Polonya'da lisans tamamlama

1
0

Kolay gelsin..
Kocaeli üniversitesi inşaat teknolojisi mezunuyum, Polonya’da lisans tamamlamak istiyorum, fakat sitede dolaşırken “Yurt dışında kolay diploma almaya son” baslıklı bir yazınızı okudum, YGS – LYS sınavından alınacak belirli şartlar getirilmiş, ben 2 yıllık mezun olduğum için bu durum benim içinde geçerli midir? Ayrıca lisans tamamlamada Polonya’da alacağım eğitim kaç yıl sürer (ders denkliği konusunun etkili olduğunu biliyorum fakat ortalama olarak ne kadardır sadece onu öğrenmek istiyorum)
İyi çalışmalar.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar,

Dediğiniz gibi, Yurtdışında Kolay Yoldan Diploma Almaya Son! başlıklı yazımda, Yök tarafından belirlenen, yurtdışında eğitim almak isteyenleri çok yakından ilgilendiren belirli kurallara değinmiştim.

Yök Denklik şartları, Polonya üniversiteleri‘ne her yeni başlayacak öğrenci için geçerlidir. Yani siz 2 yıllık mezun olarak Polonya’da Lisans Tamamlama ile eğitiminize devam etmek isteseniz dahi, Yök Denklik Şartları’na takılıyorsunuz.  Eğer Yök Denklik şartları yürürlüğe girmeden önce (yani 2015 yılının başlarında) Polonya’da eğitim almaya başlamış olsaydınız, denklikle ilgili bir sorununuz olmayacaktı. Çünkü bu yasa 2015-2016 eğitim öğretim yılı ve sonrası için geçerli…

Yök Denklik Şartları İle Uyumlu Polonya’da Eğitim başlıklı yazıma bir göz atmanızı tavsiye ederim. Bu denklik şartları var diye, Polonya ya da başka bir ülkede eğitim almanızda bir sakınca yoktur aslında. Mesela Polonya’da Lisans eğitiminizi bitirdikten sonra 1,5 sene olan Master (Yüksek Lisans) eğitiminizi de tamamlarsanız eğer, ki şiddetle öneririm, Yök’ten direkt denklik alabiliyorsunuz. Bence YGS – LYS gibi sınavlara takılmayın ve gerçekten de Polonya’da eğitim almak istiyorsanız başvurunuzu yapın.

Polonya‘da üniversiteler 3 ya da 3,5 yıl sürer. Dolayısıyla öncelikle eğitim almak istediğiniz Polonya üniversitesi ile görüşmelisiniz ve Türkiye’deki derslerinizden hangilerinin saydırılabileceğini kontrol ettirmelisiniz. Özellikle almış olduğunuz derslerin ECTS puanları üzerinden bir değerlendirme yapılır. Bunun yanında ders içeriklerinin uyumlu olup-olmadığına bakılır…

Kesin bir şey söylemek zor olur; ancak benim araştırmalarıma göre en fazla %60 oranında derslerinizi saydırabilirsiniz. Ki bu çok yüksek bir rakamdır. %30 civarında bir beklentiniz olursa daha gerçekçi olacaktır 🙂 Yani ortalama bir rakam vermek gerekirse 2-2,5 yılsa Lisans eğitiminizi bitirebilirsiniz diye düşünüyorum.

Umarım sorunuza yeterli cevap verebilmişimdir. Eğer aklınıza takılan konular olursa sormaktan çekinmeyin lütfen 🙂

 İlgili Konular: 

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Çok teşekkür ederim…
Aklıma bir şey takıldı, denklik durumu için simdi benim Türkiye’de tekrar ÖSS sınavına mı girmem gerekiyor, yoksa 3 yıl önce girdiğim sınav puanını mı baz alacaklar?

 

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

3 yıl önceki ÖSS sonucunuzun bir geçerliliği kalmadığı için tekrar YGS – LYS sınavına girip, belirlenen denklik alma şartlarını yerine getirerek Polonya’da eğitim alabilirsiniz. Yani 3 yıl önceki ÖSS sonucunuz ile şu anda Türkiye’deki herhangi bir okul dahi tercih yapamıyorsunuz. Dolayısıyla elinizdeki ÖSS sonucu işinize yaramayacaktır…

Polonya’da eğitim almanız için birkaç ihtimaliniz var. Bu ihtimallerin detaylarını Yök Denklik Şartları İle Uyumlu Polonya’da Eğitim başlıklı yazımda belirtmiştim. Kısaca şu şekilde düşünebilirsiniz;

 1-   YGS – LYS sınavlarına girip, Yök denklik şartlarını yerine getirerek sorunsuz bir şekilde denklik alırsınız,

 2-   YGS – LYS sınavlarına girmeden, Polonya’da Lisans eğitiminize başlar ve bitirirsiniz. Daha sonrasında ise Master (Yülsek Lisans) eğitiminizi de bitirirsiniz ve Türkiye’ye dönerek diplomanıza denklik alırsınız.  Denklik Başvurusunda İstenilen Belgeler  hakkında en yakın zamanda detaylı bir yazı yazacağım.

Benim size tavsiyem 2. yöntemde belirttiğim şekilde eğitim almanız yönünde 🙂


 Önemli Not:

Gördüğüm kadarıyla bazı Eğitim Danışmanlığı yapan firmalar, web sitelerinde Yök Denklik Şartları İptal Edildi !  şeklinde asılsız yayınlar yapıyor. YÖK tarafından yapılan herhangi bir İPTAL açıklaması YOKTUR.


 İlgili Konular: 

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

2. alternatif tabi ki daha net, daha gerçekçi. Şu durumda muhtemelen de 2. yöntemle devam edeceğim, Sizi baya bir meşgul ettim, fakat sunu merak ediyorum ben mimarlık bölümü seçeceğim, fakat YÖK; “Dünya’nın en iyi ilk 500 üniversitesi dışında kalan üniversiteler için, ÖSYS Kılavuzunda yer alan  TIP  ve  HUKUK  dışındaki diğer alanlarda en az, Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesindeki programlara yerleşen  en son öğrencinin almış olduğu puanı  almanız durumunda, Yök denklik şartları konusuna takılmadan denklik alabilirsiniz.” Diye bir açıklama yapmış.

Şimdi Yüksekögretim kurumları bünyesindeki programlara en son yerleşen öğrenci kriterlerine;  Özel (VAKIF) Üniversiteler de dahil mi? yoksa devlet üniversiteleri baz alınarak mı koyulmuş bir şart bu? Çünkü benim istediğim bölümde neredeyse barajı gecen öğrenci Türkiye’de Özel bir üniversitede okuyabiliyor ve bende Ygs-Lys barajını rahat bir şekilde geçeceğimi düşünüyorum, fırsatım varken 🙂

Şimdi bana ne denklikmiş arkadaşım gibi bir tepki verirseniz içten içe anlayışla karşılarım 😀 Ama orada geçireceğim 3-3.5 yıl için kendime şimdiden maddi bir çizelge hazırlamam gerekiyor 🙂 Kusura bakmayın lütfen.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Rica ederim, meşgul etmiyorsunuz. Tam tersi insanların akıllarında olan soruları soruyorsunuz. Sizler rahatça soru sora bilesiniz diye SORU-CEVAP bölümü oluşturduk 🙂

Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesindeki programlara, Türkiye’deki özel (Vakıf) üniversiteleri de dahil olduğu için korkunuz olmasın. Siz yeter ki ÖSYM Tercih Kılavuzu içinde bulunan herhangi bir bölüme en son yerleşen kişinin aldığı puanı alın yeter 🙂 Kılavuzun içinde özel (Vakıf) üniversiteleri de olduğu için rahat olabilirsiniz.

Dediğiniz gibi yurtdışında okumaya karar vermek ve bunun için araştırma yapmak en doğal hakkınız. Belki de hayatınızı değiştirebilecek bir karar veriyorsunuz. Dolayısıyla hiç çekinmeden aklınızda kalan tüm soruları sorabilirsiniz. Elimden geldiğince doğru bir şekilde yanıtlamaya gayret ediyorum. Hatta Polonyadayiz.Com‘u ilk kurduğum günlerde hep söylediğim gibi; Bana Soru Sorun 😀 Neyse ki şu anda iyi bilinen bir platform haline geldik ve sorular kendi kendine geliyor.

Alçak gönüllüyüz; ancak şunu söylemem lazım ki, sizlerin sorularını / sorunlarını ilgiyle cevaplayan tek yer olduğumuza da eminim 🙂 Aklınızda kalan soruları sormaktan çekinmeyin lütfen.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Cok teşekkur ederim, gercekten cok yardımcı oldunuz 😀
Bu arada YOK kararının iptal edilmiş olmasıyla ilgili bir acıklama duydum.
http://eukostr.eu/ab-diplomalarinin-denkligini-danistay-hakimleri-verdi/
galiba engel kalmadı :d

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Rica ederim, her zaman aklınızda kalan soruları sorabilirsiniz. 🙂

Yök denkliği konusunda verdiğiniz linki daha önce görmüştüm ve hatta bazı danışmanlık şirketleri de bu karara bakarak “Yök deknliği kalkmıştır” şeklinde tanıtımlar dahi yaptılar. Ancak dikkat ederseniz 10.4.2013 tarihinde eğitimini tamamlamış bir kişinin kararıdır bu. Yani Yök Denklik Şartları resmi gazetede kabul edilmesinden önce alınmış bir karar. Dolayısıyla 2015-2016 eğitim öğretim yılında yurtdışında eğitim alacak öğrencileri bağlayan bir karar DEĞİLDİR.

Yök denklik şartları halen geçerliliğini koruyor. Öğrencilerin geleceklerini düşünmeden, sadece paralarını alabilmek için çaba sarf eden danışmanlık şirketlerine dikkat etmenizi öneriyorum 🙂

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 7
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*