Polonya'da İngilizce hazırlık

0
0

İyi günler,

Polonya ile ilgili yazınızı okudum fakat anlamadığım bir şey var. İngilizce yeterlilik sınavları ne zaman olur, nerede olur, toefl gibi sınavlara istediğimiz zaman girebiliyor muyuz? Ve eğer bu sınavlardan belli bir seviyenin üstünde puan alırsak hazırlık okumaya gerek kalır mı?

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar,

Öncelikle gecikmeli cevap için kusura bakmayın lütfen. Uzun bir cevap olacak, hazır olun 🙂

Bildiğiniz gibi Polonya’da eğitim alabilmeniz için öncelikle İngilizce yeterliliğiniz’in en az B2 seviyesinde olması gerekiyor. Polonya üniversiteleri‘ne kayıt yaparken zaten herhangi bir dil sertifikasına sahip olup olmadığınız sorulur. Eğer elinizde B2 seviyesinde İngilizce sertifikanız varsa, Polonya’da İngilizce hazırlık kursu almak zorunda kalmazsınız. Dolayısıyla direkt olarak eğitim almak istediğiniz bölüm için kayıt işlemlerine başlayabilirsiniz.

Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değilse ve Polonya’da İngilizce hazırlık kursu almak isterseniz, kursunuz süresince belirli aylarda sizler için sınavlar düzenlenecektir. Yani örneğin Wroclaw Teknik Üniversitesi, BULATS sınavına yönelik bir hazırlık kursu verir ve öğrenciler arasında sınava girmek isteyen 3-4 kişinin çoğunluğu sağlanırsa, hemen bir sınav ayarlanır ve bu sınavla kendinizi deneyebilirsiniz. Yani neredeyse her ay bu sınavlara girebilirsiniz. Eğer B2 düzeyinde (BULATS için sınır 60 puan) puan alırsanız, kursa devam etmek zorunda kalmazsınız. Dolayısıyla Lisans ya da Yüksek lisans eğitiminize başlayabilirsiniz. (Tabi ki eğitime başlama tarihine kadar beklemek kaydıyla) Eğer kurs süresi boyunca sınavı geçemezseniz, kursunuz’un bitiminde ve sonrasında B2 düzeyini yakalayana kadar sınava girebilirsiniz.

Tabi ki Polonya’da üniversite eğitimi alabilmek için, Polonya’da İngilizce hazırlık kursu almanız şart değildir. Yani siz Türkiye’de ya da dünyanın herhangi bir yerinde İngilizce kursuna gitmekte özgürsünüz. Sadece Polonya üniversitelerinin kayıt tarihlerini kaçırmayın yeter 🙂

Zaten B2 düzeyinde İngilizce yeterliliğine sahip iseniz ve bunu kanıtlarsanız, kurs konusuna hiç takılmadan, direkt olarak Polonya’da eğitim almak için başvuru işlemlerinize başlayabilirsiniz. Yukarıda sadece BULATS sınavı örneği verdim; ancak Polonya üniversitelerinin hepsi TOEFL, IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavları kabul ediyor. Eğitim almak istediğiniz üniversitenin web sitesinde hangi tür sınav için kaç puan almanız gerektiğini görebilirsiniz.

Bu İngilizce yeterlilik sınavları, genellikle hazırlık kursu aldığınız okulda yapılır. Yine BULATS sınavı örneğini vermem gerekirse; BULATS sınavı bilgisayar üzerinden yapılan bir sınavdır ve bunun için herhangi bir bilgisayar laboratuvarı ayarlanır. Size verilen sınav saatinde de sınava girersiniz ve aynı anda sonucu öğrenirsiniz.
Mümkün olduğunca bütün alternatifleri yazmaya çalıştım. Umarım sorunuza yeterli cevap vere bilmişimdir. Aklınıza takılan konularda sorularınızı bekliyorum 🙂
 İlgili Konular:
  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Teşekkürler cevabımı aldım 🙂 Peki bir şey daha sormak istiyorum. Daha önceden Romanya’da bir üniversiteyle görüşmüştüm, oda bana yurt dışında okuyan öğrencilere burs imkanı olduğunu söylemişti. Polonya’daki burslar ya da genel olarak burslar hakkında bir bilginiz var mı?

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Polonya’da eğitim almak isteyenlerden gelen soruların başında burs konusu geliyor 🙂 Ancak her zaman sizlere detaylı bilgiler vermek istediğim için bu konuda uzun zamandır araştırma yapıyorum ve sanırım bir süre daha araştırmaya devam edeceğim. Dolayısıyla Polonya’da burs bulma konusundaki yazımı tamamlayana kadar bir süre daha beklemenizi istiyorum sizden 🙂

Genel olarak bilgi vermem gerekirse, yerli ve yabancı birçok vakıf ve T.C. kurumları yurtdışı eğitim bursları veriyor; ancak bu bursları alabilmek gerçekten zor. Aranan şartlar arasında tabi ki başarılı bir eğitim geçmişine sahip olmanız gerekli. Bazı burs veren kurumlar bu şartın yanında, burs almaya gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını anlayabilmek için ciddi şekilde ailenizin ekonomik durumunu araştırıyor. Tabi burs başvurusu ve devamındaki süreçlerde de birçok başka belge de sunmanız gerekecektir.

Türkiye’de çok bilinmese de, Ankara ve İstanbul’daki Polonya konsolosluğu da Polonya’da eğitim almak isteyen başarılı öğrencilere devlet bursu veriyor. Ancak başlıca şartları Polonya’da Lehçe dilinde eğitim almanız. Polonya’ya özellikle Afrika ülkelerinden gelen arkadaşlarımın birçoğu bu bursla gelmiş ve çok da kolay alamadıklarından bahsediyorlar…

Dediğim gibi Polonya’da burs bulma konusunda çok detaylı bir yazı yakında gelecektir. Ancak insanları en doğru şekilde yönlendirebilmem  için bir süre daha araştırmam gerekli 🙂 Yazı tamamlanınca sizi de bilgilendireceğime emin olabilirsiniz.

Aklınıza takılan başka bir konu varsa sorularınızı bekliyorum 🙂 Görüşmek üzere.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Anladım teşekkürler bu burs konusu biraz meşakkatli sanırım 🙂 Şimdilik aklımdakiler bu kadar merak ettiklerim olursa size yazarım 🙂

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

🙂 Evet burs konusu biraz zaman harcatan bir konu. Rica ederim, istediğiniz zaman yazabilirsiniz. Görüşmek üzere…

  • Bu yorum için yapabilirsin
1
0

Merhabalar. Bende Polonya’da yüksek lisans eğitimi almak istiyorum. Türkiye de Pamukkale Üniversitesinde ingilizce  işletme okudum. Hazırlık aşamasında b1(71) seviye hazırlık geçme notum var ve sertifika halinde belgem var. Sorum şu; Polonya’da ki üniversitelere başvururken sadece TOEFL, IELTS gibi sınavlardan mı b2 seviye sertifika almak gerekiyor yoksa benim kendi üniversitemin hazırlık sınıfı sonucu verdiği sertifikada kabul görüyor mu ? Şimdiden teşekkürler.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar,

Polonya’da üniversiteler genellikle TOEFL, IELTS, BULATS gibi dünya çapında geçerli sertifikaları kabul ediyor. Yine bu okullar, eğer lise ya da üniversite eğitimini İngilizce dilinde tamamladıysanız, sizin kendi üniversiteniz tarafından verilmiş olan İngilizce sertifikalarını yeterli görebiliyor. Ancak buna tam olarak emin olabilmek için öncelikle eğitim almak istediğiniz Polonya üniversitesi ile iletişime geçmeli ve sahip olduğunuz sertifikayı değerlendirmelerini istemelisiniz. Bu arada Pamukkale üniversitesindeki bölümünüz İngilizce dilinde eğitim veriyor ise şansınız daha yüksek olur.

Dolayısıyla hazırlıkta aldığınız sertifikanın ne kadar kapsamlı olduğuyla alakalı bir durum. Ben de Pamukkale üniversitesi mezunu biri olarak, sanırım bizim üniversitenin sertifikası yeteri kadar kapsamlı değil 🙂 Ama dediğim gibi emin olmak için üniversitelerin yabancı öğrenci ofisleriyle iletişime geçmenizde yarar var.

Eğer B1 seviyesinde İngilizce yeterliliğiniz var ise, size tavsiyem yukarıda sıraladığım dünya çapında geçerliliği olan sınavlara hazırlanarak B2 seviyesine yükselmenizdir. Bu sayede Polonya’da ya da başka bir ülkede hazırlık eğitimi alarak paranızı harcamamış olursunuz 🙂

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 7
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*