Polonya'da hazırlık dili ve üniversiteye giriş

Cevaplandı
0
0

Merhaba, ben bu yıl Krakow Üniversitesine gitmek istiyorum. Aklıma takılan bazı sorular oldu. Liste halinde yazacağım.

1-Giriş için lise diploması dışında bir şart aranıyor mu? Mesela ben hukuk bölümü istiyorum bunun için bir şart aranıyor mu?
2-Hazırlıkta Lehçe öğretilirken, ingilizce anlatım mı olacak yoksa sadece Lehçe mi?
3-Okullar ne zaman açılıyor?
4-Krakow üniversitesin’de hukuk bölümü var mı?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

 • Bu yorum için yapabilirsin
En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

Polonya’da Eğitim almaya karar verdiğinize göre, sorularınızı cevaplamadan önce isterseniz Polonya’nın En İyi Üniversiteleri hakkındaki yazıma da bakabilirsiniz. 🙂

 1. Polonya Üniversiteleri, kabul şartları arasında Lisans eğitimi için Pasaportunuz, Lise diplomanız ve Lise ders dökümünüz (transkript) istenir. Buna ek olarak üniversiteye ilk başvurunuz sırasında sizden 50-150 Euro arasında başvuru ücreti alınır. Öncelikle belgeleriniz incelenir ve 2-3 hafta içerisinde kabul edilip edilmediğiniz belli olur. Hukuk için özellikle aranan bir şart yok. Ancak sizin Lise eğitiminizde aldığınız derslerin sözel bölüm derslerine uyumlu olup olmadığına bakılır. Bu yazıma da bakmanızı tavsiye ederim: Wroclaw Teknik Üniversitesi Giriş Şartları
 2. Bildiğiniz gibi eğitiminize başlamadan önce İngilizce ya da Lehçe dil yeterliliğinizin olup olmadığı da kontrol edilir. Eğer yoksa Polonya’da İngilizce Hazırlık ve Lehçe Hazırlık Kursu veriliyor ve bu kursları üniversite bünyesinde almanızı tavsiye ederim. Ancak Lehçe oldukça zor bir dil ve açıkçası Hukuk gibi bolca teknik terim içeren bölümde Lehçe yerine İngilizce eğitimi tercih etmelisiniz. Lehçe hazırlıktan sonra bölümlerinde zorlanan ve hatta bırakan birçok insan var. Lehçe hazırlık eğitimi tamamen Lehçe ders anlatımlarıyla olur. Ancak dersleri anlayamama gibi bir korkunuz olmasın. Eğitmenler gayet profesyonel oldukları için, size mümkün olduğunca basit şekilde ders anlatırlar. Bazı anlaşılmayan yerlerde ise İngilizce bilgi de verebilirler. Dolayısıyla en azından A1-A2 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olarak gelmenizde fayda var. Aynı durum İngilizce hazırlık için de geçerli. Lehçe Nasıl Bir Dil ve Nasıl Öğrenilir?
 3. Polonya’da okullar Eylül – Ekim tarihlerinde açılır. Ancak okul kayıtlarınızı Mayıs – Haziran – Temmuz – Ağustos aylarında yapabilirsiniz. Bu tarihler okuldan okula değişebiliyor.
 4. Açıkçası Krakow Üniversitesi derken hangi üniversiteyi kastettiğinizi anlayamadım. Tam olarak bu isimde bir üniversite bildiğim kadarıyla yok. Ancak Hukuk eğitimi veren Polonya üniversitelerinin listesini buradan öğrenebilirsiniz.

Umarım atladığım bir soru olmamıştır 🙂 Aklınıza takılan sorular olursa, sormaktan çekinmeyin lütfen.Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim 🙂 Yalnız aklıma takılan bazı sorular daha var. Sizi sanırım biraz daha uğraştıracağım 🙂 Yine listeler şeklinde yazacağım.

1-Hukuk bölümünde bildiğim kadarıyla İngilizce eğitim verilmiyor. Sadece Lehçe eğitim veriliyor hukuk bölümünde. İngilizce hukuk eğitimi verilen üniversiteler var mı?

2-Doğru söylüyorsunuz. Krakow üniversitesi derken Jagiellon Üniversitesini kastetmiştim.

3-Ben Açık Öğretim Lisesinden mezun olacağım. Sanırım Temmuz gibi diplomamı alacağım. Açık öğretim’de diplomalar hemen verilmiyor. Mezun olduktan 1 ay sonra geliyor. Geçici diplomayla kayıt yaptırmam mümkün mü?

4-Sınavlar çok geç açıklanır açık öğretimde. Kayıt tarihlerini kaçırsam başka ne zaman kayıt olabilirim? Yoksa 1 sene beklemem mi gerekiyor?

5-Örnek veriyorum, ben Lehçe hazırlık için “Poznan Üniversitesine” gideceğim. Ama seçtiğim bölüm için “Jagiellon Üniversitesi”ni istiyorum. Bu mümkün mü?

6-Sizi bayadır takip ediyorum. Ancak tek başıma bu karışık şeylerden çıkabileceğimi bilmiyorum. Yurt dışı danışmanlık hizmetleri ise en az 2.000 € istiyorlar. Yani benim bulabildiğim en düşük maliyetli şirket bu. Siz bir danışmanlık hizmeti veriyor musunuz?

7-Üniversite parasını taksit seçeneği oluyor mu?

8-Okul bittikten sonra Polonya vatandaşı olmak mümkün mü?

Kusura bakmayın sorularım uzun oldu 😀 Şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Rica ederim 🙂 Burada sizlere çekinmeden soru sorabileceğiniz bir ortam yaratmaya çalışıyorum. Dolayısıyla aklınıza gelen her soruyu sorabilirsiniz 🙂

Öncelikle belirtmem gerekir ki Jagiellonian Üniversitesi, bildiğiniz gibi Dünyanın En İyi Üniversiteleri arasında ve bu üniversiteden mezun olacağınız için YÖK Denkliği Alma konusunda sorun yaşamayacaksınız. Aynı zamanda da Polonya’nın En İyi Üniversitesi. Yani bu şekilde kalitesini kanıtlamış bir üniversite, tahmin edersiniz ki öğrencilerini seçerken oldukça seçici davranır 🙂 Bunu sadece okula kabul almanın zor olabileceğini belirtmek için yazdım.

 1.  Jagiellonian gibi büyük üniversitelerde Lehçe eğitimin yanı sıra İngilizce eğitimin de önemli bir yeri var. Dolayısıyla bildiğim kadarıyla bu üniversitedeki Hukuk bölümünde İngilizce eğitim veriliyor. Ancak bu tip konular da üniversitenin web sitesinde bilgi yer almayabiliyor. Bu nedenle de üniversitenin kayıt yapan yetkilisine direkt olarak sormak en iyi yol 🙂 Sizle paylaştığım linkteki İngilizce yazılmış PDF’i okuyarak bölüm hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca İngilizce Hukuk okuyabileceğiniz birçok üniversite var ve açıkçası bu üniversiteleri ayıklamak için birkaç gün harcamanız gerek. Burada paylaştığım Linkten Hukuk eğitimi veren tüm üniversiteleri görebilirsiniz.
 2. Bu maddeyi geçebiliriz sanırım 🙂 Yine söylemeliyim ki Lehçe yerine İngilizce eğitim almanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
 3. Benim bildiğim kadarıyla mezuniyetten 6 ay sonra Diplomanızı alabiliyorsunuz. Ancak mezun olduktan sonra okulunuzun öğrenci işlerinden “Geçici Mezuniyet Belgesi” almanız da işinizi görecektir. Esas Diplomanız hazır olduğunda ise, Jagiellonian Üniversitesine sunabilirsiniz. Ayrıca Transkriptinizi de almanız gerekecektir.
 4. Maalesef kayıt tarihini kaçırırsanız eğer, bir daha ki seneyi beklemelisiniz. Bazı Polonya Üniversiteleri bu konuda esnek olabiliyor. Ancak bu durum Jagiellonian için geçerli değil. Açıkçası sınavlarınızdan geçeceğinize eminseniz eğer, sonuçlarını beklemeden de başvurabilirsiniz diye düşünüyorum.
 5. Hazırlık eğitimi aldığınız üniversite ile eğitim almak istediğiniz üniversite farklı olabilir 🙂 Ancak benim tavsiyem, hem şehri tanımak için hem de okula uyum sağlamak için aynı üniversitede hazırlık almalısınız.
 6. Her zaman söylediğim gibi “Kendi Kendinize Kayıt Olabilirsiniz…” Bunu yapmak gerçekten de kolaydır. Hatta işinizi kolaylaştırabilmek için elimden geldiğince açık bir şekilde bilgilendirici yazılar yazmaya çalışıyorum. Bu seneki kayıt dönemi gelmeden önce de Polonya’da Lisans ve Polonya’da Master kayıtlarını kendi kendinize adım adım nasıl yapabileceğinize ilişkin çok detaylı yazılarımı bitireceğim 🙂 Danışmanlık Şirketleri, sizin de söylediğiniz gibi, belkide sadece 2 saatlerini harcayacakları iş için sizlerden ortalama 2.000 Euro para istiyor!!! Bu şirketler sizin için zaman harcıyor, dolayısıyla para almaları da gayet normal ve onlara herhangi bir düşmanlığım da yok; ancak bu miktardaki parayı hak ettiklerini düşünmüyorum. Tam da bu nedenle, bir diğer deyişle mecburen, Polonya Danışmanlık sayfasını sizler için hazırlamaya başladım. Umarım en kısa zamanda bitirebilirim ve sizler de bu bölümde birçok bilgiyi detaylıca bulabilirsiniz. 🙂 Açıkçası danışmanlık yapmak istemesem de, zaman buldukça bu taleplere cevap vermeye çalışıyorum. İsterseniz [email protected] mail adresine kısa bir mail atın, elimden ne geliyorsa size yardımcı olayım. 🙂
 7. Üniversite ücretlerinde taksit yapılıyor. Ancak hazırlık için ve üniversitenin ilk yılı için taksit imkanı yok. Yani üniversitenin 2. sınıfından itibaren, her dönemin ücretini ayrı ayrı ödeyebilirsiniz.
 8. Okul bittikten hemen sonra Polonya vatandaşı olamazsınız. Ancak Polonya’dan mezun olanlara 1 yıllık oturma ve çalışma izni veriliyor. Polonya’da 5 sene üst üste çalışma izni alanlara Kalıcı Oturum İzni alma hakkı da veriliyor. Ancak en kolay yol Polonya vatandaşıyla evlenmektir ki eminim eğitiminiz süresince kendinize uygun bir arkadaş edineceksiniz. 🙂

Umarım atladığım bir yer kalmamıştır. Başka sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz. 🙂

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Öncelikle ilgilendiğiniz ve bu kadar detaylı cevap verdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum 🙂 Size son bir sorum olacak. Jagiellon Üniversitesi’nin kayıt tarihlerini biliyor musunuz? Veya genel olarak hangi tarihlerde yapılıyor bunu biliyor musunuz?

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Rica ederim 🙂 Jagiellonian Üniversitesi de diğer üniversiteler gibi Mayıs – Haziran aylarında kayıt almaya başlarlar. İsterseniz bu linki de inceleyebilirsiniz. Öncelikle mutlaka üniversitede kayıt yapan yetkiliyle iletişime geçmeden herhangi bir danışmanlık şirketine gitmeyin 🙂 Kendi kendinize kayıt olamayacağınızı düşündüğünüz zaman son çare olarak danışmanlara başvurabilirsiniz.

Aklınıza takılanlar olursa iletişime geçmekten de çekinmeyin 🙂 Görüşmek üzere.

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Kayıt olamayacağım yani 🙁 Ya hiçbir okul yok mu Ağustos ortası veya sonu gibi alan? En azından hazırlık için oraya gider, sonra Jagiellon Üniversitesine geçiş yaparım. Bunun için cidden çok emek verdim gidemezsem çok yazık olur.

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Ben tam anlayamadım ama şöyle söyleyeyim: Siz zaten öncelikle hazırlık kursu alacağınız için, üniversite kaydı konusunda endişe etmenize gerek yok. Yani şu aşamada sadece hazırlık kursu kaydınızı yapabiliyorsunuz. 🙂 Hazırlığınız bittikten sonra, yani 1 yıl kadar sonra gerçek üniversite kaydınızı yaparsınız. Dolayısıyla size tavsiyem öncelikle Jagiellonian Üniversitesinin öğrenci işlerine durumunuzu anlatan kısa bir mail atın. Onlar size hazırlık kursu için ne gibi evraklar hazırlamanız gerektiğini söyleyeceklerdir. Yani geç kalmış değilsiniz, tam tersi oldukça fazla zamanınız var 🙂

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Daha detaylı anlatayım derdimi o halde. Daha önce belirttiğim gibi, açık öğretim lisesi iş takvimine göre son sınavların açıklanacağı tarih, 28 Temmuz. Yani ben 28 Temmuzdan sonra mezun olabiliceğim. Hazırlık kaydı için, Temmuzdan sonra vaktim olur mu bunu öğrenmek istiyorum. Yani Polonya’da okullar Eylül-Ekim gibi açılıyorsa, Ben Temmuzun sonunda mezun olduğuma göre, 1 aylık bir sürem kalıyor. Sadece ağustos ayında başvurup kayıt yaptırabilirim. Acaba bunda bir sorun çıkar mı bunu öğrenmek istiyorum. Ayrıca, dün okulun öğrenci işlerine mail attım. Cevap bekliyorum. Sorularımı cevapladığınız için tekrardan çok teşekkür ediyorum 🙂

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Tam olarak anlayamadığım konu, hazırlık kaydınızı yaptırabilmeniz için neden mezuniyetinizi beklemek istiyorsunuz? 🙂 Öncelikli olarak Lisans kaydınızı değil, Hazırlık Kursu kaydınızı yapacağınız için mezun olmanız şart değildir. Sanırım mezun olabileceğinizden emin olduktan sonra bu girişimde bulunmak istiyorsunuz.

Hazırlık kaydı için Ağustos ayına kadar bekleyebilecek okullar olabiliyor. Ancak bu durum biraz kontenjanlarına, biraz da okulun prensiplerine bağlı bir durum. Eğer siz belgelerinizin büyük çoğunluğunu Haziran gibi okula teslim ederseniz eğer, geriye kalan birkaç eksik belge için eminim sizi Ağustos ayına kadar beklerler. Ancak Ağustos öncesinde kayıt olmak için hiçbir girişimde bulunmamışsanız, kabul edeceklerini sanmıyorum.

Umarım doğru anlayabilmişimdir 🙂

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Gerçekten mi? Bunu ben bilmiyordum. Üniversitenin hazırlığına gitmem için lise diploması gerekiyor diye biliyordum. Liseden mezun olma şartı aranıyor diye biliyordum yani. Üniversite bünyesinde olduğu için bu hazırlık, mezuniyet şartı aranır diye düşünmüştüm. Eğer lise diploması gerekmiyorsa bu hazırlığa gitmem için, cidden mükemmel olur 😀

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Bence yanlış anlıyoruz birbirimiz ama şöyle özetleyeyim durumu 🙂 Daha önceki cevaplarda da bahsettiğim gibi kayıt olmak için Lise diplomanız gereklidir. Ancak siz, diplomanızın onaylanması için bir süre bekleyeceğiniz için, Geçici Diploma Belgesi ile Hazırlık Kursu kaydınızı yapabilirsiniz. Gerçek diplomanız da hazır olduğu zaman, Polonya’daki okul yetkilisine de bir örneğini Apostilli bir şekilde teslim edebilirsiniz. Zaten okul yetkilisine de henüz mezun olmadığınızı; ancak birkaç ay içinde mezun olacağınızı ve geçici diplomanızı da almada sorun yaşamayacağınızı söylemelisiniz 🙂

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Gerçekten çok çok teşekkür ederim. Hiçbir soruya geçiştirmelik cevaplar vermediniz. Elinizden geldiği kadar yardımcı oldunuz. Detaylı anlatmaya çalıştınız. Sabrınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim 🙂

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Rica ederim 🙂 Umarım işinize yarayacak bilgiler verebilmişimdir. Dediğim gibi bu seneki kayıt dönemi başlamadan önce adım adım nasıl kayıt olabileceğinizi anlatan detaylı yazıları da inceleyebileceksiniz 🙂 Aklınıza takılan sorular olursa her zaman çekinmeden sorabilirsiniz. Görüşmek üzere.

 • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 13
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*