Polonya'da İş Arıyorum

Cevaplandı
0
0

Evliyim ve 1 yaşında bir çocuğum var. Eşim ve ben kamuda düz memur olarak görev yapmaktayız. (Aslında diplomalarımız düz memuriyetten fazlasını hak ediyor olsa da bakanlığımızda boş kadro olmadığından unvanımızla görev yapamamaktayız. ben tıbbi sekreterlik, eşim sağlık idaresi mezunu)

Polonya’da vasıflı vasıfsız nasıl iş bulabilriz? Özetle soru bu kadar… Hiç tanıdığımız yok. Biz Türkiye’de iken Polonya’da bir işverenle nasıl iletişime geçebilip bizi veya en azından birimizi işe alması için ikna edebileceğiz ki? Araştırmam gereken noktalar hakkında fikir verebilirseniz sevinirim..

  • Bu yorum için yapabilirsin
En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

Polonya’da, Türkiye üniversitelerinden alınan diplomalar geçerlidir. Ancak açıkçası Polonya’da İş Bulmak, yeterli Lehçe ve İngilizce bilgisine sahip değilseniz gerçekten çok zordur. Özellikle de Lehçe Nasıl Bir Dil ve Nasıl Öğrenilir başlıklı yazımda da belirttiğim gibi, Lehçe öğrenilmesi çok zor olan ve yıllar alan bir dildir.

Türkiye’de şu anda çalışmakta olduğunuz işlere benzer iş bulabileceğinizi maalesef düşünmüyorum. Dediğiniz gibi tanımadığınız bir ülke ve sanıyorum dil yeterliliğiniz de yok. Yine de tabi ki Türkiye’de olduğu gibi, yakında detaylı bir şekilde yazacağım Polonya İş Bulma Siteleri mevcut. Bu siteler genellikle Lehçe yanında İngilizce olarak da hazırlanmış durumda. Polonya’da İş Bulmanın Zorlukları başlıklı yazımda, genel olarak en çok kullanılan iş bulma yöntemlerinden bahsettim.

Bir diğer ihtimal ise, Polonya’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sahip olduğu, genellikle yemek sektörü üzerine olan restoran, kebap salonu, cafe gibi yerlerde iş bulabilmeniz mümkün (Ücretler genelde düşüktür). Ancak bunun için iyi araştırma yapmalı ve özellikle Facebook’ta yer alan bazı grupları takip etmeniz gerekiyor. Bu gruplarda zaman zaman iş teklifi veren işletme sahipleri olabiliyor. Ya da siz de durumunuzu buralarda paylaşırsanız eğer, eminim ihtiyacı olan işletme sahipleri sizinle iletişime geçecektir.

Ayrıca burada listelediğim yazılarımı da inceleyebilirsiniz;

Gördüğüm kadarıyla Türkiye’de memur olarak düzenli bir işiniz var. Dolayısıyla Polonya‘ya gelirseniz düzeninizi tamamen değiştirmeniz gerektiğini ve iş bulma sürecinde oldukça fazla zorluk çekeceğinizi belirtmem gerekiyor. Aynı zamanda çocuğunuzu da göz önüne alırsak, Polonya çok iyi bir seçim değil diye düşünüyorum (Naçizane fikrim, umarım yanlış anlamazsınız). Dolayısıyla yurtdışında yaşamak gibi bir amacınız varsa Almanya, Fransa, İsviçre, Hollanda, Danimarka gibi iş imkanları daha geniş olan ülkeleri düşünmenizi tavsiye ederim.

Açıkçası Polonya Ekonomisi çok hızlı bir gelişim içerisinde olsa da, henüz gelişmekte olan bir Avrupa ülkesi. Polonya’da Eğitim almak isteyen öğrenciler için çok cazip ve avantajlı olsa da, sizin gibi ailece taşınmayı düşünen kişiler için yeterli değil maalesef (Yine naçizane fikrim).

Daha önce sorulan ve işinize yarayacağını düşündüğüm Polonya’da Çalışmak ve Aile Birleşim Vizesi başlıklı soruya da göz atmanızı tavsiye ederim.

Çok yardımcı olamadım sanırım, ancak aklınıza takılan soruları yazmaktan çekinmeyin lütfen.


Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*