanınıza hem de Lehçeyi öğrenme konusuna odaklanmalısınız.

Yeterli cevap verebildim mi bilemiyorum, ancak aklınıza takılan soru olursa çekinmeden sorabilirsiniz. 🙂Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*