Polonya'da Erasmus stajı, oturma izni ve çalışma izni

Cevaplandı
0
0

Merhabalar Ender Bey,

Geçen sene staj yaptığım firmada uzun süreli staj yapacağımı belirterek 93 gün süreli D tipi Ulusal vizesi aldım ve ilaveten oturum izni almam gerektiğine ilişkin bir not verdiler pasaportun yanında. Size birkaç sorum olacaktı. Not: staj süresi 6 ay ve Haziran ayının 27’sinde başlayacağım.

 1. Sizce oturum iznine ne zaman başvurmalıyım?
 2. Verilen oturma izni firmanın kabul mektubunda yazan tarih aralıklarıyla mı sınırlı olur, yoksa belirlenen sabit bir süre mi vardır?
 3. Kalacak yer olarak göstermem gerekiyor oturum izni için, peki diyelim ki bir oda kiraladım. Sadece adres vermem yeterli oluyor mu, yoksa kontrat göstermem mecburi midir
 4. Ulusal D tipi vizeyle işverenden çalışma izni isteyebilir miyim? Çalışma izniyle olan yazınızı okudum bu arada, cidden açıklayıcı olmuş elinize sağlık 🙂
 5. Diyelim ki işveren benim için çalışma izni için iş ve işçi bulma kurumuna başvuru yaptı, başvuru yaparken pozisyon için aranan nitelikleri yazıyor mu? Çünkü yazabiliyorsa Türk dilini zorunlu tutabilir mesela, ya da daha spesifik bir şeyi.

Şimdiden teşekkür ederim,

İyi günler dilerim

 • Bu yorum için yapabilirsin
En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

 1. Almış olduğunuz Polonya Vizesi ile Polonya’da 3 aydan uzun süreli kalma planınız varsa eğer, size D Tipi Ulusal Vize verilir. Bu vizenin sona ermesinden birkaç gün öncesinde Oturum İzni başvurusu yapabilirsiniz.
 2. Size verilecek Oturum İzni, staj yapacağınız süreleri kapsayacak şekilde olur. Ancak genellikle 1 ya da 2 ay fazladan süre tanınır.
 3. Polonya Oturum İzni başlıklı yazımda belirttiğim gibi, Polonya sınırları içinde ikamet ettiğiniz bir adresinizin bulunması şarttır. Eğer ev’de ikamet ediyorsanız, ev sahibiyle yapacağınız kontratı göstermelisiniz. Ancak eğer yurtta ikamet edebilirsiniz, yurt müdürlüğünden alacağınız bir belge de yeterli olacaktır. Dolayısıyla kalacak yer göstermek zorundasınız. Oturum kartınızı teslim almadan önce ise, Adres Beyanı yapmanız gerektiğini de ihmal etmeyin.  Poloya’da Ev Kiralama
 4. Sahip olduğunuz D Tipi Ulusal Vize, Çalışma İzni yerine geçmez. Ancak eğer staj yapacağınız için, herhangi bir çalışma iznine zaten ihtiyacınız yok 🙂 Ancak eğer işveren ile anlaşırsanız, sizin için Çalışma İzni için işlemleri başlatabilir.
 5. Dediğiniz gibi, bahsettiğiniz iş pozisyonu için öncelikle ilan açılır. Herhangi bir Polonya vatandaşı başvurmaz ise, sizi istihdam edebilirler. Bu bahsettiğimiz ilan içerisinde, iş ile alakalı tüm bilgiler detaylıca verilir. Dediğiniz gibi işveren spesifik şartlar yazabilir. Ancak açıkçası kurumsal şirketlerde bu şekilde size yardımcı olabilecek birilerinin olduğunu sanmıyorum.

Umarım yeterli cevap verebilmişimdir. Aklınıza takılanları yazmaktan çekinmeyin lütfen 🙂Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

 • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*