Polonya'da lisans tamamlama için ne yapmalıyım?

0
0

Öncelikle merhaba İzmir 9 Eylül üniversitesi Biyomedikal Cihaz Tek. mezunuyum Polonya’da Biyomedikal Mühendisliği üzerine lisans tamamlamak istiyorum. Yazılarınızı okudum, kabul edildiğimi var sayarsak ilk sene İngilizce kursu alıp İngilizcemi geliştirme planım var. Ne yapmalıyım? Ortalamam önemli mi? Orada hem okuyup hem çalışabilir miyim? Yanıtlarsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar,

Öncelikle geç cevap verebildiğim için kusura bakmayın lütfen. Mesajınız gözümden kaçmış 🙂

Polonya Üniversiteleri için kabul aldığınızı var sayarsak eğer, zaten Polonya’da Eğitim için herhangi bir engeliniz kalmamış demektir 🙂 Kayıt olurken yapmanız gereken, sadece eğitim almak istediğiniz üniversitenin “International Office” yetkilisi ile iletişime geçmeli ve sizden istenilen belgeleri hazırlamalısınız. Bu belgeler de başlangıçta Lise Diploması, Ön Lisans ya da Lisans Diploması ve Not Dökümü (Traskript) şeklindedir.

Dediğim gibi öncelikle üniversite yetkilisine ulaşmalı ve hangi bölümde eğitim almak istediğinizi açıkça belirtmeli ve aynı zamanda da öncelikle İngilizce Hazırlık Kursu almak istediğinizi belirtmelisiniz. Bu arada önümüzdeki günlerde kendi kendinize nasıl kayıt olabileceğinize ilişkin çok detaylı yazıları da site içerisinde bulabileceksiniz 🙂

Daha önce sorulan sorulara bakabilirsiniz:

Not ortalamanız, kolay kabul almanız açısından önemlidir. Özellikle de Dünyanın En İyi Üniversiteleri ve Polonya’nın En İyi Üniversiteleri sıralamalarında yer alan okullar, her zaman başarılı öğrencileri tercih ederler. Okullara gelen başvurular da toplu bir şekilde incelenir ve en iyi eğitimden geçmiş öğrenciden, daha zayıf eğitimden geçmiş öğrencilere doğru bir sıralama yapılır. Daha sonra ise sınıf kontenjanına göre belli sayıda öğrenci kabul edilir.

Dolayısıyla ne kadar iyi eğitime sahipseniz, o kadar kolay kabul alabilirsiniz. Sakın “Ben kötü notlara sahibim, beni kabul etmezler” gibi bir düşünce içine girmeyin. İyi notlara sahip olmayan birçok öğrencinin, iyi üniversitelerde eğitimlerine başladıklarına çok fazla şahit oldum 🙂 Dolayısıyla siz başvurunuzu mutlaka yapın.

Polonya’da hem okuyup hem çalışabilir miyim? 

Polonya’da çalışma konusu ise, Polonya’da İş Bulmanın Zorlukları hakkındaki yazımda da belirttiğim gibi, yeni gelen ve Lehçe bilmeyen biri olarak sizin için biraz zor olacaktır. Polonya’da öğrenci iken çalışma imkanınız var; ancak açıkçası işletmecileri Türk olan Kebap-Döner dükkanlarında çalışabilirsiniz. Tabi ki başka yerlerde de çalışabilmeniz mümkün; ancak iyi derecede İngilizce, Lehçe bilmeniz bekleniyor.

Polonya’daki yaşam maliyetleri konusunda da buradaki yazılarıma bakabilirsiniz;

Umarım sorunuza yeterli cevap verebilmişimdir. Aklınıza takılan soru olursa yazmaktan çekinmeyin lütfen 🙂Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*