Polonya'da Kimya eğitimi hakkında sorular

Cevaplandı
0
0

Merhaba,

Öncelikle iki gündür akşam eve geldiğim durmadan sitenizi inceliyorum. O kadar faydalı, o kadar yararlı bilgiler paylaşmışsınız ki gerçekten sizlere çok teşekkür ederim. Bazı sorularımın cevaplarını bulamadım veya göremedim. Ben aslında Almanya da Kimya Alanında şartlı kabul ile mastera kabul aldım. Birçok evrağımı hazırladım ancak vize işlemlerini henüz halledemedim. Almanca eğitim olmasından ve acaba ingilizce eğitim alabileceğim başka yerler var mı derken Polonya’da olan master programlarını ve şartlarını sitenizde gördüm ve birden yönümü Polonya’ya çevirmeye karar verdim. Sizlere birkaç sorum olacak eğer cevaplayabilirseniz;

1- Yüksek Lisans programına başvurmak istiyorum. Burada Türkiye’de de yüksek lisans yapıyorum ve Ekim ayı gibi savunma sonrası bitecek. Sayfanızda Şubat ayında bazı üniversitelerin yüksek lisans bölümlerini olduğunu yazmışsınız. Kendi bölümüm için Ekim/Kasım ayında başvuru yapabileceğim hangi üniversite var?

2- benim en büyük sorunum burada çalışıyorum ve bir miktar biriktirdiğim para ile ilgili bir şeyler yapabilirim. ancak miktarın çok yüksek meblağ olmamasından dolayı orada gider gitmez çalışmam gerekiyor. Ancak ingilizcem  de yaklaşık A2-B1 seviyesinde ve bir yıl dil eğitimi almayı düşünüyorum. Yani şartlı kabulle gidip orada hem dil eğitimi hemde çalışma imkanım olabilir mi?

3- Polonya hükümetinin vize işlemleri sırasında hesapta belli miktar para istiyor mu? Örneğin Almanya İçin vize alırken hesapta 8100 € olması gerekiyor ve aylık sana 1/12 olacak şekilde bu hesabından para çekebilirsin diyor. bu durum Polonya’da nasıl işlemektedir?

Şimdilik sorularım bu kadar. Yardımlarınız için size çok çok teşekkür ederim.

  • Bu yorum için yapabilirsin
En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

Öncelikle site içindeki yazılarım için söylediğiniz sözler için çok teşekkürler. Sizin yazdığınız gibi destekleyici mesajlar sayesinde daha fazla yazı yazmak için motive oluyorum 🙂

Öncelikle Kimya alanında en güçlü ülkelerden biri olan Almanya’da Yüksek Lisans oldukça iyi bir fırsat. Özellikle de kabul alması zor olan bir ülkedir Almanya. Polonya’da çok fazla iyi üniversite, hatta dünya sıralamasında ilk 1000 içerisinde birçok üniversite mevcut ve eğitim kalitesi bakımından Almanya ile yarışır düzeyde. Ancak Almanya’nın en büyük avantajı, Yüksek Lisans yaptığınız alanda çok kolay bir şekilde iş bulabilmeniz diye düşünüyorum.

Sorularınıza cevap vermeden önce anlayamadığım bir konu var. Siz zaten Türkiye’de Yüksek Lisans yapıyorsanız eğer, neden Almanya veya Polonya’da Yüksek Lisans okumak istiyorsunuz? Yine de sorularınıza elimden geldiğince cevap vermeye çalışayım:

  1. Bahsettiğiniz gibi, Polonya’da bazı Yüksek Lisans bölümleri Şubat ayında başlıyor. Ancak bu çok yaygın bir durum değil. Örneğin benim de master eğitimi aldığım ve hem şehir olarak hem de eğitim kalitesi olarak size şiddetle tavsiye edebileceğim Wroclaw Teknik Üniversitesi bunlardan bir tanesi 🙂 Bu üniversitede yer alan Kimya alanında Şubat ayında başlayan programları buradan görebilirsiniz. Bu sadece bir örnekti ve diğer üniversiteler için de bu araştırmayı yapmanız gerekiyor (Gerçekten zaman alan bir süreç bu). Polonya’nın En İyi Üniversiteleri başlıklı yazımda da belirttiğim gibi, Kimya alanında eğitim veren üniversiteleri buradaki ve yarıca buradaki linkte yer alan listede görebilirsiniz. sizinle paylaştığım bu listelerde yer alan üniversitelerin web sitelerini teker teker incelemeli ve Şubat için kabul alanları belirlemelisiniz. Bu arada Polonya’da Yüksek Lisans başlıklı yazıyı da inceleyebilirsiniz.
  2. Öncelikle şartlı kabulle Polonya’da İngilizce Dil Hazırlık eğitiminiz sırasında Part-Time çalışma imkanınız var. Ancak hiç Lehçe bilmediğinizi ve İngilizcenizin de yeterli olmadığını düşünürsek, genelde Türklerin işlettiği cafe, restoran veya kebap salonlarında çalışmanız mümkün olabilir. Bu yerlerde saatine 8-10 zloty civarında ücret alabilirsiniz. Aynı zamanda Polonya’da İş Bulmanın Zorlukları başlıklı yazıma ve ayrıca Polonya Çalışma İzni başlılı yazıma da bakmanızı tavsiye ederim. Bir de şunu belirtmem gerekir ki, Polonya’da dil hazırlık eğitiminizi üniversitelerde alırsanız, 3.000-3.500 Euro gibi bir miktar ödemek durumundasınız. Belirttiğiniz gibi çok fazla harcayacak paranız yok ve belli bir düzeyde de İngilizceniz var. Dolayısıyla naçizane tavsiyem, kalite konusunda eksiği olmayan, ancak ücret konusunda daha cazip seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Örneğin Lisan Dil Kursu hakkında yazdıklarımı inceleyebilirsiniz.
  3. Vize konusunda ise benzer bir prosedür var. İsterseniz Polonya D Tipi Vize İşlemleri başlıklı yazımdaki bilgileri inceleyebilirsiniz 🙂

Umarım yeterli cevap verebilmişimdir. Aklınıza takılan sorular olursa yazmaktan çekinmeyin lütfen 🙂


Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*