Polonya'da Erasmus hakkında sorular

Cevaplandı
0
0

Merhaba,

  1. Erasmus için Polonya Wroclaw’a gideceğim. Uçak biletimi Almanya Berlin’e alsam, oradan tren veya otobüs ile Polonya’ya geçiş yapabilir miyim? Havalanında veya çıkışta sorun yaşar mıyım?
  2. Türkiye’de ziraat bankası Euro hesabı açtım. Polonya’da her hangi bankadan Euro olarak çekebilir miyim? Hangi bankadan işlem yapabileceğim?
  3. 3-10 aylığına gideceğim. Ara tatil döneminde dönüş kolay olur mu?

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  • Bu yorum için yapabilirsin
En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

  1. Uçak biletinizi Berlin’e alabilir ve sonrasında Otobüs veya Tren ile Wroclaw’a ya da herhangi bir Polonya şehrine geçiş yapabilirsiniz. Erasmus öğrencisi olarak geleceğiniz için D Tipi Ulusal Vize sahibisiniz. Dolayısıyla vize başvuru formunuzda yer alan “ilk giriş yapacağınız ülke” bölümüne Almanya yazmalısınız. Bu şekilde sorun yaşamayacaksınız.
  2. Polonya’da Para Çekme başlıklı yazıma göz atmanızı tavsiye ederim 🙂 Paranızı Euro olarak çekmek istiyorsanız eğer, Polonya’da herhangi bir bankadan Euro hesabı açmanız gerekiyor. (Bank WBK ya da ING Bank en iyileridir.) Türkiye’deki Euro hesabında bulunan paranızı, Swift işlemi yaparak Polonya bankasına 2-3 gün içinde aktarabilirsiniz.  Ya da en hızlı, güvenilir ve az komisyon ödeyebileceğiniz bir hizmet arıyorsanız, size tavsiyem Transferwise isimli online para gönderme hizmetini kullanmanızdır. Bu konudaki detaylı yazıma bakmanızı öneririm: Transferwise İle Yurtdışı Para Transferi Nasıl Yapılır?
  3. Sorunuzu tam olarak anlayamadım, ancak Polonya Vizesi sahibi olduğunuz sürece Türkiye’ye dönüşte ya da diğer AB ülkelerinde yapacağınız gezilerinizde herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Umarım yeterli cevap verebilmişimdir. Aklınıza takılan sorular olursa yazmaktan çekinmeyin lütfen 🙂


Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*